Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YAZILIM (SOFTWARE).

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YAZILIM (SOFTWARE)."— Sunum transkripti:

1 YAZILIM (SOFTWARE)

2 Yazılım Nedir? Yazılım bilgisayar donanımına ne yapacağını bildiren komutlardır.

3 Yazılım Türleri Nedir? Yazılımlar genel olarak üçe ayrılabilir:
Sistem yazılımları Uygulama yazılımları Programlama dilleri

4 Sistem Yazılımı Nedir? Donanımı yönetmeye yarayan yazılım türüdür.
En çok bilinen sistem yazılımları; işletim sistemleri, virüs temizleme programları, casus temizleme programları ve ateş duvarlarıdır.

5 İşletim Sistemi Nedir? İşletim sistemleri tüm bilgisayar donanımının ve kaynaklarının yönetiminden sorumludur. Günümüzde en çok kullanılan işletim sistemi Windows XP’dir. Diğer işletim sistemlerine DOS, Linux, Pardus örnek verilebilir.

6 Virüs Temizleme (Anti Virus) Yazılımı Nedir?
Virüs temizleme programları bellek ya da sürücülerde bulunan bilgisayar virüslerini tarayarak belirleyebilir ve yok edebilirler.

7 Virüs Temizleme (Anti Virus) Yazılımı Nedir?
En çok kullanılan virüs temizleme yazılımlarına Norton Anti Virus, McAfee, FreeAV, Panda Anti Virus örnek verilebilir. Bilgisayarınızın güvenliği için mutlaka bir virüs temizleme programı kullanmalı ve sık sık programınızı güncellemelisiniz.

8 Casus Temizleme (Anti Spyware) Yazılımı Nedir?
Casus programlar bilgisayarınıza bulaşarak sizinle ilgili, İnternet alışkanlıklarınızla ilgili, şifrelerinizle ilgili gizlice bilgi toplayan ve bu bilgiyi bazı adreslere gönderen programlardır.

9 Casus Temizleme (Anti Spyware) Yazılımı Nedir?
Casus programlar çok tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle bilgisayarlar mutlaka casus temizleme yazılımlarıyla taranmalıdır. En çok kullanılan casus temizleme yazılımına Anti-Keylogger, AdAware, SPYbot örnek verilebilir.

10 Ateş Duvarı (Firewall) Nedir?
Günümüzde işletim sistemlerinin açıklarını kullanan virüs, casus program gibi bazı yazılımlar yetkisiz olarak ağa bağlı bilgisayarlara girebilmektedir. Ateş duvarları bilgisayarlara ağ üzerinden yapılan yetkisiz girişleri engelleyen yazılımlarıdır.

11 Ateş Duvarı (Firewall) Nedir?
İnternete bağlı bilgisayarlara ateş duvarı programı yüklemek çok önemlidir. En çok bilinen ateş duvarlarına Norton Internet Security, ZoneAlarm örnek verilebilir.

12 Uygulama Yazılımı Nedir?
Uygulama yazılımları bilgisayarın belge oluşturma, grafik çizme gibi özel bir işi yapmasına olanak sağlayan yazılımlardır.

13 Uygulama Yazılımı Türleri Nedir?
En sık kullanılan uygulama yazılımları türleri şunlardır: Kelime işlemciler Hesap tabloları Sunu programları Grafik programları Veritabanları İletişim programları

14 Kelime İşlemci Nedir? Elektronik ortamda belge oluşturmaya ve kağıt üzerine aktarmaya yarayan programlardır. Günümüzde MS Word en çok kullanılan kelime işlem programıdır.

15 Hesap Tablosu Nedir? Hesap tabloları sayılarla çalışmaya, istatistiksel analiz yapmaya, grafik çizmeye yarayan programlardır. Günümüzde en sık kullanılan hesap tablosu MS Exce’dir.

16 Sunu Programı Nedir? Sunu programları görsel ve işitsel veriyi düzenleyerek başkalarına sunmamıza olanak sağlayan programlardır. Günümüzde en sık kullanılan sunu programı MS PowerPoint’tir.

17 Grafik Programı Nedir? Grafik programları fotoğraf düzenlemeye, çizim yapmaya yarayan programlardır. En sık kullanılan grafik programlarına Adobe Photoshop, Macromedia Flash örnek verilebilir.

18 Veri Tabanı Nedir? Veri tabanları verileri saklamamıza, veriler içinde arama yapmamıza olanak sağlayan programlardır. Veri tabanları okullar, hastaneler gibi bir çok kaydın saklanması gereken yerlerde kullanılırlar.

19 İletişim Programı Nedir?
İletişim programları bilgisayarların veri alıp vermesine olanak sağlayan programlardır. En sık kullanılan iletişim programına MS Messenger örnek verilebilir.

20 Programlama Dili Nedir?
Programlama dilleri, yeni programların geliştirilmesine olanak sağlayan yazılımlardır. Kullandığımız tüm programlar bir programlama dili kullanılarak yazılmıştır.

21 Yazılım Ücreti Nedir? Yazılımlar ödenmesi gereken ücrete göre
ücretsiz (freeware) geçici bir süre ücretsiz (shareware, demo) ücretli (licenced) olabilirler.

22 Slayt gösterisi sonu Dinlediğiniz için bir kez daha teşekkürler


"YAZILIM (SOFTWARE)." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları