Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OYUN VE SPOR MÜSABAKALARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OYUN VE SPOR MÜSABAKALARI"— Sunum transkripti:

1 OYUN VE SPOR MÜSABAKALARI
Can Razbonyalı Prof. Dr. Bekir Tevfik Akgün Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Doktora Öğrencisi HUAWEI Teknoloji CRM & SI Takımı Yazılım Mühendisi

2 Sunum Kapsamı Johan Huizinga’ ya göre oyun.
Takım Oyunu ve Kültür İlişkisi. Spor Müsabakası Olarak Basketbol. Basketbol Müsabakası ve Seyirci Etkileşimi. Bilgisayar Oyununun Basketbol Oyuncusu Üzerinde Etkileri. Bilgisayarda Basketbol Oyunu Tasarımı İçin Öneriler. Sonuç ve Öneriler.

3 Johan Huizinga’ ya Göre Oyun
Oyun, kültürden daha eskidir. Bir köpeğin diğer köpeği oyuna çağırışı İnsanlar oyun kavramına temel özellik katmamışlardır.

4 Takım Oyunu ve Kültür İlişkisi
Bireyin tek başına oynadığı oyun kültür için sınırlıdır. Müsabaka bir noktaya kadar amaçtan yoksundur. Oyun kazanmak, oyunun sonunda üstünlüğünü belli etmektir. İnsanların spor alanındaki başarısı toplum ve kültürün yaratıcı, devam ettirici ve egemen kılıcı gücünü yansıtmaktadır. Savaşların bedensel güce ve üstünlüğe dayandığı dönemlerde spor adeta savaşa hazırlık dönemini teşkil etmekteydi.

5 Spor Müsabakası Olarak Basketbol
Takımlar on iki kişi sahaya çıkar, beş kişi ile mücadele ederler. Her takımın amacı rakip sepete daha fazla sayı yapmaktır. Oyun, hakemler, masa görevlileri ve varsa, teknik komiser tarafından kontrol edilir.

6 Basketbol Müsabakası ve Seyirci Etkileşimi
Tribünden ve televizyondan izlenen basketbol müsabakasının farklarının olduğu tartışılmazdır. Sahadaki oyunculara yakın hissetme duygusu. Müsabakanın içinde hissetme. Örnek alınan favori oyuncuyu daha fazla takip etme.

7 Bilgisayar Oyununun Basketbol Oyuncusu Üzerinde Etkileri
Eski zamanlarda oyun grafikleri şimdiki oyunlara göre kötüydü. Eski oyunların oynama zorluğu basitti. Şimdiki oyunlar daha gerçekçi yapılmakta. Karakterlerin gerçek hayattaki sahiplerine çok benzemekte.

8 Bilgisayarda Basketbol Oyunu Tasarımı İçin Öneriler
Takım oyununu içeren müsabakalarda seyirci etkisi önemlidir. Tasarlanacak oyunun seyirci ve yarattığı atmosfer detaylandırılabilir. Karakterlerin gerçek hayattaki hareketleri ile ne kadar birbirlerine benzerse, oyunu oynayan kişi o kadar fazla oyundan zevk alır.

9 Sonuç ve Öneriler Tasarımcılar daha gerçekçi ve aktif seyirci tasarlama yolu bulmalıdırlar. Tasarlanan oyunların reklamı amaçlı Türkiye Basketbol Federasyonu’ nun desteği ile bu oyunların turnuvaları yapılmalı.

10 TEŞEKKÜRLER


"OYUN VE SPOR MÜSABAKALARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları