Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AKILCI İLAÇ KULLANIMI Ecz. Sertaç YALÇI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AKILCI İLAÇ KULLANIMI Ecz. Sertaç YALÇI"— Sunum transkripti:

1 AKILCI İLAÇ KULLANIMI Ecz. Sertaç YALÇI
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ERGANİ DEVLET HASTANESİ AKILCI İLAÇ KULLANIMI Ecz. Sertaç YALÇI

2 AKILCI İLAÇ KULLANIMI Türkiye’de Sağlık Bakanlığınca akılcı ilaç kullanımı ile ilgili ilk çalışmalar 1992 yılında başlatılmıştır.  Eskişehir-Bilecik 1997’de gerekli insan gücünün yetiştirilmesi amacıyla konuyla ilgili 6 personel, Hollanda’ya “Akılcı İlaç Kullanımı Eğitici Eğitimi” programına gönderilmiştir. 2002’de “İlaç Politikası Geliştirme Toplantısı”

3 AKILCI İLAÇ KULLANIMI Akılcı İlaç Kullanımına ilişkin faaliyetlerin derlenmesi, toplanması ve ülkenin ihtiyaçlarına, önceliklerine ve kaynaklarına uygun stratejik planlar haline getirilmesi için geniş kapsamlı ulusal politikalar belirlemek ve hayata geçirebilmek amacıyla 12 Ekim 2010 tarihinde İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, Farmakoekonomi Daire Başkanlığı bünyesinde; “Akılcı İlaç Kullanımı Şube Müdürlüğü” kurulmuştur.

4 ERGANİ DEVLET HASTANESİ AKILCI İLAÇ KULLANIM KOMİSYON ÜYELERİ
Ecz. Sertaç YALÇI (Komisyon Başkanı) Uz.Dr. Şahinan KARLI (Üye) Sağ.Hiz.Md.Yrd Abdulrezzak TEKİN (Üye)

5 KOMİSYON ÇALIŞMALARI DUVAR ÖNÜ TEŞHİR (AYAKLI) ÜNİTE : 7 ADET
BANKO ÜZERİ TEŞHİR : 20 ADET ASMA ÜNİTESİ : 26 ADET 5000 ADET BROŞÜR 50 ADET AFİŞ

6

7 AKILCI İLAÇ KULLANIMI NEDİR?
Uygun endikasyonda, uygun ilacın, uygun şekilde (etkinlik, güvenlilik, uygunluk, maliyet göz önünde tutularak),uygun doz, kullanım ve tedavi süresiyle kullanıldığı ve hastanın uyumunun sağlandığı tedavidir.

8 AKILCI İLAÇ KULLANIMI İLKELERİNİ PAYLAŞANLAR
Kullanılacak ilaca karar veren (hekim) İlacı sağlayan (eczacı) İlacı uygulayan (hemşire) İlacı uygulayan (hasta yakını) İlacı kullanan (hasta)

9 AMAÇ ??? Sağlık hizmeti kalitesini artırmak
Tedavi maliyetlerini azaltmak Bilinçsiz ilaç tüketimini engellemek

10 TANIMLAR İLAÇ: PROSPEKTÜS: YAN ETKİ: ADVERS ETKİ: EŞDEĞER İLAÇ:
AÇ KARNA KULLANIM:

11 AKILCI İLAÇ KULLANIMINDA 5 DOĞRU
Doğru ilaç Doğru kişi için Doğru miktarda. Doğru zamanda. Doğru şekilde (yutma, çiğneme gibi) kullanılması gerekir.

12 GENEL UYARILAR-1 İlaçlar her hastaya özel olarak hazırlanırlar.
Bu yüzden aynı hastalığa yakalanmış olsanız bile doktora gitmeden başka insanların ilaçlarını kullanmamalı ve kendi ilaçlarınızı da kimseyle paylaşmamalısınız. Kullandığınız ilaç size ne kadar iyi gelirse gelsin asla başka arkadaşlarınıza önermeyin.

13 GENEL UYARILAR-2 İlaçlarınızı her zaman kendi kutularında saklayın ve hep doktorunuzun veya eczacınızın anlattığı gibi kullanın. Eğer ilacınızın sizi iyi gelmediğini düşünüyorsanız, doktorunuzla veya eczacınızla konuşmadan ilacınızı bırakmamalı veya değiştirmemelisiniz.

14 GENEL UYARILAR-3 İlacınızı doktorunuzun veya eczacınızın belirttiği miktar ve zamanlarda kullanmaya dikkat edin. İlaçlarınızı alırken ilaç kutularının içinden çıkan ölçü kaşığını veya kabını kullanın. Çünkü ilacın miktarını (dozunu) en doğru bunlarla ayarlayabilirsiniz

15 GENEL UYARILAR-4 Kutudaki tüm ilaçlar bitene kadar veya
doktorunuz ilacınızı bırakmanızı söyleyene kadar ilaçlarınıza devam edin. Özellikle antibiyotik kullanılırken iyileşseniz bile kutudaki tüm ilaçlar bitene kadar ilaçlarınızı vaktinde almaya devam etmelisiniz.

16 GENEL UYARILAR-5 Ağızdan aldığınız ilaçları yatarak içmemelisiniz.
Ayrıca bu ilaçlar mutlaka bol su ile içilmelidir. Su yerine çay, süt, meyve suyu gibi içeceklerle içilmesi ilacınızın etkisini azaltır. Doktorunuza veya eczacınıza sormadan ilaçlarınızı bölmekten, eritmekten ve çiğnemekten sakınmalısınız.

17 GENEL UYARILAR-6 Eczacınız reçetenizdeki ilacın yerine aynı etkiyi gösterecek daha ucuz olan bir başkasını önerebilir. Ona güvenin. Vitamin, mineral, bitkisel özler gibi eczanelerde reçetesiz satılan besin destek ürünleri de eczacımıza danışmadan kullanmamamız gereken ilaçlardır

18 GENEL UYARILAR-7 Doktor veya eczacı ilaçlarınızı size vermeden önce;
Başka bir hastalığınız ve kullandığınız başka ilaçlar varsa, Herhangi bir ilaca veya yiyeceğe karşı alerjiniz varsa, Ailenizde görülen önemli hastalık varsa bunları doktorunuza ve eczacınıza söyleyin. Eğer hapları yutmakta zorluk çekiyorsanız bunu doktorunuza söyleyebilirsiniz. Belki ilacınızın başka formu bulunuyordur.

19 GENEL UYARILAR-8 İlaçlarınızı güneş görmeyen, kuru, serin ve rutubetsiz oda ısısında bir yerde saklayın. Bir ilaç dolabını hiçbir zaman, daima rutubetli ve sıcak olabilen banyonuza koymayın. Kutunun yada şişenin ağzını sıkıca kapatın. İlacınızı kendi kutusunda, şişesinde veya tüpünde saklayın. Böylece talimatların elinizin altında olmasını sağlanır ve yanlış ilaç kullanmanız engellenir. Göz, kulak ve burun damlalarının açıldıktan sonraki kullanım süresi 15 gündür. Bu süre sonrasında bu ilaçların içinde bakteri üreyebilir ve bu da size yarardan çok zarar getirir

20 GENEL UYARILAR-9 Eğer üzerinde “soğukta saklayınız” etiketi yoksa, ya da eczacınız size böyle bir öneride bulunmadığı takdirde ilaçlarınızı buzdolabına koymayın. İlaçlarınızı kutunun üzerinde yazan son kullanma tarihine kadar kullanabilirsiniz. Bu süre ilaçlar üzerinde yapılan birçok test sonucunda belirlenmiştir. İlaçlarınızı güvenli, küçük çocukların ve hayvanların göremeyeceği ve ulaşamayacağı yerlerde saklayın. Böylece ilaç kazalarını önlenmiş olur.

21 GEBELİK ve EMZİKLİLİK DÖNEMİNİNDE İLAÇ KULLANIMI
Gebelik sırasında kullanılan ilaçların doğacak bebeğe geçişi söz konusudur. Gebelik boyunca ve emzirme döneminde ilaç kullanılması, hassas bir dengenin korunarak devam ettirilmesini gerektirir. İlaçların hemen tamamı anne sütüne geçebileceği için, emzirme döneminde ilaç kullanan annelerin bebeklerinde bazı istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir.

22 Gebelik ve Emziklilik süresinde ilaç kullanılması-1
Eğer annenin ilaç kullanması gerekiyorsa, ilacı, emzirmeden hemen önce ya da hemen sonra alması en doğrusudur. Böylece ilacın anne sütüyle bebeğe geçişi büyük ölçüde engellenmiş olur.

23 Eğer gebe iseniz yada böyle bir ihtimal söz konusu ise:
Bir çok ilacın gebelikte kullanımının güvenli olup olmadığı konusunda kesin kanıtların olmadığını, Bazı ilaçların doğacak bebekte çeşitli üzücü sonuçlara neden olabileceğini, Gebeliğin özellikle ilk üç aylık döneminde hekim önerisi dışında kesinlikle ilaç kullanılmaması gerektiğini, ASLA UNUTMAYINIZ.

24 Bebek ve Çocuklar; Dikkat edilmesi gereken özel gruplarlardan oldukları için,hekim tarafından önerilen doz ve zaman aralığına önemle uyulmalıdır.

25 Yaşlılar; Yaşlılıkla birlikte vücut sıvıları azalır, böbrek ve karaciğer fonksiyonları geriler. Bu nedenle yaşlılıkta doz ayarlamasına dikkatle uyulmalıdır.

26 “İlaçların istenmeyen etkileri olabilir mi?”
İlacın yanlış dozda (gereken dozun üstünde veya altında) kullanılması, İlacın yanlış biçimde kullanılması, İlacın yanlış zamanda, yanlış sıklıkta, yanlış süreyle kullanılması, Yanlış ilaç kullanılması ya da ilacın yanlış amaçla kullanılması, Yaşa, cinsiyete, kalıtsal faktörlere, ırka, kiloya ilişkin faktörler.

27 İLACINIZI DOĞRU KULLANIN, SAĞLIKLI VE MUTLU OLUN…
….. İLACINIZI DOĞRU KULLANIN, SAĞLIKLI VE MUTLU OLUN… ....… TEŞEKKÜRLER…


"AKILCI İLAÇ KULLANIMI Ecz. Sertaç YALÇI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları