Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GELİŞİM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GELİŞİM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI"— Sunum transkripti:

1 GELİŞİM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI
KAHRAMANMARAŞ İLİ GELİŞİM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 25 Aralık 2012 KAHRAMANMARAŞ

2 SUNUM İÇERİĞİ MEVCUT DURUM TOPLANTILAR GZFT (SWOT) ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

3 MEVCUT DURUM MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM
STRATEJİSİ EYLEM PLANI

4 TARIM VE HAYVANCILIK SON 10 YILDA TARIM VE HAYVANCILIKTA
ÇOK ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI TARIM VE HAYVANCILIK MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI yılları arasında, müracaat için TL mazot ve gübre desteği, çiftçimize TL hayvancılık desteği, çiftçimize TL fark (prim) ödemesi sağlanmıştır. yılları arasında, Çiftçimize toplam TL tarımsal destek ödemesi yapılmıştır.

5 TARIM VE HAYVANCILIK MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz tarafından, çok sayıda baraj, sulama tesisi ve gölet inşaatı tamamlanmış, bir çoğunun inşaatı ise büyük bir hızla devam ettirilmektedir. Bunlar arasında; Aksu Çayı Kontrol Tesisleri Merkez Yenicekale Göleti ve Sulama İnşaatı Çağlayancerit - Merk Göleti ve Sulama Tesisi Ayvalı Barajı inşaatları tamamlanmıştır. Ayrıca; Pazarcık ve Sireşanlı Pompaj Sulaması İnşaatı Adatepe Barajı Kılavuzlu Barajı inşaatları ise bitme aşamasındadır.

6 SON 10 YILDA SANAYİ ÜRETİMİNDE DÜNYAYA
ENTEGRE OLDUK SANAYİ MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI Kahramanmaraş sanayi sektörü, enerji tüketimi açısından 81 il içerisinde, 2007 yılında 14, 2008 yılında 13 ve 2009 yılında ise 9. sırada yer almıştır yılından 2011 yılına kadar sanayi enerji tüketimimiz, yaklaşık iki kat artmıştır.

7 TÜRKİYE’NİN ENERJİ ÜRETİM ÜSSÜ OLUYORUZ
ENERJİ VE MADENCİLİK MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI Trafo merkezi sayısı 2002 yılında 13 iken, 2012 yılı itibariyle bu sayı 20’ye ulaşmıştır. Kurulu güç ise aynı dönemde, %67 artarak, 2012 yılında 2523 MWA değerine ulaşmıştır.

8 TÜRKİYE’NİN ENERJİ ÜRETİM ÜSSÜ OLUYORUZ
ENERJİ VE MADENCİLİK MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI Son 10 yılda elektrik enerjisi üretimi yaklaşık 2,5 kat, elektrik enerjisi tüketimi ise yaklaşık 2 kat artmıştır.

9 EĞİTİM, KÜLTÜR VE TURİZM
GELECEĞE GÜVENLE BAKMAMIZI SAĞLAYACAK BİR NESİL YETİŞTİRMEDE DEV ADIMLAR ATILDI EĞİTİM, KÜLTÜR VE TURİZM MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI İlimizde 2003 yılına kadar derslik yapılmış iken, yılları arasında derslik tamamlanarak, toplam derslik eğitim öğretime açılmıştır yılına kadar, ilköğretim ve ortaöğretimde öğrencilik yurt yatak kapasitesi bulunmakta iken, arası yeni yapılan pansiyonlarımızla yatak kapasitesi daha oluşturularak, toplam 9.650 öğrenci kapasiteli yurt hizmete sunulmuştur.

10 EĞİTİM, KÜLTÜR VE TURİZM
TARİHİ VE KÜLTÜREL VARLIKLARIMIZI GÜN YÜZÜNE ÇIKARIYORUZ EĞİTİM, KÜLTÜR VE TURİZM MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI İlimize gelen turist sayısı, 2003 yılına kadar 39 bin iken, 2011 yılı sonu itibariyle 89 bine ulaşmıştır. Tescilli taşınmaz kültür varlıkları sayımız, 2002 yılında 171 adet iken, 2011 yılı itibarı ile 483 adete ulaşmıştır. 2002 yılında ilimizdeki lisanslı sporcu sayısı 4.673 iken, 2012‘de bu sayı yaklaşık 6 kat artarak seviyelerine ulaşmıştır.

11 SON ON YILDA SAĞLIKTA ÇIĞIR AÇILDI
MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI Sağlık Bakanlığı tarafından kentimize yapılan yatırım ve onarım harcamaları, dönemine nazaran, sonraki sekiz yıllık periyotta yaklaşık 16 kat artış göstermiştir. Yine aynı dönemler karşılaştırıldığında, 2003 – 2011 yılları arası araç ve tıbbi donanım için, 51 kat daha fazla kaynak kullanılmıştır.

12 SON ON YILDA SAĞLIKTA ÇIĞIR AÇILDI
MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI Sağlık Bakanlığı verilerine göre son on yılda, hastane ve sağlık ocaklarımızdaki uzman hekim sayısı yaklaşık iki katına çıkmıştır yılında uzman hekimlerin %12’si tam zamanlı çalışmakta iken, 2011 yılı sonu itibariyle uzman hekimlerin tamamı tam zamanlı olarak görev yapmaktadır. Aynı dönemde, ilimizde görev yapan pratisyen hekim ve diş hekimi sayıları da yaklaşık %50 artış göstermiştir.

13 SON 10 YILDA ALT YAPI ÇALIŞMALARINA
BÜYÜK ÖNEM VERİLDİ ÇEVRE VE ALTYAPI MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI Kahramanmaraş ilinde içme ve kullanma suyu ihtiyacını şebeke suyundan temin etme oranı son 10 yılda yapılan çalışmalarla, %100’e ulaşmıştır. Kahramanmaraş merkez ve diğer belediyelerimize İller Bankası tarafından TL kaynak kullandırılarak, 2011 yılı Haziran ayından 2012 yılının aynı ayına kadar, toplam 10 yatırım projesi tamamlanmıştır. Ayrıca söz konusu belediyelerimize, Haziran 2011-Haziran 2012 döneminde, toplam TL kredi tahsis edilmiştir. Kahramanmaraş Belediyesi ile bağlı diğer ilçe ve belde belediyelerine, bu dönemde toplam pay tahakkuk etmiş, belediye borçları düşüldükten sonra tahakkuk eden miktarın %80’i olan TL ilgili belediyelere gönderilmiştir.

14 ÇEVRE VE ALTYAPI MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI Son yıllarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, çevre ve altyapı alanlarına yönelik, belediyelerimize verdiği desteklerde önemli artışlar yaşanmış olup, 2011 yılında toplam TL yardım yapılmıştır. 2012 yılı Haziran ayına kadar Bakanlık tarafından onay verilen yardım tutarı ise TL’dir.

15 ADALET YARGININ KENT GENELİNDE FİZİKİ, TEKNOLOJİK,
ALTYAPI VE İNSAN KAYNAĞI SORUNLARI ÇÖZÜLÜYOR ADALET MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI Kahramanmaraş il ve ilçe adliyelerimiz ile ceza infaz kurumlarının bilişim sistemleri için, 2002 yılından bu güne kadar, TL yatırım yapılmıştır. Bu dönem içerisinde, dört adet adalet sarayı tamamlanarak hizmete girmiş olup, Elbistan ilçemizde yapılması planlanan Adalet Sarayı projesi ise yatırım programına alınmıştır. 2002 yılına kadar 22 olan hakim ve savcı sayısı, 2011 yılı sonu itibariyle, 46’ya çıkmıştır. Adalet hizmetleri, 2002 yılına kadar 3 bin 717 m2 ’de hizmetini yürütürken, 2011 yılı sonu itibariyle 25 bin 800 m2 ‘de hizmet vermeye devam etmektedir.

16 GELECEĞİ DE DÜŞÜNEREK ÇALIŞIYORUZ
SADECE BUGÜNÜ DEĞİL, GELECEĞİ DE DÜŞÜNEREK ÇALIŞIYORUZ ULAŞTIRMA MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI Yılları arasında, 35 km. Otoyol, 37 km. Bölünmüş Yol, 7 km. Tek Yol, 914 km. Asfalt Onarımı, 3 km. Bütümlü Sıcak Karışım, 3 Adet Köprü yapımı, 9 Adet Kaza Kara Nokta muhtelif Bakım ve Onarım hizmetleri için, TL harcanmıştır. yılları arasında 196 km. bölünmüş yol, 32 km. tek yol, 2913 km. asfalt onarımı ve yenileme, 18 km. BSK, 9 adet köprü yapımı ve muhtelif bakım onarım hizmetleri için, TL harcanmıştır. İlimiz trafik tesciline kayıtlı bulunan motorlu kara taşıtı sayısı, 2003 yılından 2012 yılı Mart ayına kadar, yaklaşık iki katına çıkmıştır. Şehrimizde, 2003 yılında, adedi otomobil olmak üzere toplam motorlu kara taşıtı var iken; 2012 yılı Mart ayı itibariyle, adedi otomobil olmak üzere, toplam motorlu kara taşıtı bulunmaktadır.

17 ULAŞTIRMA MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI Kahramanmaraş çevre yoluna 4 adet köprülü kavşak yapımı için, kavşak proje ihaleleri bitirildi. En kısa zamanda yapım ihalesi bitirilerek Kahramanmaraşlıların hizmetine sunulacaktır.

18 İLİMİZDEKİ TOKİ VE KÖYDES UYGULAMALARI
MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI Son 10 yılda toplam 14 şantiyede, konut, 6 ilköğretim okulu binası, 6 lise binası, 1 kreş binası, 4 ticaret merkezi, 5 cami, 16 spor salonu, 4 pansiyon, 1 hastane, 2 adet aile sağlık merkezi ve sosyal tesisler, Kahramanmaraşlılar’ın hizmetine sunulmuştur. Söz konusu yatırımların toplam bedeli, 240 milyon TL’dir. KÖYDES Bu proje kapsamında; 58 Köy ve 175 Mahalle suyla buluşturulmuştur.

19 YATIRIM VE TEŞVİK KAHRAMANMARAŞ, YENİ TEŞVİK SİSTEMİ İLE
BİR YATIRIM CENNETİ HALİNE GELİYOR YATIRIM VE TEŞVİK MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı çerçevesinde uygulamaya giren yeni teşvik sistemi; genel, bölgesel, büyük ölçekli ve stratejik yatırımların teşviki uygulamalarından oluşmaktadır. Kahramanmaraş ili, bölgesel teşvik sisteminde 5. bölgede yer almaktadır. Bu bölge kapsamında belirlenen konulara ilişkin yatırımlar; gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği unsurlarından yararlanabilecektir.

20 İLİMİZİN GELİŞİMİYLE İLGİLİ YAPILAN DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI
MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI Bu çerçevede, 2023 Marka Şehirler Vizyonu kapsamında, “Kahramanmaraş’ı Yeniden Hayal Etmek” başlıklı Ortak Akıl Toplantıları’nın ilki Eylül 2011’de gerçekleştirilmiş, Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep AKDAĞ, Kalkınma Bakanımız Cevdet YILMAZ ile Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan BAYRAKTAR’ın katıldığı toplantılarda, Kahramanmaraş’ın sağlık, kalkınma ve şehircilik sorunları ele alınmıştır.

21 İLİMİZİN GELİŞİMİYLE İLGİLİ YAPILAN DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI
MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI Bu toplantıların; ikincisi 11 Kasım 2011 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali YILDIRIM, üçüncüsü 7 Ocak 2012 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Taner YILDIZ ve dördüncüsü ise 9 Mart 2012 tarihinde Maliye Bakanımız Mehmet ŞİMŞEK’in katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir. Değerlendirme Toplantılarına, Kültür, Eğitim, İçişleri Bakanlarının ve diğer ilgili Bakanların katılımıyla gelecekte de devam ettirilmesi planlanmaktadır.

22 GZFT (SWOT) ANALİZİ MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ
GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

23 KAHRAMANMARAŞ İLİ GELİŞİM STRATEJİSİ
MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

24 MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

25 UYGULAMA, İZLEME VE DEĞERLENDİRME
MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI Kahramanmaraş Gelişim Stratejisi ve Eylem Planı’nın, ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Milletvekilleri, Belediye Başkanları, İl Özel İdaresi ve STK’lardan oluşan İzleme ve Değerlendirme Kurulu aracılığı ile takibi yapılacaktır. İzleme ve Değerlendirme Kurulu, gelişmeler karşısında, stratejik plan içeriğinde revizyon gerçekleştirebilecektir. İzleme ve Değerlendirme Kurulu, altı aylık aralıklarla toplanacaktır. Eylem Planı çerçevesinde gerçekleştirilen faaliyetler, altı aylık dönemler halinde raporlanarak, ilgililerin değerlendirmesine sunulacaktır.

26 UYGULAMA, İZLEME VE DEĞERLENDİRME
MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI İzleme ve Değerlendirme Kurulu tarafından, her bir hedef için, Hedef Çalışma Grubu oluşturulacak ve Hedef Çalışma Grubu Başkanı belirlenecektir. Belirlenen eylemlerden sorumlu kurum ve kuruluşlar ile işbirliği yapılacak kuruluş temsilcilerinin yer alacağı Hedef Çalışma Grupları, üçer aylık dönemler itibariyle toplanacak ve eylemlere ilişkin gelişmeleri rapor haline getirerek, İzleme ve Değerlendirme Kuruluna sunacaklardır. Stratejik plana yönelik tüm işlem adımları, İzleme ve Değerlendirme Kurulu tarafından oluşturulacak sekreterya tarafından yürütülecektir. Belge, dinamik bir yapıya sahip olup; ihtiyaç halinde, İzleme ve Değerlendirme Kurulu kararıyla yeni eylemler eklenebilecektir.

27 EYLEM PLANI MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM
STRATEJİSİ EYLEM PLANI

28 HEDEF 1 : Şehrin Sanayi ve Ticaret Merkezi Haline Getirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 1.1 Mevcut OSB’nin genişletilmesi ve yeni OSB’lerin faaliyete geçirilmesi konusunda çalışmalar yapılacaktır. Kahramanmaraş Valiliği Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ticaret ve Sanayi Odası İlgili STK’lar 2014 Kahramanmaraş yeni Yatırım Teşvik Programı’nda 5. Bölgede yer almaktadır. Şayet yatırım OSB’de yapılırsa 6. Bölge teşviklerinden yararlanılacaktır. Bu düzenleme OSB’lerde yatırımı cazip hale getirmiştir. 1.2 Sanayicilerin yatırım teşvikleri konusunda bilgilendirilmesi yönünde çalışmalar yapılacaktır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü TSO KOSGEB DOĞAKA Sürekli Yatırım Teşvikleri konusunda çoğu sanayicimiz yeterli bilgiye sahip değildir. Bu konuda ilgili kuruluşlarımız ve odalarımızın sanayici ve üyelerine, seminerler, bilgilendirme toplantılarıyla bilinç oluşturması sağlanmalıdır. 1.3 Sanayiciler için Ar-Ge çalışmaları konusunda farkındalık oluşturucu faaliyetler planlanacaktır. Ar-Ge konusunda çoğu sanayicimiz yeterli bilgiye sahip değildir. Özellikle sanayici ve üniversite işbirliğinin artırılması, Ar-Ge konusunda hızla yol almamızı sağlayabilir. (1.4) 1.4 Üniversite-Sanayi işbirliğinin artırılması yönünde çalışmalar yapılacaktır. KSÜ Kahramanmaraş’ta bu potansiyelin gelişme imkanı mevcuttur. İşbirliği sayesinde özellikle Ar-Ge konusunda sanayicimiz, yeni üretim teknikleri ve metodları konusunda bilinçlenecektir. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

29 HEDEF 1 : Şehrin Sanayi ve Ticaret Merkezi Haline Getirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 1.5 Potansiyel yatırım alanları belirlenerek yatırımcıların Kahramanmaraş’a yatırım yapmaları noktasında bilgilendirme ve yönlendirme faaliyetleri yürütülecektir. Ticaret ve Sanayi Odası KOSGEB KSÜ DOĞAKA Sürekli Son teşvik mevzuatıyla Kahramanmaraş yatırımlar için cazip hale gelmiştir. Bu durumun şehir dışındaki yatırımcılara anlatılması gerekmektedir. 1.6 KOBİ’lere üretim, Ar-Ge ve finansmana erişim konusunda destekler sağlanacaktır. TSO BTSB İl Müdürlüğü İlgili STK’lar KOBİ’ler finansmana erişim noktasında yeterli bilgi sahibi değildirler ve finansman erişiminde zorluk çekmektedirler. Bu konuda sanayi ve esnaf odamızın çalışmaları önemlidir. 1.7 Kahramanmaraş gar sahası sosyal ve kültürel alanlara dönüştürülerek şehrin cazibe merkezi haline getirilecektir. Kahramanmaraş Belediyesi  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2015 Gelişen şehirler bu tür cazibe merkezlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Şehrimizin sosyo kültürel alanlarına katılması durumunda, GAR Sahası ciddi bir boşluğu doldurmaya adaydır. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

30 HEDEF 1 : Şehrin Sanayi ve Ticaret Merkezi Haline Getirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 1.8 Kahramanmaraş Günleri adı altında ilimizin sanayi ve ticaret potansiyelini tanıtıcı faaliyetler yürütülecektir. Kahramanmaraş Belediyesi DOĞAKA, Ticaret ve Sanayi Odası İlgili STK’lar 2015 Yılda bir kez Ankara, İstanbul gibi şehirlerde yapılacak etkinlikler şehrin tanıtımına katkı sağlayacaktır. Hali hazırda büyük şehirlerimizin çoğunda bu tip günler için fuariye alanları bulunmaktadır. Başka şehirlerde ikamet eden hemşehri derneklerimizin de bu tip organizasyonlara katılması teşvik edilmelidir. 1.9 Bölge dışındaki büyük yatırımcılara Kahramanmaraş’ın yatırım imkanları anlatılarak yatırım yapmaları teşvik edilecektir. Kahramanmaraş Valiliği, OSB DOĞAKA Sürekli Büyük firmaların şehre yatırım yapması beraberinde başka yatırımları da getirecek ve şehir cazibe merkezi haline getirilecektir. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

31 HEDEF 2 : Kültür ve Turizm Altyapısının Geliştirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 2.1 Sütçü İmam Üniversitesi’nde ihtiyaç duyulan alanlara yönelik nitelikli eleman istihdamını sağlayacak yeni fakülte ve bölümler açılacaktır. YÖK  Sütçü İmam Üniversitesi 2015 Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ile sanayi işbirliğinin sağlıklı ve kalıcı hale getirilmesi; ayrıca inovasyon, Ar-Ge ve rekabetçiliğin geliştirilerek katma değeri yüksek, teknoloji tabanlı ürün ve üretim yöntemleri geliştirilmesi sağlanmalıdır.  2.2 Elbistan’da mevcut yerleşkenin, bir Teknik Üniversite olması yönünde çalışmalar yapılacaktır. Sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik eleman ihtiyacının karşılanması öngörülmektedir. 2.3 Yayla turizmin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülecektir. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü DOĞAKA Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü İlgili Kaymakamlık ve Belediyeler STK’lar Şehirde önemli oranda yayla turizmi potansiyeli mevcuttur. Yaylalarımızın tanıtımı konusunda fotoğraf yarışmaları, doğa sporları alanında teşvik edici projeler geliştirilmesi, yaylalarımızı tanıtıcı televizyon programlarının çekimi sağlanabilir. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

32 HEDEF 2 : Kültür ve Turizm Altyapısının Geliştirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 2.4 Kuşların göç istasyonu durumda olan Gavur Gölü ile ilgili olarak çevre düzenleme çalışması yapılacaktır. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü DOĞAKA İlgili Kaymakamlık ve Belediyeler 2015 Kentin turizm potansiyelinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Göç mevsiminde gerekli önlemlerin alınarak, başta TRT çağrılabileceği gibi, fotoğraf sanatçılarımızın da özendirilerek tanıtım için mesafe alınabilir. 2.5 Andırın, Göksun ve Afşin’de bulunan tarihi kaleler restore edilerek turizme kazandırılması yönünde çalışmalar yapılacaktır. Kentin turizm potansiyelinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. 2.6 Göksun’da bulunan mozaiklerle ilgili kazı çalışmaları devam ettirilecektir. Şehrimiz turizm potansiyelinin geliştirilmesi ve ‘Antik Kent’ vurgumuzun güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. 2.7 Germenicia antik kentinin turizme kazandırılması sağlanacaktır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kentimiz turizm potansiyelinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

33 HEDEF 2 : Kültür ve Turizm Altyapısının Geliştirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 2.8 Sır ve Kılavuzlu Barajları etrafında sosyal alanlar üretilecektir. Kahramanmaraş Belediyesi  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü  2015 Kentteki sosyal, kültürel ve yaşam alanlarımızın artırılması amaçlanmaktadır. 2.9 İl Merkezi ve İlçelerimizde Gençlik ve Spor Merkezleri kurulması yönünde çalışmalar yapılacaktır. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlerin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. 2.10 Ulusal ve uluslararası gençlik ve spor organizasyonlarının yapılması teşvik edilecektir. Kentte mevcut olan potansiyelin artırılmasıyla, ulusal ve uluslar arası düzeyde tanınırlığın sağlanması amaçlanmaktadır. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

34 HEDEF 3 : Bölgenin Enerji Üretim Merkezi Haline Dönüştürülmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 3.1 Sanayicilerin uygun elektrik tarifesinden yararlanması yönünde çalışmalar yürütülecektir. Ticaret ve Sanayi Odası EPDK Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2013 1- Sanayicilerin uygun elektrik tarifesine geçmesi yönünde faaliyetler yürütülmesi. 2- Sanayi Sicil Belgesi noktasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nce çalışma yapılması . 3.2 İlimiz sınırları içerisinde yapımı devam eden hidroelektrik santrallerinin zamanında bitirilmesi takip edilecektir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Kahramanmaraş Valiliği DOĞAKA 2014 Mevcut Planlamalar, ilgili kurumlardan temin edilerek Planların zamanında gerçekleşip gerçekleşmediği takip edilecektir. 3.3 Afşin-Elbistan kömür havzasının Enerji Endüstri Bölgesi haline getirilmesine yönelik çalışmalar yapılacaktır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2015 Türkiye’nin enerji alanında dışa bağımlılığını azaltmaya yönelik önemli potansiyele ve Dünya’da sayılı linyit rezervlerine sahip olan bölgenin enerji sektörüne yönelik kapasitesinin artırılması, cazip bir yatırım merkezi haline getirilmesi, bölgede enerji alanındaki yeni teknolojilerin kullanıldığı yatırımların desteklenmesi gerekmektedir. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

35 HEDEF 3 : Bölgenin Enerji Üretim Merkezi Haline Dönüştürülmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 3.4 Afşin-Elbistan Termik Santrallerinde enerji üretimi sonrası ortaya çıkan ve ekonomik değeri olan atıkların değerlendirilmesine yönelik yatırım/pazarlama konusunda çalışmalar yapılacaktır. DOĞAKA Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı TSO 2014 Gityanın ekonomiye kazandırılması ve diğer değerlendirilebilir atıklar için çalışmalar yapılması gerekmektedir. Ayrıca bacalardan çıkan karbon gazının tutularak, sudan daha hızlı ısınması sebebiyle elektrik üretiminde su buharı yerine kullanıldığı teknolojiler bilinmektedir. 3.5 Afşin ve Elbistan’da ısınmada kullanılacak sıcak su projesine Göksun İlçesi’nin de dahil edilmesi yönünde çalışmalar yapılacaktır. İlgili Belediyeler Halen faydalanılamayan bu kaynağın ekonomiye kazandırılması gerekmektedir. Dünyada sadece termik değil, demir-çelik fabrikaları da yakın yerleşkelerinin ısınma ve sıcak su ihtiyaçlarına katkı vermektedir. 3.6 Andırın ilçemizin trafo ihtiyaçları giderilecektir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı  Andırın Belediyesi 2013 Enerji altyapısının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

36 HEDEF 3 : Bölgenin Enerji Üretim Merkezi Haline Dönüştürülmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 3.7 Göksun, Çağlayancerit, Nurhak ve Andırın’daki enerji hatları yer altına alınacaktır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı İlgili Belediyeler 2014 Enerji altyapısının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. 3.8 Afşin, Elbistan, Pazarcık ve diğer ilçelerimize doğalgaz hattı bağlanacaktır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı  3.9 Afşin-Elbistan Termik Santrali baca gazı artıma sisteminin iyileştirilmesi sağlanacaktır. Sağlık İl Müdürlüğü 2013 Santralin çevreye olabilecek olumsuz etkilerinin bertaraf edilmesi amaçlanmaktadır. 3.10 Kahramanmaraş OSB ve KSS’ye doğalgaz hattı bağlanacaktır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı  Kahramanmaraş Belediyesi Enerji altyapısının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. 3.11 Kılavuzlu ve Karacasu Trafo Merkezi ile diğer ihtiyaç duyulan altyapı kapasitesi geliştirilecektir. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

37 HEDEF 3 : Bölgenin Enerji Üretim Merkezi Haline Dönüştürülmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 3.12 Pazarcık ilçemiz içerisinden geçen NATO boru hattının ilçe dışına çıkarılmasına yönelik çalışmalar yürütülecektir. Milli Savunma Bakanlığı Pazarcık Belediyesi 2014 Güvenlik riskinin en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. 3.13 TEİAŞ Kahramanmaraş İşletme Bakım Müdürlüğü’nün Grup Müdürlüğü haline getirilmesi için girişimde bulunulacaktır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Kahramanmaraş Valiliği 2013 Kurumsal anlamda daha etkin hizmet verilebileceği öngörülmektedir. 3.14 Termik Santrallerde ortaya çıkan sıcak suların seracılıkta kullanılabilmesine yönelik çalışmalar yürütülecektir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü DOĞAKA TSO Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığı Tarımsal seracılığın gelişmesine önemli katkılar sağlayacağı öngörülmektedir. Böylece tarım üretimimiz 4 mevsim devam edecektir. 3.15 Termik Santrallerde yapılan hizmet alımlarında bölge insanının istihdam edilmesine özen gösterilecektir. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü  İlgili Kaymakamlıklar Sürekli İlimiz işsizlik sorununun çözümüne önemli katkılar sağlayacağı ve göç oranımızı düşüreceği düşünülmektedir. 3.16 Afşin- Elbistan linyitleri işletmesi yatırım programında yer alan proje ve faaliyetlerin belirlenen takvime uygun olarak gerçekleşme durumu takip edilecektir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı  2015 Şehrin enerji üretim üssü olma hedefi doğrultusunda proje ve faaliyetlerin zamanında tamamlanması önem arz etmektedir. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

38 HEDEF 4 : Çevre ve Şehircilik Altyapısının Geliştirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 4.1 Depreme karşı duyarlılığın artırılması yönünde eğitim faaliyetleri düzenlenecektir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kahramanmaraş Valiliği İlgili Kaymakamlıklar Milli Eğitim İl Müdürlüğü İlgili Belediyeler Sürekli Depreme karşı duyarlılığı artırmak amacı ile vatandaşlara yönelik bilinçlendirme faaliyetleri yürütülecektir. 4.2 Yapı sektöründeki denetimlerin etkinliği artırılacaktır. Kahramanmaraş Belediyesi Deprem riskinin en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. Yeni inşaa edilen yapılarda depreme dayanıklı projelerin ve imar planlarının takip edilmesi önemlidir. Yapı denetim firmalarının hassasiyeti ve yerel yönetimlerimizin konuya duyarlılığı artırılmalıdır. 4.3 Gecekondu ve kaçak yapılaşmayı ortadan kaldırmak üzere planlanan Çamlık-Saçaklızade, Menderes Mahallelerimiz ve diğer kentsel dönüşüm projeleri hayata geçirilecektir. TOKİ ve Kahramanmaraş Belediyesi 2015 Kentsel dönüşüm projeleri kaçak yapılaşmanın sona erdirilmesi ve depreme dayanıklı yeni yerleşimlerin oluşmasının sağlanması amaçlanmaktadır. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

39 HEDEF 4 : Çevre ve Şehircilik Altyapısının Geliştirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 4.4 Sel tehlikelerine karşı bütün riskleri ve önlemleri içeren stratejik planlar oluşturulacaktır. Kahramanmaraş Valiliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2014 Şehrin sel tehlikesine karşı altyapı imkanlarının artırılması hedeflenmektedir. 4.5 İlimiz genelinde yeni yerleşim alanları, alışveriş merkezleri ve rekreasyon alanları oluşturulacaktır. Merkez ve ilçe belediyeleri İlgili İl Müdürlükleri Sürekli Şehrin ekonomik ve sosyal altyapı imkanlarının geliştirilmesi ile, cazibe merkezleri oluşturulması hedeflenmektedir. 4.6 Kahramanmaraş merkezinde yapılması planlanan evsel nitelikli atık su arıtma tesisi tamamlanacaktır. Kahramanmaraş Belediyesi 2015 Şehrin çevre altyapı imkanlarının geliştirilmesi, böylece ev ve sanayi atıklarının uzun vadede yol açacağı kirliliğin önlenmesi amaçlanmaktadır. 4.7 Katı atık bertaraf tesisi tamamlanarak faaliyete geçirilecektir. 2012 Şehrin çevre altyapı imkanlarının geliştirilmesi ve geri dönüşüm imkanı olan atıkların, ekonomimize kazandırılması amaçlanmaktadır. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

40 HEDEF 4 : Çevre ve Şehircilik Altyapısının Geliştirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 4.8 Sır Barajı üzerindeki köprü yapımı tamamlanarak, baraj güneyinde bulunan alanların şehir merkezimizle bütünleşmesi sağlanacaktır. Kahramanmaraş Belediyesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2014 Ekonomik ve sosyal altyapı imkanlarımızın geliştirilmesi ve bütüncül bir yapıya kavuşarak, hizmet verimi konusundaki engellerin kaldırılması hedeflenmektedir. 4.9 Şehrimizin aşırı yağışlardan etkilenmemesi amacıyla Kuşaklama Alanı Projesi hayata geçirilecektir. Sel ve su baskını tehlikesine karşı, şehrimizin altyapı imkanlarının artırılması ve dış su baskınlarına karşı önlem alınması hedeflenmektedir. 4.10 Kılavuzlu rekreasyon projesi hayata geçirilecektir. Şehrimizin ekonomik ve sosyal altyapı imkanlarının geliştirilmesi hedeflenmektedir. 4.11 Kumaşır Gölü Rekreasyon Projesi tamamlanacaktır. Ekonomik ve sosyal altyapı yaşam alanı imkanlarının geliştirilmesi hedeflenmektedir. 4.12 İl merkezinde yeni mezarlık yeri tahsis edilecektir. Mevcut mezarlık kapasitesinin yetersizliğinden dolayı yeni bir alana ihtiyaç duyulmaktadır. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

41 HEDEF 4 : Çevre ve Şehircilik Altyapısının Geliştirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 4.13 Kahramanmaraş Master Planı tamamlanacaktır. Kahramanmaraş Belediyesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2014 Büyükşehir olma kararıyla Master Planı ilimiz geleceğine yönelik önemli bir husustur. Gelişmeyi ve büyümeyi düzenli şekilde yapabilmemiz için önem arz etmektedir. 4.14 Eski tugay alanının boşaltılması yönünde çalışma yapılacaktır. Milli Savunma Bakanlığı  2013 İlimiz ekonomik ve sosyal altyapı imkanlarının geliştirilmesi hedeflenmektedir.  4.15 Göksun’da faaliyet gösterecek olan, atık su arıtma tesisi ve katı atık bertaraf tesisi tamamlanacaktır. Göksun Belediyesi İlçenin çevre altyapı imkanlarının geliştirilmesi, yer altı yer üstü sularımızın temiz kalması amaçlanmaktadır.  MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

42 HEDEF 5 : Sağlık Altyapısının Güçlendirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 5.1 50 yataklı Afşin Devlet Hastanesi yeni bloğu tamamlanarak faaliyete geçirilecektir. Sağlık Bakanlığı 2013 Afşin İlçemizin bu alanda var olan ihtiyacı giderilecektir.  5.2 Pazarcık Devlet Hastanesi yeni blok inşaatı tamamlanarak, 50 yataklı nitelikli hastane haline getirilecektir. 2014 Pazarcık İlçemizin bu alanda var olan ihtiyacı giderilecektir. 5.3 75 yataklı Göksun Devlet Hastanesi ek binası tamamlanarak faaliyete geçirilecektir. Göksun İlçemizin bu alanda var olan ihtiyacı önemli ölçüde giderilecektir. 5.4 K. Maraş 100 yataklı Ruh Sağlığı Hastanesi tamamlanarak faaliyete geçirilecektir. 2015 Şehrimizin sağlık altyapısının geliştirilmesi hedeflenmektedir. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

43 HEDEF 5 : Sağlık Altyapısının Güçlendirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 5.5 300 yataklı olarak planlanan K.Maraş Kadın, Doğum ve Çocuk Hastanesi tamamlanarak faaliyete geçirilecektir. Sağlık Bakanlığı 2015 İlimiz sağlık altyapısının geliştirilmesi hedeflenmektedir. 5.6 100 yataklı olarak planlanan K.Maraş Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi tamamlanarak faaliyete geçirilecektir. Sağlık altyapısının geliştirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca bu yatırım uzun vadede termal turizm potansiyelimizin alt yapısını güçlendirecektir. 5.7 300 yataklı olarak planlanan Elbistan Devlet Hastanesi Bölge Hastanesi haline getirilerek kısa süre içerisinde faaliyete geçirilecektir. 2014 İlçemizin sağlık altyapısının geliştirilmesi hedeflenmektedir. 5.8 30 yataklı olarak planlanan Andırın Devlet Hastanesi tamamlanarak faaliyete geçirilecektir. Andırın İlçemizin bu alanda var olan ihtiyacı önemli ölçüde giderilecektir. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

44 Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü
HEDEF 5 : Sağlık Altyapısının Güçlendirilmesi NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 5.9 İlimiz genelinde sağlık elemanı ihtiyaçları tespit edilerek, hızla tamamlanması sağlanacaktır. Sağlık Bakanlığı 2014 Şehrimizin sağlık altyapısının geliştirilmesi hedeflenmektedir. 5.10 İlimiz genelinde sağlık alanındaki araç, gereç ve tıbbi cihaz eksiklikleri belirlenerek giderilecektir. İlimiz sağlık altyapısının geliştirilmesi hedeflenmektedir. 5.11 İlimiz genelinde kaplıca ve termal tesis yatırım potansiyeli araştırılarak, il ekonomisine katkı sağlayacak şekilde projelendirilecektir. DOĞAKA Belediyeler Kaymakamlıklar Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü 2013 Sağlık turizmi sektörünün, Kahramanmaraş ekonomisine önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Planlanan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezimizin bitmesi, kaplıca turizmimize destek olacaktır. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

45 HEDEF 6 : Ulaştırma Altyapısının İyileştirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 6.1 Kahramanmaraş havaalanı pisti uzatılarak, teknik imkanları ihtiyacı karşılar hale getirilecektir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 2015 Olumsuz hava şartlarındaki uçuş iptallerinin, asgari seviyeye çekilmesi amaçlanmaktadır. 6.2 Kayseri güzergahında Göksun- Kahramanmaraş yolu tamamlanacaktır. 2013 Çalışmaların tamamlanmasıyla Kahramanmaraş, Karadeniz’den Akdeniz’e kadar bölünmüş yol güzergahı ile birleşecektir. 6.3 Kahramanmaraş şehir merkezi ulaşımını kolaylaştıracak olan; Yeni Sanayi Sitesi, Terminal, Yeni Terminal, Ağcalı Yolu, Eski Andırın Yolu, Üniversite Kampüsü, Ağabeyli ve OSB kavşak projeleri tamamlanarak hayata geçirilecektir. Kahramanmaraş Belediyesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 2014 Şehiriçi ulaşımın rahatlaması için bu projelerin tamamlanması önem arz etmektedir. 6.4 Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep, Kahramanmaraş-Nurdağı, Göksun- Elbistan, Narlı-Pazarcık, Göksun- Kadirli, Göksun-Tufanbeyli-Tomarza, Düziçi-Andırın, Kılavuzlu-Ekinözü yolu, Süleymanlı il yolu, Pazarcık duble yolu ile Çağlayancerit bağlantı yolu tamamlanacaktır. Karayolları Mersin 5. Bölge Müdürlüğü İlimiz ulaştırma altyapısı eksikliğinin önemli ölçüde giderilmesi, bu projelerin bitirilmesine bağlıdır. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

46 HEDEF 6 : Ulaştırma Altyapısının İyileştirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 6.5 Kahramanmaraş-Türkoğlu lojistik merkezinin tamamlanarak hizmete açılması sağlanacaktır. Kahramanmaraş Valiliği Ekonomi Bakanlığı TCDD 2015 Lojistik merkezinin bitirilmesi, ilimiz ticari ve sanayi kapasitesinin artırılmasında önemli bir rol oynayacaktır. 6.6 Kahramanmaraş İlimizin demiryolu altyapısı tamamlanacaktır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sanayi ve Ticaret Odası 2014 Şehrimizin ulaştırma altyapısının iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Demiryolu altyapısının güçlendirilmesinin, ticaret hayatına etkileri görülecektir. 6.7 Havaalanı uçuş saatleri, ihtiyaçları karşılayacak şekilde yeniden gözden geçirilerek, gerekli iyileştirmeler yapılacaktır. 2013 Mevcut durum itibariyle, bu alanda yaşanan sıkıntılardan dolayı konunun tekrar gözden geçirilmesi faydalı olacaktır. Havaalanı pistimizin uzatılması ile gece uçuşlarının mümkün olması sağlanacaktır. 6.8 Gaziantep Devlet Yolu ve Çevre Yolu bağlantısı tamamlanacaktır. Kahramanmaraş Belediyesi Bu bağlantının tamamlanması, söz konusu güzergahtaki ulaşımı daha rahat hale getirecektir. Ticaretin, yol ve ulaşım imkanlarının rahatlığıyla bağlantısı unutulmamalıdır. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

47 HEDEF 6 : Ulaştırma Altyapısının İyileştirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 6.9 Ankara-Mardin-Halep Tren Hattı’nın Kahramanmaraş’tan geçirilmesi yönünde girişimlerde bulunacaktır. Kahramanmaraş Valiliği Kahramanmaraş Belediyesi Sanayi ve Ticaret Odası Diğer STK’lar  2015 İlimizin tren hattı geçiş güzergahında bulunması, şehrin ekonomik ve sosyal gelişimine önemli katkılar sağlayacaktır. 6.10 Havayolu kargo taşımacılığının yapılabilirliği konusunda bir çalışma yapılacaktır. DOĞAKA Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı STK’lar 2013 Şehrimizin, lojistik sektöründe de önemli bir merkez haline gelmesi hedeflenmektedir. 6.11 ÇİMKO çimento fabrikasına iltisak hattı tamamlanacaktır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı  6.12 Köprüağzı-Kahramanmaraş arasındaki mevcut demiryolu hattı iyileştirilecektir. İlimizin ulaştırma altyapısının iyileştirilmesi hedeflenmektedir. 6.13 Pazarcık İstasyonu’nun ihata ihtiyacı tamamlanacaktır. Ulaştırma altyapısının iyileştirilmesi hedeflenmektedir. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

48 HEDEF 7 : Tarım ve Hayvancılığın Geliştirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 7.1 Tarım potansiyelimiz son gelişmeler ışığında yeniden gözden geçirilecek ve bir rapor haline getirilecektir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü DOĞAKA 2013 Şehrimizin tarımsal faaliyetlerde mevcut durumu ve gelişme alanlarının ortaya konması amaçlanmaktadır. 7.2 Tarımsal sulama ihtiyaçları ortaya koyularak, ihtiyaçların giderilmesi yönünde çalışmalar yapılacaktır. DSİ Ziraat Odası Tarım Md.lükleri Tarım ve hayvancılık sektörlerinde farkındalık oluşturularak, kalite ve üretimin artırılması amaçlanmaktadır. 7.3 Tarım ve hayvancılıkta, bilinç artırıcı faaliyetlerde bulunulacaktır. Milli Eğitim İl Müdürlüğü Sürekli 7.4 Bölge insanına daha fazla gelir sağlayacak tarım ve hayvansal üretim için çalışmalar yapılacaktır. Üretimde verimlilik, pazarlama ve kar boyutlarının da ön plana çıkarılması ve bölge insanının yaşam standardının artırılması amaçlanmaktadır. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

49 HEDEF 7 : Tarım ve Hayvancılığın Geliştirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 7.5 Seracılığın geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapılacaktır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü DOĞAKA 2013 Özellikle modern seracılıkta ileri teknoloji kullanılarak, kaliteli ve yüksek verimli bir üretim yapısı hedeflenmektedir. Termik santrallerimizle entegre projeler, seracılığın en önemli gideri olan ısıtma maliyetlerini düşürebilir. 7.6 Hayvancılık potansiyeli yeniden gözden geçirilerek, mevcut potansiyelin artırılması yönünde çalışmalar yapılacaktır. K.Maraş’ın hayvancılık sektöründe ülkenin sayılı şehirlerinden biri olması hedeflenmektedir. Elbistan ilçemizde Hayvan Borsası’nın varlığı, bu konuda yapılacak projeleri destekler mahiyettedir. 7.7 Gıda ve hayvancılığa dayalı sanayinin geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapılacaktır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Tarım ve hayvancılığa dayalı sektörlerin gelişmesi, ekonomik çeşitliliğimizin artırılmasını sağlayacaktır. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

50 HEDEF 7 : Tarım ve Hayvancılığın Geliştirilmesi
NO EYLEM ADI SORUMLU KURULUŞ İLGİLİ KURULUŞ SÜRE AÇIKLAMA 7.8 Kömür üretimi için kamulaştırılan alanların, kömür elde etme işlemi tamamlandıktan sonra, tarımsal alan olarak düzenlenmesi konusunda çalışmalar yapılacaktır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve İlgili Diğer Bakanlıklar 2013 Kamulaştırılmış ve toplulaştırılmış arazilerin, yeniden tarımsal üretime kazandırılması amaçlanmaktadır. Ayrıca uzun süredir tarımsal ilaçlama ve suni gübrelemeye maruz kalmamış bu tarım dışı temiz arazilerin, Organik Tarıma kazandırılması önem arz etmektedir. MEVCUT DURUM ORTAK AKIL ÇALIŞTAYLARI GZFT ANALİZİ GELİŞİM STRATEJİSİ EYLEM PLANI

51 TEŞEKKÜR EDERİZ.


"GELİŞİM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları