Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Madencilik yapılmasın! EVET MADENCİLİK YAPILMASIN!!

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Madencilik yapılmasın! EVET MADENCİLİK YAPILMASIN!!"— Sunum transkripti:

1 Madencilik yapılmasın! EVET MADENCİLİK YAPILMASIN!!
Kahrolsun madencilik ! Diyerek her fırsatta mesleğimizi kamuoyunun önünde karalamaya çalışan ve kendilerine çevreci diyen bir grup insan acaba ne dediğinin farkında mı? EVET MADENCİLİK YAPILMASIN!! EĞER HAYATINIZDAN SONRAKİ SLAYTLARDA BAHSEDİLEN BAZI ŞEYLERİ ÇIKARTABİLECEKSENİZ?

2 Bütün elektrikli cihazlarda BAKIR kullanılmaktadır
Bütün elektrikli cihazlarda BAKIR kullanılmaktadır. Ucuz ve yüksek iletkenliğe sahip olan bu metal MADENCİLİK YAPILARAK ÜRETİLMEZSE; Evlerinizde elektrik kullanamazsınız! İletişim ağınız olmaz! Tüm elektrik ve elektronik cihazları hayatınızdan çıkartmanız gerekir; Televizyon! Bilgisayar! Buzdolabı! Klima! Çamaşır makinası! Bulaşık makinası! Telefon SADECE BİR KAÇ TANE ÖRNEK!!!!

3 BAKIRI HAYATINIZDAN ÇIKARTMAYA HAZIRSANIZ MADENCİLİĞE HAYIR!!!!!
Otomobillerde, kamyonlarda, lokomotiflerde ve uçaklarda kullanıldığından BAKIR ÜRETİLMEZSE bunların hiç birisini kullanamazsınız!! Ayrıca BAKIRIN iki izotopu olan bakır-64 ve bakır-67 tıpda kullanılmaktadır. Bakır-64 izotopu Wilson hastalığının teşhisinde kullanılırken bakır-67 izotopu vücuda enjekte edilerek kanser tedavisinde kullanılmaktadır. BAKIRI HAYATINIZDAN ÇIKARTMAYA HAZIRSANIZ MADENCİLİĞE HAYIR!!!!!

4 Milattan önce 1100 yılından beri bilinen DEMİR bir çağa adını vermiştir ve insan hayatındaki önemi tartışılmaz!!!!!! Tüm modern binaların yapımında demir ve çelik kullanılır!!! MADENCİLİK YAPILARAK ÜRETİLMEZSE MAĞARALARA DÖNMEMİZ GEREKİR Demir ve çelik yolların, demiryollarının ve alt yapı tesislerinin yapımında kullanılır. Stadyum, havaalanı, gökdelen ve köprü gibi bir çok modern yapının iskeletini oluşturur.

5 Diğer kullanım alanlarından SADECE BAZILARI ŞUNLARDIR;
Tüm beyaz eşyalar! Hemen hemen tüm mutfak eşyaları ve aletleri! Otomobiller! Gemiler! Uçaklar! Trenler! Sıhhi tesisatlar! İnşaat malzemeleri! Hemen hemen tüm makinalar! Günlük hayatta kullanılan hemen hemen tüm el aletleri! Elektrik aktarım direkleri! Savunma araçları! Ağır ve hafif iş makinaları! Uzay araçları!

6 Diğer kullanım alanlarından SADECE BAZILARI ŞUNLARDIR (devam);
Petrol ve kömür üretim araçları! Radyatörler-klimalar! Tıpta kullanılan teşhis ve tedavi araçları! Tıpta kullanılan operasyon aletleri! DEMİRİ VE ÇELİĞİ HAYATINIZDAN ÇIKARTMAYA HAZIRSANIZ MADENCİLİĞE HAYIR!!!!!

7 Aluminyum demirden sonra en çok tüketilen metaldir!!!!!!
Aluminyum uçak ve roketlerin yapımında kullanılan hayati bir metaldir. Aluminyumun diğer kullanım alanlarından bazıları şunlardır; Taşımacılık (otomobil, kamyon, bisiklet vs yapımı)! Paketleme (kutular, folyo vs)! Su arıtması! Balık parazitlerinin tedavisi! İnşaat (pencere, kapı, kablo vs)! Mutfak araç ve gereci! Elektrik aktarımı! Çelik ve mıknatıs yapımı! Elektronik ve CD’ler! Soğutucular! Boya ve patlayıcılar!

8 Aluminyum bileşiklerinin bazı kullanım alanları ise şunlardır!!!
Aluminyum amonyum sülfat : su ve kanalizasyon arıtılması, kağıt üretimi, gıda katkısı! Aluminyum asetat: tıpta astrenjan (kanamayı durduran ilaç) olarak! Aluminyum borat: cam ve seramik yapımı! Aluminyum borohidrit: jet yakıtı katkısı! Aluminyum klorit: boya yapımı, petrol rafinasyonu, sentetik kauçuk yapımı!

9 ALUMİNYUMU HAYATINIZDAN ÇIKARTMAYA HAZIRSANIZ MADENCİLİĞE HAYIR!!!!!
Aluminyum hidroksit: su arıtılmasında, cam ve seramik yapımında ve elbiselerin su geçirimsizliğinin sağlanmasında! Aluminyumfosfat: cam ve seramik yapımı, kağıt yapımı, kozmetikler, boyalar ve dişçilikte kullanılan diş çimentosu yapımı! Aşıların bir çoğunda bazı aluminyum tuzları adjuvan olarak! ALUMİNYUMU HAYATINIZDAN ÇIKARTMAYA HAZIRSANIZ MADENCİLİĞE HAYIR!!!!!

10 ÇİNKOYU HAYATINIZDAN ÇIKARTMAYA HAZIRSANIZ MADENCİLİĞE HAYIR!!!!!
Çinko en çok tüketilen dördüncü metaldir ve SADECE BAZI KULLANIM ALANLARI ŞUNLARDIR: Korozyonu önlemek için çeliğin galvanizlenmesi! Pirinçten yapılma her şeyin üretilmesinde! Otomobil yapımında! Kuru pillerin yapımında! Gemilerde su ile temas eden metallerin korunmasında! Bozuk para yapımında! Elektro kaplamada! Boya yapımında! Kimya sektöründe! Kauçuk endütrisinde! TV ekranlarının yapımında! ÇİNKOYU HAYATINIZDAN ÇIKARTMAYA HAZIRSANIZ MADENCİLİĞE HAYIR!!!!!

11 NİKELİ HAYATINIZDAN ÇIKARTMAYA HAZIRSANIZ MADENCİLİĞE HAYIR!!!!!
Nikel paslanmaz çelik, mıknatıs, bozuk para ve özel alaşımlar gibi birçok endüstriyel ve son kullanıcı ürünlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca cama yeşil renk vermek amacıyla da kullanılmaktadır. Nikel herşeyden önce bir alaşım metalidir. Bu nedenle alaşım olarak birçok kullanım alanı mevcuttur. Bu alaşımlar bakır, krom, alüminyum, kurşun, kobalt, gümüş ve altın ile yapılan alaşımlardır. Günlük yaşantımızda 3000 nikel alaşımının kullanıldığı tahmin edilmektedir. Nikel ayrıca nikel-kadmiyum, nikel-demir ve nikel-metal hidrit şarj edilebilir pillerin yapımında kullanılır. NİKELİ HAYATINIZDAN ÇIKARTMAYA HAZIRSANIZ MADENCİLİĞE HAYIR!!!!!

12 SADECE BUNLARDAN BİR KAÇ TANESİ!!!!!!!
BİR BİLGİSAYARIN YAPILABİLMESİ İÇİN 66 MADENCİLİK ÜRÜNÜNÜN KULLANILDIĞINI BİLİYOR MUSUNUZ? Çinko Gümüş Aluminyum Bakır Altın Europiyum Potasyum Magnezyum Manganez Kurşun Kuvartz Kalay Demir SADECE BUNLARDAN BİR KAÇ TANESİ!!!!!!!

13 6000 yıldan fazla bir süredir bilinen ALTIN önceleri dekoratif ürünlerin yapımında kullanılmıştır.
Günümüzde de üretilen veya geri kazanılan altının yaklaşık %78’i mücevherat yapımında kullanılmaktadır Arzının az olmasından dolayı çok değerli olan metal uzun süre bir takas aracı olarak paranın yerine kullanılmıştır. Günümüzde kullanılan paranın veya ekonominin arkasında yer alan bir finansal güç olarak merkez bankaları tarafından altın bulyonları kasalarda muhafaza edilir. Bir savaş veya felaket anında cebinizdeki kağıt bir işe yaramazken ALTIN HER ZAMAN İŞ GÖRÜR.

14 ÖLÜLER ALTIN TAKMAZ GİBİ SAÇMA SLOGANLARLA ÖNEMSİZLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILAN ALTIN’IN en önemli endüstriyel kullanım alanı elektronik ürünlerin üretimidir. Tüm elektronik cihazlarda ALTIN KULLANILIR. Bunlar arasında cep telefonları, hesap makinaları, GPS cihazları ve diğer küçük elektronik cihazlar ve televizyon yer alır. ALTIN masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılır. Mikroişlemciler, hafıza çipleri, elektronik devreler gibi bilgisayarlarda kullanılan bir çok parçada ALTIN KULLANILMAK ZORUNDADIR.

15 Kimyasal olarak inert olduğundan ve alerjik reaksiyonlara neden olmadığından dolayı dişçilikte kullanılır. Bazı durumlarda sodyum aurothiomalate veya aurothioglucose’un zayıf solüsyonları enjekte edilerek romatoid artrit hastalığının tedavisinde kullanılır. Radyoaktif altın isotopları dokulara implant edilerek bazı kanserlerin tedavisinde kullanılır. Ayrıca Lagophthalmos olarak adlandırılan ve göz kapaklarının kapanmaması olarak bilinen hastalığın tedavisinde de altın kullanılır. Radyoaktif altın bazı hastalıkların teşhisinde kullanılır. BİR ÇOK AMELİYAT CİHAZI VE YAŞAM DESTEK ÜNİTELERİNDE YER ALAN ELEKTRONİK DEVRELER ALTIN OLMADAN YAPILAMAZ VE DOLAYISIYLA CANLILARA LAZIMDIR.

16 ALTINI HAYATINIZDAN ÇIKARTMAYA HAZIRSANIZ MADENCİLİĞE HAYIR!!!!!
Uzay endüstrisinde bir çok kullanım yeri vardır. Güvenilir bir iletken ve konnektöre ihtiyaç duyulan bu araçlarda altının alternatifi yoktur. Uzay araçlarında altın kaplama polyester filmler kullanılır ve bu filmler radyasyonu yansıtarak uzay aracında ısının stabil kalmasını sağlar. Ayrıca altın mekanik parçalar arasında kayganlaştırıcı olarak kullanılır. Vakum uzayda organik yağlayıcılar buharlaşacağından dolayı, kritik hareketli parçaların kayganlaştırılmasında bu eşsiz özelliğe sahip altın kullanılır. ALTINI HAYATINIZDAN ÇIKARTMAYA HAZIRSANIZ MADENCİLİĞE HAYIR!!!!!

17 TİPİK BİR EVİN YAPIMINDA KULLANILAN MADENCİİLİK ÜRÜNLERİ VE KULLANILDIKLARI YERLERDEN BAZILARI
Bakır, Çinko, Nikel, Krom,Kil, Demir Taş, Tuğla, Demir Kireçtaşı, Kil, Şeyl, Jips, Agrega  Trona, Silika, Feldspar  Bakır, Aluminyum  Termik santral Bakır, Çinko, Demir Kil, Demir Kil, Taş, Aluminyum  Jips Titanyum, Mineral dolgular Silikatlar, Slate  Demir, Çinko, Boksit Demir, Çinko Silika, Feldspar, Vermiculite  Fosfat Kurşun Kalay Sıhhi tesisat ve aksamı Şömine, Ocak, Fırın Temel, araç yolu Pencereler Elektrik hattı Elektrik Kapı ve aksamı Kanalizasyon boruları Dış duvarlar İç duvarlar Boya Çatı Drenaj, drenaj hattı Çivi, vida İzolasyon Bahçe için gübre Bakır boruları ve elektrik kablolarını lehimleme

18 Ortalama bir insan her yıl yaklaşık 20000 kilogram mineral tüketmektedir.
Yaşamı boyunca ihtiyaç duyduğu madencilik ürünlerinden bazılarının miktarları şunlardır; 500 kilogram kurşun 500 kilogram çinko 790 kilogram bakır 2060 kilogram aluminyum 42000 kilogram demir ve çelik kilogram kömür ve Yaklaşık kilogram endüstriyel mineraller (kil, kireçtaşı vs) TÜM YUKARIDAKİLERDEN VAZGEÇEBİLECEKSENİZ VE İLKEL İNSANLAR GİBİ YAŞAMAYI KABUL EDİYORSANIZ MADENCİLİĞE HAYIR!!!!!!

19 ASLINDA TAŞ DEVRİNE DÖNMEK İSTEDİKLERİNDEN HABERLERİ YOK!!!!!!!!!!!!
SÜRDÜRÜLEBİLİR MADENCİLİK KAVRAMININ ANLAMINI BİLMEYEN, GÜNLÜK HAYATTA KULLANDIKLARI HEMEN HER ŞEYİN MADENCİLİKTEN GELDİĞİNİ VEYA MADENCİLİK ÜRÜNLERİYLE İŞLENDİĞİNİ BİLMEYEN, GÜNÜMÜZ MADENCİLİĞİNDE ÇEVRE PROBLEMLERİNİN HER BİRİSİNİN ÜSTESİNDEN GELİNEBİLECEK BİLGİ VE DONANIMIN OLDUĞUNDAN HABERİ OLMAYAN, MADENCİLİK FAALİYETLERİNİN GEÇİCİ FAALİYETLER OLDUĞUNU VE ÇALIŞMA ALANLARININ ÇOK BAŞARILI BİR ŞEKİLDE REHABİLİTE EDİLEBİLDİĞİNDEN HABERİ OLMAYAN, VE DAHASI BİLGİLENME GEREĞİ HİSSETMEDEN MADENCİLİĞE SALDIRAN İNSANLARIN, ASLINDA TAŞ DEVRİNE DÖNMEK İSTEDİKLERİNDEN HABERLERİ YOK!!!!!!!!!!!!


"Madencilik yapılmasın! EVET MADENCİLİK YAPILMASIN!!" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları