Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FATMA İSEN ANTALYA,BURDUR

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FATMA İSEN ANTALYA,BURDUR"— Sunum transkripti:

1 FATMA İSEN 10130096028 ANTALYA,BURDUR

2 ANTALYA

3 M. Ö II. Y. y ‘ da Bergama Kralı II
M.Ö II. Y . y ‘ da Bergama Kralı II . Attalos tarafından kurulan şehir Roma döneminde sahip olduğu doğal limanı sayesinde gelişerek bir ticaret merkezi halinde gelmiştir . Antalya’nın doğusu Yunanca ’ da ‘’IRKLARIN ÜLKESİ ‘’ anlamına gelen PAMFİLYA olarak adlandırılmıştır.

4 ANTALYA DOĞUSU İLE BATISI ARASI 400 KM’Yİ AŞAN MESAFESİYLE TÜRKİYE’NIN BAŞKA HİÇ BİR İLİNDE GÖRÜLMEYEN ÖZELLİĞE SAHİPTİR.

5 BATI TORASLAR SİSTEMİ İÇİNDE YER ALAN ANTALYA DAĞLARI,ORMANLARI AKARSULARI VE ESSİZ KIYILARI İLE DOĞAL BİR TURİZİM CENNETİDİR.

6 ANTALYA ELMALI OVASI

7 NARENCİYE,MALTA ERİĞİ ,AVAKADO GİBİ TARIM ÜRÜNLERİ BAKIMINDANDA ÜLKEMİZİN ÖNE GELEN İLİDİR…PORTAKAL ÜRETİMİNİN 3/1 ,MUZ ÜRETİMİNİN YARISINDAN FAZLASI ANTALYA’DA ÜRETİLİR.

8 AKSEKİ İLÇESİNİN KARDELEN ÇİÇEĞİ BU YÖREĞİMİZE HAS BİR AYRICALIKTIR…

9 HAVA YOLU ULAŞIM AĞI SAYESİNDE AKDENİZ BÖLGESİNE EN FAZLA TURİST ÇEKEN YÖRESİDİR.GOLF SAHALARI ULUSLAR ARASI FESTİVALİ İLE ANTALYA İLİMİZ TÜRKİYE’NİN TURZİM BÖLGESİ OLMA ÖZELLİĞİNE SAHİPTİR.KIŞ MEVSİMİNİN OLMADIĞI ANTALYA’DA TURİZM SEZONU YAKLASIK 9 AY SÜRER VE BU ÖZELLİĞİNDEN DOLAYI ANTALYA KIYILARI TÜRK RİVİERASI OLARAK ADLANDIRILIR

10 ÖNE ÇIKAN TURİZM KAYNAKLARI

11 YİVLİ MİNARE CAMİ: Antalya ilinin simgesi durumundaki yivli minare Bizans öneminde iken Selçuklu Sultan Alaaddin Keykubat tarafından camiye çevrilmiştir . minaresi oluklu olduğu için bu adı almıştır. Antalya Arkeoloji müzesi olarak kullanılmaktadır.

12 ASPENDOS: Antalya’nın 50 km doğusunda biri büyük biri küçük iki tepe üzerinde kurulmuştur . şehir içinde ki 15 bin kişilik tiyatro günümüze kadar korunmuştur. Aspendos’un yukarı kent bölümünde siyaset ve ticari işlerin görüldüğü Angora yapıtı ve asağı kent bölümünde ise tiyatro stadyum hamam su kemerleri ve tapınaklar olusturur. ANGORA: antik çağda şehirlerle ilgili politik ,dini , ticari , her türlü faaliyetlerin gerçekleştiği halka açık geniş alanlardır.

13 HADRİYANUS: M.S 130 y . y da roma imparatorluğunun Hadriyanus’un Antalya’yı ziyaretinin anısına dikmiştir.8 mt . Yüksekliğindeki kapının 3 kemerle 2 kapısı vardır.

14 OLYMPOS: Tarihi bir liman kenti olan Musa Dağı’nın eteklerindeki vadide yer alır.Olympos’un en önemli tarihsel özelliği eski çağda Beldibi mağarasında yaşayan insan kalıntılarının ortaya çıkmasıdır. Olimpos bu gün ağaçtan yapılmış ilginç pansiyon evleriyle dikkat çekmektedir .

15 Termossos: Antalya korkuteli sınırları içerisinde yer aşan termossos en parlak dönemini roma zamanında yaşamıştır . bir çok tarihi yıkıntı ,tapınaklar , kaya mezarları, küçük tiyatrolar mevcuttur.4200 kişilik tiyatrosu M.S 1 y . y da Auğustus tarafından yapılmıştır.

16 DEMRE: Finike’ye 25 km bulunan kent Likya’nın 6 büyük şehrinden birisidir . Kale içindeki Noel Baba mezarı müzesi ve açık hava tiyatrosu turistlerin yoğun olarak ziyaret ettikleri noktalardır . her yıl aralık haftasında festivaller yapılır.

17 PERGE: Antalya’nın doğusunda Aksu bucağı sınırları içerinde yer alır . Perge’de Helenistik çağa ait tiyatro , stadyum , dükkanlar , kent kapıları , agora ve hamamlar ortaya çıkmıştır.

18 KEKOVA (ÜÇAĞIZ) Yatçılık merkezi olan Kekova’da bakır koylar , tarihi batık kentler , kaya mezarlar , kiliseler , kaleler , balık lokantalarıyla önemli turizm merkezleridir. Dalmaç tipi kıyının ülkemizdeki en seçkin örneği bu kıyılar oluşturur . Kekova’nın açık denize açılan üç boğazı olması nedeniyle diğer adı üçağızdır.

19 DAMLA TAŞ Antalya Alanya ilçesinde bulunur . mağaranın yüksekliği 15 mt . Alanı 200 mt kare olup 1948 de keşfedilmiştir . içerinin ısısı 22.3 derece , nem oranı % 98’dir.tavandan içeriye sızan kireçli yağmur suları üst tarfta sarkıtları ve alt tarafta dikitleri oluşturduğundan dolayı Damlataş adı verilmiştir.mağara astim ve bronşit hastalıkların tedavisi için elverişlidir.

20 KARAİN MAĞARASI Yurdumuzun en büyük ve en ilginç mağarası arasındadır.50 mt. Derinliğindeki mağarada yapılan çalışmalar neticesinde orta taş devrine ait aletler ile fil, su aygırı , aslan , zürafa gibi bugün Anadoluda nesli tükenmiş kalıntılar bulunmuştur.

21 KÖPRÜLÜ KANYON: Ülkemizin önemli rafting merkezlerinden biri olan köprülü kanyon yürüme alanları , kanyon boyunca oluşan ilginç görünümler serisi ile bu bölgenin en fazla turist çeken mekandır . Adını köprüsünden alan bu vadi milli park haline gelmiştir.

22 MANAVGAT ŞELALESİ Antalya’ya 80 km uzaklıktadır . Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyinde bulunan ve adını bu ilçeden alan şelale , ırmak sularının 4-5 m’ lik bir falezden düşmesiyle oluşur . Türkiye’nin ilk demirden inşa edilen karayolu köprüsü Manavgat çayı üzerine kurulmuştur.

23 altı ALTIN BEŞİK DÜDEN MAĞARASI:
Dünyanın en büyük yer altı sistemlerinden birine sahip mağara girişinde 100 mt derinliğinde bir gölün bulunması burayı dünyada eşsiz kılmaktadır . mağaraya 200 mt uzunluğundaki yer altı gölü üzerinden botla gidilir . Birkaç kattan oluşan mağaraya 1, 5 saatte gidilir 2 saatte çıkılır.

24 DÜDEN SELALESİ: İskender şelalesi de denilen bu şelale şehrin kuzeyinde olup merkeze 10 km uzaklılıktadır.20 mt yükseklikten dökülen şelale 22 mt uzaklıktaki ‘’ kırkgöz mevkii’’dir.şelalenin bulunduğu yer sık ağaçlı ve yemyeşil görünümü ile cenneti andırır…

25 KURŞUNLU ŞELALESİ 18 mt . Yükseklikte Dökülen yedi adet küçük göletin küçük şelaleciklerle birbirine bağlandığı iki km’lik kanyon içindeki bu şelale 1986 yılında ziyarete aılmıştır.piknik alanı içinde,manzara seyir teraslan,çocuk parkı ,restoran,otopark,gezinti patikaları vardır.

26 PİLAJLAR: KIYI TURİZMİ AÇISINDAN EN YOĞUN OLAN ANTALYA ÇEVRESİ PLAJ BAKIMINDANDA OLDUKÇA ZENGİNDİR.BUNLARIN EN ÖNEMLİSİ İSE KONYA ALTI ,KARPUZ KALDIRAN,AHMEDİYE ÖNEMLİ KUMSALLARDIR.ANTALYA ÇEVRESİNDE BULUNAN PLAJLARDAN SADECE KONYAALTI PLAJI ÇAKILLI DİĞERLERİ KUMDUR.

27 KONYA ALTI PLAJI

28 DİĞER TURİZM KAYNAKLARI

29 TARİHİ ESERLER: => HIDIRLIK KULESİ =>KESİK MİNARELİ CAMİ =>ULU CAMİ =>KARATAY CAMİ VE MEDRESESİ =>KALEİÇİ =>TEKELİ PAŞA CAMİ =>EVDİRHAN => KIRKGÖZHAN =>SUSUZHAN =>KIZIL KULE =>AKŞEBE SULTAN MESCİDİ =>ALANYA KALESİ =>EMİR BEDRETTİN CAMİ

30 TARİHİ YERLEŞİM YERLERİ: => SİLYON =>KAŞ => FİNİKE =>SELGE =>ARİASSOS =>PHASELİS =>PERGE =>ARYCANDA => SİMENA

31 DOĞAL ÇEKİM MERKEZLERİ: => AŞAĞI DÜDEN ŞELALESİ =>KARAGÖL MAĞARASI =>BELDİBİ MAĞARASI

32 KAPLICA VE İÇMELER

33 ILICAKÖY SİNAT DERESİ ILICASI: GAZİPASA –ALANYA YOLUNDAN 26 KM’LİK BİR YOLLA ULAŞILIR.CİLT VE KADIN HASTALIKLARINA İYİ GELMEKTEDİR. ILICAKÖY SARI SU İÇMESİ: GAZİPAŞA-ALANYA YOLU ÜZERİNDEN 26 KM’LİK BİR DAĞ YOLUYLAULAŞILIR.SİNDİRİM SİSTEMLERİ VE ŞEKER HASTALIĞINA İYİ GELMEKTEDİR.

34 DEMRE İÇMELERİ: KAŞ’A 40 KM DEMRE’NİN 5 KM GÜNEYİNDE ÇAYAĞZI CİVARINDADIR. KORKUT ELİ İÇMESİ: KORKUTELİN’E 9 KM MESAFEDEDİR.

35 BURDUR

36 İLK ÇAĞLARDAN BERİ BİR YERLEŞİM YERİ OLAN BURDUR,KENDİ ADINI TAŞIYAN GÖLÜN 4 KM DOĞUSUNDA VE GÖLDEN 100 METRE YÜKSEKLİKTE KURULMUŞTUR.BİZANS DÖNEMİNDE POLYDORİON DAHA SONRADA GÖL KENTİ ANLAMINA GELEN LİMONOBRAİA ADI İLE ANILMIŞTIR.

37 İLDE BRONZ CAĞINA AİT YERLEŞİM YERİ MERKEZLARİ BULUNMAKTADIR
İLDE BRONZ CAĞINA AİT YERLEŞİM YERİ MERKEZLARİ BULUNMAKTADIR.BURDUR ÇEVRESİNE İLK YERLEŞENLER ORTA ASYA’LI TÜRKLERDİR.AYRICA BURDUR BÖLGESİNDE İLK PİSİDA KENTİNİ OLUŞTURAN ORTA ASYA KÖKENLİ TÜRKLERİN ETKİSİ HALEN DEVAM ETMEKTEDİR..

38 TESTİ KEBABI VE PAZAR SEMTİNDE ÜRETİLEN CEVİZ TATLISI İLE..

39 BURDUR’DA TÜRKİYE’NİN EN MEŞHUR HEYBE, TORBA VE KOYUN KEÇİ TUZLAMAK İÇİN ÇOBANLARIN KULLANDIĞI TUZ TORBALARI VARDIR. HEYBE VE TORBALARI KULLANILAN MOTİFLER 5 BİN YIL ÖNCESİNE DAYANMAKTADIR.BU SÜSLERİN AMERİKADA YAŞAYAN BAZI YERLİ HALK KIZILDERİLİ KABİLELERİN SÜSLEMELERİYLE TAMAMEN AYNI OLUŞU BİLİM ADAMLARIN DİKKATİNİ ÇEKMİŞTİR.

40 AKDENİZ VE BATI ANADOLUYU BAĞLAYAN BURDUR,GÖLLER BÖLGESİNİN İNCİSİDİR…BU İLİMZ ÜLKEMİZİN SAYILI MAĞARALARINDAN BİRİ OLAN İN SUYU MAĞARASI’YLA TURİZMDE ADINI TÜM DÜNYA YA DUYURMAKTADIR..

41 Ön plana çıkan turizm kaynakları

42 Cybra Burdur’a 100 km göl hisar ‘ın horzum mahallesinde bulunan bir lykia kentidir.20 bin kişilik açık hava tiyatrosu stadyum , agora , anıtlar , tapınaklar ve Çok sayıda lahitleri bulunmaktadır . bu eserlerden pek Çoğu göl hisar Atatürk anıtının yanında sergilenir . cbyra kenti zamanında savaş atları ve silahşörlerle ün yapmıştır .

43 Ağlasu (sagalassos) : Burdur’un 30 km güney doğusunda ağlasun ilçesine 7 km mesafedir . kentte roma döneminde kalma 12 bin kişilik tiyatro , antonius tapınağı ,sütunlu caddeler ve orta cağdan kalma bir kale bulunmaktadır. grek çağında psidia’nın başkenti olmuştur.

44 İN SUYU MAĞARASI: İN SUYU MAĞARASI DAMLA TASTA OLDUĞU GİBİ SAĞLIK TURİZME OLAN KATKILARIYLATANINIR.YAKLASIK 600 METRE UZUNLUĞUNDAKİ MAĞARANIN İÇERİSİNDE GEÇİTLERLEBİRBİRİNE BAĞLI9 ADET YER ALTI GÖLÜ VARDIR.GÖLETLERİN KAYIKLA GEZİLEBİLEN MAĞARANIN SEKER HASTALIĞINA İYİ GELDİĞİ BİLİNEN ÇOK TEMİZ SUYU VARDIR.BU ÖZELLİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ AMACIYLA ÖZEL OLARAK RESTORE EDİLMİŞ,DÜZENLENDİRLİMİŞ VE IŞIKLANDIRILMIŞTIR.AĞUSTOS AYINDA İNSUYU FESTİVALİ YAPILIR…

45 BURDUR GÖLÜ: BURDUR ’A 4 KM UZAKLIKTAKİ GÖLÜN SULARI ACI FAKAT ETRAFINDAKİ DOĞAL GÜZELLİKLER HARİKADIR . NESLİ TÜKENEN DİK KUYRUK YABAN ÖRDEKLERİN %70 BU GÖL ÇEVRESİNDE YAŞANMAKTADIR . BU KUŞLARDAN TÜM DÜNYADAKİ SAYISININ 12 BİN CİVARINDA OLDUĞU SANILMAKTADIR . ÇEVRESİNDEKİ PLAJLAR (EN ÖNEMLİSİ Ç ENDİK PLAJIDIR. ) BULUNAN GÖLÜN ÜZERİNDE SU SPORLARI DA YAPILMAKTADIR.

46 SALDA GÖLÜ: BURDUR’A 65 KM YEŞİLOVA İLÇESİNDE BULUNAN GÖLÜN ETRAFIN ORMANLARLA KAPLIDIR.ÇEVRESİNDE İNCE KUMLU DOĞAN BABA VE SULTANPINARI PLAJLARLA VARDIR.BU GÖLÜMÜZ TÜRKİYENİN EN TEMZİ VE EN DERİN GÖLÜDÜR.

47 DİĞER TURİZM KAYNAKLARI

48 TARİHİ ESERLER: => SUSUZ İNCİR HAN =>TAŞ ODA =>KOCAODA KONAĞI =>MISIRLILAR EVİ =>PİRKILZADE KÜTÜPHANESİ =>ULU CAMİ

49 TARİHİ YERLEŞİM YERLERİ: => AĞLASUN =>KREMNA =>OLBASA =>HACILAR HÖYÜĞÜ =>KURUÇAY HÖYÜĞÜ

50 DOĞAL ÇEKİM MERKEZLERİ: =>BURDUR GÖLÜ =>DİRMİYİ =>SUSAMLIK TEPESİ =>ÇENDİK PLAJI

51 KAPLICA VE İÇMELER

52 GERÇİN İÇMESİ: BURDUR’UN 14 KM KUZEYDOĞUSUNDA ÇERÇİN KÖYÜNDEDİR
GERÇİN İÇMESİ: BURDUR’UN 14 KM KUZEYDOĞUSUNDA ÇERÇİN KÖYÜNDEDİR.AKTIĞI YERDE KIRMIZI RENKTE YORTU BIRAKAN SU VE MİDE RAHATSIZLIĞINA İYİ GELMEKTEDİR.

53 YARIKÖY KÜKÜRTLÜ SUYU:
İL MERKEZİNE 23 KM DE SOĞANLI MEVKİİNDEDİR.KAŞINTI VE CİLT HASTALIKLARINA İYİ GELMEKTEDİR.


"FATMA İSEN ANTALYA,BURDUR" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları