Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Renklerin İş Yaşamında Kullanımı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Renklerin İş Yaşamında Kullanımı"— Sunum transkripti:

1 Renklerin İş Yaşamında Kullanımı
RENKLERİN DİLİ Renklerin İş Yaşamında Kullanımı

2 KAHVERENGİ Karşınızdakinin kendini resmiyetten uzak daha rahat hissetmesini ve açılmasını sağlar. Kahverengi toprak rengidir ve diğer insanlar arasında kaybolur gidersiniz. İş görüşmelerinde, profesyonel toplantılarda sakın kahverengi giymeyin.

3 KIRMIZI Kırmızı, iştah açar.
Kırmızı tansiyonu yükseltir ve kan akışını hızlandırır. Dünyadaki gıda firmalarının hepsinin logosunun kırmızı olduğunu hayretle fark edeceksiniz; Cola Cola, Pizza Hut, Mc Donald's, Ülker, Burger King... bu listeyi binlere çıkarabilirsiniz.

4 YEŞİL Yeşil, güven verir. Yaratıcılığı körükler.
Çünkü rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Yeşil alanlarda insanların daha az mide ağrısı çektikleri tespit edilmiş.

5 SİYAH Siyah, gücü ve tutkuyu tercih eder. . Hırsın da bir ifadesidir.
. Fonda kullanıldığında karamsarlığı çağrıştırır. Işığı yok eder.

6 MAVİ Sakinleştirici bir renktir,
Batıda bu etkisi yüzünden intiharları azaltmak için köprü korkuluklarını maviye boyarlar. Çocukların yaramazlıklarının azaldığını tespit etmişler.

7 LACİVERT Lacivert kozmik bir renk olarak kabul edilir
Sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği çağrıştırır. Mavi, ayrıca yeme içgüdüsünü azaltan bir renktir. Uluslararası toplantılarda tüm devlet başkanları lacivert takım elbise giyerler. Neden dersiniz? O yüzden dünyadaki firmaların yarısından fazlası logolarında maviyi kullanırlar.

8 TURUNCU Portakal rengi ise çabuk dikkati çeker.
Portakal rengi, bulunduğu grubu sayıca çok gösterir.

9 GRİ Gri, diplomatik ve ağır bir renktir ama hareketsizliği, yavaşlığı ve ciddiyeti temsil eder. Silahlı Kuvvetlerde her yeri griye boyarız. Kapılar, kaloriferler... Devlette de her şey gridir. Yaratıcılığı öldürdüğü öne sürülür.

10 BRONZ Bronz, genelde negatif bir etki yaratır.
Tepki almak istediğinizde işe yarar. Belki biraz da içki rengi ile benzeşmesi yüzünden içki reklamlarında kullanılır. Kimi bankaların yazı karakterlerinde altın-bronz karışımı bir şekil ve renk kullandığını görürsünüz çünkü bu renkler altını ve parayı çağrıştırır.

11 MOR Mor, nevrotik duyguları açığa çıkardığı, insanları bilinç altında korkuttuğu tespit edilen bir renktir.

12 PEMBE Pembe giyenlere, hizmetlerinden dolayı ödeme yaparken kendimizi daha rahat hissettiğimizi tespit etmişler. İngiltere'de Boots ve Marks and Spencer mağazalarında tüm tezgahtarların pembe gömlek giymektedirler

13 SARI Sarı, geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin ifadesidir.
Ayrıca Yol çizgilerinin beyazdan sarıya dönüştürülmesindeki sebep de sarının dikkat çekici bir renk olmasından kaynaklanır. Sanılanın aksine sarı beyazdan daha göz alıcı bir renktir. Geçiciliğin ifadesi olduğu için de tüm dünyada taksiler sarıdır; dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diye.

14 SARI Araba kiralama firmaları logolarında hep sarıyı kullanırlar. "Ürün geçici, lütfen geri getirin." Demek istiyorlar. O yüzden dünyada hiçbir banka ambleminde sarıyı kullanmaz. (Portakal ve bronz yada bakır kimi zaman yer alabilir.) Paranın geçici değil, kalıcı olmasını isterler bugüne kadar sarıyı logosunda baskın bir renk olarak kullanan tek banka Vakıfbank'tır.

15 BEYAZ Beyaz, istikrarı, devamlılığı ve temizliği simgeler. Bu yüzden eğer üzerinde fazla şaibeler olan bir politikacıysanız, beyaz ağırlıklı kıyafetleri seçmelisiniz. Beyaz elbiseler sizin temiz olduğunuz imajını verir.

16


"Renklerin İş Yaşamında Kullanımı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları