Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DREAMWEAVER TABLO OLUŞTURMA VE TABLO ÖZELLİKLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DREAMWEAVER TABLO OLUŞTURMA VE TABLO ÖZELLİKLERİ"— Sunum transkripti:

1 DREAMWEAVER TABLO OLUŞTURMA VE TABLO ÖZELLİKLERİ

2 common sekmesi altında bulunan tablo butonunu kullanırız.
TABLO OLUŞTURMA Dreamweaverda tablo eklemek için insert-table (CTRL+ALT+T) sekmesini ya da common sekmesi altında bulunan tablo butonunu kullanırız.

3 Karşımızı resimdeki gibi
bir pencere çıkacak.

4 Rows : Satır sayısını buraya giriyoruz.
Columns : Sütün sayısını buraya giriyoruz. Table width : Bu kısma tabla kenişliğini giriyoruz. Burada bulunan percent seçeneği girdiğiniz değeri yüzde olarak algılayacaktır. Bu kısma 75 değerini verdiğimizde sayfanın %75ini kaplayacaktır. Diğer seçenek ise pixel olarak göstermektedir.

5 Border : Tablo kenar kalınlığı değerini giriyoruz.
Cell Padding : Bu hücre içindeki materyalin duvarlarına olan uzaklığı olarak yorumlanabilir. Cell Spacing : Hücreler arasında bulunan boşluğu ifade eder.

6 Oluşturduğumuz tabloyu seçtikten sonra aşağıdaki gibi properties panelini göreceksiniz.
Bu bölümde yukarıda belirttiğimi kısımları ayarlayabilirsiiz. Ek olarak tablomuzun bg rengini,bg resmini ve border rengini buradan ayarlayabiliriz.

7 Oluşturduğumuz tablodan herhangi bir hücrenin içinde bir yere tıklayalım.
Ardından aşağıda properties panelini göreceksiniz.

8 Font ayarını yapacağımız kısım
2. Eklediğimiz yazı ya da resmin yatay olarak konumunu ayarladığımız kısım. (center:ortalama ,left: sola yaslama ,: right : sağa yaslama) 3. Eklediğimiz yazı ya da resmin dikey olarak konumunu ayarladığımız kısım. (top:tepeye , bottom : en dibe , middle : ortaya ) 4. Font boyutunu ayarladığımız kısım.

9 5. Tabloya uygulanacak CSS stilinin bulunduğu kısım.
6. Hücre genişliğini pixel cinsinden ayarladığımız kısım. (yüzde olarak ayalamak için örnek: %10 şeklinde girilmelidir. 7. Hücre yüksekliğini pixel cinsinden ayarladığımız kısım. 8. Font rengini ayarladığımız kısım.

10 9. Link verdiğimiz kısım. 10. Hücremiz için background resmi seçeçeğimiz bölüm. 11. Hücremiz için background rengi ayarlayacağımız bölüm. 12. Border rengini ayarladığımız bölüm.

11 Hücreleri bölme ve hücreleri birleştirme.
Hücreleri bölme : Bölmek istediğiniz hücrenin içine tıklayın.Daha sonra yukarıdaki resimde properties bölümünde bulunan 2 numaralı okla belirtmiş olduğum butona tıklayın.Rows satır,columns sütün sayısını arttırır.  Hücreleri Birleştirme :Birleştirmek istediğiniz hücreleri seçin ve 1 numaralı okla belirtmiş olduğum butona basın.

12 Hesap tablolarına veri aktarmak
Sekmeli verileri belgenize önce dosyalarınızı (Microsoft Excel dosyaları veya veritabanı dosyaları gibi) sınırlandırılmış metin dosyaları olarak kaydederek içe aktarabilirsiniz. Sekmeli verileri içe aktarım formatlayabilir ve Microsoft Word HTML belgelerinden metin içe aktarabilirsiniz. Excel dosyasının içeriği web sayfasına içe aktararak da Microsoft Excel belgelerinden Dreamweaver belgelerine metin ekleyebilirsiniz.

13 Dosya > İçe Aktar > Sekmeli Verileri İçe Aktar'ı veya Ekle >
Tablo Nesneleri > Sekmeli Verileri İçe Aktar'ı seçin. İstediğiniz dosyayı bulun veya metin kutusuna dosyanın adını yazın. Dosya, sınırlandırılmış metin olarak kaydedildiğinde kullanılan sınırlandırıcıyı seçin. Seçenekleriniz şunlardır: Sekme, Virgül, Noktalı Virgül ve Diğer. Diğer'i seçerseniz, seçeneğin yanında boş bir alan görüntülenir. Sınırlayıcı olarak kullanılan karakteri girin. Verilerin içeri aktarılacağı tabloyu formatlamak veya tanımlamak için diğer seçenekleri kullanın ve Tamam'ı tıklatın.

14 Tablo hücrelerini yapıştırma
Hücreleri yapıştırmak istediğiniz yeri seçin: -Varolan hücreleri yapıştırdığınız hücrelerle değiştirmek için, panodaki hücrelerle aynı mizanpaja sahip olan mevcut bir hücre grubu seçin. (Örneğin 3 x 2'lik bir hücre bloku kopyalar ya da keserseniz, yapıştırarak değiştirmek üzere diğer bir 3 x 2'lik hücre bloku seçebilirsiniz.) -Belli bir hücrenin üzerine tam satır oluşturan hücreleri yapıştırmak için o hücrenin içini tıklatın. -Belli bir hücrenin soluna tam sütun oluşturan hücreleri yapıştırmak için o hücrenin içini tıklatın.

15 Tablo hücrelerini kopyalamak
Kesintisiz bir çizgi üzerinde bulunan ve dikdörtgen oluşturan bir ya da daha çok hücreyi seçin.

16 Tabloları sıralamak Bir tablonun satırlarını, tek bir sütunun içeriğini temel alarak sıralayabilirsiniz. Ayrıca iki tablonun içeriğini temel alan daha karmaşık bir tablo sıralaması da yapabilirsiniz. Diğer yandan colspan ya da rowspan nitelikleri içeren , diğer bir değişle belirtilmiş hücreler İçeren tabloları sıralayamazsınız .

17 Tabloyu seçin ya da herhangi bir hücrenin içini tıklatın
Komutlar > Tabloyu Sırala'yı seçin, iletişim kutusundaki seçenekleri belirleyin ve Tamam'ı tıklatın.


"DREAMWEAVER TABLO OLUŞTURMA VE TABLO ÖZELLİKLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları