Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YANIKlLAR VE YANIKLARDA İLKYARDIM

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YANIKlLAR VE YANIKLARDA İLKYARDIM"— Sunum transkripti:

1 YANIKlLAR VE YANIKLARDA İLKYARDIM

2 DERİNİN ANATOMİSİ

3 DERİNİN ANATOMİSİ

4 DERİNİN TABAKALRI Epidermis :
Dermis : kan ve lenf damarları, yağ ve ter bezleri, kıl follikülleri, deri kasları ve çeşitli duyuları alan sinirler bulunur. Hipodermis : subkutan tabaka

5 DERİNİN FONKSİYONLARI
Koruma: Dış ortamdaki ısıya, vücuttaki suyun kaybına, ultraviyoleye, kimyasal maddelere, mikroorrganizmalara ve minör travmalara karşı koruyucudur. Duyu: Sıcak, soğuk, dokunma, ağrı Termoregülasyon: Ortamın ısına göre ısı kaybını önleme veya artırma İmmünolojik defans: Mikroorganizmaların vücuda girişini engelleme

6 DERİNİN FONKSİYONLARI
Vitamin- D sentezi Yara iyileşmesi Detoksifikasyon: sıvı, protein ve elektrolit kaybını önlemenın yanında atılımında düzenleyici fonksiyon Ruhsal durumun ifadesi, estetik

7 YANIK NEDİR? Herhangi bir ısıya maruz kalma sonucu oluşan doku bozulmasıdır. Yanık, genellikle sıcak su veya buhar teması sonucu meydana geldiği gibi, soğuk, sıcak katı maddelerle temas, asit/alkali gibi kimyasal maddelerle temas, elektrik akımı etkisi ya da radyasyon nedeni ile de oluşabilir.

8 YANIK SIKLIĞI Gelişmekte olan ülkelerde sık rastlanan bir halk sağlığı sorunu ABD’ de kaza nedeniyle ölümlerde 3. sırada Türkiye’ de her yıl 200 bin yanık vakası gerçekleşmektedir, 15 bini yatarak tedavi almaktadır. Türkiye’de her yıl 200 kişi yanık nedeniyle ÖLÜYOR!!!.

9 Kimler Risk Altında? En önemli faktör yaştır. 15 yaş altı ve özellikle 4 yaş ve bu yaşın altındaki çocuklar Bedensel engelli çocuklar Bu yaş grubunda tehlikeyi sezme ve gerekli önlemleri alma, kaçınma gibi yetiler henüz gelişmemiştir. Dolayısıyla yanığa maruz kalma olasılığı artmaktadır.

10 Kimler Risk Altında? Ailenin bilinçsizliği ve ilgisizliği de eklenirse yanık riski daha da yükselir. Kalabalık evlerde, geçimsiz ailelerde, eğitim ve gelir düzeyinin yetersiz olduğu durumlarda bilinçsizlik ve ilgisizliğe daha çok rastlanılmaktadır.

11 Kimler Risk Altında? Aktif çalışma yaş grubunda (18-45 yaş) iş kazalarına bağlı yanıklar daha sık görülmektedir. Çocuklarda görülen yanıklar daha çok evlerde meydana gelirken, bu yaş grubunda yanıklar iş yerlerinde ve açık alanlarda ortaya çıkmaktadır. Bu yaş grubunda ortaya çıkan yanıklar daha ölümcül ya da sakat bırakıcı nitelikte olmaktadır.

12 Kimler Risk Altında? Aktif çalışma yaş grubunda (18-45 yaş) iş kazalarına bağlı yanıklar daha sık görülmektedir. Çocuklarda görülen yanıklar daha çok evlerde meydana gelirken, bu yaş grubunda yanıklar iş yerlerinde ve açık alanlarda ortaya çıkmaktadır. Bu yaş grubunda ortaya çıkan yanıklar daha ölümcül ya da sakat bırakıcı nitelikte olmaktadır.

13 Yanık Çeşitleri: 1- Fiziksel yanıklar: Isı ile oluşan yanıklar,
Elektrik nedeni ile oluşan yanıklar, Işın ile oluşan yanıklar, Sürtünme ile oluşan yanıklar, Donma sonucu oluşan yanıklar. 2- Kimyasal yanıklar: Asit alkali madde ile oluşan yanıklar

14 Yanığın Ciddiyetini Belirleyen Faktörler:
Derinlik, Yaygınlık, Bölge, Enfeksiyon riski, Yaş, Solunum yoluyla görülen zarar, Önceden var olan hastalıklar.

15 YANIK ALANININ BELİRLENMESİ DOKUZLAR KURALI

16

17

18 YANIKLARIN DERECELENDİRİLMESİ
1. derece yanıklar Yanlızca epidermis zarar görür. Ciltte eritem, ödem ve hafif ağrı vardır. 2-3 günde eritem ve ağrı azalır, 1 hafta içinde iz bırakmadan iyileşir. Bül oluşmaz. Tedavi semptomlara yöneliktir. Örn: güneş yanıkları

19

20

21

22

23

24

25 Yanıkların Derecelendirilmesi
2. Derece yanıklar Epidermisin tamamı ve dermisin bir bölümü tutulmuştur. Bül oluşur. Daha çok sıcak suyla haşlanma, alevle veya sıcak cisimle temasla oluşur. Çok ağrılıdır, iltihaplanmaya açık yanıklardır.

26

27

28

29 Yanıkların Derecelendirilmesi
3. derece yanıklar Tüm deri tabakaları etkilenir, sinir uçlarıda harap olduğundan ağrı azdır. Kahverengi renk değişikliği vardır. Cilt kuru ve buruşuktur. İyileşmesi çok uzundur ve iz kalır. Hem dermal hemde epidermal yapılar canlılığını yitirdiği için; bu yaralar yara kenarından re-epitelize olurlar.

30

31

32

33

34

35 Yanığın Vücuttaki Olumsuz Etkileri
Yanık, derinliği, yaygınlığı ve oluştuğu bölgeye bağlı olarak organ ve sistemlerde işleyiş bozukluğuna yol açar. Ağrı ve sıvı kaybına bağlı olarak şok meydana gelir. Hasta/yaralının kendi vücudunda bulunan mikrop ve toksinlerle enfeksiyon oluşur.

36 Isı İle Oluşan Yanıklarda İlkyardım
Kişi hala yanıyorsa paniğe engel olunur, koşması engellenir, Hasta/yaralının üzeri battaniye ya da bir örtü ile kapatılır ve yuvarlanması sağlanır, Yaşam belirtileri değerlendirilir (ABC), Solunum yolunun etkilenip etkilenmediği kontrol edilir, Yanık bölge en az 20 dakika soğuk su altında tutulur (yanık yüzeyi büyükse ısı kaybı çok olacağından önerilmez), Ödem oluşabileceği düşünülerek yüzük, bilezik, saat gibi eşyalar çıkarılır, Yanmış alandaki deriler kaldırılmadan giysiler çıkarılır, Takılan yerler varsa kesilir,

37 Isı İle Oluşan Yanıklarda İlkyardım
Hijyen ve temizliğe dikkat edilir, Su toplamış yerler patlatılmaz, Yanık üzerine ilaç ya da yanık merhemi gibi maddeler de sürülmemelidir, Yanık üzeri temiz bir bezle örtülür, Hasta/yaralı battaniye ile örtülür, Yanık bölgeler birlikte bandaj yapılmamalıdır, Yanık geniş ve sağlık kuruluşu uzaksa hasta / yaralının kusması yoksa bilinçliyse ağızdan sıvı (1 litre su -1 çay kaşığı karbonat -1 çay kaşığı tuz karışımı) verilerek sıvı kaybı önlenir, Tıbbi yardım istenir (112).

38

39

40 Kimyasal Yanıklarda İlkyardım
Deriyle temas eden kimyasal maddenin en kısa sürede deriyle teması kesilmelidir, Bölge bol tazyiksiz suyla, en az 15–20 dakika yumuşak bir şekilde yıkanmalıdır, Giysiler çıkarılmalıdır, Hasta/yaralı örtülmelidir, Tıbbi yardım istenmelidir (112).

41

42

43 Elektrik Yanıklarında İlkyardım
Soğukkanlı ve sakin olunmalıdır, Hasta/yaralıya dokunmadan önce elektrik akımı kesilmelidir, akımı kesme imkanı yoksa tahta çubuk ya da ip gibi bir cisimle elektrik teması kesilmelidir, Hasta/yaralının ABC’si değerlendirilmelidir, Hasta/yaralıya kesinlikle su ile müdahale edilmemelidir, Hasta/yaralı hareket ettirilmemelidir, Hasar gören bölgenin üzeri temiz bir bezle örtülmelidir, Tıbbi yardım istenmelidir (112).

44

45

46 SICAK ÇARPMASINDA İLKYARDIM
Sıcak Çarpması Belirtileri: Yüksek derece ısı ve nem sonucu vücut ısısının ayarlanamaması sonucu ortaya bazı bozukluklar çıkar. Sıcak çarpmasının belirtileri şunlardır: Adale krampları, Güçsüzlük, yorgunluk, Baş dönmesi, Davranış bozukluğu, sinirlilik, Solgun ve sıcak deri, Bol terleme (daha sonra azalır), Mide krampları, kusma, bulantı, Bilinç kaybı, hayal görme, Hızlı nabız.

47

48 Sıcak Çarpmasında İlkyardım
Hasta serin ve havadar bir yere alınır, Giysiler çıkarılır, Sırt üstü yatırılarak, kol ve bacaklar yükseltilir, Bulantısı yoksa ve bilinci açıksa su ve tuz kaybını gidermek için 1 litre su -1 çay kaşığı karbonat -1 çay kaşığı tuz karışımı sıvı ya da soda içirilir.

49

50 YANIĞIN TEDAVİSİ YANMAMAKTIR!!!!
Yanık oluşmaması için alınması gereken önlemler; Toplum eğitimi Yasal düzenlemeler, denetlemeler İş yerlerinde eğitimler, Güvenlik önlemleri…

51 teşekkürler


"YANIKlLAR VE YANIKLARDA İLKYARDIM" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları