Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bağımlılıkta Fiziksel Değerlendirme

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bağımlılıkta Fiziksel Değerlendirme"— Sunum transkripti:

1 Bağımlılıkta Fiziksel Değerlendirme

2 Kullanıcı Özellikleri
Geçerliliği ve Güvenirliği düşük-orta Yaş Giyim tarzı Yaşam biçimi Arkadaş özellikleri Aile özellikleri Dinlediği müzik İlişki biçimi Konuşma ve kelime seçimi

3 Fiziksel Değerlendirme
Genel Görünüş Kendine Bakım Giyim tarzı Takı, dövme, halka Konuşma biçim

4 Denge Peltek Konuşma Ataksi, Dismetri Disdiadokinezi

5 Ayıklık Testleri Standardize Ayıklık Testleri
Görevliler sahada çalışırken standardize veya standardize olmayan ayıklık testlerini kullanmalıdırlar. Kişinin alkol veya madde etkisi altında olup olmadığını belirleyip onu gözlen altında tutmak için gereklidir Burada uygulanacak testin türü uygulayacak görevliye bağlıdır.

6 Yürüme ve Dönme Testi Standardize Ayıklık Testleri
İki yönlü amaç vardır. Kişi basit emirleri anlar ve bunları uygular. Kişi bir noktada hazır ol pozisyonunda durdurulur. 3-4 saniye bu pozisyon sağlandıktan sonra atılan adımda topuk diğer ayağın hemen ucuna konulacak şekilde küçük adımlarla yavaş olarak 8-10 adım attırılır ve geri dönmesi istenir. 1) başlangıç pozisyonunda dengeyi sağlayamama 2)Erken başlama 3) Durduğu yerde sürekli adım atmaya çalışma 4) topuğu ayakucuna getirecek şekilde adımlayarak yürüyememe 5) Elleri kaldırma 6) uygunsuz dönüş yapma 7) Durma 8) yanlış sayıda adım atma. Kesme noktası 2 puan ve üstüdür. NHTSA çalışmalarında kan alkol seviyesi % 100 üstünde olan veya madde etkisi altında olanların % 65 i bu teste sorun yaşamıştır.

7 Horizontal Bakış Nistagmus Testi Standardize Ayıklık Testleri
3 temel belirti vardır. 1) yavaşça hareket eden bir objeyi izlerken yumuşak izlem göz hareketinin bozulması 2) Gözler bir kenara maksimum düzeyde yönlendirilip 4 saniye bekletildiğinde ortaya çıkan nistagmus 3) 45 dereceden daha az bir açıda izlem sürer iken nistagmusun ortaya çıkması. Her 2 göz için bakıldığında toplam maksimum 6 puan oluşur. Kesme noktası 4 puan ve üstüdür. NHTSA çalışmalarında kan alkol seviyesi % 100 üstünde olan veya madde etkisi altında olanların % 77 i bu teste sorun yaşamıştır.

8 Tek Ayaküstünde Durma Standardize Ayıklık Testleri
Kişi her bir ayağı ayrı değerlendirilmek üzere önce hazır ola geçirilir. 3-4 saniye sonra tek ayağını kaldırması ve 8-10 saniye bu şekilde durması istenir. 1) Diğer ayağı yere basmak 2) Sıçramak, 3) sağa sola sallanmak 4) Elleri kaldırmak puan olarak sayılır. Kesme noktası 2 puan ve üstüdür. NHTSA çalışmalarında kan alkol seviyesi % 100 üstünde olan veya madde etkisi altında olanların % 77 i bu teste sorun yaşamıştır.

9 Standardize Olmayan Ayıklık Testleri
El çırpma testi Kişi avucu yukarı bakacak şekilde elini ileri uzatır. Diğer elini ise avucu aşağı bakacak şekilde onun üzerine koyar. Üstteki elini bir avuç yukarı gelecek, birde avuç aşağı gelecek şekilde elinin üstüne hafifçe vurur. Parmak sayma testi Gösterilen parmakların sayısını söylemesi istenir. Parmak burun testi Kişi gözlerini kapayarak parmağını uzaktan burnunun ucuna deydirir.

10 Standardize Olmayan Ayıklık Testleri
Rhomberg denge testi Kişi ayakta hazır ol pozisyonunda durur. Başının yukarı gökyüzüne bakacak şekilde kaldırır ve ellerini yana koyar. Denge bozukluğu olup olmadığı değerlendirilir. Sayıları geri sayma testi Sayılar geriye sayılır. ABC testi Alfabenin bütünü veya bazı bölümleri ileri, geri okunur.

11 Gözler Sulanma Nistagmus Myosis-midriasis Sklera rengi
Konjuktival hiperemi

12 Burun Nasal Mukoza konjesyonu Ulserasyon Burun akıntısı
Burun üstünde kızarıklık Damar çatlakları

13 Ağız Ağız kokusu Diş çürükleri Kırıklar Papillerde silinme

14 Deri Enjeksiyon izleri, Abse Ödem Dekoratif, büyük dövmeler
Piloereksiyon Derinin incelmesi, kıl dökülmeleri

15 Kardiyovasküler Sistem
Nabız Taşikardi, ritm bozukluğu Tansiyon Ortostatik Üfürümler

16 Solunum Sistemi Akciğer Embolisi Enfeksiyonlar Pulmoner hipertansiyon
Astım

17 Batın Muayenesi Hepatomegali Karında distansiyon Hamilelik
Bağırsak hareketlerinde artış Asit

18 Diğer Periferik Nöropati Tremor Kas seyirmeleri Kas atrofisi
Lenf nodül büyümeleri Lenfödem

19 Madde Kullanımı Komplikasyonları
Enfeksiyonlar Sellulit ve abse Endokardit Septisemi AIDS Hepatit B C Delta virus Akciğer Enfeksiyonları

20 Hamilelik ve Bağımlılık
Geç farkedilir. Baş vurmak istemez. Opioid, sedatif hipnotik Terotojenite riski Düşük doğum ağırlığı Neonatal yoksunluk sendromu HIV ve Yenidoğan Emzirme

21 Laboratuvar Hemogram KC işlevleri Kreatinin Kan yağları
Kanama, pıhtılaşma faktörleri Ürik asid İdrar Wasserman, Hepatit, HIV testleri, Diğer bakteriolojik testler PA Akciğer Batın US


"Bağımlılıkta Fiziksel Değerlendirme" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları