Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİSMENORE - 2012 Dr.Gülşah Alan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİSMENORE - 2012 Dr.Gülşah Alan."— Sunum transkripti:

1 DİSMENORE Dr.Gülşah Alan

2 Dismenore , ağrılı adet görme durumudur
Dismenore , ağrılı adet görme durumudur. Ağrı; aralıklı, kramp tarzında, suprapubik bölgede yoğunlaşmış olup zaman zaman bulantı, kusma, ishalle birliktedir. Dismenore, adölesanlarda %60, erişkinlerde %45 oranında görülür.

3 Adetten birkaç saat önce başlayan ağrı iki üç gün sürer.
Birincil (primer) dismenorede organik bir neden yoktur; ağrı endometriyumdan prostaglandin salgılanmasıyla ilişkilidir. Genellikle menarşla ya da menarştan birkaç yıl sonra, ovulatuvar siklusların yerleşmesiyle başlar. Adetten birkaç saat önce başlayan ağrı iki üç gün sürer. İkincil (sekonder) dismenorede endometriyozis, uterus ve vajinanın doğumsal anomalileri, servikal stenoz, adenomiyozis, over kisti, pelvik yapışıklık, rahim içi araç, pelvik enfeksiyon ve tümör gibi organik bir neden vardır.

4 Birincil dismenorede fizik inceleme normaldir.
Tanı Temel belirti pelviste kramp tarzı ağrıdır. Ayrıca bel ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal,çarpıntı ve hâlsizlik görülebilir. Birincil dismenorede fizik inceleme normaldir. Tanı öykü, ağrının periyodik özelliği ve altta yatan bir neden saptanamamasıyla konur.

5 Fizik incelemede duyarlık ve patolojik bulgu olabilir.
İkincil dismenorede ağrı menstrüel siklusun ikinci yarısında başlar ve kanamanın bitiminden sonra birkaç gün sürer. Fizik incelemede duyarlık ve patolojik bulgu olabilir. Kesin tanı için ileri inceleme gerekir.

6 Ayırıcı Tanı Ektopik gebelik, Tamamlanmamış düşük (inkomplet abortus), Üriner enfeksiyon düşünülmelidir.

7 Tedavi Birincil dismenorede temel amaç, ağrının giderilmesidir.
Tedavide steroid olmayan antienflamatuvar (NSAİ) ilaçlar ya da ovülasyonu baskılayan, kombine oral kontraseptifler kullanılır.

8 NSAİ ilaçlar olguların %80'inde etkindir
NSAİ ilaçlar olguların %80'inde etkindir. Ayrıca karın alt kısmına sıcak uygulanması ve egzersiz dismenorede etkili bulunmuştur. NSAİ ilaçlardan ibuprofen , naproksen sodyum ve mefenamik asit önerilir. İlaca menstrüasyondan 1-2 gün önce başlanmalı ve birkaç gün kullanılmalıdır.

9 İbuprofen(Nurofen,Suprafen..)
İlk seçilecek ilaçtır.Her 6 saatte ağızdan mg (draje, film tablet), tercihen tok karnına alınır. Mefenamik asit(Rolan,Ponstan Forte..) İkinci seçilecek ilaçlardandır. Ağızdan, 500 mg yükleme dozundan sonra 3 gün boyunca her 6 saatte, 250 mg (kapsül, film tablet) alınır.

10 Naproksen sodyum(Apranax,Aprol..)
İkinci seçilecek ilaçlardandır. Başlangıçta ağızdan mg, sonra gerekirse 6-8 saatte bir mg (tablet, film tablet) (en çok mg/gün) alınır. İlaç her adet döneminde kullanılmalıdır. İlaç seçimi ve doz değişikliği üç aylık uygulama değerlendirilmeden yapılmamalıdır.

11 Flurbiprofen(Majezik,Maxaljin..)
Diflunisal(Dolphin) Üçüncü seçilecek ilaçlardandır.1000 mg’lık yükleme dozundan sonra 12 saatte bir 500 mg alınır. Flurbiprofen(Majezik,Maxaljin..) Üçüncü seçilecek ilaçlardandır.100 mg başlangıç dozu ertesinde,4-6 saatte bir mg (en çok 300 mg/gün) alınır. Ketoprofen(Profenid) Üçüncü seçilecek ilaçlardandır.150 mg/gün üç doza bölünerek günde en çok 200 mg alınır. 2003

12 Oral kontraseptifler:
Düşük estradiol içerikli (0,035mg) preperatlar siklik olarak 6-12 ay süreyle kullanılır. İkincil dismenorede tedavi, mutlaka altta yatan nedene göre yapılmalıdır.

13 Sevk Ölçütleri Üç aylık tedaviye yanıt alınamayan birincil dismenore olguları veya ikincil dismenoreli olduğu düşünülen hastalar üst merkeze sevk edilmelidir.


"DİSMENORE - 2012 Dr.Gülşah Alan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları