Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Metin TEKİN ERZURUM KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ Mali Hizmetler Başkanı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Metin TEKİN ERZURUM KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ Mali Hizmetler Başkanı"— Sunum transkripti:

1 Metin TEKİN ERZURUM KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ Mali Hizmetler Başkanı
Sağlıkta Yeniden Yapılanmanın Erken Dönem Değerlendirmesi KHB DE MERKEZ TEŞKİLATI VE HASTANE YÖNETİMİ İLE İLİŞKİLER Metin TEKİN ERZURUM KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ Mali Hizmetler Başkanı

2 ‘SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMÜN’ ZİRVEYE TIRMANDIĞI GÜNÜMÜZDE DURMAK, DURAĞANLAŞMAK BU YOLUN EN BÜYÜK KAYBI DÜŞÜNCESİNDEN OLSA GEREKTİR Kİ; ÖNÜMÜZE, GÜNDÜZÜNÜ GECESİNE KATAN GÜZEL EKİBİN ORTAYA KOYDUĞU BU YENİ,ŞİMDİYE KADAR DENENMEMİŞ VE TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAĞINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ YAPILANMA SÜRECİNDE GEREK BAKANLIĞIMIZ MERKEZ TEŞKİLATINDA ÖZELDE KHK ‘NDA VE GEREKSE İLLERDEKİ GENEL SEKRETERLİKLERİMİZDE İYİ NİYET VE İNSANA HİZMETİN ESAS OLMASI HALİNDE MUTLAKA KARŞIMIZA ÇIKACAK PROBLEMLERİN ÇÖZÜMÜNÜN KOLAYLIKLA SAĞLANABİLECEĞİ KANAATİMİZİ BELİRTMEK İSTERİM

3 HENÜZ 3. 5 AYLIK SAHADA VAR OLAN AMA ÜMİT BAĞLANAN BİR KURUMUZ
HENÜZ 3.5 AYLIK SAHADA VAR OLAN AMA ÜMİT BAĞLANAN BİR KURUMUZ. ZAMAN YETERSİZLİĞİNDEN OLSA GEREKTİR, PİLOT UYGULAMALAR YAPILAMADAN SAHANIN TAMAMINDA UYGULAMAYA KONULAN OLUŞUMDA, HENÜZ EMEKLEME DÖNEMİNDE OLMASI GEREKEN KURUMDAN KROSCU GİBİ HAREKET ETMESİ ŞEKLİNDE BÜYÜK BEKLENTİLER BULUNDUĞU İÇİN OLMASI MUHTEMEL AKSAKLIKLARDA OLAYIN ASLA ABARTILMAMASI TARAFINDAYIZ. KURUMUN YÖNTEM-METOT VE UFUK AÇMADA MUTLAKA ULAŞILABİLİR VE ÖZELLİKLE ZAMANIN İYİ DEĞERLENDİRİLMESİ ADINA TELEFON İLE ULAŞILABİLİR VE YETERLİ BİLGİ ALMA AKSAKLIĞININ ÇÖZÜLMESİNİ ELZEM OLARAK GÖRMEKTEYİZ. MAALESEF KALİFİYE ELEMAN NOKSANLIĞINI SAHADA OLDUKCA FAZLA HİSSETMEKTEYİZ. KURUMUMUZUN BU KONUDA SAHADAKİ GİBİ OLMADIĞINA İNANIYORUZ.

4 Genel sekreterlİk ‘te bİrİmlerİmİzİ kIsmİde olsa oluşturduk.
BağlI sağlIk tesİslerİne bİrlİk öncesİ İhale İşlemlerİnİn yürütülmesİ İçİn yetkİ devrİ yapIldI . BağlI İdarelerİn merkezden yapIlan İhalelerİnİn sİparİş, muayene kabul ve hak edİş İşlemlerİ İçİn sağlIk tesİslerİne yetkİ devrİ yapIldI. Malİ Hİzmetler BaşkanlIğInda tahakkuk bürosu oluşturuldu. Merkezden yapIlan alImların ödemelerİ yapIlmaktadIr. SaymanlIklar bİrleştİrİldİ.

5 İL ÖZEL İDARESİ YÖNETİM VE MECLİSİNE ,PROJELERİMİZİ ANLATARAK SAĞLIK TEŞKİLATINA TL ÖDENEK AYRILMASI SAĞLANDI. GENEL SEKRETERLİKTE OLUŞTURULAN MUTEMETLİK BİRİMİ İLE TÜM SÖZLEŞMELİ PERSONELİN MAAŞ İŞLEMLERİ YAPILIYOR.

6 SAĞLIK TESİSLERİMİZİN YÖNETİCİLERİ İLE SIK SIK TOPLANTILAR YAPILARAK ORTAK HAREKET SAĞLANMAYA ÇALIŞILIYOR, SAĞLIK TESİSLERİMİZİN MEVCUT ABONELİKLERİ (ELEKTRİK,DOĞALGAZ,SU) BİRLİK ABONELİĞİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ,İHTİYAÇ DUYULAN BANKA TEMİNATLARI HALK BANKASI ARACILIĞI İLE TEMİN EDİLDİ.

7 SERBEST TÜKETİCİLİK BAŞVURULARIMIZ YAPILDI
SERBEST TÜKETİCİLİK BAŞVURULARIMIZ YAPILDI. OLMASINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ TASARRUFLAR NOKTASINDA BAŞARI ELDE EDEMEDİK. YENİ YAPILAN DÜZENLEMELERE RAĞMEN DOĞALGAZ ŞİRKETİ TEK CİHAZDAN GEÇEN VE YILLIK TÜKETİMİ M3 ÜZERİNDEKİ KULLANIMLAR İÇİN BU HAKKIN OLDUĞUNU, ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİ İSE İHALEYE GİRMEDEN YAPILACAK SÖZLEŞMELERLE İNDİRİM YAPACAKLARINI BEYAN EDİYORLAR. YAZIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR. KURUMUMZUN BU İKİ KONU HAKKINDA YOLUMUZU AÇACAK DÜZENLEMELERDE YARDIMLARINI BEKLİYORUZ.

8 10.11.2012 TARİHİNDE GENEL SEKRETERLİĞİMİZ SATINALMA BİRİMİNİ OLUŞTURDUK.
BU GÜNE KADAR 50 YE YAKIN (MAL-HİZMET- HURDA SATIŞI-TİCARİ ALAN KİRALAMA VS.) İHALESİ YAPTIK, SAĞLIK TESİSLERİMİZE DOĞRUDAN TEMİN, DMO VE ÖZEL İDAREDEKİ BÜTÇELERİ İÇİN YETKİ DEVRİ YAPILDI. TÜM İHALELER SEKRETERLİĞİMİZDE YAPILMAKTA, ÖZELLİKLE İLAÇ VE TIBBİ SARF MALZEMELERİ TOPLU ALIM ŞEKLİNDE YAPMAKTAYIZ. COĞRAFİ KONUMUMUZ İTİBARİ İLE EN UYGUN FİYATA ALMAK İÇİN GENEL SEKRETERLİK DEPOLARINA SADECE İLÇE HASTANELERİMİZ İÇİN YER TESLİMİ PLANLADIK, TDMS SİSTEMİNDE OLMASI ZARURİ OLAN DEĞİŞİKLİKLER İÇİN KURUMUZLA İRTİBATIMIZ DEVAM ETMEKTE. .

9 TİCARİ ALANLARIMIZIN SAYI VE ÇEŞİTLİLİĞİNİN ARTTIRILMASI VE İHALELERİ YAPILMAKTA
SAĞLIK TURİZMİ ÇALIŞMALARIMIZDA HEYACANLANMAKTAYIZ. TÜM SAĞLIK TESİSLERİNE HİZMET VERECEK ŞEKİLDE ÇEVRE DANIŞMANLIK BİRİMİ KURULDU. TIBBİ ATIK BERTARAF ÜCRETİ HASTANELERİMİZ AÇISINDAN CİDDİ KÜLFETLER GETİRMEKTE,BAZEN MAL OLUŞ FİYATINDAN DAHA PAHALIYA BERTARAFI SAĞLANMAKTA,YETKİ ÇEVRE BAKANLIĞINCA BELEDİYELERE VERİLDİĞİNDEN BELEDİYELER AÇISINDAN OLAY ZARURİ HİZMET ANLAYIŞINDAN ZİYADE KAZANÇ HALİNE GELDİĞİ KANAATİ BİZLERDE OLUŞMAKTA,ŞEHRİM İÇİN SAĞLIK TESİSLERİMİZİN YILLIK BERTARAF ÜCRETİ 1 MİLYON TL BULMAKTA,HASTANE YADA GENEL SEKRETERLİK OLARAK CİHAZ YADA TESİS İZNİ İÇİN KURUMUMUZDAN YARDIM BEKLEMEKTEYİZ

10 A K S A Y A N Y Ö N L E R SAĞLIK KURUMLARIMIZIN İHTİYAÇLARINI TOPLAYIP BİRLEŞTİRMEDE SÜREYİ RANTABL KULLANMADA PROBLEMLERİMİZ VAR, İHALELER GECİKİYOR, İHALE SÜRELERİ UZUYOR. BİRLİKLERDEN SONRA GENEL SEKRETERLİK VE HASTANELERDE SÖZLEŞMELİ PERSONEL SAYISININ AZLIĞINDAN İDARİ İŞ YÜKÜ ARTTI. BAKANLIĞA VE GENEL SEKRETERLİĞE VERİ AKIŞI SAĞLANMASI İDARECİLERİN ÇOK ZAMANINI ALIYOR. BU DURUM HEM GENEL SEKRETERLİĞİN HEM DE HASTANELERİN İŞ YÜKÜNÜ ARTIRIYOR. TIBBİ HİZMETLER UYGULAMA REHBERİ YAYINLANDI ANCAK İDARİ- MALİ HİZMETLER VE SAĞLIK- BAKIM HİZMETLERİ BİRİMLERİNİN UYGULAMA REHBERLERİNİ BEKLİYORUZ.

11 yaklaşIk 4 yIldIr SUT fİyatlarInIn sabİt kalmasI tahakkuk mİktarImIzIN artmamasI
paket uygulamasInIn yaygInlaştIrIlmasI özellİkle dal hastanelerİnde tahakkukun düşmesİ yoğun bakIm fİyatlarInIn düşürülmesİ her geçen gün kadrolu personel sayIsInIn artmasI ancak döner sermaye den dağItIlabİlecek oranIn sabİt kalmasI çalIşanlara ek ödemede düşüşe sebep olmasI,

12 MADEM HİZMET ALIMI İLE ELEMAN ÇALIŞTIRAN FİRMALARIN HAKEDİŞİNİ TAM ÖDEDİĞİMİZ HALDE ÇALIŞAN PERSONEL MAAŞINI EKSİK YADA TAM VEYA ZAMANINDA ALMIŞMI? YADA SGK PİRİMLERİ TAM YATIRILMIŞMI? YATIRILMAMIŞSA KESİNTİSİNİ YAPACAK İSEK, KIDEM TAZMİNATINDA ALT-ÜST İŞVEREN BAĞLANTISI İLE SORUMLU OLACAK İSEK …. LÜTFEN FİRMALAR ARADAN ÇIKSIN, MÜSAADE EDİLSİN GENEL SEKRETERLİK ADINA BİR FİRMA KURALIM İŞLEMLERİ ONUN ÜZERİNDEN YÜRÜTELİM….

13 SAYMANLIKLAR BİRLEŞTİRİLDİ
SAYMANLIKLAR BİRLEŞTİRİLDİ. SAĞLIKTESİSLERİMİZDEN ELEMAN TAKVİYELERİ YAPIYORUZ. YIL SONU İŞLEMLERİNİN GECİKTİRİLMESİ SEBEBİYLE TDMS’ NİN ZAMANINDA AÇILAMAMASI, BÜTÇELERİN ONAYLANMASINDA GECİKMELERİN YAŞANMASI GİBİ SEBEPLERDEN DOLAYI HASTANELER BİRÇOK VERİMLİLİK KRİTERİNDE DEZAVANTAJLI DURUMA DÜŞTÜ. ÖZELLİKLE 10 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE MUAYENE KABULÜ YAPILAN İŞLEMİN SAYMANLIK HESAPLARINA KAYDININ ALINMASINDA ZAMAN AŞIMI YAŞANIYOR. KIRMIZI ÇİZGİMİZİN KURUMCA DİKKATE ALINMASINI ARZU ETMEKTEYİZ.

14 Genel sekreterlİklerde uzman ve büro personelİ atamalarInIn halen yapIlamamasI
İLGİ ‘NİN EN AZ BİLGİ KADAR ÖNEMSENDİĞİ GÜNÜMÜZDE İNSANIMIZIN VE MİSAFİRLERİMİZ OLARAK GÖRDÜĞÜMÜZ HASTALARIMIZIN MEMNUNİYETLERİNİN BİZİM İÇİN DUA OLDUĞUNA İNANARAK ; TÜM SAĞLIK TESİSLERİMİZDE ÇALIŞAN 1920 HİZMET ALIMI PERSONELİNE İLETİŞİM BECERİLERİ VE KİŞİSEL GELİŞİM KURSLARI VERİLDİ. BU KURSUN TÜM PERSONELİMİZE UYGULANMASINI PLANLADIK.

15 112 HİZMETLERİNDE, ÖZELLİKLE İLÇE HASTANELERİMİZDE KONUŞLANAN AMBULANSLARIN AKARYAKITI, PERSONELİNİN KIYAFETİ VEYA ARACIN BAKIMI GİBİ GİDERLER BÜYÜK MALİ YÜK GETİRMEKTEDİR. AMBULANS HİZMETLERİNİN FATURASININ HASTANELERCE KESİLMESİ YOLUNUN AÇILMASI YADA ÖZELLİKLE AKARYAKITININ BAKANLIĞIMIZCA KARŞILANMASI SAĞLIK TESİSLERİMİZİ RAHATLATACAKTIR. GENEL SEKRETERLİK MERKEZİNİN İHTİYAÇLARI ŞU AN HASTANELERİMİZE GÖNDERİLEN ÖDENEKLERDEN KARŞILIKSIZ KAYNAK AKTARIMI İLE KARŞILANMAKTA BU DURUM ÖZELLİKLE ŞU GEÇİŞ DÖNEMİNDE SANKİ HASTANELERİMİZİN PARALARINA EL KOYULUYOR. VEYA GELİR-GİDER DENGESİNİ SAĞLAMAKTA ZORLANAN SAĞLIK TESİSLERİMİZCE İKİNCİ BİR BAKANLIK MERKEZ PAYI GİBİ ALGILANMAKTADIR. BAKANLIK PAYININ (% 5) DEN 1 PUANININ GENEL SEKRETERLİĞE AKTARILMASININ UYGUN GÖRÜLMESİ HALİNDE BÜYÜK RAHATLAMA OLACAKTIR

16 SIKILARAKTA OLSA ARZ ETMELİYİM Kİ ; TAŞRA TEŞKİLATI KURULMADAN SÖZLEŞMELİ PERSONELE VERİLECEK ÜCRETLERİN BİRİLERİ TARAFINDAN KAMUOYUNA ABARTILI BİR ŞEKİLDE YANSITILMASI VE FİİLİYATTA UYGULANAN ÜCRETLER İLE ÖRTÜŞMEMESİ MEVCUT SÖZLEŞMELİ PERSONELDE MOTİVASYON BOZUKLUĞUNA SEBEP OLMUŞTUR. ÇALIŞTIĞIM ERZURUM BEAH’NDE 9 BAŞHEKİM YARDIMCISI, 8 MÜDÜR YARDIMCISI VE 3 BAŞHEMŞİRE YARDIMCISI İLE YÜRÜTÜLEN HİZMET YE DÜŞÜRÜLMÜŞ, İŞYÜKÜ VE SORUMLULUK ARTMASINA RAĞMEN, ÜCRETLER HERBİR BRANŞTA (BAŞHEKİM VE YARDIMCILARI, MÜDÜR VE YARDIMCILARI) BİR ÖNCEKİ DÖNEME GÖRE DÜŞMÜŞTÜR.

17 BELKİ SÖZLEŞME İMZALAYANLAR TECZİYE EDİLMİŞTİR
BELKİ SÖZLEŞME İMZALAYANLAR TECZİYE EDİLMİŞTİR. ZİRA SÖZLEŞME İMZALAMADIĞI İÇİN ÜZÜLEN HATTA SIKINTIYA SEBEP OLAN MÜDÜR YARDIMCISI, ARAŞTIRMACI KADROSUNA ATANMIŞ , ARKADAŞIMIZ ŞU AN İTİBARİ İLE SÖZLEŞME İMZALAYAN MÜDÜR YARDIMCISINDAN DAHA FAZLA ÜCRET ALMAKTADIR. GENEL SEKRETERLİKTE MALİ YADA İDARİ HİZMETLER BAŞKANLIĞINI HEKİM DIŞI PERSONEL YÜRÜTÜNCE EK ÖDEME KATSAYISI 0,18 İKEN AYNI İŞİ HEKİM YÜRÜTÜNCE 0,59 OLMASINI AYNI İŞE MESLEK GRUBUNA GÖRE FARKLI EK ÖDEME VERİLMESİNİ KAVRAMAKTA ZORLANMAKTAYIZ.

18 SAYIN BAKANIMIZIN İLDEKİ TEMSİLCİSİ SAĞLIK MÜDÜRÜ,KURUMLARIN TEMSİLCİLERİ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRÜ VE KAMU HASTANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERİNİN GÜZEL BİRLİKTELİĞİ . ERZURUM’DA HALK SAĞLIĞININ YAKLASIK 1 AY SONRA FAALİYETE GEÇECEK EK HİZMET BİNASI GENEL SEKRERLİĞİMİZE TAHSİS EDİLMİŞTİR.ŞEHRİN SAĞLIK PROBLEMLERİNİN ÇÖZÜMÜNDE HER ZAMAN İSTİŞARE HALİNDE BULUNAN SAĞLIK MÜDÜRÜ,HALK SAĞLIĞI MÜDÜRÜ VE GENEL SEKRETERİMİZE HÜRMETLERİMİ SUNUYORUM.

19 Efendimizin oğlu İbrahim kabre konulacak,o nu toprağa yerleştiren sahabiye «çocuğu koyduğunuz yerde taş parçası var,kaldırın vücuduna batmasın» buyuruyor. «ama efendim bu ölüdür,taşın ona bir zararı olmaz» deyince….. ALLAH (C.C) ‘DOĞRU YAPILAN İŞİ SEVER’ BİLGİ, BELGE VE MEVZUATI OLABİLDİĞİNCE ÖNEMSİYORUZ. AMA VİCDANIMIZIN SESİNDEN DE VAZGEÇMİYORUZ METİN TEKİN –SAYED/KIZILCAHAMAM 2013


"Metin TEKİN ERZURUM KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ Mali Hizmetler Başkanı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları