Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AMERİKAN TARİHİNE KISA BİR BAKIŞ..

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AMERİKAN TARİHİNE KISA BİR BAKIŞ.."— Sunum transkripti:

1 AMERİKAN TARİHİNE KISA BİR BAKIŞ..

2 110 Yıldır ABD nin dünyaya özgürlük getirmek için yaptığı girişimlere kısaca bir bakalım..Bu girişimlere kendi sınırları içindeki Kızılderili ve Zencilere getirdikleri özgürlükler dahil değildir..!!!

3 1898 yılında Meksikayı işgal etti.
Aynı yıl Kübaya girdi.

4 Ulusal Muhafızlar adlı başını işbirlikçi Somozanın çektiği terör örgütünü kurdu
1921 Yılında Nikaragua ya girdi. Anti-emperyalist direnişin başını çeken Sandino ve adamlarını katletti. 40 Yıl sürecek bir terör devrini başlattı. Sabotaj ve suikastlar yaptırmak için çeteler kurdurdu.(Tıpkı bugün Irakta olduğu gibi)

5 1945 te Japonyanın kayıtsız şartsız teslim olduğunu bildirmesine rağmen sadece güç gösterisinde bulunmak için Hiroşima ve Nagasaki ye atom bombası atarak 250 bin insanı bir anda vahşice katletti. Atom bombasının ne kadar insanı sakat bıraktığı bugün bile tam olarak belirlenemedi.

6 1950 – 1953 Yılları arasında Onbinlerce Yurtsever Koreliyi emperyalist hedefleri doğrultusunda katletti.

7 1954 Yılında Guetamalaya girdi. Acımasızca kıyımlar yaptı
1954 Yılında Guetamalaya girdi. Acımasızca kıyımlar yaptı. Onbinlerce insanı katletti.

8 1955 Yılında Endonezya Laos ve Kamboçyada çok sayıda CIA operasyonu düzenledi.
Sözde faili meçhul binlerce cinayet işledi.

9 1956 – 1959 Yılları arasında Küba da 60 bin kişiyi Amerikalı danışmanların ve Batistanın birlikte yürüttüğü operasyonlarda katletti.

10 1961 de Kübaya karşı Domuzlar Körfezi çıkartmasını örgütledi.
Not: Bu Çıkartmayı haklı göstermek için Tıpkı 11 Eylül Saldırılarındaki kumpas gibi Kübada bulunan kendi üssü Guantanamo ya bir saldırı düzenlettirmek istedi..Ama İkiz kulelerde olduğu gibi onda da eline yüzüne bulaştırdı.

11 1965 Yılında işbirlikçi Suharto ve onun faşist cuntası ile birlikte 1 milyonun üzerinde yurtsever Endonezyalıyı katletti.

12 Aynı yıl Dominik’e paraşütçüleri ile saldırıp 10 binin üzerinde insanı yine emperyalist amaçları uğruna katletmekten çekinmedi.

13 1975 de Vietnamdan kovulduğunda arkasında milyonlarca ölü bıraktı.
ABD nin Vietnam halkına atmış olduğu 638 bin ton bomba II.Dünya savaşı sırasında Avrupa ve Afrikada atılan bombaların yarısı kadardır. Kişi başına yaklaşık 5 bomba düşmektedir.

14 Milyonlarca Vietnamlı stratejik köylere sürülmüş, sistematik işkenceden geçirilmiş ve yüzbinlercesi sakat bırakılmıştır. Irzına geçildiği için intihar eden kadınların sayısı onbinlerle ifade edilmektedir.

15 1970 – 1975 Yılları arası Kamboçya ve Laos da 1 milyondan fazla insan katletti.

16 1973 Yılında Şili de CIA nın düzenlediği darbe ile Pinotche iktidara geldi 30 binin üzerinde Şilili Yurtsever katledili. Onbinlercesi kayboldu sürgün edildi işkenceye maruz kaldı.

17 1976 Yılında Arjantinin Efsane Cumhurbaşkanı Isabel Peronu Videla önderliğindeki Faşist Cunta ile devirip 50 binin üzerinde insanı katlettiler. Faili meçhul olanların sayısı ise bilinmiyor.

18 1983 Yılında 14 bin deniz piyadesi ile Lübnanı iki kez işgal etti
1983 Yılında 14 bin deniz piyadesi ile Lübnanı iki kez işgal etti. Binlerce Yurtsever Lübnanlı öldürüldü. Akdenizde eşkiyalık yapan Amerikan 6. filosuna ait gemiler günlerce Lübnanı bombaladı.

19 1983 Yılında Grenada gibi Ufacık bir adaya saldırıp yandaşılarını iktidara getirebilmek için yüzlerce İnsanı katletti.

20 1986 Yılında Uluslararası haydutluk örneği sergileyerek Libyayı bombaladı bine yakın sivilin ölümüne neden oldu. Denizden abluka altına aldığı Libya ya günlerce ulaşımı engelledi.

21 1989 Yılında Darbe ile iktidara gelen eski CIA ajanı Noriega nın Panama da üslenen ABD Güney Komutlanlığının kapatılması isteğini bahane ederek Panamaya asker çıkarttı ve 5 bin Panamalıyı katletti.

22 1991 Yılında kendisine karşı petrol ambargosu uygulama tehdidinde bulunan Kuveyte karşı önce Irak’ı kışkırttı. Sonra Irakın Kuveyte girmesini bahane edip peşine malum tetikçi İngiltereyi’de takıp Irak’ı işgal etti.

23 Yüzbine yakın Iraklı öldürüldü
Yüzbine yakın Iraklı öldürüldü. CNN aracılığı ile direnişi olmayan bu savaşı dünyaya naklen izletip gözdağı verdi. Amerikan ve İngiliz uçakları bu savaşta Irak üzerinde 12 bin sorti yaptı.

24 Eylül – Emperyalist amaçları uğruna kendi halkına bile saldırmakta tereddüt etmeyen Amerikan Yönetimi Bu defa düzmece bir senaryo ile ikiz kuleleri yıkıp 3 bin insanını kendi elleriyle enkaza gömdü.

25 Yine Amerikalı olan 3 gencin hazırladığı “Loose Change” belgeselini mutlaka izleyin. Sistematik bir şekilde patlatılan binaların enkazlarının bile Amerika da hiç yer yokmuş gibi ivedilikle Amerika dışındaki ülkelere gemilerle nakledilmesi nasıl açıklanabilir .??

26 2001 Yılında 11 Eylülü bahane ederek dünyanın alakasız bir noktasındaki Afganistana saldırdı.Gerçek neden ise Afganistanın henüz işletilmeye başlanmamış olan sonsuz doğal gaz rezervlerinin Çine akışını önlemek ve Rusyayı Güneyden Kuşatmaktı.

27 Bu Saldırılarda 100 bine yakın Afganlı öldü ve bu katliam halen devam etmektedir.

28 2003 Yılında bu kez bir dolu İğrenç yalan ile daha öncede İran ve Kuveyt savaşlarında kullandığı işbirlikçi Saddam Hüseyin rejimini bahane ederek Irak’ı işgal etti. Oysa aynı Saddam 1991 yılında Körfez savaşı sonrası kayıtsız şartsız teslim olmuştu.Amerikanın niyeti gerçekten rejimi değiştirmek olsaydı o gün 24 saat içinde bu işi yapabilecek durumdaydı..AMA YAPMADI.!!!

29 Savaşa taraf olan bir Ülkeden gelen bir ses Iraktaki vahşetin boyutlarını çok acı bir şekilde ortaya koymaktadır. İngilterede The Lancet Tıp Dergisi yaptığı araştırmaların ve çalışmaların sonucunu 14 Ekim tarihinde açıkladı. Mart 2003 den Temmuz 2006 ya kadar yaşları arası 650 bin Iraklı Sivil Öldürülmüştür. Aynı derginin Mart 2003 Eylül 2004 tarihleri arasındaki açıklamasında bu rakam 100 bin civarıydı. Ölen 650 bin Sivil Irak Nüfusunun yaklaşık % 3 kadardır..

30 Tamamen işbirlikçi YÖNETİMLERE sahip olan, Amerikanın kucağında oturan ve tüm banka hesaplarını bu ülkede tutan Körfez ve Arap yarımadasındaki bir çok ülkeyi (Bu ülkelerin halklarını ayrı tutuyoruz) Büyük Orta Doğu Projesi altında demokratikleştirme yalanlarına sanırım bizim Medyamızdaki bir takım kemik yalayıcılarının dışında kimse inanmamaktadır.

31 Asıl amacı israilin güvenliğini temin etmek olan,ve Irak’ı parçalayıp zararsız hale getirmeyi hedefleyen bu projenin bir sonraki adımı İran ve Nihai adımıda TÜRKİYE CUMHURİYETİ dir.

32 Arz-ı Mev’ud yani vadedilmiş topraklar adı altında Türkiyenin Güneydoğusunu Erzuruma kadar içine alan ve israilin tıpkı daha öncede Filistinde yapmış olduğu gibi Musevi kökenli TC Vatandaşları adına Güneydoğuda toprak satın almaya başlaması herkesin bildiği artık sır olmayan bir şeydir.

33 Son olarakta BM ve tüm dünyanın tepkilerine aldırış etmeksizin düzmece bir senaryo ile israilin Lübnana saldırmasını sağlamış 700 ü çocuk olmak üzere 4 bin sivilin Öldürülmesine sebep olmuştur

34 AMA ARTIK GERÇEKTEN HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK..

35 ARTIK INTERNET VAR EMPERYALİSTLER İÇİN VE ÖZELLİKLE ABD İÇİN SONUN BAŞLANGICI YİNE BU SİLAH OLACAK..
TIPKI SOVYETLER BİRLİĞİNİN DAĞILMASI GİBİ ABD TEK PARÇA BİR ÜLKE OLARAK KALAMIYACAK.. ÇİN VE RUSYAYI KUŞATMAK İÇİN ASYADA OPERASYONLAR YAPAN ABD LATiN AMERiKADAN BAŞLAYAN KUŞATMANIN FARKINDAMI ACABA.!!

36 2023 DE FARKLI BİR DÜNYA OLACAK…

37 Bu konu ile ilgili son söz Latin Amerikanın yeni Onurlu Sesi Hugo Chavez in BM de yaptığı Konuşmadan: “ Büyük Şeytan (Bush) geldi ve burada konuştu.Sanki Dünyanın tek sahibi gibi. Ama bilmediği bir şey var, DÜNYA ONUN BİLDİĞİ YA DA ONA ANLATILAN DÜNYA DEĞİL..”

38 Ülkeniz ve Ulusunuz için yapacak bir şeyler olduğuna inanıyorsanız ve düşüncelerimizi paylaşıyorsanız LÜTFEN bu PPPi dost ve yakınlarınıza duyurunuz…

39 Ayırdığınız Zaman için Teşekkür Ederiz..
d i MARE


"AMERİKAN TARİHİNE KISA BİR BAKIŞ.." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları