Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DOSYA VE KLASÖRLERE ERİŞİMİN YÖNETİLMESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DOSYA VE KLASÖRLERE ERİŞİMİN YÖNETİLMESİ"— Sunum transkripti:

1 DOSYA VE KLASÖRLERE ERİŞİMİN YÖNETİLMESİ
Permission(izin) nedir Permission bir nesne üzerinde bir kullanıcı,grup vaya bilgisayar için atanmış erişim seviyesini tanımlar. Ör:Bir dosya için bir kullanıcıya okuma(Read) izni verirken başka bir kullanıcıya dosya üzerinde degişiklik yapabilir, veya bazı kullanıcıların dosyaya erişimi yasaklanabilir.Benzer izin tanımlamaları printerler içinde yapılabilir. Permission tipleri Read Permission Write Permission Delet Permission

2 STANDART PERMİSSİON SPECIAL PERMİSSİON

3 KAYNAKLARIN PAYLAŞTIRILMASI Klasor Dosya Printer CD
Not: Klasörler paylastırıla bilir dosyalar tekbaşlarına paylaşıma acılamaz. Bir klasör içine alınarak paylaşıma açılabilir.

4 KAYNAKLARIN PAYLAŞTIRILMASI Klasor Dosya Printer CD
Not-1: Bir klasör paylaşıma acılınca varsayılan olarak Everyone grubuna Read izni otomatik olark atanır. Bu default izin kaldırılarak sadece gerekli olan gruplara gerekli izinler atanmalıdır Not-2:Kullanıcılar(users) ve gruplar paylaştırılmış bir klasör üzerindeki izin listesine eklenirse default olarak Read iznine sahip olurlar Not-3:Kopyalama işleminde paylaşım özelliği kalkar.

5 KAYNAKLARIN PAYLAŞTIRILMASI Klasor Dosya Printer CD
Paylaştırılan bir klasörün ağda görünmesini istemiyorsanız paylaşım isminin sonuna $ işareti koymanız yeterlidir. Bu paylaşıma sadece paylaşım adını bilenler paylaşım yolunu yazarak bağlanabilirler. Ör:\\bil.adı\paylaşmadı$

6 KAYNAKLARIN PAYLAŞTIRILMASI Klasor Dosya Printer CD
Paylaştırılan bir klasörün ağda görünmesini istemiyorsanız paylaşım isminin sonuna $ işareti koymanız yeterlidir. Bu paylaşıma sadece paylaşım adını bilenler paylaşım yolunu yazarak bağlanabilirler. Ör:\\bil.adı\paylaşmadı$

7 PAYLAŞTIRILTMIŞ KLASÖRLERİN YAYINLANMASI (PUBLISHED SHARED FOLDERS)
Paylaştırılmış bir klasörü bir Organizational unit (OU) içerisinde yayınlamak için.

8 BİR KALSÖRÜN AYNI ANDA BİRDEN FAZLA İSİMLE PAYLAŞIMA AÇILMASI
Bir kalsör ayanı anda birden fazla paylaşım adı ile paylaşıma açılabilir

9 (SHARE FOLDER PERMISSIONS)
PAYLAŞIM İZİNLERİ (SHARE FOLDER PERMISSIONS) Share Permissions sadece klasörlere uygulana bilir. Dosyalar paylaşım izinleri uygulanmaz çünkü dosyaların sharing gibi bir özelliği yoktur. Paylaşım izinleri ve tanımlamaları Read:Default olarak klasörler üzerinde Everyone grubuna atanan izindir. Read iznin özellikleri. Klasör içerisindeki dosyaları ve kalsorleri görüntüleyebilme Dosyaların içeriklerini ve niteliklerini görüntüleyebilme Proğram dosyalarını çalıştırmak Change: Read izninin bütün özelliklerini içermesinin yanında aşagıdaki işlemleride yapma hakkı verir. Klasör içerisine dosya veya alt klasör ekleme Klasör içerisindeki dosyalarda degişiklik yapmak Altklasörleri ve dosyaları silmek Full Control: Read ve Change izinlerinin bütün özelliklerinin içermesinin yanında dosyalar ve kalsörler üzerindeki izin atamalarınıda degiştirebilme hakkını içerir.

10 PAYLAŞIM İZİNLERİNİN ATANMASI
Share Permissions sadece klasörlere uygulana bilir. Dosyalar paylaşım izinleri uygulanmaz çünkü dosyaların sharing gibi bir özelliği yoktur.

11 PAYLAŞIM İZİNLERİNİN ATANMASI
DİKKAT:Eger bir kulanıcı veya grubu izinlistesine ekleyip hiçbir Allow veya Deny kutusunu doldurmaziseniz bu kullanıcı veya grubun deny özelligine sahip olduğu anlamına gelmez. Hiç bir tanımlama yapılmaz ise listeden kendini siler.

12 PAYLAŞIM İZİNLERİNİN ATANMASI
Share Permissions sadece ağdan yapılan bağlantılarda gecerlidir. Local makinada bu izinler etkili olmaz.

13 PAYLAŞIM İZİNLERİNİN ATANMASI
NOT:Bir kulanıcı için bir klasör üzerinde birden fazla yerden paylaışım izni varsa(mesela kullanıcının kendisine farklı dahil olduğu gruba farklı izin verilse) kullanıcı için bu klasör üzerindeki izni bu izinlerin toplamına eşittir.

14 PAYLAŞIM İZİNLERİNİN ATANMASI
DİKKAT:Eger bir kulanıcı için herhangi bir yerden Deny hakkı varsa Deny izni her zaman diğer izinlerden daha üstündür .

15


"DOSYA VE KLASÖRLERE ERİŞİMİN YÖNETİLMESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları