Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MİLOŞ ANITI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MİLOŞ ANITI."— Sunum transkripti:

1 MİLOŞ ANITI

2 Sırpların yaptırdığı 25 metrelik anıt..
Sultan Murat Türbesi -MODERN ANLAMDA SIRP KİMLİĞİNİN İNŞASINDA TÜRK DÜŞMANLIĞI TARTIŞILMAZ BİR YERE SAHİPTİR. BU DİNMEZ HUSUMETİN SEMBOLLEŞTİRİLDİĞİ MEKAN KOSOVA OVASI.. TARİHİ DÖNÜM NOKTASI 1389 KOSOVA MEYDAN MUHAREBESİDİR. BU MEKAN VE MUHAREBE SIRP KİMLİĞİNİN VAZGEÇİLMEZ PARÇASIDIR. TARİHİ OLGULAR 1389 YILINDAN YÜZLERCE SENE SONRA MİTOLOJİ VE DİNLE YENİDEN KURGULANMIŞTIR. -BU KURGU 19NCU YÜZYILDAKİ SIRP İSYANININ DAHA SONRA BAĞIMSIZLIĞININ İTİCİ GÜCÜ OLMUŞTUR. MUHAREBENİN 500NCÜ YILDÖNÜMÜNÜ İSTANBULDAN İZİN ALARAK “BARBAR OSMANLI” SLOGANLARI İLE ANAN SIRPLAR, YÜZYIL SONRA YANİ 28 HAZİRAN 1989 GÜNÜ BİR MİLYONA YAKLAŞAN BİR KALABALIKLA MİLOŞEVİÇ ÖNDERLİĞİNDE AYNI YERDE İNTİKAM SLOGANLARI ATMIŞLARDIR. FAKAT ANILAN GÜN YUGOSLAVYANIN VE MİLOŞEVİÇİN SONUNUN BAŞLANGICI OLMUŞTUR.. Bayraktar Gazimestan Türbesi 1389 Kosova Muharebesinin acısını canlı tutmak maksadıyla Kosova ovasında 1953 yılında Sırpların yaptırdığı 25 metrelik anıt..

3 Miloş abidesi olarak da bilinen Kosova Sırp Anıtının girişinde
Mart 2007 -İHTİYACA BİNAEN YARATILAN TÜRK DÜŞMANLIĞININ BÖLGEDE YÖNELTİLECEĞİ (TÜRK DÖNEMİ MİMARİ VE KÜLTÜR ESERLERİ SAYILMAZSA) ÖNEMLİ BİR KİTLE KALMADIĞINDAN PROVAKASYONLARIN VE GİDEREK VAHŞETİN HEDEFİ OSMANLI İŞBİRLİKÇİSİ OLARAK GÖRÜLEN ARNAVUTLAR OLMUŞTUR. ARNAVUTLARIN SÖZKONUSU MUHAREBEDE SIRPLARLA OMUZ OMUZA TÜRK ORDUSUNA KARŞI ÇARPIŞTIĞINI KİMSE HATIRLAMAK İSTEMEMİŞTİR YILINDA BM KARARIYLA SIRP DEVLET GÜÇLERİ BÖLGEDEN ÇIKARILINCA ARNAVUTLAR SIRP SALDIRGANLIGININ SEMBOLÜ OLARAK GÖRDÜKLERİ ANITI YIKMAK İSTEMİŞLERDİR. ANIT ARNAVUTLARA KARŞI HALEN ASKERİ GÜÇLERCE KORUNMAKTADIR. Miloş abidesi olarak da bilinen Kosova Sırp Anıtının girişinde KFOR güvenlik tedbirleri

4 -MUHAREBEDE MAKTÜL DÜŞEN SIRP KRALI LAZARIN AĞZINDAN, MUHAREBEDE KENDİSİYLE BERABER SAVAŞMAYAN SIRPLAR LANETLENİYOR. MUHAREBEDE MAĞLUP OLAN LAZAR UZUN SENELER SONRA SIRP KİLİSESİ TARAFINDAN AZİZ İLAN EDİLMİŞTİR.. . Sırp ve Sırp Ulusundan olup ta Kosova Savaşı’ na katılmayana asla ne erkek, ne kız çocuk verme!.. Elleri beyaz veya kırmızı şarap yapamasın... Bacakları tutmasın....

5 -MUHAREBEDEN NİCE NESİLLER SONRA ÜRETİLEN NAZIM FORMUNDA DESTANLARDAN BAZI BÖLÜMLER 144 BASAMAKLA ÇIKILAN ORTAÇAĞ MİMARİ USLUBUNCA YAPILAN KULENİN İÇ DUVARLARINA NAKŞEDİLMİŞTİR. Her kim ki Krusevac ve Belgrat’tan gelen kuvvetleri görür ve duyarsa; kız kardeşler ve anneler erkek kardeşleri ve oğulları için, genç hanımlar cesur kahraman kocaları için, genç kızlar nişanlıları için üzülseler de tüm şövalyeler güçlü atlarına atlasınlar.

6 On beş gündür Türk toprağında yürüdüm ve güzel bir şeye rastlamadım
On beş gündür Türk toprağında yürüdüm ve güzel bir şeye rastlamadım. Mramor’dan Suv Javor’a, Javor’dan Sazlıja’ya, Sazlıja’dan Cemer Cuprıja Köprüsüne, Cuprıja’dan Zvecan Kasabasına, Zvecan’dan Cecan’a, Cecan’dan dağın tepesine kadar Türk Ordusu her yerde. Atlar, savaşçılar kara dağlar gibi her yere yayılmışlar. Buluttan çadır gibi, kar gibi her yerdeler. Yağmur yağsa yere yağmur tanesi düşemeyecek derecede kalabalıklar. Bizim tüm iyi atlarımız ve kahramanlarımız tuza dönüşse bile Türkleri geri püskürtemezdik. -SIRP KAYNAKLARI MUHAREBEYİ KAYBETMELERİNİ İKİ SEBEBE BAĞLARLAR. BİRİNCİ SEBEB MUHAREBEDEN ÖNCE KENDİSİNE BİR MELEK TARAFINDAN TERCİHİ SORULAN SIRP KRALI LAZARIN TÜRKLERE KARŞI MUZAFFER OLMA YERİNE FEDAKARLIK GÖSTEREREK MAĞLUBİYETİ VE TANRININ İNAYETİNİ TERCİH ETTİĞİ İNANCI.. İKİNCİ SEBEP TÜRK ORDUSUNUN SAYICA ÇOK FAZLA OLDUĞU İDDİASIDIR. METİNDE TÜRK ORDUSUNUN SAYI ÇOKLUĞU

7 Yaşlı Boğdan Jugoviç, gezgin şahinler gibi 9 Jugoviç oğulla birlikte orduya katıldı. Türklerle sert çatıştılar. Savaştılar ve yedisi savaşa başladıklarında öldürüldü. Sonra sekizinci Boğdan Jugoviç ve ondan sonra dokuzuncu Jugoviç ve sonra tüm ordu öldürüldü.

8 PAŞA KELİMESİ AYNEN ŞİMDİ TÜRKÇEDEKİ TELAFFUZUYLA ZİKREDİLİYOR.
Dük Stepan ordusuyla yola koyuldu. Ordusu büyük ve güçlüydü. Türklerle çok sıkı çarpıştılar. Savaşa başladıklarında dokuz paşa öldü. Sonra onuncusu Dük Stepan ve sonra bütün ordu öldürüldü.

9 Dolayısıyla Stevan’ın amcası olan Musa Arbanas, kızgın Arbanaslarla birlikte Türklerle savaştı. Ve tamamı kanlı muharebede can verdi.

10 Ve sonra Milos, Djordje ve diğer iki kan kardeşini kucakladı
Ve sonra Milos, Djordje ve diğer iki kan kardeşini kucakladı. Kosovo Polje’ye doğru orduyu yararak gidiyorlardı. Dük Milos iki atlı arabasıyla geçerken aynı zamanda Toplica Milan da, Kosancic Ivan da iki atlı arabalarıyla gidiyorlardı.

11 Keskin kılıcına ve sağ eline güvenen ve 20 kelleyi kesen cesur kişi Banoviç Strahinja’dır.

12 SIRP KAHRAMANLIĞINDAN ÖRNEKLER ANLATILIYOR..
Onları ardı arkasına ikişer ikişer kazığa geçirip Sitnica Nehrine atan kahraman Srdja Zlopogledja’dır.

13 HRİSTİYANLIĞIN SAVUNUCUSU SIRPLAR İMGESİ 19NCU YÜZYILDA DA EPEY İŞE YARAMIŞTI..
Elinde haçlı bayrağı ile Türkleri Sitnica Nehrine atan kahraman, iri atı üzerindeki cesur kişi Bosko Jugoviç’tir.

14 -LANETLENEN DAMAT PRENS VUK BRANKOVİÇTİR
-LANETLENEN DAMAT PRENS VUK BRANKOVİÇTİR. MUHAREBENİN KRİTİK BİR ANINDA KİŞİLİK KUVVETİYLE HAREKAT ALANINI TERKETMİŞTİR. HARP ÖNCESİ SULTAN MURATTAN SIRP PRENSLİĞİ SÖZÜ ALDIĞINA İNANILMAKTADIR. BRANKOVİÇLER DAHA SONRA HAKİKATEN İKTİDARA GELİRLER.. Lanet olası Vuk’u neden soruyorsun. Ulu Tanrım, silahlı askeri öldüren, Kosova Kralına, ailesine ve ulusuna ihanet eden o lanetli doğmuştur.

15 -SIRP KAYNAKLARI TÜRK ORDUSUNCA ESİR ALINMIŞ OLAN LAZARIN ŞİMDİKİ SULTAN MURAT TÜRBESİNİN OLDUĞU YERDE ALDIĞI AĞIR YARA İLE ÖLMEK ÜZERE OLAN HUDAVENDİGARIN HUZURUNDA İDAM EDİLDİĞİNİ YAZIYOR.. Senin ağlaman yerine gümüş renkli şahinler köknar ağacının üzerinde şarkılar söylediler. Eğer dün Kosova’da olsaydın bugünkü gibi şarkı söyleyecek mutluluğun olmazdın. Şöhretli Kral Lazar Kosova’daki kuyunun yanında öldüğünde tüm kederi görürdün. Kellesi kuyudan aşağı düştü ve birkaç kez döndü. Sonra güneş Doğu Sırbistan’ın üzerinde söndü. Guguk kuşları kederlendi, çünkü güneş bir daha Sırpların üzerinde parlamayacaktı.

16 Annesi Damyan'ın elini tuttu ve elinin etrafında döndü
Annesi Damyan'ın elini tuttu ve elinin etrafında döndü. Sessizce konuştu ve dedi ki: Benim sevgili oğlum, benim yeşil elmam doğduğun ve büyüdüğün bu yerde öldün. Kucağımda büyüdün ve Kosova’da öldün.

17 DESTAN GELECEĞE YÖNELİK ÜMİT AŞILIYOR..
Ağlamayın benim sevgili kızlarım. Bütün turnalar geride bıraktıkları yuvalarından uçup gitmiş olsalar bile, bizim soyumuz tükenmeyecek.

18 Anıtın tepesinde Kosova muharebesinin krokili bir özeti..
MUHAREBENİN OLUŞUMU KROKİ İLE İZAH EDİLİYOR.. Anıtın tepesinde Kosova muharebesinin krokili bir özeti..

19 Muharebenin krokisi (Muratovo Turbe) (Gazimestan Turbe)
KROKİYE GÖRE SULTAN MURAT HUDAVENDİGAR MUHAREBENİN DÜĞÜM NOKTASI OLDUĞU BİR MEKANDA CAN VERMİŞ... KROKİDEKİ İKİNCİ TÜRBEDE MUHAREBEDE ŞEHİT OLDUĞUNA İNANILAN PADİŞAHIN BAYRAKTARININ YATTIĞINA İNANILIYOR. KİTABESİ MEVCUT DEĞİL. BÖLGE VE CİVAR YERLEŞİM MERKEZİ ONU ADIYLA GAZİMESTAN OLARAK ANILIYOR.. (Muratovo Turbe) (Gazimestan Turbe)

20 Lab nehrinin vadisindeki Kosova Polje’de, Sıtnıca, Grmec dağı, Samodreza nehri ve Butovaç Çayı arasında, 15 Haziran 1389 tarihinde, ortaçağ Sırp Prensliği ile Türk İmparatorluğu arasında tarihi bir savaş oldu kişilik Sırp Ordusu Lab nehrinin sağ kenarında konuşlandı. Böylece sağ kanat Sıtnica’ya uzanırken, sol kanat dağlara dayanıyordu. Kral Lazar’ın karargahı ortadaydı. Yaklaşık kişilik Türk Ordusu Sırplara karşı Lab Nehrinin sol kıyısnda, sol kanadı Sıtnica’ya dayanırken, sağ kanadı ile dağlara dayanıyordu. Sultan Murat’ın karargahı ortadaydı. O gün sabah saat 8 sularında Türkler taarruza başladı. Sol kanadı Lab nehrini geçti ve sağ kıyıdaki tepelere doğru şiddetli bir savaş başladı. Sırp sağ kanadı tüm taarruzları püskürttü ve Türkleri sol kıyıya geri döndürdü. Daha sonra, sağ kanadı ile Lab Nehrini geçen Sırp Ordusu, Türklerin sol kanadını yardı. Bu şekilde Sırplar Türk Karargahına yaklaşmışlardı. Türkler için kritik bir zamanda, saat 10 civarında Dük Milos Obiliç Lider Sultan Murat’a saldırdı ve öldürücü bir şekilde yaraladı. -KOSOVA MUHAREBESİNİN TARİHİ JULYEN TAKVİMİNE GÖRE VERİLİYOR. SÖZKONUSU TARİH ŞİMDİKİ TAKVİMDEKİ 28 HAZİRAN 1389’TÜR. BUGÜNÜN YILDÖNÜMÜNDE SIRPLAR SIRBİSTANDAN VE KOSOVA İÇLERİNDEN TOPLANARAK DİNİ VE MİLLİ SEMBOLLERİYLE TÜRBE ÖNÜNDE TOPLANARAK BİR NEVİ “MATEM HACCI” YAPARLAR. -OSMANLI KAYNAKLARI MUHAREBENİN AYNI YIL AĞUSTOS AYINDA OLDUĞUNU YAZIYORLAR. METİNDE TÜRK ORDUSUNUN SAYICA 3 KAT FAZLA OLDUĞU ANLATILIYOR..

21 Türklerin doğu kanat komutanı Prens Bayazıt, savaşta kritik bir gelişme sağlamak için, kendi karşısındaki Sırplar Lab Nehrini geçip kendisine zarar veremeyeceğinden, Mazgit Tepesi ve Gazimestan civarında, Sırpların sağ kanadından en kanlı savaşı başlatan saldırıya geçti. Öğle vakti civarında tüm savaşın dönüm noktasında Kral Lazar, ihtiyat kuvvetlerine savaşa girmeleri için emir verdi. Ancak, ihtiyat kuvvetler muharebeye girerken, uzak sağ kanadı da kapsayan sektör sayıca üstün ve geniş kuşatma manevrası yapan Türkler karşısında kaçıştılar. Dolayısıyla tüm Sırp sağ kanadı çözülmeye ve geri çekilmeye başladı. Sırp ihtiyatları savaşa girdi ve başarısız oldu da mı yenilgi geldi, yoksa Sırp ihtiyatı savaşa hiç girmedi de mi mağlup olundu, bu asla anlaşılamadı. Sağ kanadın geri çekilmesi, tüm cepheye sıçradı ve savaş kaybedildi. Kosova Savaşı’nın kaybedilmesi Sırp halkının bağımsızlığını kaybetmesi ve Kosova’daki Sırbistan’ın ve dolayısıyla diğer Balkan ülkelerinin yıkılışı ile sonuçlandı. Savaşta iki ülke lideri de, Türk Sultanı Murat ve Sırp Kralı Lazar da öldü. MUHAREBE (DAHA ÖNCE ALINTILAR VERİLEN DESTANLAR AYRI DEĞERLENDİRİLİRSE) TARAFSIZ SAYILABİLECEK BİR ANLATIMLA ÖZETLENİYOR. -MUHAREBE BİTER BİTMEZ YENİ PADİŞAH YILDIRIM BAYAZIT MUHAREBE MEYDANINDAN 15 KM GÜNEYDE GRAÇANİKA MANASTIRINDA KRALİÇE İLE ANLAŞMAYA OTURDU. ANLAŞMAYA GÖRE; -MAKTÜL KRALIN EN GÜZEL KIZI BİLİNEN OLİVERAYI EŞ OLARAK ALDI (İSKENDER DE YILDIRIMDAN 1700 SENE ÖNCE MUHAREBEDE YENİP ÖLDÜRDÜĞÜ PERS KRALI DARYUS’UN KIZINI ALMIŞTI) -SIRBİSTAN OSMANLI DEVLETİNE SENELİK YÜKLÜ BİR VERGİ VERMEYİ KABUL ETTİ VE İKİ NESİL SONRA İSTİKLALİNİ TAMAMEN YİTİRECEK TARZDA TABİİ BİR DEVLET HALİNE GELDİ..

22 SON 21 Eylül 2009 Prizren


"MİLOŞ ANITI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları