Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

10 ÇİNLİ MÜSLÜMAN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "10 ÇİNLİ MÜSLÜMAN."— Sunum transkripti:

1 10 ÇİNLİ MÜSLÜMAN

2 BUNDAN YEDİ,SEKİZ AY ÖNCE ÇİN’İN DEĞİŞİK BÖLGELERİNDEN ON KİŞİ İSTANBUL’A GELİR. BU ON KİŞİ SIRADAN İNSANLAR DEĞİLDİR. BUNLARIN ORTAK ÖZELİKLERİ YENİ MÜSLÜMAN OLMALARIDIR. UMRE İÇİN İSTANBUL ÜZERİNDEN ARABİSTAN’A GİDECEKLERDİ. HEPSİ DE YENİ MÜSLÜMAN OLMUŞ…

3 KİMİ YİRMİ GÜN ÖNCE, KİMİ BİR AY, EN UZAĞI İKİ AY ÖNCE MÜSLÜMAN OLMUŞTU. NE YETERİNCE İSLÂMÎ BİLGİLERİ VARDI, NE DE YAPACAKLARI UMRE İLE İLGİLİ BİR BİLGİLERİ. YANLARINA, KENDİLERİNE YARDIMCI OLACAK, HEM ÇİNCE’Yİ, HEM ARAPÇA’YI İYİ BİLEN, HEM DE İSLÂMÎ BİLGİSİ OLAN BİRİNİ REHBER OLARAK ALACAKLARDI.

4 "YENİ MÜSLÜMAN OLMUŞ BU ON ÇİNLİ İLE BİRLİKTE YOLA ÇIKTIK.
MEVLÂ’MIZIN TAKDİRİ, TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN ZULMÜNDEN KAÇIP İSTANBUL’A YERLEŞMİŞ BİR UYGUR KARDEŞİMİZ, BU ON ÇİNLİYE REHBER OLDU. BUNDAN SONRA HÂDİSEYİ BU KARDEŞİMİZDEN DİLEYELİM. BAHSİ GEÇEN KARDEŞİMİZ ŞU ANDA BİZİM YANIMIZDA BULUNMAKTADIR. "YENİ MÜSLÜMAN OLMUŞ BU ON ÇİNLİ İLE BİRLİKTE YOLA ÇIKTIK.

5 KISA ZAMANDA ARAMIZDA İYİ BİR DOSTLUK KURULDU
KISA ZAMANDA ARAMIZDA İYİ BİR DOSTLUK KURULDU. YENİ MÜ’MİN OLMUŞ BU İNSANLAR, BÜYÜK BİR HEYECAN YAŞIYORLARDI. HİÇBİRİNİN İSLÂMÎ BİLGİSİ YOKTU. HATTA NAMAZDA OKUYACAKLARI SÛRELERİ BİLMEDİKLERİ GİBİ FATİHA’YI BİLE BİLMİYORLARDI. BAZI ZİKİRLERİ YAPTIRMAYA ÇALIŞIYOR, ANCAK ÇİNCE TELÂFFUZ ZOR OLDUĞU İÇİN ZİKİRLERİ TAM OKUYAMIYORLARDI.

6 NAMAZLARDA SADECE "ELHAMDÜLİLLAH, ALLAHU EKBER" DİYEBİLİYORLARDI
NAMAZLARDA SADECE "ELHAMDÜLİLLAH, ALLAHU EKBER" DİYEBİLİYORLARDI. BANA SORMUŞLARDI "NE YAPALIM?" DİYE. BEN DE ONLARIN KİMİNE "ELHAMDÜLİLLAH", KİMİNE "LÂ İLÂHE İLLALLAH" VE BENZERİ ZİKİRLERİ ÖĞRETMEYE ÇALIŞIYORDUM. ONLAR DA NAMAZLARDA BUNLARI SÖYLÜYORLARDI.

7 ÖNCE MEKKE’YE GİTTİK. KÂBE’DE ONLARIN HÂLİ GÖRÜLMEYE DEĞERDİ
ÖNCE MEKKE’YE GİTTİK. KÂBE’DE ONLARIN HÂLİ GÖRÜLMEYE DEĞERDİ. YENİ DOĞMUŞ ÇOCUKLAR MİSALİ HEYECAN VE NEŞE İÇİNDE, KÂH AĞLIYOR, KÂH GÜLÜYORLARDI. İSİMLERİNİ DEĞİŞTİRMİŞTİK: MUHAMMED (ÇAN ÇİNG) HASAN, (ÇUN FANG) GİBİ HER BİRİ YENİ İSMİ İLE ÇAĞIRILIYORDU.

8 ON ÇİNLİ KARDEŞİMİZDEN BİRİ OLAN MUHAMMED DE BİR FARKLILIK VARDI
ON ÇİNLİ KARDEŞİMİZDEN BİRİ OLAN MUHAMMED DE BİR FARKLILIK VARDI. BU DURUM DİKKATİMİ ÇEKMİŞTİ. HER NAMAZINI GÖZLERİ YAŞLI OLARAK BİTİRİYORDU. İYİCE DİKKAT ETTİM, EVET, MUHAMMED NAMAZLARINDA AĞLIYORDU. BANA DA SÜREKLİ SORULAR SORUYORLAR, İSLÂM HAKKINDA BİLGİ EDİNİYORLARDI. BEN DE BİLDİĞİM KADARIYLA ONLARA BİLGİLER VERİYORDUM.

9 BİR GÜN MUHAMMED SORDU: İÇKİ NEDİR, İÇKİYE DİNİMİZ NASIL BAKAR?
– RABBİMİZ İÇKİYİ KESİN OLARAK YASAKLAMIŞTIR, İÇİLMESİ, YAPILMASI, TAŞINMASI, SATILMASI YASAKTIR. KALDIĞIMIZ OTELE GELMİŞTİK. MUHAMMED BİR TELEFON EDECEĞİNİ SÖYLEDİ VE ONA MEMLEKETİNE TELEFON ETME İMKÂNI SAĞLADIK.

10 ÇİN’DEKİ KARDEŞİNİ ARIYORDU, KARDEŞİNE AYNEN ŞÖYLE DİYORDU:
– İÇKİ FABRİKAMIZI KAPAT, ALLAH’IMIZ ÖYLE EMRETMİŞ. BİZE BU EMRE UYMAK DÜŞER. KARDEŞİ BUNU YAPAMAYACAĞINI, BİRÇOK BAĞLANTISININ OLDUĞUNU, DURUP DURURKEN, KAPATIRLARSA, YÜZ BİNLERCE DOLAR ZARAR EDECEKLERİNİ, HİÇ OLMAZSA KENDİSİNE BİRAZ ZAMAN VERMESİNİ SÖYLER.

11 FAKAT MUHAMMED KARARLIDIR:
– ALLAH EMRETMİŞ, BİZE UYMAK DÜŞER. FABRİKAYI HEMEN KAPAT, BEN GELİNCE BORÇLARI HALLEDERİM. İÇKİ FABRİKASI KAPANIYOR. MEKKE’DEKİ İBADETLERİMİZE DEVAM EDİYORUZ. YİNE BİR GÜN BANA SORDUKLARI SORULARDA ÇIKARDIKLARI BİR NETİCEYİ AÇIKLARLAR:

12 – KADIN MODASI, KADINLARI YARI ÇIPLAK RESMETMEK GİBİ FAALİYETLER DE DİNİMİZDE YASAK MIDIR?
– EVET YASAKTIR. AYNI GÜN ÖTELE GELDİĞİMİZDE YİNE ÇİN’İ ARADI VE BU SEFER DE KARDEŞİNE MODA EVİNİN KAPATILMASI EMRİNİ VERDİ. KARDEŞİ YİNE İTİRAZ ETTİ, ANCAK MUHAMMED NE İTİRAZ DİNLEDİ, NE DE KARARINDAN VAZGEÇTİ.

13 – RABBİMİZ EMRETTİ İSE, BİZE BU EMRE UYMAK DÜŞER.

14 MEKKE’DEKİ ZİYARETİMİZİ BİTİRDİK VE MEDİNE’YE GİTTİK
MEKKE’DEKİ ZİYARETİMİZİ BİTİRDİK VE MEDİNE’YE GİTTİK. MEDİNE’DE BİR SABAH NAMAZI… EFENDİMİZİN "BURASI CENNET BAHÇESİDİR." BUYURDUĞU YERDE SABAH NAMAZININ FAZINI KILIYORUZ. MUHAMMED BENİM YANIMDA. DİĞER ÇİNLİ KARDEŞLERİMİZLE AYNI SAFTAYIZ.

15 İLK SECDEYE VARIYORUZ, SECDEDEN KALKIYORUZ, İKİNCİ SECDEYE VARIYORUZ, SONRA KIYAMA KALKIYORUZ. O DA NE? MUHAMMED HÂLÂ SECDEDE, KALKMADI. TEKRAR SECDE EDİYORUZ, ETTAHİYYATI OKUYORUZ VE SELÂM VERİYORUZ. MUHAMMED HÂLÂ SECDEDE.

16 DÜŞÜNDÜM Kİ, YORGUNLUKTAN VE UYKUSUZLUKTAN BAZEN İNSANA BİR GEÇKİNLİK GELİYOR, MUHAMMED’E DE SECDEDE BÖYLE BİR ŞEY OLDU, UYUDU. ELİMİ UZATTIM, OMZUNA DOKUNDUM VE HAFİFÇE ÇEKEYİM DEDİM Kİ, SAĞ TARAFININ ÜZERİNE YUVARLANDI. MUHAMMED’İN ÖLMÜŞ OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜM.

17 OLAY DUYULMUŞTU. GÖREVLİLER MÜDAHALEDE BULUNDULAR, DIŞARI ÇIKARDILAR, BİR AMBULANSA KOYARAK HASTANEYE GÖTÜRDÜLER. BİZ DE GİTTİK. HASTANEDEKİ İLK MUAYENEDE ÇOKTAN VEFAT ETTİĞİNİ SÖYLEDİLER. MUHAMMED’İ HASTANENİN MORGUNA KALDIRDILAR.

18 ÇİNLİ KARDEŞLERİMLE BİRLİKTE HASTANENİN ÖNÜNDE NE YAPACAĞIMIZI BİLEMEZ BİR HÂLDE ÜZÜNTÜ İÇİNDE BULUNUYORDUK. O SIRADA BİR ARABA İLE MAKAM MEVKİ SAHİBİ BİR ZAT GELDİ. HERKES ONU HÜRMETLE KARŞILADI, SONRADAN ÖĞRENDİK Kİ BU ZAT MEDİNE’NİN İLERİ GELEN YÖNETİCİLERİNDEN BİRİ İDİ.

19 HASTANE YETKİLİLERİNE SORDU:
"BUGÜN BURADA ÖLEN BİR ÇİNLİ VAR MI?" "EVET", CEVABINI ALINCA ŞU AÇIKLAMADA BULUNDU: "DÜN GECE EFENDİMİZ RÜYAMDA BANA GÖRÜNDÜ VE BUYURDULAR Kİ, "YARIN BURADA BİR ÇİNLİ KARDEŞİM VEFAT EDECEK, ONUN CENAZESİ İLE İLGİLENİN."

20 BİR ANDA HER ŞEY DEĞİŞTİ
BİR ANDA HER ŞEY DEĞİŞTİ. MUHAMMED’İ MORGDAN ALDILAR, BİR DEVLET YETKİLİSİNE YAPILANLARDAN DAHA FAZLASINI YAPTILAR. CENNETÜ’LBAKÎ’YE DEFNETTİLER. BU HÂDİSEYİ BİZZAT YAŞAYAN VE ONLARA REHBERLİK YAPAN DOĞU TÜRKİSTANLI KARDEŞİMİZ HÂDİSEYİ BU ŞEKİLDE ANLATTI.

21 TESLİMİYETİ GÖRDÜK DEĞİL Mİ. "RABBİM EMRETTİYSE, BİZE UYGULAMAK DÜŞER
TESLİMİYETİ GÖRDÜK DEĞİL Mİ? "RABBİM EMRETTİYSE, BİZE UYGULAMAK DÜŞER." ZARARMIŞ, ZİYANMIŞ, ÖNEMİ YOK. RABBİMİZ EMRETMİŞ VE İŞ BİTMİŞTİR. İŞTE SAHABE İNANCI… BU ÇİNLİ KARDEŞİMİZ DE O İNANCA ULAŞTI ULAŞMASINA; ANCAK DÜNYADA FAZLA KALAMADI. ÇÜNKÜ BU DÜNYA PİSLİĞİNİN İÇİNDE FAZLA KALAMAZDI VE KALMADI DA. EFENDİMİZİN DE İLGİSİNE MAZHAR OLDU. NE MUTLU BU ÇİNLİ KARDEŞİMİZE, RUHU İÇİN ELFATİHA…

22 BU HÂDİSEYİ NİÇİN ANLATTIK
BU HÂDİSEYİ NİÇİN ANLATTIK? BU HÂDİSEDEN ÇIKARACAĞIMIZ DERSLER VAR DA ONUN İÇİN ANLATTIK. BU ÇİNLİ KARDEŞLERİMİZ, İNTERNET SAYESİNDE İSLÂM İLE ŞEREFLENDİ. GEREK ÜLKEMİZDE, GEREKSE DÜNYA ÜZERİNDE BİR KIVILCIM BEKLEYEN NİCE İNSANLAR VAR. BİZİM YAPMAMIZ GEREKEN; BİZDEN BİR IŞIK, BİR KIVILCIM BEKLEYENLERE BİR AN ÖNCE ULAŞMAK.

23 ALINACAK ÖNEMLİ DERSE GELİNCE, BİR SİGARADAN, BİR MARKADAN YA DA HERHANGİ BİR LÜKSÜNDEN VAZGEÇEMEYEN MÜ’MİNLER, ŞU ÇİNLİ MUHAMMED’İ OKUYUN. BAKIN TESLİMİYETE…

24 "EMİR MEVLÂ’DAN İSE, BİZE UYMAK DÜŞER.“
EY BİR SİGARAYI FEDA EDEMEYEN MÜ’MİN KARDEŞİM! ÇİNLİ MUHAMMED’E BAK! O BİR ANDA KOSKOCA BİR FABRİKAYI NASIL FEDA ETTİ?!

25 SİGARANIN İÇİNDEKİ MADDELER :
POLONYUM (KANSEROJEN), RADON (RADYOSYON), METANOL (FÜZEYAKITI), TOLUEN (TİNER), KADMİYUM (AKÜ METALİ), BÜTAN (TÜPGAZ), DDT (BÖCEK ÖLDÜRÜCÜ), HİDROJEN SİYANÜR (GAZ ODALARI ZEHİRİ),

26 NAFTALİN (GÜVE KOVUCU), HİDROJEN SİYANÜR (GAZ ODALARI ZEHİRİ),
ASETON (OJE SÖKÜCÜ), NAFTALİN (GÜVE KOVUCU), HİDROJEN SİYANÜR (GAZ ODALARI ZEHİRİ), ARSENİK (FARE ZEHİRİ), AMONYAK (TUVALET TEMİZLEYİCİSİ) , KARBON (EKSOZ MONOKSİT GAZI), NİKOTİN (BAĞIMLILIK YAPICI) KATRAN (ZİFT) VE TOKSİK MADDE.

27 SİGARANIN NEDEN OLDUĞU BAZI HASTALIKLAR İLACA KARŞI BAĞIŞIKLIK
BAĞIMLILIK SIRT VE BEL AĞRISI İLACA KARŞI BAĞIŞIKLIK ERKEN YAŞLANMA İYİLEŞME ZORLUĞU PROSTAT KANSERİ BOĞAZ KANSERİ

28 AMFİZREM (SOLUNUM ZORLUĞU ) ÇOCUKLUK SOLUNUM PROBLEMLERİ
MİDE KANSERİ KARACİĞER KANSERİ GIRTLAK KANSERİ AMFİZREM (SOLUNUM ZORLUĞU ) AĞIZ KANSERİ YEMEK BORUSU KANSERİ ÇOCUKLUK SOLUNUM PROBLEMLERİ KULAK ENFEKSİYONLARI ŞEKER HASTALIĞI

29 İSLAM HUKUKU PROFESÖRÜ HAYRETTİN KARAMAN NE DİYOR?!..
İŞTE KARAMAN HOCA'NIN SİGARA HAKKINDAKİ FETVASI: 'HARAMDIR'

30 'HARAMDIR'

31 'SİGARANIN SAĞLIĞA ZARAR VERDİĞİ KONUSUNDA ARTIK KİMSENİN BİR ŞÜPHESİ VE TEREDDÜDÜ OLAMAZ. ZARARIN DERHAL VEYA ZAMAN İÇİNDE GERÇEKLEŞMESİ, HÜKMÜ DEĞİŞTİRMEZ. HAYATI VE SAĞLIĞI KORUMAK, BUNUN İÇİN GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMAK DİNİN ÖNEMLİ HEDEFLERİNDEN BİRİDİR.

32 SİGARANIN ZARARI YALNIZCA İÇENİN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ OLSAYDI BİLE ONUN HARAM OLMASI İÇİN YETERLİ İDİ. HALBUKİ SİGARA İÇENLERİN ÇEVRELERİNE DE ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ZARARLARI VARDIR, DEVAMLI SİGARA İÇENİN YAKININDA OLANLAR DA ONLARA YAKIN ZARAR GÖRMEKTEDİRLER.

33 SİGARA İÇMEYENLER, SİGARA İÇENLERİN YAYDIKLARI DUMAN VE KOKUDAN RAHATSIZ OLMAKTA, EZİYET ÇEKMEKTEDİRLER. BÜTÜN BU KÖTÜLÜKLERE SEBEP OLAN BİR NESNEYE BİR DE PARA VERMEK, BUNUN İÇİN HARCAMADA BULUNMAK İSRAFTIR, MALIN BOŞA (HATTA ZARARA) HARCANMASIDIR.

34 1-ZARARLDIR 2-İSRAFTIR 3-KÖTÜ AHLÂKTIR

35 EY BİR SİGARAYI FEDA EDEMEYEN MÜ’MİN KARDEŞİM. ÇİNLİ MUHAMMED’E BAK
EY BİR SİGARAYI FEDA EDEMEYEN MÜ’MİN KARDEŞİM! ÇİNLİ MUHAMMED’E BAK! O BİR ANDA KOSKOCA BİR FABRİKAYI NASIL FEDA ETTİ?!

36 – RABBİMİZ EMRETTİ İSE, BİZE BU EMRE UYMAK DÜŞER.

37 AMAAAN BİR SİGARAMIZ VAR ONU DA YASAKLADILAR..
YA BİZ?!... AMAAAN BİR SİGARAMIZ VAR ONU DA YASAKLADILAR.. BEN İÇERİM Mİ? DİYECEĞİZ.. YOKSA!... ÇİNLİ MUHAMMED GİBİ HAKKA RÂMMI OLACAĞIZ?! TABİİ HERKES KENDİSİ BİLİR… BİZDEN SÖYLEMESİ…. YH


"10 ÇİNLİ MÜSLÜMAN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları