Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

METEOROLOJİNİN TANIMI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "METEOROLOJİNİN TANIMI"— Sunum transkripti:

1 METEOROLOJİNİN TANIMI
Meteoroloji,dünyamızı çevreleyen atmosfer içerisinde meydana gelen bütün olayları ve değişmeleri inceleyen; bu olay ve değişmelerin ortaya çıkaracağı sonuçları irdeleyen bir bilim dalı olarak tanımlanır. Meteorolojinin bir çok alanda ve insanların yaşantısını kolaylaştırmaktadır. Bir çok olayı insanlara haber vererek bilgilendirerek insanlara eğer önlem alınacaksa önlem alınması gerektiği söyleyerek can ve mal kaybını önler.Bu sayede insanlar için daha az tehlikeyle karşılaşması insanların hayatını kurtarır.

2 METEOROLOJİNİN GÜNLÜK HAYATIMIZDAKİ YERİ VE ÖNEMİ
Teknoloji geliştikçe insanın hayatı kolaylaşmıştır. Meteoroloji de buna örnektir. İnsanlar hava durumlarını ve izleyerek,dinleyerek hayatını buna göre planlamaktadır.

3 Meteorolojik Olayların Günlük Hayata Etkileri
İnsanlar hava durumlarından edindikleri bilgilerle hayatını planlamaktadır. Buna göre önlemini almaktadır. Buna göre giyinmektedir. Araç kullanacaklar için hava durumu önemlidir. Çünkü meteoroloji don ve buzlanma ile ilgili bilgi verdiğinde araç kullanacaklar daha dikkatli kullanmalı ve aracında zincir vs. bulundurması gerekebilir. Çünkü kazaları en aza indirmek için bu önlemlerin alınması ve araç kullananların bilgilendirilmesi gerekir.Kaptanlar içinde hava durumu etkilidir. Fırtına olup olmayacağını öğrenip ona göre gemiyi hareket ettirmelidir.

4 Küresel İklim Değişikliği ve Ülkemize Etkileri
Dünya ısınıyor. İklim değişiyor.Olağanüstü hava olayları dünyayı tehdit ediyor. Hava sıcaklıkları ısınıp soğuyor.Mevsimler etkisini göstermiyor.hava olayları bir ısınıp bir soğumaktadır. Sadece insanları etkilemeyip serayı da etkilemektedir. Sera etkisi atmosferde oluşan bir tabakanın yarattığı etki. Bu tabaka güneşten gelen ışınların dünyadan yansıttıktan sonra tekrar atmosferin dışına çıkmasını engelliyor. Eğer ki sera etkisi olmasaydı dünya soğuk bir gezegen olurdu.Sera etkisi artarak dünya fazla ısınmaktadır.Buna neden olan gazlar karbondioksit, metan ve azot oksittir. Bu gazlar modern endüstride ve tarımda kullanılıyor, fosil yakıtların yanmasıyla açığa çıkıyor.

5 Hizmet Verilen Sektörler Açısından Meteorolojinin Önemi
Bir tarımcı için hava durumu çok önemlidir. Ürünlerinin çürüyüp çürümeyeceği veya don tutup tutmayacağı bu hava olayları bir çiftçi için önemlidir. Tarım için tarımsal meteoroloji tarıma dayalı bilgiler vermektedir.Buna göre tarımcılar çiftçiler bu bilgiler sayesinde ürünlerini (mahsulünü) kurtarabilecek daha az zarar görecek veya hiç zarar görmeyecektir. Bu sayede tarımcı, çiftçi daha az zararla karşılaşacak ve maddi ve manevi hasar olmayacaktır.

6 Meteorolojik Karakterli Doğal Afetler ve Erken Uyarı
Doğal afet ya da tabii afet, en geniş anlamı ile insanlara zarar veren olaylara denir. Başka bir ifade ile can ve mal kaybına yol açan doğal olaylardır. Afetin ilk özelliği doğal olması, ikincisi can ve mal kaybına neden olması bir diğeri çok kısa zamanda meydana gelmesi ve son olarak da başladıktan sonra insanlar tarafından engellenememesidir. Bazı afetlerin yeryüzünün nerelerinde daha çok olduğu bilinmektedir. Örneğin deprem, heyelan, çığ, sel, don gibi bazı afetlerin sonuçları depremde olduğu gibi doğrudan ve hemen ortaya çıkar. Ama kuraklıkta olduğu gibi bazılarının sonuçları ise uzun bir zaman sonra ve dolaylı olarak görülür.Bu olaylar tedbir alınmadığından kaynaklanır.Veya uyarmak için fırsat bulunmamasından kaynaklanır.Bu afetler veya doğal afetler çok kısa sürede meydana geldiği için uyarılmaya fırsat bulunamamasındandır. Meteoroloji doğal afetler ile insanları bilgilendirip uyardığında insanlar daha dikkatli olurlar,tedbirlerini buna göre alırlar.Meteorolojinin bu erken bilgilendirme sayesinde daha az can ve mal kayıpları olabilir.

7 Meteorolojik Bir Uyarının Dikkate Alınması Durumunda Yaşananlar, Alınmaması Sonrasında Yaşananlar
Meteoroloji uyarılar verdiğinde insanlar önlem aldıkları zaman can ve mal kayıplarını önleyebilirler.Hiç hasar olmasa da çok küçük maddi hasarlar olabilir.Ama bu durumda kendimiz çevre ve çevremizdeki insanlar daha az zarar görmüş olur.Örneğin;sel uyarısı yapıldığında bodrum katında oturan insanlar önlem alırlarsa daha az zarar görmüş olacaklardır.Eğer zarar görseler bile çok az maddi hasarla karşılanabilecektir. Ama bu uyarılar dikkate alınmayıp vurdum duymaz olup uyarıları dikkate alınmazsa hem kendimiz hem de çevremiz ve çevremizde ki insanlar daha da çok zarar görmüş olacaklardır.Bu birey için hem maddi hem de manevi hasarlar belki de karşılanamaz olacaktır.Belki de komşusuna zarar verecektir.Zarar karşılanamayacak hale gelecektir.Örneğin;sel uyarısı verildiğinde dikkate almayıp vurdum duymaz olursak eşyalarımız veya komşularımızın eşyaları zarar görmüş olacaktır.Maddi hasar büyüyecektir.

8 Meteorolojik Bir Uyarının Dikkate Alınması Durumunda Yaşananlar, Alınmaması Sonrasında Yaşananlar
Buna örnek verecek olursak yıllarına ilişkin sel tehlike ve ekonomik kayıp haritasına göre, İzmir, Bartın, Hatay, Gaziantep ve Trabzon'da, 100 milyon Dolar üzerinde kayıp meydana geldi. Uluslararası Afet Veri Tabanı EM-DAT verilerine göre, 1903 ile 2006'nın Haziran ayı arasında Türkiye'de 32 büyük sel felaketi meydana geldi. Bu olaylarda kişi yaşamını yitirdi, 99 bin kişi evsiz kaldı. Önlem alınmamış ve bu durumla karşılaşılmıştır.

9 Meteorolojik Bir Uyarının Dikkate Alınması Durumunda Yaşananlar, Alınmaması Sonrasında Yaşananlar
Pazar günü yapılan sel alarmına rağmen dün Silivri'yi vuran yağmur bugün etkisini İstanbul'da gösterdi. Trakya'da 7 cana mal olan sel, şu ana kadar İstanbul'da 31 kişinin ölümüne neden oldu. 9 kişi ise kayıp. Geçen sene sel baskınında başta İkitelli Basın Express yolu olmak üzere, Arnavut köy, Sultan gazi, Bağcılar, Eyüp, Esenler, Bahçelievler, Başak şehir, Büyükçekmece ilçelerinde su baskınları ve sele neden oldu. Ayamama Deresi, Tavukçu Deresi, Papaz Dereleri taştı. Sel baskınında şoförler çoğu araçlarında uyurken sel onları yuttu.Bazı şoförler hayatlarını kurtardı. Ayamama Deresi, saat sıralarında Basın Ekspres yolunda araç trafiğinin yoğun olmadığı bir saatte taştı. Sel sularına özellikle servis minibüslerini yakalandı. Trafiğin yoğun olduğu saate taşması durumunda binlerce otomobil sel sularına kapılacak ve büyük bir kaos yaşanacaktı. Ancak derenin erken taşması bunu önledi. Selde mahsur kalan servis minibüsleri ve belediye otobüstekileri itfaiye ekipleri kurtardı. Meteorolojiyi dikkate almadığımız için can kayıpları oldu.Eğer ki dikkate alsaydık bu kadar can kaybı olmayabilirdi.

10 Meteorolojik Bir Uyarının Dikkate Alınması Durumunda Yaşananlar, Alınmaması Sonrasında Yaşananlar


"METEOROLOJİNİN TANIMI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları