Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DGS Sosyal Hizmetler Önlisans Programı Dikey Geçiş Hakkında Bilinmesi Gerekenler (Güncelleme 2014)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DGS Sosyal Hizmetler Önlisans Programı Dikey Geçiş Hakkında Bilinmesi Gerekenler (Güncelleme 2014)"— Sunum transkripti:

1 DGS Sosyal Hizmetler Önlisans Programı Dikey Geçiş Hakkında Bilinmesi Gerekenler (Güncelleme 2014)

2 DGS Nedir? Dikey geçiş sınavı (Dgs), önlisans diploması veren 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları yada önlisans diploması veren 2 yıllık meslek yüksek okullarından mezun olabilecek durumda olan adaylar, belirli şartları yerine getirdikleri takdirde, mezunu oldukları üniversitenin veya diğer üniversitelerin, alanlarıyla ilgili 4 yıllık programlarına Ösym'ce yapılan "Dikey geçiş sınavı"nı (Dgs) kazanmak koşuluyla geçiş yapabilir ve o bölümün lisans diplomasını alabilirler

3 Sınavın İçeriği ve Yapısı
Sınavın İçeriği ve Yapısı Sınav sayısal ve sözel bölüm olmak üzere iki bölümden oluşur. Hem sayısal hem sözel soruları genel olarak mantık yürütebilme yeteneğinizi ölçen sorulardır.

4 Sınavın İçeriği Sınav 80 sayısal ve 80 sözel olmak üzere toplam 160 sorudan oluşur. 180 dakika yani 3 saat süreniz vardır. Puanlamada neler dikkate alınır? Puanlama sınavda yaptığınız soru adeti ve öğrencisi olduğunuz myo bölümündeki başarı sıra puanınız (aöbp) toplanarak oluşur.

5 DGS Geçmiş Yıllara Ait Sorular ve Cevap Anahtarı
DGS Geçmiş Yıllara Ait Sorular ve Cevap Anahtarı 2013- 2012- 2011- 2010- 2009-  *Diğer yıllar için bakınız: 

6 Hangi Önlisans Programlarında Lisans Sosyal Hizmet Bölümüne Tercih Yapabilirim?
4275 Güvenlik 9181 Güvenlik ve Koruma 4280 Hava Savunma 4292 İstihbarat 8607 İş Sağlığı ve Güvenliği 1205 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 8537 İtfaiyecilik ve Sivil Savunma 1208 İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği 9182 Kamu Güvenlik ve Asayişin Sağlanması 4323 Mühimmat ve Mühimmat Tahrip 5353 Özel Güvenlik ve Koruma 5359 Savunma ve Güvenlik 9023 Sivil Savunma ve İtfaiyecilik 2111 Sosyal Bilimler 4352 Sosyal Hizmetler / Sosyal Hizmet 9098 Sosyal Güvenlik Bölümlerinden DGS ile Sosyal Hizmet LİSANS Bölümüne geçilebilir.

7 Ayrıca Sosyal Hizmetler Önlisans bölümü mezunları;
Ayrıca Sosyal Hizmetler Önlisans bölümü mezunları; Sosyoloji lisans bölümüne de kontenjanlar dahilinde DGS ile geçiş yapabilmektedir. Açıköğretimden Atatürk Üniversitesi Sosyal Hizmet Lisans Bölümüne, Veya Açıköğretim Anadolu Üniversitesi’nden Sosyoloji’ye devam edebilirler.

8 DGS Sosyal Hizmet Taban Puanları ve Kontenjanları nedir?
DGS Sosyal Hizmet Taban Puanları ve Kontenjanları nedir? Sosyal Hizmet Bölümü İçin Hangi Üniversite Kaç Kontenjan Ayırmıştır? Güncel kontenjan ve puan bilgileri için DGS kategorisine bakınız.  2013 yılında oluşan puanlar şu şekildedir.   2012 yılında oluşan puanlar şu şekildedir.  2011 yılında oluşan taban puanlar ise : 

9 2013 yılında oluşan puanlar ve kontenjanlar şu şekildedir.
2013 yılında oluşan puanlar ve kontenjanlar şu şekildedir.

10

11

12

13

14 DGS Sınavında Puan Hesaplama Nasıl Olacak?
DGS Sınavında Puan Hesaplama Nasıl Olacak? DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecektir.

15 Ön Lisans Başarı Puanı (Öbp)
Ön Lisans Başarı Puanı (Öbp) 2013-DGS’ye başvuran adaylardan her biri için ön lisans öğrenimindeki akademik ortalama göz önünde tutularak bir Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) hesaplanacaktır Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Önlisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük notun ÖBP değeri 40 olacak, en yüksek 100 olan notun da ÖBP değeri 80 olacaktır. 50’nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Bu şekilde hesaplanan Önlisans Başarı Puanı merkezî sınavdan alınan puana eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Bütün not sistemleri doğru orantı kurularak, 100’lü not sistemine dönüştürülecektir.

16 Dgs Puanının Hesaplanması
Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar Tablo-A’da yer almıştır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır.

17 Dgs Puanının Hesaplanması

18 Kimler Başvurabilir? Sınava, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabileceklerdir.

19 DGS Kazandıktan Sonraki Süreç Nasıl İşlemektedir?
DGS ile geçtiğiniz bölümün dersleri ve daha önce almış olduğunuz dersler karşılaştırılır, uygun olanlar eşleştirilir. 1.sınıftan başlayarak kalan dersleri vermeniz gerekir. Daha önce uygulanan intibak programı ise 2011 yılında YÖK’ün kararı ile kaldırılmıştır. (

20 DGS daha Önce Almış Olduğum Derslerden Muaf Olacak mıyım?
Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince ön lisans elitimi sarasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verilerek ve kredileri dikkate alınarak, programdan alması gereken dersler belirlenir. Öğrencinin alması gereken derslere göre programa kaydı yapılarak, eğitime devam hakkı verilir.

21 Kaçıncı Sınıftan Başlayacağım?
Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verilerek ve kredileri dikkate alınarak, programdan alması gereken dersler belirlenir. Öğrencinin alması gereken derslere göre programa kaydı yapılarak, eğitime devam hakkı verilir.

22 10-DGS Kılavuzunun Tamamına Nasıl Ulaşabilirim?
10-DGS Kılavuzunun Tamamına Nasıl Ulaşabilirim? 2013- 2012- Diğer yıllarda yayınlanan başvuru kılavuzları için: 

23 Daha fazla bilgi için:

24 Daha fazla bilgi için: Bakınız uzmantv.com’da ki DGS nedir başlıklı video: 

25 http://www. idealsosyalhizmet. com/ http://www. forum


"DGS Sosyal Hizmetler Önlisans Programı Dikey Geçiş Hakkında Bilinmesi Gerekenler (Güncelleme 2014)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları