Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dünyadan konut orneklerı+

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dünyadan konut orneklerı+"— Sunum transkripti:

1 Dünyadan konut orneklerı+
HATİCE ŞAHİN İç mimarlık ve çevre tasrımı bölümü Kültür ve çevre dersi sunumu

2 Santorin Adası, Yunanistan
Beyaz Evler Santorin Adası, Yunanistan Adası'nın girişi tamamen uçurumdur ve beyaz evleri ile doludur. Ada M.Ö. bu eşsiz şekli oluşturulmuştur. İç içe geçmiş ve hepsi birbiriyle uyumu ile dikkat çekmektedir. (1)

3 Ondol ( Isıtmalı Zemin Winer sırasında)
kore Ondol ( Isıtmalı Zemin Winer sırasında) Suwon, Kore Ondol, Kore’de kışın şiddetli geçmesinde dolayı zemini altdan ısıtma sistemi kullanılmıştır. Mutfaktakidan ısısını alır zemin altında geçer. Soba için odun ya da saman kullanırlar. Evin girişi dışarıdan gelebilecek soğuk havayı önlemek için daha küçük yapılır. Alt kat sıcak olduğu için bu katta uyurlar. Modern Kore evlerinde alttan sıcak su geçirilerek hala devam eden bir sistemdir. (1)

4 malezya Su Evleri Sabah, Malezya
Saba bölgesindeki Borneo Adası balıkçıların yaşama bölgesidir. Su köyünde, pek çok ev şimdilerde hala varlığını korumaktadır. Evlerini inşa etmek için deniz suyuna karşı dayanıklılığı olan mangrov ağacı kereste kullanmışlardır. Su evleri resmen adreslerini ve aile kayıtları verilir. (1)

5 Güney Gobi Çölü , Moğolistan
Jel Güney Gobi Çölü , Moğolistan Jel Moğol devredilemez göçebe evidir. 2 ana kutuplu merkezi destekleyen çerçeve evdir. Bunlar evcil hayvanların yün ve saçlarından elde edilen beyaz bezle kaplanmıştır. Merkezine soba yerleştirilmiş ve tavan duman için açılabilir kapak eklenmiştir. Kışın çok soğuklarda çift kapak kullanmışlardır. (1)

6 fas Kurutulmuş Berber Kavmi Brick House Merzouga, Sahra Çölü, Fas
Fas'ın güney kesimindedir, evler tuğladan yapılır. Killi toprak ile biraz su karıştırıp kalıbın içine koyup Güneşin altında kuruturak elde etmişlerdir. Tuğlalar oda sıcaklığını rahat bir düzeyde tutabilir, hatta dış hava sıcaklığından etkilenmeyi büyük ölçüde kesmişlerdir. Ancak, evler deprem için güçlü değildir. (1)

7 peru Uros Tribe Reed Evleri Titicaca Gölü, Peru
Titicaca Gölü, yaklaşık 400 metre deniz seviyesinden düşüktür. Yaklaşık kişi gölde yüzen sazlardan yapılmış yapay saz adalarında yaşar. Balıkçılık ve turizm ile ilgilenirler. Adada, tekneler ve evler saz yapılır. Eski çürüyen kamışları birkaç ayda üzerlerine taze kamış yığarlar. Yaklaşık yıl önce İspanyol ordusundan firar edip bu şekilde yaşamaya başlamışlar. (1)

8 filipinller Bagobo Tribe Tree House Mindanao Adası , Filipinler
Filipinler güneyindeki insanların yaşamak için kullanılan ağaç evlerdir. Ağaç evler, onlar düşmanlardan, zehirli yılanlar ve vahşi hayvanlardan korumak için inşa edilmiştir. Evler ağaçlar büyüdükçe yeniden inşa etmek ihtiyacı duyulmaktadır. Ağaç evler artık toplantı ve dinlenme için kullanılır. (1)

9 güney afrika Ndebele Tribe Antre Güney Afrika
Ndebele kadınların evlerinin duvarında orijinal geometrik desenli rengarenk boyamışlardır. Resimlerinde bu güzel desenler kendi ifadeleridir ve bir kızı bir anneden aşağı uzattı. Güzellik keskin bir sanatsal anlamda vardır. (1)

10 ispanya Cueba (Yeraltı Evler) Andalucia, İspanya
İspanya'nın güneyindeki Andulucia olarak bilinir, yeraltı evi, 'Cueba' olarak bilinir. Dışarıda 40 dereceyken içeriyi serin tutmak ve kışın ise sıcak havayı içinde tutmak için düşünülmüştür. (1)

11 yemen Old Town San'a, Yemen
1930 yılında inşa edilen bu binanın adı, kaya kale demektir. Fazlaca yüksekliğe sahip, tuğladan yapılmış ve pencere çerçeveleri beyaz boyanmıştır. Tuğlası ise yıldır bilindiği üzere kil, toprak ve saman karışımdan yapılır.

12 tayland www.hagafoto.jp Lafu Tribe House Norhern Bölge, Tayland
Lahu Tribe Köyü'nde, yaklaşık kişi deniz seviyesinden metre yukarıda sarp arazi üzerinde evlerde yaşıyor. Evin zemin 2 metre yüksekliğinde ve zemin altında, inek, domuz ve tavuk tutmaktadırlar. Evlerinin yapımında birbirlerine geçme ahşap paneller kullanmışlardır. (1)

13 Tepee (Kızılderili en Çadır)
kanada Tepee (Kızılderili en Çadır) Alberta, Kanada Tepees avcılık ile ugraşan hareket ettirilebilinen devredilemez koni biçimli kızılderili evidir. Ev 3,5-5,5 metre yüksekliğinde ve evin merkezi egzoz borusu vardır. Ev manda derisi ile kaplıdır. Bu günlerde, onlar yerine kampüs bez kullanılmıştır. Bunlar sadece düzenlenen festivallerde kullanmaktadır. (1)

14 çin 1 Taş Evler Miao Kabilesi'nin Guizhou, Çin
Miao köyünde, evler taşlarla inşa edilmiştir. Bu alanda birçok kireç taşı vardır. Burada topografik bir özellik 'Karst' taşlarının özelliğidir. Bu taşlar kalsiyum karbonat içermektedir. (1)

15 Hakka Fanmily Kompleksi Evleri
çin 2 Hakka Fanmily Kompleksi Evleri Fujian, Çin Kuru Fujian bölgesindedir, evler sabit katı toprak duvarlar ile inşa edilmiştir. Evler yaklaşık 300 yıl önce inşa edildi. Hakka aile yüzyılda Sarı Nehir alanından hareket ediyordu. Kasaba evleri dışarıdan korumak için sert duvarlarla çevrili bir yer inşaa ettiler. Evler 4 katlıdır ve yüzlerce kişi birlikte yaşamaktadır. Aynı soyadına sahip bütün aile fertleri konağın altında toplanmıştır. Diğer ailelere Hakka ailesiyle yaşamak için izin verilmez. (1)

16 etiyopya Anuak Tribe Village Omo Vadisi, Etiyopya
Anuak insanları Omo vadisinin kuzeybatı kesiminde yaşıyorlar. Kendi evlerini kendileri inşa ediyorlar. Köyün merkezinde, pirinç lapası pişirmek için ve mısır öğütmek için toplanıyorlar. (1)

17 Atr Tribe Nomad Kubbe şeklindeki Evi
eritre Atr Tribe Nomad Kubbe şeklindeki Evi Eritre Afar insanları, Büyük Rift Vadisi'nde yaşayan göçebe insanlardır. Evleri devredilemez kompakt kubbe biçimli bir evdir. Bu evlere bül adı verilir. Evlerini taşımanın kolay olması için samandan yapılmıştır. (1)

18 finlandiya Sami (Lap Tribe) Evi Rovaniemi, Finlandiya
Kuzey Norveç Sami insanlarının yaşadığı evlerdir. Göçebe tarzı yaşamaktadırlar. Yazın evlerini taşımışlardır. Ahşap ve kilden oluşan kış evlerinde, onları sıcak tutmak için ateş kullanmışlardır. Yaz aylarında ise, devredilemez evlerde yaşayan Kızılderililer gibi yaşadıkları görünmektedir. (1)

19 Rheinland-Pfalz, Almanya
Ahşap Çerçeve Evler Rheinland-Pfalz, Almanya Ahşap karkas evler Almanya'da çok popüler. Onlar yüzlerce yıldır çok güçlü ve son haline tuğlaların üzerinde duvar ve boya için tuğla kullanabilirsiniz. Üzerlerinde mümkün oldukça ahşap çerçeveler ve pencere var olun. (1)

20 kaynakça 1-


"Dünyadan konut orneklerı+" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları