Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bugün, dünyada, Apple’ın kurucularından Steve Jobs gibi, yenilik ile yakından ilgili çok az insan vardır. Klasik bir Amerikan girişimcisidir—ebeveyninin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bugün, dünyada, Apple’ın kurucularından Steve Jobs gibi, yenilik ile yakından ilgili çok az insan vardır. Klasik bir Amerikan girişimcisidir—ebeveyninin."— Sunum transkripti:

1 Bugün, dünyada, Apple’ın kurucularından Steve Jobs gibi, yenilik ile yakından ilgili çok az insan vardır. Klasik bir Amerikan girişimcisidir—ebeveyninin evindeki kullanılmayan odasında şirketi için çalışmaya başlamıştır, ve günlük kullanım için ilk kişisel bilgisayarın öncülüğünü yapmıştır. Bugün, dünyada, yenilik ile Apple’ın kurucularından Steve Jobs gibi yakından ilgili çok az insan vardır. Klasik bir Amerikan girişimcisidir—ebeveyninin evindeki kullanılmayan odasında şirketi için çalışmaya başlamıştır, ve günlük kullanım için ilk kişisel bilgisayarın öncülüğünü yapmıştır.

2 New York Times’ın ünlü Köşe yazarı Thomas Friedman, köşesinde, Amerika’nın daha fazla işlere (İngilizce :jobs) Steve Jobs’a ihtiyacı olduğunu yazdı. ABD’nin ve diğer ülkelerin, küresel durgunluktan çıkmasına yardım etmek için, yenileşimin ve yaratıcılığın beslenmesi ve cesaretlendirilmesi gerektiğini kastediyordu. Herkes Steve Jobs hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyor, henüz, Steve Jobs ve onun başarısının temel kurallarını, çok az gazeteci anlamıştır. Şimdiye kadar böyledir. New York Times’ın ünlü Köşe yazarı Thomas Friedman, köşesinde, Amerika’nın daha fazla işlere (İngilizce :jobs) Steve Jobs’a ihtiyacı olduğunu yazdı. ABD’nin ve diğer ülkelerin, küresel durgunluktan çıkmasına yardım etmek için, yenileşimin ve yaratıcılığın beslenmesi ve cesaretlendirilmesi gerektiğini kastediyordu. Herkes Steve Jobs hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyor, henüz, Steve Jobs ve onun başarısının temel kurallarını, çok az gazeteci anlamıştır. Şimdiye kadar böyledir.

3 Steve Jobs’un Yenileşim Sırları (McGraw-Hill, Ekim, 2010), büyük buluşundaki başarısında önemli ölçüde etkisi olan 7 ilkeyi açıklıyor; bu kurallar mesleğinin tamamında Steve Jobs’a rehberlik etti, daha önemlisi, bu prensipleri bugün şirketinizdeki, ürün veya hizmetleriniz için “Farklı bir şekilde düşünmek” amacıyla benimseyebilirsiniz. Steve Jobs’un Yenileşim Sırları (McGraw-Hill, Ekim, 2010), büyük buluşundaki başarısında önemli ölçüde etkisi olan 7 ilkeyi açıklıyor; bu kurallar mesleğinin tamamında Steve Jobs’a rehberlik etti, daha önemlisi, bu prensipleri bugün şirketinizdeki, ürün veya hizmetleriniz için “Farklı bir şekilde düşünmek” amacıyla benimseyebilirsiniz.

4 Steve Jobs’ın, size mesleğinizle, işinizle ve markanızla ilgili öğretecek bir şeyleri vardır. İletişim için ürün tasarımından, pazarlamaya kadar işin/ticaretin her yönü hakkında farklı bir şekilde düşünür. İşte Jobs’un büyük buluşundaki başarısını sağlayan 7 kural. Steve Jobs’ın, size mesleğinizle, işinizle ve markanızla ilgili öğretecek bir şeyleri vardır. İletişim için ürün tasarımından, pazarlamaya kadar işin/ticaretin her yönü hakkında farklı bir şekilde düşünür . İşte Jobs’un büyük buluşundaki başarısı nı sağlayan 7 kural.

5 Kural Bir: Sevdiğiniz şeyi yapın.
Tutku her şeydir. Yenileşim—basit tanımla bu anlama gelir—yaşamlarımızı geliştiren şeyleri yapmanın yeni yolları—bir ürün, bir hizmet, bir yöntem veya bir meslek olan —bir şeyi daha iyi yapmayı gerçekten aklınıza takmazsanız gelişemez . Tutku her şeydir. Yenileşim—basit tanımla bu anlama gelir—yaşamlarımızı geliştiren şeyleri yapmanın yeni yolları—bir ürün, bir hizmet, bir yöntem veya bir meslek olan —bir şeyi daha iyi yapmayı gerçekten aklınıza takmazsanız gelişemez .

6 “Kalbinizi ve sezginizi izlemek için cesaret sahibi olun
“Kalbinizi ve sezginizi izlemek için cesaret sahibi olun. Onlar, sizin gerçekten ne olmak istediğinizi zaten bilir. Kalbinizi ve sezginizi izlemek için cesaret sahibi olun. Onlar, sizin gerçekten ne olmak istediğinizi zaten bilir.

7 Steve Jobs bütün meslek yaşamı boyunca kalbini ve farklılıkları oluşturan olarak söylediği tutkularını izledi. Bir konu hakkında çok tutkulu değilseniz, toplumu ileriye taşıyan yeni, yaratıcı fikirleri ortaya atmak çok güçtür. Steve Jobs bütün meslek hayatı boyunca kalbini ve farklılıkları oluşturan olarak söylediği tutkularını izledi. Bir konu hakkında çok tutkulu değilseniz, toplumu ileriye taşıyan yeni, yaratıcı fikirleri ortaya atmak çok güçtür.

8 1972’de, Steve Jobs, Portland’daki Reed College’den, bir yarıyıldan sonra ayrıldı,

9 Kaligrafi gibi sevdiği dersleri izlemek için 18 ay kadar kaldı
Kaligrafi gibi sevdiği dersleri izlemek için 18 ay kadar kaldı. Kaligrafinin, yaşamında belirli bir uygulama alanı yoktu, fakat Mac’i yarattığı zaman kaligrafi Jobs’un gündemine gelecekti. Kaligrafi gibi sevdiği dersleri izlemek için 18 ay kadar kaldı. Kaligrafinin, hayatında belirli bir uygulama alanı yoktu, fakat Mac’i yarattığı zaman kaligrafi Jobs’un gündemine gelecekti.

10 Yaratıcılığı serbest bırakmak
Macintosh, tipografi ve güzel yazı tiplerine sahip dünyanın ilk bilgisayarıydı. Eğer Steve Jobs tutkusunun peşinden gitmeseydi, satır komutları girişleri yapıyor olacaktık. Macintosh, tipografi ve güzel yazı tiplerine sahip dünyanın ilk bilgisayarıydı. Eğer Steve Jobs tutkusunun peşinden gitmeseydi, satır komutları girişleri yapıyor olacaktık.

11 “Mezarda en zengin adam olmanın, benim için bir önemi yok
“Mezarda en zengin adam olmanın, benim için bir önemi yok. Gece uyumadan önce, harika bir şey yaptık demek. İşte benim için önemli olan budur.” Mezarda en zengin adam olmanın, benim için bir önemi yok. Gece uyumadan önce, harika bir şey yaptık demek. İşte benim için önemli olan budur.

12 “Tutku sizi aksiliklere karşı koruyamaz, fakat daima sonunda başarısız olmamayı garantileyecektir. ”– Bill Strickland “Tutku sizi aksiliklere karşı koruyamaz, fakat daima sonunda başarısız olmamayı garantileyecektir. ”– Bill Strickland

13 “Başarısızlığı umursamam. Daima, okul çocuklarının başarısızlıklarının sayısı ile gösterilmeleri gerektiğini düşünmüşümdür.”– James Dyson “Başarısızlığı umursamam. Daima, okul çocuklarının başarısızlıklarının sayısı ile gösterilmeleri gerektiğini düşünmüşümdür.”– James Dyson

14 Tutkunuzu nasıl bulabilirsiniz
Tutkunuzu nasıl bulabilirsiniz? Tutkular, sizi hiç terk etmeyen düşüncelerdir. Onlar umutlardır, rüyalardır ve düşüncelerinizi tüketen olasılıklardır. Şüpheci kimselere rağmen ve rüyalarını izleyecek cesarete sahip olmayanların olumsuz konuşmalarına rağmen bu tutkuların peşinden gidin. Tutkunuzu nasıl bulabilirsiniz? Tutkular, sizi hiç terk etmeyen düşüncelerdir. Onlar umutlardır, rüyalardır ve düşüncelerinizi tüketen olasılıklardır. Şüpheci kimselere rağmen ve rüyalarını izleyecek cesarete sahip olmayanların olumsuz konuşmalarına rağmen bu tutkuların peşinden gidin.

15 Kural İki: Evrene bir çentik atın
Bu kural vizyonu anlatır. Yenileşim vakumda meydana gelmez. Nereye gittiğinizi, en büyük hedefinizin ne olduğunu bilmeniz gerekir, ve başkalarına, bir mesajı yaymaya çalışanlara ilham vermeniz gerekir. Bu kural vizyonu anlatır. Yenileşim vakumda meydana gelmez. Nereye gittiğinizi, en büyük hedefinizin ne olduğunu bilmeniz gerekir, ve başkalarına, bir mesajı yaymaya çalışanlara ilham vermeniz gerekir.

16 “Vizyonumuz üzerinde kumar oynuyoruz ve bunu ‘ben de yaptım’ türden ürünler yapmaktan daha çok tercih ediyoruz.” ““Vizyonumuz üzerinde kumar oynuyoruz ve bunu ‘ben de yaptım’ türden ürünler yapmaktan daha çok tercih ediyoruz.”– Steve Jobs

17 Steve Jobs, bir markayı ileri taşımak için asla, vizyonun gücünün altında değer biçmedi ’de Steve Wozniak , Steve Jobs’un “orta halli insanların elinin altında bir bilgisayar olması” vizyonundan çok etkilendi. Steve Jobs, bir markayı ileri taşımak için asla, vizyonun gücünün altında değer biçmedi ’de Steve Wozniak , Steve Jobs’un “orta halli insanların elinin altında bir bilgisayar olması” vizyonundan çok etkilendi.

18 1979’de, Jobs , Kaliforniya, Palo Alto’daki Xerox araştırma tesisini gezdi. Orada, karmaşık satır komutları girişi yerine, renkli grafik ikonlar yardımıyla bilgisayar-kullanıcı etkileşimine izin veren yeni bir teknoloji gördü. 1979’de, Jobs , Kaliforniya, Palo Alto’daki Xerox araştırma tesisini gezdi. Orada, karmaşık satır komutları girişi yerine, renkli grafik ikonlar yardımıyla bilgisayar - kullanıcı etkileşimine izin veren yeni bir teknoloji gördü.

19 “Grafik kullanıcı arayüzü” olarak isimlendirilmişti
“Grafik kullanıcı arayüzü” olarak isimlendirilmişti. O anda, Jobs bu teknolojinin, orta halli insanların ellerinde bir bilgisayar olması vizyonunu yerine getirmesine imkân vereceğini anladı. Jobs daha sonra dedi ki, Xerox, bilgisayar endüstrisine hakim olabilirdi, fakat böyle bir vizyon yerine değişik fotokopi makineleri üretimiyle kendini sınırladı. İki insan aynı şeyi görebilir, fakat onu fark etme onların farklı vizyonlarıyla ilgilidir. “Grafik kullanıcı arayüzü” olarak isimlendirilmişti. O anda, Jobs bu teknolojinin, orta halli insanların ellerinde bir bilgisayar olması vizyonunu yerine getirmesine imkân vereceğini anladı. Jobs daha sonra dedi ki, Xerox, bilgisayar endüstrisine hakim olabilirdi, fakat böyle bir vizyon yerine değişik fotokopi makineleri üretimiyle kendini sınırladı. İki insan aynı şeyi görebilir, fakat onu fark etme onların farklı vizyonlarıyla ilgilidir.

20 Steve Jobs dünyayı değiştirecek bir vizyon ile yola çıktı
Steve Jobs dünyayı değiştirecek bir vizyon ile yola çıktı. Ürününüz, markanız veya mesleğiniz için sizin vizyonunuz nedir? Steve Jobs dünyayı değiştirecek bir vizyon ile yola çıktı. Ürününüz, markanız veya mesleğiniz için sizin vizyonunuz nedir?

21 Tutku rokete yakıt sağlar, fakat vizyon rokete en büyük hedefini gösterir.

22 Kural Üç: Beyninizi harekete geçirin
Yaratıcılık, yenilikçi fikirleri takip eder. Jobs inanıyordu ki, tecrübelerin büyük bir kısmı, insani tecrübesi anlayışını genişletir. Daha büyük bir anlayış, başkalarının kaçırmış olduğu buluşlara yol açar. Buluş yenileşimi, yaratıcılığı gerektirir ve yaratıcılık her zaman düşündüğünüz yoldan farklı bir şekilde düşünmenizi gerektirir. Yaratıcılık, yenilikçi fikirleri takip eder. Jobs inanıyordu ki, tecrübelerin büyük bir kısmı, insani tecrübesi anlayışını genişletir. Daha büyük bir anlayış, başkalarının kaçırmış olduğu buluşlara yol açar.  Buluş yenileşimi, yaratıcılığı gerektirir ve yaratıcılık her zaman düşündüğünüz yoldan farklı bir şekilde düşünmenizi gerektirir..

23 “Yaratıcılık , sadece nesneleri birbirine bağlamadır.”

24 Fikir, tam olarak bir ağaçtan düşürülür. Steve Jobs Oregon’da bir elma bahçesinde bulunan, komün benzeri bir yeri ziyaretinden dönmüştü. Apple’ın kurucularından, Jobs’un arkadaşı, Steve Wozniak onu havaalanından aldı. Dönüş yolunda, Jobs tek cümleyle “Şirketimiz için bir isimle geldim—Apple(Elma)” dedi. Wozniak daha çok kulağa teknolojiyle ilgili gelen isimleri bulmaya çalışmalıyız dedi, fakat onların vizyonu bilgisayarları ulaşılabilir yapmaktı. Apple mükemmel bir şekilde uygundu. Fikir, tam olarak bir ağaçtan düşürülür. Steve Jobs Oregon’da bir elma bahçesinde bulunan, komün benzeri bir yeri ziyaretinden dönmüştü. Apple’ın kurucularından, Jobs’un arkadaşı, Steve Wozniak onu havaalanından aldı. Dönüş yolunda, Jobs tek cümleyle “Şirketimiz için bir isimle geldim—Apple(Elma)” dedi. Wozniak daha çok kulağa teknolojiyle ilgili gelen isimleri bulmaya çalışmalıyız dedi, fakat onların vizyonu bilgisayarları ulaşılabilir yapmaktı. Apple mükemmel bir şekilde uygundu.

25 Dalai Lama India Kaligrafi Four Seasons Mercedes-Benz Apples
Steve Jobs tam olarak yeni fikirler yarattı , çünkü bağlantısız ve yeni şeyleri keşfetmek için bir ömür verdi—değişik tecrübeleri arayıp bulma. Jobs bilgisayar mesleğinden olmayan insanları işe aldı, kolejde kaligrafi sanatı çalıştı, Hint tapınaklarında meditasyon yaptı ve Apple Mağazaları için müşteri hizmet modeli geliştireceği zaman,The Four Seasons oteller zincirini inceledi. İlham için kendi endüstrinin dışına bak. Steve Jobs tam olarak yeni fikirler yarattı , çünkü bağlantısız ve yeni şeyleri keşfetmek için bir ömür verdi—değişik tecrübeleri arayıp bulma. Jobs bilgisayar mesleğinden olmayan insanları işe aldı, kolejde kaligrafi sanatı çalıştı, Hint tapınaklarında meditasyon yaptı ve Apple Mağazaları için müşteri hizmet modeli geliştireceği zaman, The Four Seasons oteller zincirini inceledi. İlham için kendi endüstrinin dışına bak.

26 “Macintosh’u büyük yapan şey, onu geliştiren insanların, dünyadaki en iyi bilgisayar bilginleri haline gelen, müzisyenler, şairler, ressamlar, zoologlar ve tarihçiler olmasıydı.”

27 Kural Dört: Hayalleri satın,
ürünleri değil. Kural Dört: Hayalleri satın, ürünleri değil. Müşterileriniz, sizin ürününüz, şirketiniz veya markanıza ilgi göstermezler. Onlar kendileri, umutları, hayalleri, hırslarıyla ilgilenirler. Onların hayallerini gerçekleştirmelerine yardım edin ve onları kazanacaksınız. Müşterileriniz, sizin ürününüz, şirketiniz veya markanıza ilgi göstermezler. Onlar kendileri, umutları, hayalleri, hırslarıyla ilgilenirler. Onların hayallerini gerçekleştirmelerine yardım edin ve onları kazanacaksınız. .  

28 “Dünyayı değiştirecek kadar çılgın insanlar, değişikliği gerçekleştirenlerdir.”
—Apple Reklamı

29 Steve Jobs, fokus gruplarına güvenmez
Steve Jobs, fokus gruplarına güvenmez. Eğer güvenseydi, insanlar, iPod’ları, iTune’ları, iPhone’ları, iPad’leri veya Apple Store’ları asla beğenmeyebilirlerdi. Jobs, fokus gruplarına gereksinim duymadı, çünkü müşterilerini gerçekten, gerçekten iyi anladı. Evet, bazen onlar müşterilerini, müşterinin kendini tanıdığından daha iyi tanırlardı! Steve Jobs, fokus gruplarına güvenmez. Eğer güvenseydi insanlar iPod’ları, iTune’ları, iPhone, iPad veya Apple Store’ları asla beğenmeyebilirlerdi. Jobs, fokus gruplarına gereksinim duymadı, çünkü müşterilerini gerçekten, gerçekten iyi anladı. Evet, bazen onlar müşterilerini, müşterinin kendini tanıdığından daha iyi tanırlardı!

30 12 yıllık bir ayrılıktan sonra, Jobs 1997’de Apple’a döndüğü zaman, Apple belirsiz bir gelecekle karşı karşıyaydı. Jobs, o yıl, Boston-Macworld’daki sunumunu, Apple’ın yeniden dirileceğini gösteren nitelikte bir yorumla bitirdi: “Sanırım, Bir Apple bilgisayar almak için farklı bir şekilde düşünmek zorundasınız. İnsanlar çoğu zaman onların çılgın olduğunu düşünür, fakat bu çılgınlıkta biz dehayı görürüz.” 12 yıllık bir ayrılıktan sonra, Jobs 1997’de Apple’a döndüğü zaman, Apple belirsiz bir gelecekle karşı karşıyaydı. Jobs, o yıl, Boston-Macworld’daki sunumunu, Apple’ın yeniden dirileceğini gösteren nitelikte bir yorumla bitirdi: “Sanırım, Bir Apple bilgisayar almak için farklı bir şekilde düşünmek zorundasınız. İnsanlar çoğu zaman onların çılgın olduğunu düşünür, fakat bu çılgınlıkta biz dehayı görürüz.”

31 Müşterilerinizi nasıl görürüsünüz
Müşterilerinizi nasıl görürüsünüz? İçsel dehalarını salıvermelerine yardım edin ve siz kalplerini ve zihinlerini kazanacaksınız. Hiç kimse sizin şirketinize veya ürününüze önem vermez. Onlar kendilerini, hayallerini ve hedeflerini önemserler. Büyük amaçlarını başarmalarına yardım edin ve Steve Jobs’un yöntemiyle, siz onları kazanacaksınız. Müşterilerinizi nasıl görürüsünüz? İçsel dehalarını salıvermelerine yardım edin ve siz kalplerini ve zihinlerini kazanacaksınız. Hiç kimse sizin şirketinize veya ürününüze önem vermez. Onlar kendilerini, hayallerini ve hedeflerini önemserler. Büyük amaçlarını başarmalarına yardım edin ve Steve Jobs’un yöntemiyle, siz onları kazanacaksınız.

32 Kural Beş: 1000 şeye hayır deyin

33 “Yenileşim, yanlış bir yolda olmadığımızdan veya bir işi yapmak için aşırı çabaladığımızdan emin olmak için 1000 şeye hayır demekten kaynaklanır”

34 Apple tasarım gurusu Jonathan Ive: “Çok sade bir çözüm geliştirmek için kesinlikle çok çabalıyoruz, çünkü fiziksel varlıklar olarak, bizler berraklığı iyi biliyoruz.” Müşterileriniz, sadeliği talep eder ve sadelik, kullanımda karışıklığa neden olabilecek şeyleri ortadan kaldırmanızı gerektirir. Apple tasarım gurusu Jonathan Ive: “Çok sade bir çözüm geliştirmek için kesinlikle çok çabalıyoruz, çünkü fiziksel varlıklar olarak, bizler berraklığı iyi biliyoruz.” Müşterileriniz, sadeliği talep eder ve sadelik, kullanımda karışıklığa neden olabilecek şeyleri ortadan kaldırmanızı gerektirir.

35 Steve Jobs, klavyeyi ortadan kaldırarak Akıllı telefonlar sınıfında karmaşıklığı azalttı.
Steve Jobs ,klavyeyi ortadan kaldırarak , Akıllı telefonlar sınıfında karmaşıklığı azalttı.

36 iPad , 2 yaşında çocuğun kullanabileceği kadar kolaydır.

37 Apple Web sitesi, bir ürüne ağırlık verir.

38 “Lüzumsuz şeylerin üzerinde durma ve iyi şeylere odaklan.”
Steve Jobs’un yeni Nike CEO’su Mark Parker’a tavsiyesi. Steve Jobs’ advice to the new Nike CEO, Mark Parker.

39 Çok gözde Flip video kameranın gerisindeki tasarımcılar, Apple ürünlerinden ilham aldılar. Onların hedefi —herhangi bir kişinin, ürünü kutusundan çıkardıktan sonra 30 saniye içinde zevkle kullanabilmesiydi.  Çok gözde Flip video kameranın gerisindeki tasarımcılar, Apple ürünlerinden ilham aldılar. Onların hedefi —herhangi bir kişi, ürünü kutusundan çıkardıktan sonra 30 saniye içinde zevkle kullanabilmeli.

40 Apple eski çalışanlarından ve Kiva Sysytems’in CEO’su Mick Mountz, kendisine “Steve ne yapacak?” diye sorulunca toptan satış yeri robotlarını tasarladığını söyledi.  Apple eski çalışanlarından ve Kiva Sysytems’in CEO’su Mick Mountz, kendisine “Steve ne yapacak?” diye sorulunca toptan satış yeri robotlarını tasarladığını söyledi.

41 Apple ve Nobu göre, sadelik , karmaşıklığın giderilmesidir.
Apple ve Nobu’ya göre, sadelik, karmaşıklığın giderilmesidir. Apple ve Nobu göre, sadelik , karmaşıklığın giderilmesidir.

42 Kural Altı: Delicesine harika deneyimler yaratın
. Kural Altı: Delicesine harika deneyimler yaratın

43 “İnsanlar, artık, sadece bir kişisel bilgisayar almak istemiyor
“İnsanlar, artık, sadece bir kişisel bilgisayar almak istemiyor. Onlar, bilgisayarlarıyla ne yapabileceklerini bilmek istiyorlar, biz de insanlara tam olarak bunu gösteriyoruz.”

44 Jobs, herhangi bir iş alanının, kendi müşterileriyle daha hassas ve daha derin bağlar oluşturması için benimseyebileceği, sade yenilikler sunarak, müşteri hizmetlerinde Apple Store altın standardını yarattı. Örneğin, bir Apple Store’da hiç kasiyer yoktur. Uzmanlar, danışmanlar hatta dahiler bile vardır fakat kasiyer yoktur. Jobs, herhangi bir iş alanının, kendi müşterileriyle daha hassas ve daha derin bağlar oluşturması için benimseyebileceği ,sade yenilikler sunarak, müşteri hizmetlerinde Apple Store altın standardını yarattı. Örneğin, bir Apple Store’da hiç kasiyer yoktur. Uzmanlar, danışmanlar hatta dahiler bile vardır fakat kasiyer yoktur.

45 Apple, For Seasons gibi müşteri tecrübesi ile bilinen bir firma araştırmasıyla, yenilikçi bir perakende satış deneyimi yarattı. Apple Store, kutu taşımak için değil fakat “zenginleştirilen yaşamlar” nedeniyle müşteri çekecekti. Ders— “ürün” taşıma. Onun yerine yaşamları zenginleştir ve satışlarının hızla yükselişini seyret. Apple, For Seasons gibi müşteri tecrübesi ile bilinen bir firma araştırmasıyla, yenilikçi bir perakende satış deneyimi yarattı. Apple Store, kutu taşımak için değil fakat “zenginleştirilen yaşamlar” nedeniyle müşteri çekecekti. Ders— “ürün” taşıma. Onun yerine yaşamları zenginleştir ve satışlarının hızla yükselişini seyret.

46 1 4 3 2 5 Carmine’in, Apple Store’dan bir MacBook pro satın alma tecrübesi, özel bir buluşma ve bir markayla ömür boyu bağlılık kurma gibiydi. Carmine’in, Apple Store’dan bir MacBook pro satın alma tecrübesi , özel bir buluşma ve bir markayla ömür boyu bağlılık kurma gibiydi.

47 Şikago’daki Abt Electronics de, geleneksel normların dışında bir ilham araştırdı. Lobisi, Las Vegas’taki Bellagio otelin su fıskiyesi olan avlusuna benzer. Şikago’daki Abt Electronics de, geleneksel normların dışında bir ilham araştırdı. Lobisi, Las Vegas’taki Bellagio otelin su fıskiyesi olan avlusuna benzer.

48 Abt, Las Vegas’taki Mirage otelde resepsiyonun arkasında yer alan dev balık tankından ilham alarak bir akvaryum bile kurdurdu. Abt, Las Vegas’taki Mirage otelde resepsiyonun arkasında yer alan dev balık tankından ilham alarak bir akvaryum bile kurdurdu.

49 “Eğer müşterilerinizi, çalışanlarınızı neyin mutlu edeceği üzerinde gerçekten düşünürseniz, bugünün dünyasında iş için iyi olarak sonuç verir ”– Tony Hsieh, Zappos CEO “Eğer müşterilerinizi, çalışanlarınızı neyin mutlu edeceği üzerinde gerçekten düşünürseniz, bugünün dünyasında iş için iyi olarak sonuç verir ”– Tony Hsieh, Zappos CEO

50 Kural Yedi: Mesaj iletmede ustalaşın.

51 “Gerçekten çok iyi bir kek pişirdiniz, fakat sonra şekerli karışım için
kullandınız.”

52 Dünyadaki en yenilikçi bir fikre sahip olabilirsiniz, fakat eğer insanları fikriniz ile heyecanlandıramazsanız, hiç anlamı yoktur. Steve Jobs, dünyadaki en büyük kurumsal öykü anlatanlardan biri kabul edilir, çünkü onun sunumları bilgilendirir, eğitir ve eğlendirir. Dünyadaki en yenilikçi bir fikre sahip olabilirsiniz, fakat eğer insanları fikriniz ile heyecanlandıramazsanız, hiç anlamı yoktur. Steve Jobs, dünyadaki en büyük kurumsal öykü anlatanlardan biri kabul edilir, çünkü onun sunumları bilgilendirir, eğitir ve eğlendirir.

53 Bir Steve Jobs sunumunda madde işaretleri yoktur.

54 Başlık PowerPoint sunumlarının çoğu kafa karıştıran, karışık durum sarmalıdır. PowerPoint sunumlarının çoğu kafa karıştıran, karışık durum sarmalıdır.

55 Bu, ABD ordusu tarafından kullanılmış gerçek bir PowerPoint sunumudur
Bu, ABD ordusu tarafından kullanılmış gerçek bir PowerPoint sunumudur. Eğer komutanlar bunu anlarsa, savaşı kazanabilirler. Bu, ABD ordusu tarafından kullanılmış gerçek bir PowerPoint sunumudur. Eğer komutanlar bunu anlarsa, savaşı kazanabilirler.

56 Steve Jobs, fikirleri, ürünleri ve bilgiyi sunmayı görsellik açısından düşünür.

57 Sadelik: Karışıklığın yok edilmesi
Apple’ın tasarım dünyasında, sadelik, karışıklığın yok edilmesidir. Aynısı, bir Steve Jobs sunumu için gerçekten geçerlidir. Apple’ın tasarım dünyasında, sadelik, karışıklığın yok edilmesidir. Aynısı, bir Steve Jobs sunumu için gerçekten geçerlidir.

58 Resmin Üstünlük Etkisi(PSE)

59 65% KUŞ 10% Eğer bilgi sözlü olarak sunulmuşsa, izleyiciniz bilginin %10’unu hatırlayacaktır. Bir resim ekleyin ve hatırda tutma %65’e çıkar. Eğer bilgi sözlü olarak sunulmuşsa, izleyiciniz bilginin %10’unu hatırlayacaktır. Bir resim ekleyin ve hatırda tutma %65’e çıkar.

60 Metin ve resimler tek başına madde işaretlerinden çok daha ilginçtir.

61 Kafası iyi çalışmayan insanların sizi aşağı çekmelerine izin vermeyin
One more thing… Bir şey daha… Kafası iyi çalışmayan insanların sizi aşağı çekmelerine izin vermeyin Bir şey daha… Kafası iyi çalışmayan insanların sizi aşağı çekmelerine izin vermeyin

62 Yenileşim, olumsuz sesleri duymazdan gelmek için güven, cesaret ve disiplin kazandırır.
Yenileşim, olumsuz sesleri duymazdan gelmek için güven, cesaret ve disiplin kazandırır.

63 “Bizim size ihtiyacımız yok. Henüz üniversite bitirmemişsiniz.”
“Ayaklarını masamdan indir. Buradan çık git. Kötü kokuyorsun ve biz senin ürününü satın almayacağız.” “Problemin şu ki, sen hala, peynir ve krakerden çok memnun olan dünyaya, havyar servisi yapmanın büyümek için bir yol olduğuna inanıyorsun.” Bunları işittiği zaman, büyük hayalleri olan bir genç adamın ne hissetmiş olduğunu düşünün. Şüphesiz, bu cümlelerin hepsi, Steve Jobs’a birçok kereler yöneltildi “Bir kişinin evinde bir bilgisayar istemesi için hiçbir sebep yok.”  Bunları işittiği zaman, büyük hayalleri olan bir genç adamın ne hissetmiş olduğunu düşünün. Şüphesiz, bu cümlelerin hepsi, Steve Jobs’a birçok kereler yöneltildi

64 “Başkalarının düşüncelerindeki gürültünün, sizin içsel sesinizi bastırmasına izin vermeyin.” 

65 “Daha büyük hayalleriniz olsun.”
Belki, Jobs’ın bize öğreteceği son ders, yenileşimin risk almayı gerektirdiği ve risk alma cesaret ve bir parçacık çılgınlık kazandırır. Çılgınlığınızdaki dahiyi görün. Kendinize ve vizyonunuza inanın ve o zaman bu inançları daima savunmaya hazır olun. Sadece o zaman yenileşimin gelişmesine izin vermiş olacak ve sadece o zaman “delicesine harika” bir yaşam sürebileceksiniz. Belki, Jobs’ın bize öğreteceği son ders, yenileşimin risk almayı gerektirdiği ve risk alma cesaret ve bir parçacık çılgınlık kazandırır. Çılgınlığınızdaki dahiyi görün. Kendinize ve vizyonunuza inanın ve o zaman bu inançları daima savunmaya hazır olun. Sadece o zaman yenileşimin gelişmesine izin vermiş olacak ve sadece o zaman “delicesine harika” bir yaşam sürebileceksiniz.

66


"Bugün, dünyada, Apple’ın kurucularından Steve Jobs gibi, yenilik ile yakından ilgili çok az insan vardır. Klasik bir Amerikan girişimcisidir—ebeveyninin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları