Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CHARLES BUKOWSKI 1920-1994.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CHARLES BUKOWSKI 1920-1994."— Sunum transkripti:

1 CHARLES BUKOWSKI

2 Dünya, yazarların yokluğuna,
kanalizasyonların yokluğundan daha çabuk alışır. Siz dünyayı kurtarın. Ben de nasıl kurtardığınızı yazayım. Kapitalizm komünizmi yendi. Şimdi de kendini yemekte … İnsanların yanında mutlu değilim. Yeterince içersem kayboluyorlar.

3 Hayata bir daha gelsem kedi olmak isterdim,
bütün gün yer içer kıçımı yalayıp uyurdum. Yazar olmak, enfes güzellikte bir kadınla sevişip üstüne para almak gibi bir şey …

4 Boru çalan biri tarafından uyandırılmak istemiyordum
Boru çalan biri tarafından uyandırılmak istemiyordum. Arkadaşlık edip çarşı izinlerinde birlikte içki içeceğim, ranzamda sırt üstü uzanıp gülünç olmayan, aşikar ve belden aşağı fıkralarını dinlemek zorunda kalacağım bir grup gürbüz abaza amerikan futbolu hastası besili otuzbirci sevimli korkak pembe tenli osurukçu Amerikalı ile aynı barakada yatmak istemiyordum. Askeriyenin insana batan battaniyelerini, üniformalarını ve insanlığını istemiyordum. Onlarla aynı yere sıçmak, aynı yere işemek, aynı orospuyu paylaşmak istemiyordum. Ayak tırnaklarına bakmak veya eve yazdıkları mektupları okumak istemiyordum. Tek sıra yürürken önümde kıçlarını görmek istemiyordum. Arkadaşlık kurmak istemiyordum, düşman edinmek istemiyordum. İstemiyordum işte, ne onları, ne de yollarını. Öldürmenin veya ölmenin fazlaca bir önemi yoktu.

5 Bir şiir dinletisi sunmak üzere San Francisco’ya uçuyorum
Bir şiir dinletisi sunmak üzere San Francisco’ya uçuyorum. Adım Henry Chinaski, şairim. Derinim. Muhteşemim. Taşak. Evet, doğru, taşaklarım muhteşemdir. Saçımı taradım keşke yüzümü de tarayabilseydim. İnsan; Geçmişin hasretçisi, geleceğin özlemcisi, yaşadığı anın şikayetçisidir..

6 Hayat öyle lanet bir şey ki; sustuğunda konuşmadın diye pişman eder, konuştuğunda ise susmadığın için kahreder. Eğer iki kişi arasında kalıyorsanız; ikinciyi seçin. Çünkü birinciyi gerçekten sevseydiniz, ikincisi olmazdı. Basit erkek, bütün kadınlara güzelsin demeyi tercih eder. Basit kadın buna inanır, zor kadın güler ve geçer … hayat devam eder.

7 İnsanların, senin hakkında ne düşündüklerini önemsemeyerek, ömrünü uzatabilirsin mesela.
Tabi ki bir insanı sevebilirsiniz, eğer onu yeterince tanımıyorsanız. İnsanların size karşı olması diye bir şey yoktur dostlarım, onlar sadece kendilerinden yanadırlar, o kadar.

8 Dünyadaki en saf insan olduğunu iddia eden kişiler, aslında şeytana danışmanlık yapabilecek kapasitede kişilerdir. Unutmayın . Kadın olsam hayat kadını olurdum. Sizi bilmem ama ben her sabah ayakkabılarımı bağlamak için eğildiğimde tanrım yine mi diye geçiririm içimden.

9 Tanrı’nın nerde olduğunu bilmek istiyorsan
ayyaşa sor. Sığınak çukurlarında melek bulunmaz. Hayat ile sanat arasındaki fark, sanatın daha katlanılabilir olmasıdır.

10 Yaşayan bir amerikan ayyaşı ölü bir yunan tanrısından daha çok ilgilendirir beni.
Hiçbir şey gerçek kadar sıkıcı olamaz. Hemen herkes dahi doğar, geri zekalı olarak gömülür

11 Egemenlik gerçekten milletin olduğunda hükümetlere gerek kalmayacak; o zamana kadar boku yedik.
Entellektüel, basit bir şeyi karmaşık söyleyebilen kişidir; sanatçı ise zor bir şeyi kolay söyleyen … Bazen hepimiz bir filme hapsolmuşuz hissine kapılıyorum… Repliklerimizi biliyoruz, nereye doğru yürüyeceğimizi biliyoruz, nasıl oynayacağımızı biliyoruz, sadece kamera yok… Yine de çıkamıyoruz filmin içinden! Ve film kötü.

12 Bir keresinde adamın birinden Shakespeare sevmediğimi yazmaya hakkım olmadığını anlatan uzun ve öfke dolu bir mektup almıştım. Gençler bana kanıp Shakespeare okuma zahmetine bile girmeyeceklerdi, böyle bir konum almaya hakkım yoktu … sayfalarca bunu söyleyip durmuştu. Cevaplamadım. Ama burda cevaplayacağım. Sittir git lan. Ben Tolstoy da sevmem … g

13 Beni tanıyan herkesin size söyleyeceği gibi, makbul biri değilim
Beni tanıyan herkesin size söyleyeceği gibi, makbul biri değilim. Kötü adamı sevdim hep, kanunsuzu, hergeleyi. İyi işleri olan sinek kaydı traşlı, kravatlı tiplerden hoşlanmam. Ümitsiz adamları severim, dişleri kırık, usları kırık, yolları kırık adamları. İlgimi çekerler. Küçük sürpriz ve patlamalarla doludurlar. Adi kadınlardan da hoşlanırım; çorapları sarkmış, makyajları akmış, sarhoş ve küfürbaz kadınlardan. Azizlerden çok sapkınlar ilgilendiriyor beni. Serserilerin yanında rahatımdır, çünkü ben de serseriyim. Kanun sevmem, ahlak sevmem, din sevmem, kural sevmem. Toplumun beni şekillendirmesinden hoşlanmam. g


"CHARLES BUKOWSKI 1920-1994." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları