Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SLAYT GEÇİŞLERİ OTOMATİKTİR

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SLAYT GEÇİŞLERİ OTOMATİKTİR"— Sunum transkripti:

1 SLAYT GEÇİŞLERİ OTOMATİKTİR
Lütfen TIKLAMAYINIZ Sesli İzleyiniz

2 Doğal Afetlerde Engelliler İçin Yapılması Gerekenler
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ Sesi açtınız mı?

3 1-Kimlik kartı Özürlünün yanında bulunduracağı Özürlü Bilgi Kartı üzerinde yazılı bilgiler, bir doğal afet veya deprem sonrasında müdahale ve korunma açısından büyük kolaylıklar getirir. Özürlü Kimlik Kartı, alerjik duyarlılık, sıklıkla kullanılan ilaçlar, cihazlar, varsa iletişim sorunları, aranması gereken insanların bilgilerini kapsamalıdır.

4 2-Muhtara Bildirimde Bulunmak
         Doğal afet sonrasında müdahale ekiplerinde özürlü vatandaş bilgilerinin olması, müdahalenin daha sağlıklı yapılmasını sağlamaktadır. Bu belgede; - Özürlünün adı, - Özür tanımı, - Tıbbi uyarılar, - Kullandığı yardımcı cihazlar ve ilaçlar, - Kan grubu, - Birinci derece yakınının adı, - Sürekli ikametgah adresi, - Varsa; sürekli ikamet adresinin dışında bulunduğu yerlerin adres ve telefon bilgileri, - İletişim kurulabilecek şahısların isim, adres ve telefon numaraları bulunmalıdır. Böyle bir belge hazırlanıp muhtara teslim edilmelidir.

5 3- Kişisel Destek Ağı Kurulması Bir deprem anında ve sonrasında özürlü, destek alacak birisine ihtiyaç duyabilir. Kişisel destek ağı, arkadaşlar, aile üyeleri, iş arkadaşları veya komşulardan oluşabilir. Kişisel destekçi acil durumlarda özürlüyü hemen kontrol eder ve gerektiğinde yardım ulaştırır. Önemli anahtarlardan biri destekçiye verilmelidir. Acil durum gereçlerinin nerede bulunduğu kişisel destekçiye önceden belirtilmelidir. Özürlü şehirden ayrıldığında mutlaka kişisel destek ağındakilere bilgi vermelidir.

6 4-Kişisel Önlemlerin Alınması
Bir afet sonrasında ihtiyaç duyulan hizmetler bir süre aksayacaktır. Özürlüler için bu hizmetlerin kesintisi hayati önem taşımaktadır. Sürekli kullanılan ilaçların bir haftalık stoku olmalıdır. Kullanılan diğer yardımcı araçlarında yedeği bulundurulmalıdır. İşitme cihazı için yedek pil, iletişim kurabilmek için kağıt ve kalem vb.

7 5- Ev İçi Önlemlerin Alınması
Deprem sırasında öncelikli olarak çevredeki eşyalar devrilmekte ve zararlar vermektedir. Devrilebilecek eşyalar duvara sabitlenmelidir. Çıkış güzergahını kapatacak eşyalar da duvara sabitlenmelidir. Temizlik malzemesi olarak kullanılan kimyasal maddelerin dökülüp karışmasının önlemi alınmalıdır. Özürlü deprem anında çömelmeli, kapanmalı, tutunmalı, başını, ensesini ve göğsünü yastık, kitap veya benzeri bir şey kullanarak düşen nesnelerden ve molozlardan korunmalıdır. Mümkün olduğunca kişilerden yüksek olan ve bireyleri koruyabilecek yüzeylerin yanında durulmalıdır. Bu yüzeyler yatağın kenarı, sabitlinmiş buzdolabı veya çamaşır makinesi gibi eşyalar olabilir. Sarsıntı bitene kadar bulunulan yerde kalınmalıdır. Bu alıştırmaların sık sık yaşanan ortamlarda tatbikatının yapılması gereklidir.

8 6- Toplanma Noktasının Belirlenmesi
Olası bir afet sonrasında aile üyelerin ve kişisel destekçilerin özürlüyü bulabileceği noktalar özürlü ile birlikte kararlaştırılmalıdır. Bu noktalar doğal bir afet söz konusu olduğunda aile üyeleri ve kişisel destekçinin yerleşim yerlerinden sonra başvuracakları ikinci adrestir. Bu noktalar olası bir afet sonrasında özürlüyü tehlikelerden koruyabilecek park, bahçe gibi bina gölgelerinden uzak yerler olmalıdır. Ayrıca bu noktalara ulaşmak için alternatif yollar belirlenmelidir.

9 YAŞADIKÇA ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ
mk

10 Hazırlayan Musa KARBEYAZ ( Kaynak


"SLAYT GEÇİŞLERİ OTOMATİKTİR" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları