Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Besame Mucho.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Besame Mucho."— Sunum transkripti:

1 Besame Mucho

2 Öyle bir şarkıydı ki,akşamın lacivert şalı Moda Koyu’nu Kalamış’ı,Suadiye’nin denize inen sokaklarını örtmeye başladığı saatlerde sanki herkes bu şarkıyı mırıldanmaya başlardı.. Besame..Besame Mucho.. Mevsim yazsa,hava kararmışsa ve hele denizden doğru hafifçe bir rüzgar esmeye başlamışsa,herkesin dilinin ucuna gelirdi.. Besame..Besame Mucho Como si fuera esta noche la faltima uez... Teneke gibi bir orkestranın solisti Bomonti Çay Bahçesinde büyük bir şarkıcı edasıyla söylerdi.. Besameee..Besame Muuucho..

3 Garipti aslında.. Meksike nere,Kadıköy nere ? Değil mi ?
Ve Hooywood’un müzikli,şaşaalı filmleri nerede,o zamanki İstanbul’un ışıkları solgun sıradan hayatları nerede.. Ama bu şarkı 1941’de Meksika’da doğmuş,bir daha da ölmesine izin verilmemişti..Dünyanın her yanında olduğu gibi bizde de çok seviliyordu.. Söylemeyen kalmamıştı şarkıyı..iç bayıltıcı vokal grupları, flamenkocular,latin cazcılar,Las Wegas şovcuları ve hatta Elvis Presley ve Beatles.. Gene de bu şarkıyı kimin bestelediğini kimse merak edip öğrenmemiştir.. Sorsalar şarkının bestecisini;

4 Gırtlağı tütün ve alkolden harap olmuş,zamanında aşkından yanıp tutuşmuş El Mariachi denilen Meksikalı bir düğün orkestrasının çalgıcısı sanılabilirdi.. Yanılırsınız.. Bu ünlü ve eşsiz şarkının bestecisi kadındır.. İspanyolca bilseydik ve şarkının sözlerine dikkat edebilseydik bu sözleri yazan ve besteleyenin kadın olduğunu anlayabilirdik.. Besame Mucho..yani “ beni çok öp,defalarca öp beni..” İstek ve davranma genelde erkeklerden gelir ama beni daha çok,defalarca öp ifadesi çok kadıncadır.. Öpüşmenin aşkla,çok öpüşmenin tutkulu bir aşkla bağlantılı olduğunu düşünmek,öyle hissetmek kadınlara özgüdür..

5 Sadece o kadar mı ? Şarkı sözlerinin geri kalanı daha da çarpıcı ; Bu gece son gecemizmiş gibi öp beni Öp beni,çok öp Çünkü öpüşmenin ardından beni bırakacakmışsın Seni kaybedecekmişim gibi geliyor bana.. İçindeki kuşkuyu,korkuyu dindirmek için Sevgiye şehvetli ve haince bir ayrılık tadı katmak için Öpüşmek..Nasıl da kadınca.. Şarkının bestecisi bayan Consuelo Velasquez hakkında yazılanları okursanız şaşırırsınız. Meksika’nın aristokrat ailelerinden birinin kızıymış Dört yaşında piyano öğrenmiş ve klasik piyano kariyeri edinmiş..

6 Şarkının şu sözlerini de özümleyin ;
Gözlerimin içine bak,çok yakın ol bana Yarınlar geldiğinde çok uzağında olacağımı Düşünmeni istiyorum.. Yoksa bu şarkı kısa ömürlü ve yarım kalmış Bir Romeo-Jülyet serüveninin ürünü mü ? Biyografisinde bayan Velasquez’in iflah olmaz bir romantik olduğu yazılı.. Şarkısı ünlenince Hollywood’dan çağırmışlar..o da bu davete uymuş ve rüyalar ülkesine gitmiş.. Genç ve çok çekici bir kadınla,üstelik de iyi bir müzisyen ve şarkıcıyla karşılaşan film yapımcıları onu hemen yıldız yapmaya karar vermişler..

7 Teklifleri reddetmiş Velasquez
Teklifleri reddetmiş Velasquez Ve daha önce tanışıp içten içe aşık olduğu radyo programcısı ile evlenmeye karar verdiği için hemen Meksika’ya dönmüş Besame Mucho’nun yaratıcısı Consuelo artık yok Yaşayanlar ise Bu güzelim şarkıyı daima dinleyecekler.. Yaşayanlar ise bu S o n


"Besame Mucho." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları