Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality).

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality)."— Sunum transkripti:

1 Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality)

2 Artırılmış Gerçeklik (AR)
Gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerinin bilgisayar tarafından üretilen ses, video, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı, doğrudan veya dolaylı fiziksel görünümüdür. Bu konsept kısaca gerçekliğin bilgisayar tarafından değiştirilmesi ve zenginleştirilmesidir.

3 Artırılmış Gerçeklik (AR)
AR tam olarak gerçek hayat tecrübesi ile sanal dünyanın arasındaki duvarların yıkılmasını tarif etmektedir.

4 Özellikle son yıllarda gerçek hayat tecrübelerimizi sürekli olarak internet dünyasına taşıyoruz ve hayatlarımızı internet üzerinden de paylaşıyoruz. Artırılmış Gerçeklik uygulamaları da bu tecrübeyi hissetmemize sebep oluyor ve aslında bize sanal dünyanın gerçekliğini hissettiriyor.

5 AR Uygulamalarının Temelinde,
Askeri teknolojiler yatmaktadır. AR teknolojisinin açığa çıkması da HUD (Head-up display) sayesinde oldu. Bu teknoloji savaş uçağı pilotlarının kokpitte karşılarındaki ekranlarda ve piyadelerin kullandığı kasklara entegre edilmiş olan gözlükler ile kullanılmaya başlandı. Bu gözlük ya da ekranlar sayesinde bazı bilgilendirici veriler (hız, ısı, yükseklik, koordinatlar, radar vb.)  aktarılıyordu.

6 Basit Anlamda AR Uygulamalarını,
Canlandırılmış QR kodları olarak tanımlayabiliriz. Akıllı telefonlar üzerinden görüntülenen şeklin ya da herhangi bir cismin bilgiye, içeriğe, ankete ya da fotoğraf, resim gibi görsellere çevrilerek ekran üzerinde kullanıcıya artırılmış gerçek olarak yansımasıdır. Yani avuçlarınızın içindeki cihazın ekranı aracılığı ile gerçek hayatta olmayan bir anı oluyor gözü ile karşınızda görürsünüz.

7

8 AR Uygulamaları hayatımızda gittikçe daha fazla yer kaplayacak…
Sokaktayken kameramızı apartmanlara yöneltip hangi evin kiralık ya da satılık olduğuna bakabilecek, Bir restoranı AR uygulaması ile taratıp oranın yemekleri ile ilgili yorumları okuyabilecek, Kamerayı sokağa çevirip en yakındaki eczaneye kaç metre kaldığını da yine bu tarz uygulamalar ile görebileceğiz. Aynı şekilde coğrafi etiketleme, pusula görevi gören uygulamalar ve GPS verilerinden de yararlanarak birçok uygulamayı kullanabiliyor olacağız..

9 AR ile Reklam Ve Pazarlama
Elini çabuk tutup kendi AR uygulamalarını geliştiren ve reklamlarını yayınlamaya başlayan inovatif firmalar, özellikle sosyal medyada da fazlası ile konuşulduklarından bu tür reklamların etkisi çok daha güçlü oluyor.

10 AR Uygulamaları örnekleri
Layar, Nokia için Wikitude 4.0, Volkswagen Beetle’ın AR uygulamalı reklamları.. (araba tamiri)

11 AR Uygulamaları nerelerde kullanılır?
Tıp doktorlarına yönelik ameliyat eğitimleri Pilotlara yönelik uçuş eğitimleri Askeri eğitimler Arkeoloji eğitimleri Mimari eğitimler Sürücü eğitimleri Sanat eğitimleri Yabancı dil programları İş güvenliği eğitimleri Örgün eğitim ve açıköğretim süreçlerindeki uygulamalı dersler Endüstriyel teknik eğitimler Firmaların oryantasyon eğitimleri..

12 “Fizik Öğretiminde AR Ortamlarının Öğrenci Akademik Başarısı Üzerine Etkisi” makalesine göre..
Arttırılmış gerçeklik ortamlarının öğrencilerin sınıf ortamındaki uygulama etkinliklerine katılımlarını cesaretlendirdiği, bu ortamlarda gönüllülüğün arttığı ve öğrencilerin bilim insanı kimliğini benimsediği öğretmen gözlemleriyle tespit edilmiştir. AG ortamında yapılan etkinliklerin diğer ortamlara göre öğrencilerin meraklarını daha çok uyandırdığı, daha hevesle ders işledikleri, kullanılan teknolojinin yeni oluşunun ilgilerini arttırdığı özellikle bilginin aktarımını daha da kolaylaştırdığı görülmüştür. G ve L ortamlarında öğrencilerin dikkat süreleri daha kısa olmakta ve ilgileri çabuk dağılabildiği buna karşın AG ortamında ise kullanılan cihazın teknoloji ile iç içe olması, öğrenciye verilmeye çalışılan soyut kavramları somutlaştırması ve kavramayı kolaylaştırması sayesinde öğrencilerin dikkat sürelerinin arttığı gözlenmiştir. Ayrıca arttırılmış gerçeklik ortamında öğrencilere konunun anlatılması esnasında öğrencilerin ön bilgileri yoklanırken, aslında bildiklerini zannettikleri durumların bildikleri gibi olmadığı, zihinlerinde yanlış ya da eksik yapılandırdıkları görülmüş bu ortamda ders işleminin öğrencilere farklı bakış açısı kazandırdığı tespit edilmiştir.

13 Eğitimde AR.. (kullanımına örnek).

14 YUSUF DURMUŞ SINIF ÖĞRETMENLİĞİ 4-A 20090901049
HAZIRLAYAN YUSUF DURMUŞ SINIF ÖĞRETMENLİĞİ 4-A


"Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality)." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları