Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EVDE SAĞLIKLI VE GÜVENLİ YAŞAM Murat ETLİÇ İsg Planlama ve Yönetim Danışmanı Yüksekte Çalışma Eğitmeni Yangın Eğitmeni linkedin.com/in/muratetlic facebook.com/muratetlic.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EVDE SAĞLIKLI VE GÜVENLİ YAŞAM Murat ETLİÇ İsg Planlama ve Yönetim Danışmanı Yüksekte Çalışma Eğitmeni Yangın Eğitmeni linkedin.com/in/muratetlic facebook.com/muratetlic."— Sunum transkripti:

1 EVDE SAĞLIKLI VE GÜVENLİ YAŞAM Murat ETLİÇ İsg Planlama ve Yönetim Danışmanı Yüksekte Çalışma Eğitmeni Yangın Eğitmeni linkedin.com/in/muratetlic facebook.com/muratetlic

2 PANDEMİ SÜRECİNDE BİRÇOĞUMUZ EVDEN ÇALIŞMAYI, İŞLERİMİZİ EVDEN YÜRÜTMEYİ DENEYİMLİYORUZ. BUNDAN SONRAKİ YENİ NORMALDE, BİRÇOĞUMUZ EVLERİNDEN İŞLERİNİ YÖNETMEYE VEYA MESAİ SAATLERİNİN ÇOĞUNU EVİNDE GEÇİRMEYE DEVAM EDECEK GİBİ GÖZÜKÜYOR. HAL BÖYLE OLUNCA EVLERDE YAŞAYABİLECEĞİMİZ KAZA TÜRLERİ VE ALINACAK ÖNLEMLERE DEĞİNELİM İSTEDİK.

3 EVLERİMİZ BİZİM KONFOR ALANLARIMIZDANDIR. ERİŞKİN BİREYLER, BİR ANLIK DİKKATSİZLİĞİ SONUCU VEYA TELAŞ İÇERİSİNDE İŞ YAPARKEN EV KAZASI GEÇİRİR. EV KAZALARINI BİR DİĞER YAŞAYANLAR İSE EVDE BULUNAN ÇOCUKLARIMIZ VEYA YAŞLI BÜYÜKLERİMİZDİR.

4 ÇOCUKLARIN KAZA GEÇİRME ORANI ERİŞKİN BİREYLERE GÖRE DAHA YÜKSEK OLDUĞU İÇİN BİRAZ VERİLERDEN BAHSEDELİM. TÜRKİYE’DE 5 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARDA YARALANMALARIN YÜZDE 54’Ü EV VE ÇEVRESİNDE YAŞANIYOR. YARALANMALARIN YÜZDE 58’İ İSE ÇOCUK, BİR ERİŞKİNİN YANINDAYKEN OLUYOR.

5 EV KAZALARI 0-6 YAŞ DÖNEMİNDE ÇEŞİTLİ YARALANMALARA, SAKATLANMALARA VE ÖLÜMLERE NEDEN OLMASI AÇISINDAN ÖNEMLE ÜZERİNDE DURULMASI GEREKEN BİR KONU. SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN VERİLERİNE GÖRE, TÜRKİYE’DE 1-4 YAŞ ARALIĞINDAKİ ÇOCUKLARDA ÖLÜM NEDENİNE BAKILDIĞINDA İLK SIRADA YARALANMALAR YER ALIYOR.

6 DÜNYA GENELİNDE EVDE OLAN YARALANMALAR SONUCU ÖLEN ÇOCUKLARIN YÜZDE 70’İ 4 YAŞ VE ALTINDA. HER YIL 830 BİN VE HER GÜN 2 BİN 400 ÇOCUK YARALANMA NEDENİYLE MAALESEF ÖLÜYOR. TÜRKİYE'DE EV KAZALARINA İLİŞKİN YAPILAN ÇEŞİTLİ ARAŞTIRMALARA GÖRE TÜM KAZALARIN %18-25'İNİ EV KAZALARI (EV VEYE BAHÇESİNDE OLAN) OLUŞTURMAKTADIR. DÜNYA GENELİNDE EVDE OLAN YARALANMALAR SONUCU ÖLEN ÇOCUKLARIN YÜZDE 70’İ 4 YAŞ VE ALTINDA. HER YIL 830 BİN VE HER GÜN 2 BİN 400 ÇOCUK YARALANMA NEDENİYLE MAALESEF ÖLÜYOR. TÜRKİYE'DE EV KAZALARINA İLİŞKİN YAPILAN ÇEŞİTLİ ARAŞTIRMALARA GÖRE TÜM KAZALARIN %18-25'İNİ EV KAZALARI (EV VEYE BAHÇESİNDE OLAN) OLUŞTURMAKTADIR.

7 PEKİ KONFOR ALANLARIMIZ OLAN EVLERİMİZİ DAHA SAĞLIKLI VE GÜVENLİ BİR ORTAMA DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ ? PEKİ KONFOR ALANLARIMIZ OLAN EVLERİMİZİ DAHA SAĞLIKLI VE GÜVENLİ BİR ORTAMA DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ ?

8 BU SUNUMDA; ÖNCE EVDE YAŞANABİLECEK KAZALARI GENEL ANLAMDA ELE ALACAĞIZ.. SONRASINDA BUNLARI DETAYLANDIRACAĞIZ.. EN SONUNDA BUNLARI YAŞAMAMAK İÇİN ALINABİLECEK ÖNLEMLERE DEĞİNECEĞİZ..

9 Zehirlenmeler Kızgın yağ, Sıcak Malzeme, Yangın Kaynaklı Yanıklar Kaymalar, Düşmeler, Yüksekten Üzerimize Cisimlerin Düşmesi Elektrik Çarpması ve Yanıkları Boğulmalar Kesilme, Sıkışma ve Batmalar EVLERİMİZDE YAŞABİLECEĞİMİZ KAZA TÜRLERİ

10 ZEHİRLENMELER Zehirlenmeler farklı nedenler ile gerçekleşebilir. Evde hijyen için kullanılan kimyasalların dikkatsizce kullanılması ile ortaya çıkan gazın solunması Kolay ulaşılabilen yerlerde bırakılan ilaçların, çocuklar tarafından içilmesi, yutulması Evde çıkan yangın sırasında solunulan CO, SOx, NOx gibi gazlar

11 ZEHİRLENMELER Evde kullanılan civalı sıcaklık ölçerlerin kırılması sonucu ortaya çıkan civa buharının solunması Evde kullanılan yapıştırıcı, boya vb. türevlerinden ortaya çıkan gazların solunması Kolay ulaşılabilen yerlerde bırakılan temizlik ürünlerinin özellikle orijinal kabından şişe, bardak, kavanoz gibi kaplara koyulması ve dikkatsizlik sonucu yutulması, içilmesi Evde kullanılan böcek, haşere ilaçlarının dikkatsizce kullanılması, çocukların kolay erişilebilir yerlerde muhafaza edilmesi

12 ZEHİRLENMEYE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER İlaç ve kimyasal maddeleri bebek ve çocukların erişim alanlarından uzak tutulması, tercihen kilitli dolaplarda saklanması ve anahtarının üzerinde bırakılmaması gerekmektedir.

13 ZEHİRLENMEYE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Kimyasal maddelerin her zaman kendi kutularında muhafaza edilmesi, normal yiyecek içecek kutularında ve yiyeceklerin saklandığı dolaplarda saklanmaması gerekmektedir. Yandaki resimde bulunan bardakta sizce ne var ? Aradaki farkı siz göremiyorsanız çocuğunuz da göremeyecektir!

14 ZEHİRLENMEYE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER İlaçların çocuklara şeker, tatlı vb. örneklerle asla anlatılmaması gerekmektedir. Benzer içerikli bile olsa başka bir ilaç ve başkalarına ait ilaçların doktora danışılmadan kullanılmaması gerekmektedir. Boş ilaç şişesi ve kutularının başka bir ilacı muhafaza etmek için kullanılmaması gerekmektedir.

15 ZEHİRLENMEYE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Böcek ilaçları kullanılırken dikkat edilmeli, gereksiz sıkılıp ortamdaki havayı olumsuz yönde etkilememeli. Eğer fazla kullanılmışsa ortam havalandırılmalı, mümkün olduğunca solunmamaya çalışılmalı. Haşere ilaçlarının çocukların kolay ulaşabilir yerlerde muhafaza edilmemesi kesinlikle kilitli dolaplarda muhafaza edilmesi gerekmektedir.

16 ZEHİRLENMEYE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Ocakta yemek ısıtırken veya pişirirken yangın oluşmasına neden olabilecek hareketlerden kaçınmak, acele etmeden dikkatlice davranmak gerekir. Özellikle mutfak kısmında duman dedektörü, gaz alarmı, yangın söndürücü vb. sistemler kullanılması gerekmektedir.

17 ZEHİRLENMEYE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Evde kullanılan civalı sıcaklık ölçerin kırılması ile ortaya saçılan civaya çıplak elle dokunulmaması, solunulmaması ve ortamın hemen havalandırılması gerekmektedir. Ortaya saçılan civa boncukları birbirine değdirilerek yüzey alanının azaltılmasına çalışılmalıdır. Cıvanın alınması için şırınga ya da enjektör kullanılmalıdır. Cıva ağzı iyice kapanabilen, sızdırmaz, su dolu bir kaba alınmalıdır. Halı, battaniye, halı döşeme ve diğer yumuşak materyal üzerine döküldüyse bunlar atılmalı, kesinlikle kullanılmamalıdır.

18 ZEHİRLENMEYE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Evde bir parçayı boyarken veya yapıştırırken çıkan kokunun solunmaması için maske kullanılması gerekmektedir.

19 KIZGIN YAĞ, SICAK MALZEME VEYA YANGIN KAYNAKLI YANIKLAR 5 yaş altı çocuklarda, kaza sonucu ölümlerin %20'sini yanıklara bağlı ölümler oluşturmaktadır.

20 Kızgın yağ, sıcak malzeme veya çıkan yangın sonucu oluşan yanıklar; ev kazaları arasında en sık görülenlerindendir. Yemek yaparken özellikle uzun sapları olan tavaların içerisinde bulunan kızgın yağın dikkatsizliğimiz sonucu üzerimize dökülmesi Yine bu tavaların ocağın ön gözlerinde, çocukların erişebileceği gibi sapları ocaktan dışarı çıkacak şekilde bırakılması Elektrikli ev aletlerinin en çok kullanıldığı mutfaklarda elektrik tesisatından kaynaklı çıkan yangınlar KIZGIN YAĞ, SICAK MALZEME VEYA YANGIN KAYNAKLI YANIKLAR

21 Ocakta yemek yapılırken bir yandan tezgahta bulundurulan temizlik malzemeleri Ocak etrafında, aspiratörde biriken yağ tabakaları Pişirme sonrası elimizin rahatlıkla çarpabileceği şekilde tezgah veya ocak üzerinde bırakılan sıcak tencere, tepsi vb. kaplar Sıcak fırın içerisinden tepsilerin alınması sırasında dikkatsiz davranılması Su ısıtıcılarının suyu kaynatırken dökme ağızlarından çıkan buhara dikkat edilmemesi KIZGIN YAĞ, SICAK MALZEME VEYA YANGIN KAYNAKLI YANIKLAR

22 Isınmak için kullanılan katalitik, rezistanslı sobalar gibi ısıtıcıların tutuşacak malzemelere yakın koyulması veya düşüp tutuşucu malzeme ile temas edebilecek bir şekilde bulunduğu yere düzgün yerleştirilememesi Kullanılan mumların tutuşacak malzemeye yakın yerleştirilmesi KIZGIN YAĞ, SICAK MALZEME VEYA YANGIN KAYNAKLI YANIKLAR

23 Sıcak ütülerin kullanım sırası veya sonrası sıcak tabanlarının bizim veya bir başkasının kolaylıkla çarpabileceği şekilde bırakılması Çakmak vb. malzemelerin çocukların kolay ulaşabileceği yerlerde bırakılması Kapatıldığına emin olunmadan bırakılıp gidilen fırın, ütü, ısıtıcı vb. elektrikli ev aletleri KIZGIN YAĞ, SICAK MALZEME VEYA YANGIN KAYNAKLI YANIKLAR

24 KIZGIN YAĞ, SICAK MALZEME, YANGIN KAYNAKLI YANIKLARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Kızgın yağ tavalarının veya yemek tencerelerinin sapları ocaktan dışarı çıkacak şekilde bırakılmamalı. Ocak önünde çocuğun çıkıp ocak üzerindeki cisimlere ulaşmasına neden olacak basamak, yükseklik vb. olmamasına dikkat edilmeli.

25 KIZGIN YAĞ, SICAK MALZEME, YANGIN KAYNAKLI YANIKLARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Evdeki elektrik tesisatı içerisindeki malzemeler de belli bir zaman sonra ömrünü yitirmektedir. Dolayısı ile işyerleri gibi en az senede bir evinizdeki elektrik tesisatının kayıtlı ve belge numaralı bir elektrik mühendisi tarafından güncel kalibrasyonlu cihazı ile ölçülmesi ve raporlanması gerekmektedir.

26 KIZGIN YAĞ, SICAK MALZEME, YANGIN KAYNAKLI YANIKLARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Ocakta yemek yapılırken özellikle tezgahın temiz, düzenli ve üzerinde ateş ile temas ettiğinde parlama, tutuşma gibi özelliğe sahip bir cismin bulundurulmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Ocak etrafında, aspiratörde biriken yağ tabakalarını düzenli olarak silinmesi gerekmektedir. Ayrıca sonrada aspiratör içerisine taktırılabilecek özel söndürücüler de alınacak önlemler arasında olabilir.

27 KIZGIN YAĞ, SICAK MALZEME, YANGIN KAYNAKLI YANIKLARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Pişirme sonrası elimizin rahatlıkla çarpabileceği şekilde tezgah veya ocak üzerinde bırakılan sıcak tencere, tepsi vb. kaplara dikkat edilmeli, soğuması için alınabiliyorsa daha güvenli bir alana almalı, alınamıyorsa çarpıp zarar vermesini önleyecek şekilde ocak üzerinde konuşlandırmalıyız. Sıcak fırın içerisinden tepsilerin alınması sırasında dikkatsiz davranılmaması gerekmektedir. Özel tasarlanmış bilekleri ve kolun bir kısmını koruyan tepsi tutucular kullanılmalı Su ısıtıcılarının suyu kaynatırken dökme ağızlarından çıkan buhara dikkat edilmesi gerekmektedir. Su ısıtıcısına uzanırken buharın çıktığı yönün arka tarafından yani sapının bulunduğu taraftan uzanmalıyız.

28 KIZGIN YAĞ, SICAK MALZEME, YANGIN KAYNAKLI YANIKLARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Su ısıtıcılarının suyu kaynatırken dökme ağızlarından çıkan buhara dikkat edilmesi gerekmektedir. Su ısıtıcısına uzanırken buharın çıktığı yönün arka tarafından yani sapının bulunduğu taraftan uzanmalıyız. Isınmak için kullanılan katalitik, rezistanslı sobalar gibi ısıtıcıların tutuşacak malzemelere yakın koyulmaması veya düşüp tutuşucu malzeme ile temas edebilecek bir şekilde bulunduğu yere düzgün yerleştirilmesi, yerleştirildikten sonra sağlamlılığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Kullanılan mumların tutuşacak malzemeye yakın yerleştirilmemesi gerekmektedir. Mumlar masum oldukları kadar tehlikelidirler de..

29 KIZGIN YAĞ, SICAK MALZEME, YANGIN KAYNAKLI YANIKLARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Sıcak ütülerin kullanım sırası veya sonrası sıcak tabanlarının bizim veya bir başkasının kolaylıkla çarpabileceği şekilde bırakılmaması gerekmektedir. Çakmak vb. malzemelerin çocukların kolay ulaşabileceği yerlerde bırakılmaması gerekmektedir. Çocuğa özellikle bununla bir oyun olamayacağı anlatılmalıdır. Özellikle hepimizin kapatıldığından emin olamadığımız ve bunun için yollardan geri döndüğümüz fırın, ütü, ısıtıcı vb. elektrikli ev aletleri için evden çıkmadan önce bir kontrol listesi yapmamız gerekmektedir. Bu listeye göre kontrol mutlaka yapılmalı ve liste tamamlanmadan evden çıkılmamalıdır.

30 KAYMALAR, DÜŞMELER, YÜKSEKTEN ÜZERİMİZE CİSİMLERİN DÜŞMESİ Yere dökülen bir sıvıya bastığımızda veya yerde duran bir oyuncağa takıldığımızda bile düşmemiz ve bir yerimizİ incitmemiz kaçınılmaz. Düşmemiz bir yana bir de düşerken bir yerlere çarpmamız ve orada bulunan cisimlerin de bizim üzerimize düşmesi. Yüksekte çalışma eğitimlerimizde de bahsettiğimiz gibi düşmekten çok düşen cisimlerin bizi yaralama ihtimali daha fazladır.

31 KAYMALAR, DÜŞMELER, YÜKSEKTEN ÜZERİMİZE CİSİMLERİN DÜŞMESİ Kaygan zeminlere basıp kaymalar Yerde unutulan cisimlerin üzerine basılması veya takılması ile gerçekleşen düşmeler Seyyar merdivenler ile yaşanılan kazalar Ev içerisindeki merdivenlerin basamaklarında takılıp düşmeler

32 KAYMALAR, DÜŞMELER, YÜKSEKTEN ÜZERİMİZE CİSİMLERİN DÜŞMESİ Dolap, raf vb. üzerinde olan ve düşmemesi için engel koyulmamış cisimler Avize, lamba vb. sarkıtlar Ev camlarının dikkatsizce veya gerekli ekipman olmadan silinmeleri Duvara sabitlenmeyen mobilyalar

33 KAYMALAR, DÜŞMELER, YÜKSEKTEN ÜZERİMİZE CİSİMLERİN DÜŞMESİNE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Kaygan zeminler büyük küçük herkes için tehlikelidir. Buna yol açan farklı nedenler vardır. Örneğin mutfakta kızartma yaparken yağın sıçrayıp yerde kaygan bir zemin oluşturmaması için kızartmanın dikkatli yapılması, işlem sırasında ve sonrasında zeminin kontrol edilmesi gerekli temizliğin yapılması gerekmektedir. Temizlik sonrası ıslak yüzey kuruyana kadar evdeki diğer insanlar uyarılmalı yeni temizlenmiş bölgeye yaklaştırılmamalı. Kullanılan parfüm, temizleyici vb. sıvıların damlacıkları da yere düştükten sonra kaygan zemin oluşturabilir. Dolayısı ile bunları da kullandıktan sonra yerleri kontrol etmeli, kaygan bir durum varsa temizlenmesi gerekmektedir. Temizlik sonrası ıslak yüzey kuruyana kadar evdeki diğer insanlar uyarılmalı yeni temizlenmiş bölgeye yaklaştırılmamalı.

34 KAYMALAR, DÜŞMELER, YÜKSEKTEN ÜZERİMİZE CİSİMLERİN DÜŞMESİNE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Banyo gibi ıslak zeminlerin yoğun olduğu yerlerde ıslaklığı alabilecek havlu vb. malzeme kullanılması gerekmektedir. Sıvıların bulunduğu şişe veya kapların kapaklarının zamanla veya düştüğünde açılarak dökülmeyecek şekilde iyice kapatılması gerekmektedir.

35 KAYMALAR, DÜŞMELER, YÜKSEKTEN ÜZERİMİZE CİSİMLERİN DÜŞMESİNE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Özellikle çocukların oyuncakları oyun alanları dışında yerde unutuluyor sonrasında üzerine basılarak düşmelere veya incinmelere neden oluyor. Kaymaya veya düşmeye neden olacak cisimlerin yerde unutulmaması konusunda bütün aile bireylerinin bilgilendirilmesi ve yerde bir cisim görüldüğü takdirde kaldırılması yönünde eğitilmesi gerekmektedir. Sandalye vb. amaca hizmet etmeyen bir yükseltinin üzerine çıkılmaması gerekmektedir.

36 KAYMALAR, DÜŞMELER, YÜKSEKTEN ÜZERİMİZE CİSİMLERİN DÜŞMESİNE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Seyyar merdivenin düşmemesi için yere düzgün bir şekilde koyulduğundan emin olmak gerekmektedir. Tek parçalı merdiven ise 4’e 1 kuralı uygulanmalıdır. Yani merdiven boyu 4 metre ise merdiveni dayadığınız duvar ile yerdeki merdiven ayağı arası 1 metre olmalıdır. İki parçalı çok amaçlı merdiven ise ikinci bir kişinin yardımı istenmelidir. Merdivenin son 3 basamağına kesinlikle çıkılmaması gerekir.

37 KAYMALAR, DÜŞMELER, YÜKSEKTEN ÜZERİMİZE CİSİMLERİN DÜŞMESİNE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Ev içerisindeki merdivenlerin basamaklarının ucuna kaydırmaz bantlar yapıştırılmalı, merdiven trabzanlarının sağlam olup olmadığı kontrol edilmeli değilse sağlamlaştırılmalıdır.

38 KAYMALAR, DÜŞMELER, YÜKSEKTEN ÜZERİMİZE CİSİMLERİN DÜŞMESİNE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Dolap, raf vb. üzerinde mümkünse cisim bulundurulmamalı. Bulunduruluyorsa da sabitlenerek veya önüne set çekilerek düşüp zarar vermesinin engellenmesi gerekir. Mobilyaların mutlaka duvara sabitlenmeleri gerekmektedir.

39 KAYMALAR, DÜŞMELER, YÜKSEKTEN ÜZERİMİZE CİSİMLERİN DÜŞMESİNE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Avize, lamba vb. sarkıtların zaman zaman kontrol edilerek kendi kendine veya bir darbe ile düşme ihtimali ortadan kaldırılmalı. Her yıl yaklaşık 700 insan cam silerken düşmektedir. Ev camları gerekli ekipman olmadan kesinlikle silinmemelidir. Pencere önlerinde basamak vb. yükseltilerin olmamasına dikkat edilmelidir.

40 ELEKTRİK ÇARPMASI VE YANIKLARI Evlerde yaşanılan bir diğer kaza sebebi de elektrik çarpılmaları ve bu durum sonucu oluşabilecek yanıklardır. Elektrik çarpmaları büyük küçük ayırt etmemektedir.

41 ELEKTRİK ÇARPMASI VE YANIKLARI Elektrikli ev aletleri ile ıslak zemin üzerinde çalışılması Elektrik prizlerinin topraklı ve muhafaza kapaklı olmaması Çocukların bu konularda uyarılmaması

42 ELEKTRİK ÇARPMASI VE YANIKLARI Elektrik tesisatının periyodik olarak yetkili kişi veya kurumlara kontrol ettirilmemesi Kullanılan cihazlarda zarar görmüş kabloların tamir edilmeden kullanılmaya devam edilmesi

43 ELEKTRİK ÇARPMASI VE YANIKLARI Ev tesisatında yapılacak bir uygulamanın bilinç ve bilgi sahibi olmayan, evin bireyleri tarafından yapılması

44 ELEKTRİK ÇARPMASI VE YANIKLARINA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Elektrikli ev aletlerini kullanırken ıslak zemin üzerinde veya yakınında olup olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Banyo gibi ıslak zeminin üzerinde çalışan cihazlara da özellikle dikkat etmek gerekir.

45 ELEKTRİK ÇARPMASI VE YANIKLARINA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Elektrik prizlerinin mutlaka topraklı ve muhafaza kapaklı olması gerekmektedir. Ayrıca prizlerin çocukların erişemeyeceği yüksekliklerde olması da dikkat edilecek bir diğer husustur.

46 ELEKTRİK ÇARPMASI VE YANIKLARINA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Evlerdeki elektrik tesisatı zamanla eskiyebilir ve bizler fark etmeden ileride daha büyük sorunlar çıkaracak bir hal alabilir. İş sağlığı ve güvenliği hizmeti alan işletmelerde yapıldığı gibi her sene en az 1 kere yetkili kişi ve kurumlar tarafından evdeki prizlerin topraklama ölçümlerinin yapılması, sigortalara termal kamera ile bakılması ve bu sonuçlara göre iç tesisat uygunluk raporunun alınması gerekmektedir.

47 ELEKTRİK ÇARPMASI VE YANIKLARINA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Kullanılan cihazların zarar görmüş kabloları tamir edilmeden kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

48 ELEKTRİK ÇARPMASI VE YANIKLARINA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Ev tesisatında yapılacak bir uygulama için lütfen bilgi ve tecrübe sahibi işin uzmanına başvurun. Kahramanlık yapmaya gerek yok !

49 BOĞULMALAR Evde boğulma tehlikesi geçirmeye sebep olacak farklı nedenler vardır. ABD'de yılda ortalama 8000 boğulma olayı meydana gelmekte ve bunun %40'ı 4 yaş ve altı çocuklarda görülmektedir.

50 BOĞULMALAR Boğaza veya buruna ufak cisimlerin kaçması ile boğulma tehlikesi yaşarız. Bu bazen bakliyatlar gibi gıdalar, bazen de ufak parçalı oyuncak, boncuk vb. kolay yutulabilir, buruna sokulabilir cisimler ile meydana gelebilir.

51 BOĞULMALAR Boğucu gazların ortamdaki oksijen ile yer değiştirebilme özelliği vardır. Bu da ortamdaki oksijenin azalmasına hatta tükenmesine yol açar. Bunun sonucu boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalırız. Boğucu gazlara örnek vermek gerekirse; Karbondioksit Gazı, LPG ( Tüp Gazı ), Helyum Gazı, Metan Gazı ( Doğalgaz )

52 BOĞULMALAR Bahçedeki yüzme veya süs havuzları özellikle çocuklar ve yüzme bilmeyenler için büyük tehlikedir. Banyoda içi su dolu küvet özellikle küçük çocuklar için çok tehlikelidir.

53 BOĞULMALAR Büzülebilen ipli kapüşonlu veya yakalı giysiler küçük ihtimalde olsa ortamdaki kanca vb. çıkıntıya takılarak boğulmalara neden olabilir.

54 BOĞULMALARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Özellikle çocukların ağzına veya burnuna ufak cisimler sokma ihtimali çok yüksektir. Ufak tanelere sahip bakliyatları çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamalıyız. Yemek yerken şaka veya oyun olmayacağı çocuklara anlatılmalıdır. Çocukların yaşlarına göre oyuncak seçimi yapılmalı, ufak parçalı oyuncaklar kesinlikle ortalıkta bırakılmamalı, toplanmalıdır. Dikiş nakış sırasında kullanılan boncuk vb. kolay yutulabilir, buruna sokulabilir cisimler yine ortalıkta bırakılmamalı, bunlarla çalışılırken düzenli ve tertipli bir şekilde çalışılmalıdır.

55 BOĞULMALARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Boğucu gazlara örnek verdiğimiz; Karbondioksit, kokusuz bir gazdır ve havadan ağır olduğu için yer seviyesinde birikir. LPG, kokusu olan bir gazdır ve havadan ağır olduğu için yer seviyesinde birikir. Metan gazı yani evlerimizde kullandığımız doğalgaz ise çürük yumurta gibi koktuğu söylenir ve havadan hafif olduğu için tavan seviyesinde birikir. Gazların ortamda fark edilmesi için bazen geç kalınabilir. Bu nedenle son zamanlarda evlerde önemi daha da artan gaz dedektörleri kullanılmalıdır.

56 BOĞULMALARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Bahçedeki yüzme veya süs havuzları etrafında çocukların oyun oynamasına izin verilmemelidir. Bahçeye kurulan oyun havuzlarında ise ebeveyn kontrolünde çocukların oynamasına izin verilmelidir. Havuza düşen kişi her ne kadar yüzme biliyor olsa da havuza düşerken bir yere çarpıp bayılmayacağı veya çarpmasa bile düştüğünde panik yapmayacağını bilemeyiz. İçi su dolu küvet veya leğenlerin bulunduğu alanlara çocukların girmesi engellenmelidir.

57 BOĞULMALARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Büzülebilen ipli kapüşonlu veya yakalı giysiler küçük ihtimalde olsa ortamdaki kanca vb. çıkıntıya takılarak boğulmalara neden olabilir. Bu tarz giysiler özellikle bir yerden bir yere atlayarak zıplayarak oyun oynarken daha yüksek bir yerden düşme ihtimali olacağından çocuklara giydirilmemelidir.

58 KESİLME, SIKIŞMA VE BATMALAR Özellikle cam bardak, porselen tabak vb. kesebilen ve batabilen eşyaların kırılınca özellikle el veya ayaklarımıza batması Mutfakta yemek yaparken kullanılan bıçak vb. kesici aletlerin dikkatsizliğimiz sonucu elimize batması veya kesmesi

59 KESİLME, SIKIŞMA VE BATMALAR Dikiş sırasında kullanılan iğne, makas gibi aletlerin elimize batması veya kesmesi Dikiş sırasında yere düşen ve unutulan iğneler Raptiye vb. batmaya neden olacak cisimler

60 KESİLME, SIKIŞMA VE BATMALAR Kapı, pencere, çekmece gibi açılır kapanır mekanizmalar ile oynamayı seven çocukların parmaklarını veya ellerini bu mekanizmaların arasına sıkıştırmaları Çivi vb. parçaların bulunduğu yapı malzemeleri

61 KESİLME, SIKIŞMA VE BATMALARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Cam, porselen gibi kırıldığında kesme veya batma ihtimali olan malzemelerin kırıldığı yüzeyden temizlenmesi sırasında dikkatli davranmalıyız. Yüzeyden iyice temizlendiğine emin olunmalı ortamda başka parçası kalıp kalmadığı dikkatlice araştırılmalı. Bıçak vb. kesici aletleri kullanırken daha da dikkatli davranılmalı, tezgah vb. çocukların kolay ulaşabileceği yüzeylerde unutulmamalıdır.

62 KESİLME, SIKIŞMA VE BATMALARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Dikiş sırasında iğne, makas gibi aletlerin daha çok elimize batma ihtimali yüksek sivri uçlu cisimleri kullanırken çok daha dikkatli davranmalı, yine de batmaya veya kesmeye karşı koruyu eldiven veya yüksük vb. ekipmanlar kullanmalıyız. Dikiş diktiğimiz veya uygulama yaptığımız yerin çevresinde eşya, malzeme vb. bulunmaması, zeminin karışık şekilli bir yüzey ile kaplı olmaması, düşen bir cismin rahatlıkla bulunmasına, düştüğü yerde unutulmamasına yardımcı olacaktır. İğne, raptiye gibi batma ihtimali olan metal cisimleri toplamak için mıknatıs veya manyetik süpürgeler kullanılabilir.

63 KESİLME, SIKIŞMA VE BATMALARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER Çocuklar kapı, pencere, çekmece gibi açılır kapanır mekanizmalar ile oynamaya bayılırlar. Bu da beraberinde parmak, el vb. sıkıştırma kazalarını yanında getirebilir. Öncelikle çocuklarımız ile bu durumun ciddiyetini konuşmalı, gerekirse bu tür mekanizmalar için özel tasarlanmış kilitler kullanılmalıdır. Ev içerisinde yapılan tadilatlar veya uygulamalar sırasında dikkatli davranmalı, dağınık çalışılmamalıdır. İşlem tamamlandıktan sonra çivi vb. ufak parçalar saklama kutularına geri koyulmalı; keser, testere vb. kesici aletler yine alet kutusuna koyularak etrafta bir cisim unutulmadığına emin olunmalıdır.

64 Bütün bu gerekli önlemlere ek olarak, Ailenin her ferdinin ezbere bileceği veya rahatlıkla ulaşabileceği acil numaralar listesi yapılmalıdır. Ayrıca oluşabilecek her durum için ne yapılacağı ile ilgili acil durum eylem planı yapılmalıdır.

65 Apartmanlar veya sitelerin kazan dairelerinde bulunan kazanların yıllık olarak Makine Mühendisleri Odası (MMO) ‘na kayıtlı bir makine mühendisi tarafından periyodik muayenelerinin yapılması oluşabilecek bir kazan patlaması vb. tehlikenin riskini azaltacaktır.

66 Apartman veya sitelerin ortak alanlarında bulunan yangın dolapları, yangın söndürücülerin de yine yıllık olarak Makine Mühendisleri Odası (MMO) ‘na kayıtlı bir makine mühendisi tarafından periyodik muayenelerinin yapılması, oluşabilecek bir yangın sırasında sistemin sağlıklı kullanılmasına izin verecektir.

67 Evde yaşanılan kaza türleri ve alınacak önlemler saydıklarımızla bitmez. Amacımız, burada yazılanlardan yola çıkarak sizlere başka ihtimalleri de düşündürtmek ve tedbir almanızı sağlamak..

68 Hayatımızın her alanında riski öngörebilme bilinci ile yaşamaya alışmamız gerekmektedir. Bu bilinç ile hareket ederken her evden en az bir kişinin evde veya dışarıda yaşanılan bir kazada, profesyonel destek gelene kadar yaralıya müdahale edebilmesine yardımcı olacak İLK YARDIM EĞİTİMİ ‘ni alması en doğru kararlardan biri olacaktır.

69 WWW.ISGDESTEK.NET WWW.ISGDESTEK.NET TEŞEKKÜRLER..


"EVDE SAĞLIKLI VE GÜVENLİ YAŞAM Murat ETLİÇ İsg Planlama ve Yönetim Danışmanı Yüksekte Çalışma Eğitmeni Yangın Eğitmeni linkedin.com/in/muratetlic facebook.com/muratetlic." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları