Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AYIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AYIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ"— Sunum transkripti:

1 AYIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ

2 AYIN ÖZELLİKLERİ Gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz ay dünyanın doğal bir uydusudur. Ay güneşten gelen ışınları yansıtmaktadır, kendisi bir ışık kaynağı değildir. Ay küre şeklinde bir gök cismidir.

3 AYIN ÖZELLİKLERİ Dünya Ay’a göre çok büyüktür. Dünyanın çapı ayın çapından 4 kat daha fazladır. Dünyanın içine yaklaşık olarak 64 tane ay sığabilir. Ay dünyadan küçük olmasına rağmen gökyüzüne bakıldığında Güneş kadar büyük görülmektedir. Aslında bunun nedeni ayın dünyamıza yakın Güneşin ise çok uzak olmasıdır. Ay dünyamıza 380 bin km uzaklıktadır. Güneş ise km uzaklıktadır.

4 Ay Dünyadan çok küçüktür

5 AYIN ÖZELLİKLERİ Ay hem kendi ekseni etrafında hem de Dünyanın etrafında dönmektedir. Ayın kendi etrafında dönme hızı ve Dünyanın etrafında dolanma hızı eşittir. Bu nedenle biz hep ayın aynı yüzünü görmekteyiz. Ayın dünyadan görülmeyen yüzüne karanlık yüz denir.

6 AYIN ÖZELLİKLERİ Aya ilk olarak 1969 yılında Apolla 11 isimli uzay aracı ile Edwin Aldrin ve Neil Armstrong gitmişler, aya ilk ayak basan kişi Neil Armstrong olmuştur.

7 AYIN ÖZELLİKLERİ Ay da dünya gibi katmanlardan oluşmuştur. İçten dışa doğru çekirdek, manto ve kabuk olmak üzere üç katmanı vardır. Ayın yüzeyi pürüzsüz değildir. Üzerinde kayalıklar, düzlükler, vadiler, dağlar ve çukurlar (krater) vardır.

8 AYIN ÖZELLİKLERİ Ayda çekim kuvveti vardır. Yani ayda olan varlıklar uçmazlar. Kütlesi küçük olduğu için çekim kuvveti Dünyanın çekim kuvvetinin 1/6’sı kadardır. Bu nedenle dünyadan Aya giden insanların ağırlığı 1/6 oranında azalır. Ayın atmosferi çok ince olduğu için yok kabul edilir. Atmosferi olmadığı için su ve hava yoktur. Bu nedenle insanların yaşaması için elverişli değildir. Atmosferi olmadığı için ayda yağmur, kar, bulut ve rüzgâr gibi hava olayları olmaz. Hava olayları olmadığından ayın yüzeyine oluşan bir iz yok olmaz. Yıllar önce oluşan bir ayak izi bozulmadan kalabilir.

9 AYIN ÖZELLİKLERİ Kütlesi küçük olduğu için çekim kuvveti Dünyanın 1/6 kadardır. Su ve toprak bulunmaz. Atmosferi yoktur. Yani ayda gaz yoktur. Yüzeyi Güneşten gelen ışınlar nedeniyle gündüzleri çok ısınır geceleri ise çok soğur. Isınma ve soğuma nedeniyle Ayda bulunan kayalar parçalanarak taşlara, kumlara ve en sonunda toz parçalarına dönüşür. Üzerime düşen meteorlar atmosferi (koruyucu kalkan) olmadığından parçalanmazlar ve derin çukurlar oluştururlar. Hava olayları olmaz. (yağış, rüzgar vb.)


"AYIN YAPISI ve ÖZELLİKLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları