Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İŞLETİM SİSTEMİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İŞLETİM SİSTEMİ."— Sunum transkripti:

1 İŞLETİM SİSTEMİ

2 İşletim sistemi Nedir? Bilgisayardaki tüm donanımları yönlendiren, diğer tüm yazılımların çalışmasını sağlayan, insanlar ile donanımlar arasında köprü görevi yapan temel yazılımdır.

3 İşletim Sisteminin Görevleri
İşlem Yönetimi : Verilen işlemlerin belirli bir sırada ve zamanda uygulanmasını sağlar. Bilgisayar ile çevre birimleri (yazıcı,kamera,hoparlör gibi) arasındaki veri alışverişini denetler. Ana belleği (RAM) yönetmek. Harici kayıt cihazlarını yönetmek. Bilgisayar sisteminin güvenliği ve kontrolünü sağlamak. Dosya ve klasör yönetimini sağlamak.

4 İşletim Sistemi Olmazsa;
İşletim sistemi yüklü olmadan bilgisayar, tablet veya telefonumuz açılmadığı için kullanamayız.

5 İşletim Sistemi Nerelerde Kullanılır?
İşletim sistemleri bilgisayar, tablet, oyun konsolları, cep telefonları, arabalarda, beyaz eşyalarda hatta kol saatlerinin içinde bile yüklü olabilir.

6 İşletim Sistemi Çeşitleri?
Bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemleri şunlardır; 1. Windows 2. Linux 3. Macintosh (MacOS) 4. Android 5. ios

7 İşletim sistemi kullanım oranları

8 1. WİNDOWS

9 1. WİNDOWS İlk olarak 1985 yılında yayımlanan Windows, kişisel bilgisayarların iş dünyasına hakim olmuştur. Windows, masaüstü pazarında en yaygın kullanılan işletim sistemidir.

10 1. WİNDOWS Windows işletim sisteminin üreticisi olan firma MİCROSOFT ‘ tur. Microsoft firmasının sahibi ise dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates ‘tir.

11 WİNDOWS TARİHİ Windows 1.0 :
İlk windows sürümü 1985 yılında piyasaya çıktı. İlk Windows olduğu için yeniliklerinden pek fazla bahsedemediğimiz Windows 1.0, MS-DOS üzerine geliştirilen 16 bitlik bir işletim sistemidir.Windows 1.0 ile birlikte ilk kez Notepad, Paint, Writer gibi temel Windowsyazılımları ortaya çıkmıştır.

12 WİNDOWS TARİHİ 2. Windows 2.0 : 1987 yılında piyasaya çıktı.
İlk kez Ofis ailesinin Word ve Excel üyeleri, Windows 2.0 ile birlikte duyurulmuş, ancak Mac OS X benzerliği nedeniyle Microsoft ve HP, Apple tarafından açılan davalar ile boğuşmuştur.

13 WİNDOWS TARİHİ 3. Windows 3.0: 1991 yılında piyasaya çıktı.
İlk kez oyunların geldiği Windows 3.0, Solitaire ve Minesweeper gibi oyunların çıktığı işletim sistemi olmuştur. Windows işletim sistemleri arasında ilk kez büyük başarı yakalayan sürüm olan Windows 3.0, kullanıcı arayüzünde önemli iyileştirmelerle gelmişti.

14 WİNDOWS TARİHİ 4. Windows 95: 1995 yılında piyasaya çıktı.
1995 yılında duyurulması nedeniyle 95 adını kullanan Windows 95, ilk 32 bit Windows sürümüdür. Başlat menüsünün çıkış yaptığı işletim sistemi olan Windows 95 ile aynı zamanda görev çubuğu da kullanıma sunulmuştur.

15 WİNDOWS TARİHİ 5. Windows 98: 1998 yılında piyasaya çıktı. İlk defa internet explorer ve başlat menüsü olan sürümüdür. Windows 95 gibi duyurulduğu yıla göre adlandırılan Windows 98, geliştirilen internet hizmetleri, hızlı başlat ve harici aygıtlar ile hızlı bağlantı özelliği ile dikkat çekmiştir. Outlook yazılımının da çıkış noktası olan Windows 98, Microsoft WebTVyazılımı ile TV izleme olanağı sunmuştur.

16 WİNDOWS TARİHİ 6. Windows 2000: 2000 yılında piyasaya çıktı. Windows 98‘deki tüm sorunların onarıldığı Windows ME, Windows Live Movie Maker ve Windows Media Player yazılımlarına ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Windows ME ile birlikte sistem geri yükleme özelliği duyurulmuştur.

17 WİNDOWS TARİHİ 7. Windows XP: 2001 yılında piyasaya çıktı. Windows ailesinin en uzun süre kullanılmış sürümüdür yılına kadar satılmıştır.

18 WİNDOWS TARİHİ 8. Windows Vista: 2007 yılında piyasaya çıktı. Windows kenar çubuğunun da ilk kez geldiği Windows Vista, XP’de çok stabil çalışan pek çok seyi bozması ile ilk kez duyurulduğunda hiç sevilmemiş, Service Pack 1 ve 2 güncellemeleri ile yaşanan sorunlar düzelmesine karşın, kullanıcılar Vista‘yı tercih etmemiştir.

19 WİNDOWS TARİHİ 9. Windows 7: 2009 yılında piyasaya çıktı.

20 WİNDOWS TARİHİ 10. Windows 8: 2012 yılında piyasaya çıktı.

21 WİNDOWS TARİHİ 11. Windows 8.1: Windows 8‘de yaşanan sorunların giderildiği ve Windows 7 kadar işlevli olmasa da bir başlat menüsünün getirildiği Windows 8.1, Windows 8 ile kıyaslandığında çok daha fazla beğenilmiş, ancak yine de Windows 7 kadar başarılı olamamıştır.

22 WİNDOWS TARİHİ 12. Windows 10: 2015 yılında piyasaya sürülen ve en son Windows sürümü olan Windows 10, başlat menüsünün geri gelip metro arayüzü ile birleşmesi, Cortana, Microsoft Edge gibi pek çok yenilikle gelmiş ve yapılan araştırmalarda kullanıcılardan tam puan almıştır. Windows 10 Yıldönümü güncellemesi ile sistemdeki birçok hata giderildiği gibi yeni özellikler de kullanıcılara sunuldu.

23 2. LİNUX

24 Linux, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.
1991 yılında Linus adlı bir öğrenci tarafından bu projeye başlanmıştır.

25 2. LİNUX İnternet'ten kurulumu ücretsiz indirebilir ve talimatları takip ederek bilgisayarımıza kurabiliriz. Linux ‘un en önemli özeliklerinden biri de virüssüz olmasıdır. Virüs olmadığı için antivirüse ihtiyaç duyulmamaktadır. Tüm bunlara rağmen, tahmini hesaplar Linux'un %2,3 oranlarında kişisel bilgisayarlarda kullanıldığını göstermektedir.

26 PARDUS Pardus, Türkiye'de TÜBİTAK  tarafından geliştirilen bir Linux sürümüdür. Planlamasına 2003 yılında başlanmış olup 2005’te piyasaya sürülmüştür. Pardus adı, Anadolu Parsı'nın bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana'dan gelmektedir.

27

28 APPLE

29 Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kuruldu.
APPLE Şirket 1 Nisan 1976 yılında  Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından  kuruldu.

30

31 APPLE İSMİ

32 APPLE ÜRÜNLERİ Mac serisi bilgisayar iPod müzik çalar
iPhone akıllı telefon iPad tablet bilgisayar Apple Wacth akıllı saat

33 MOBİL İŞLETİM SİSTEMLERİ

34

35 Günümüzün mobil işletim sistemleri:
1-Android OS 2-iOS 3-Bada OS 4-Windows Mobile OS 5-Symbian OS 6-Blackberry OS 7-webOS 8-Maemo OS 9-Asha Platform 10-MeeGo OS 11-Tizen OS 12-LiMo OS 13-Sailfish OS

36 ANDROİD Geliştiricisi: Google
Bulunduğu markalar: Samsung, HTC, LG, Sony , Huawei, Trident, Alcatel, Poly, Reeder, Acer, Motorola, Dell, General Mobile... Uygulama ortamı: Google Play Store

37 ANDROİD Linux tabanlı bir işletim sistemidir.
Bir çok cihazda bulunmasının sebebi açık yapılı olmasıdır. Sadece parmak etkileşimi ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.

38 Sadece parmak etkileşimi ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.
BADA Samsung bu işletim sistemini kendi cihazlarında kullanmak üzere tasarlamıştır. Sadece parmak etkileşimi ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.

39 BADA Geliştiricisi: Samsung Bulunduğu markalar: Samsung
Uygulama ortamı: Samsung Apps

40 İOS Geliştiricisi: Apple Uygulama ortamı: iTunes
Bulunduğu cihazlar: iPhone, iPod Touch, iPad serileri

41 İOS Kapalı yapılı bir işletim sistemidir. Mac OS tabanlıdır.
Sadece parmak etkileşimi ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.

42 WİNDOWS MOBİLE OS Windows tabanlı bir işletim sistemidir.


"İŞLETİM SİSTEMİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları