Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İNTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANIMI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İNTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANIMI"— Sunum transkripti:

1 İNTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANIMI

2 İNTERNET İnternet’in Faydaları
Dünyanın en büyük bilgi havuzudur. Sanal bir kütüphanedir. Milyonlarca kişi birbirleriyle zaman-mekan kısıtlaması olmadan görüşebilmektedir. Her türlü zaman ve daha fazla para kaybına yol açacak işler (bankacılık işlemleri, fatura yatırma, alışveriş yapma, vergi ödeme gibi) internet üzerinden yapılabilmektedir.

3 İNTERNETİN ZARARLARI Şiddet ağırlıklı oyunlar, şiddet ve pornografik bilgiler içeren siteler toplumun ruh sağlığını bozmakta. İnternetin başında geçirilen uzun zaman internete bağımlılık gelişmesine sebep olabilir. Bu süreçte yapılabilecek sosyal, sportif ve sanatsal etkinliklerden mahrum kalınır.

4 İNTERNETİN ZARARLARI İnternette fazla zaman geçiren gençler giderek yalnızlaşmakta ve yüz yüze ilişki kurmakta güçlük çekmektedirler. İnternet kullanım süresi arttıkça saldırganlık, genel sağlık durumunda bozulma (göz yorgunluğu, sırt-boyun ağrıları, uykusuzluk, yorgunluk, hareketsiz kalma vb.) ve depresif belirtiler görülme oranı artmaktadır.

5 İNTERNETİN ZARARLARI Gençlerin aile ile geçirdiği zaman ve yüz yüze iletişim azalmakta, bu da aile içi çatışmaya neden olduğu gibi; günlük işlerin, ödevlerin aksamasına ve zaman kaybına neden olmaktadır.

6 Günde 3 saatinizi bilgisayar başında geçirdiğinizi düşünelim
Günde 3 saatinizi bilgisayar başında geçirdiğinizi düşünelim. Sadece 3 saat. Ayda 90 saat yapar. Bir yılda ise 1080 saat. Bu da tam olarak 45 gün demek. Kaç saat uyuyoruz peki. Ortalama bir uyku süresi yaklaşık olarak 8 saat. Ayda 240 saat. Bu da yılda 2880 saat yapıyor. Uyku süremizde bir yılda 120 gün = 165 Yani arkadaşlar 1 yılın neredeyse yarısını uyuyarak ve bilgisayar başında geçiriyoruz. Ne büyük bir zaman kaybı!

7 İnterneti çekincelerinden dolayı kullanmamak;
Kaza olabilir diye trafiğe çıkmamaya, araç kullanmamaya benzer.

8 PEKİ NE YAPMALIYIZ??? Sanal kütüphaneler kullanılırken gerçek kütüphaneler rafa kaldırılmamalı, kitap okuma alışkanlıkları kaybedilmemelidir. İnternet ortamının, doğal ortamın sınırlarını geçmemesine dikkat edilmelidir. Mesela arkadaşlarımızla “msn-whatspp”den görüşmek yerine yüz yüze görüşmeyi tercih etmeliyiz. Tek uğraşımız internet olmamalı, boş zamanlarımızı değerlendirmek için farklı etkinliklere de yer vermeliyiz.

9 Sosyal Medya Nedir? İnternet kullanıcılarının birbirileriyle bilgi, görüş, ilgi alanlarını, yazılı görsel ya da işitsel bir şekilde paylaşarak kurmaları için olanak sağlayan araçlar ve web içermektedir. iletişim sitelerini

10 2,5 milyar insan internet kullanıyor
Dünya’da 2,5 milyar insan internet kullanıyor 1.184 milyar güncel aktif facebook kullanıcısı var Türkiye’de Toplam nüfusun %45’i internet kullanıyor 36 milyon aktif facebook kullanıcısı var. Günde ortalama 7 saatimizi internet başında 2.5 saatimizi ise sosyal medyada harcıyoruz. Kaynak: Global Digital Istatistics 2014

11 Sosyal Medyanın Yararları
Eski arkadaşlarınıza ulaşabilir, yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. İletişimde zaman ve mekan engellerini ortadan kaldırabilirsiniz. Yaşam tarzınıza ve düşüncelerinize göre gruplar kurabilir ve sayfalar açabilirsiniz. Yalnızlık depresif Yalnızlık duygusunun neden olacağı depresif düşüncelerden uzak kalabilirsiniz. duygusunun neden düşüncelerden olacağı uzak kalabilirsiniz.

12 Sosyal Medyanın Zararları
Sosyal Medyadan uzaklaştığında oluşan agresiflik ve depresiflik hali. Kişisel, ailevi ve iş mahremiyetiniz deşifre olabilir. hayatınızdaki Sosyal medya sizi haline getirebilir. asosyal bir insan Sosyal medya kültürünü arttırdı. Narsisizme yol açabilir. dedikodu

13

14 Sosyal Medyanın Zararları
Sosyal Medyada üzerinden gerçekleşen dolandırıcılık her geçen gün artıyor. Birçok zararlı yazılım sosyal medya kanalıyla bulaşabilir. boşanma, intihar, Paylaşılan kişisel bilgi ve resimler kayıt altındadır ve tehlikeli kullanıma açıktır. Zararlı sosyal örgütlenmeler olabilir. Sosyal medya dili yozlaştırıyor.

15

16 Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Üzgün, kırgın ve öfkeli olduğunuz durumlarda ruh halinizi yansıtacak iletiler paylaşmaktan çekinin. Son pişmanlık fayda etmeyebilir. Siyaset, spor, din, terör, cinsellik gibi konularda yorum yaparken dikkatli olun. Tatil ve eğlence fotoğraflarınızı sosyal medyada paylaşırken dikkatli olun. Paylaşımlarınızda telif haklarının ihlaline dikkat edin.

17 OLTALARINA TAKILMAMAK İÇİN
KİMLİK AVCILARININ OLTALARINA TAKILMAMAK İÇİN İlk olarak sayfanın güvenlik sertifikasının olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Özellikle kullanıcı adı, parola ve kredi kartı gibi gizli ve özel bilgilerin girilmesi gereken siteleri google gibi arama motorlarından aratmak yerine web sitesinin adresini direk adres satırına yazmak daha güvenlidir. Kimlik ve banka bilgilerimizi isteyen e-postalara cevap vermemeli ve e-postayı silmeliyiz. Bedava Kampanya ve tekliflerin yapıldığı sitelerde veya sitelerin içerisinde sürekli karşımıza çıkan küçük reklam pencerelerinin de sahte sayfalara yönlendirme ihtimalleri çok yüksektir. İtimat etmemeliyiz.

18 Adres satırında https protokolünün ve kilidin olması bu sayfanın GÜVENLİK SERTİFİKASININ olduğunu, güvenilir bir sayfa olduğunu gösterir.

19 Size gönderilen her linke tıklamayın, Casus bilgilerinizi çalan virüsler olabilir.
Güvenlik ve gizlilik ayarlarınızı mutlaka yapın. Profilinizdeki tüm bilgilere herkes tarafından ulaşılmasını engelleyin. Profilinizde kredi kartı numarası kimlik numarası, adres, telefon, okul adı vb. bilgileri paylaşmayın. Yabancı kişileri arkadaş olarak eklemeyin. Sizi tanımayan insanlar, size arkadaşlık gönderiyorsa iyi niyet beklemeyin.

20 Sosyal Medya Bağımlılığı
Sosyal medya ile ilgili bağımlılık türüdür ve görece yeni bir kavramdır. İşini, gücünü, ailesini ve hatta yeme içmesini bile ihmal edecek düzeyde sosyal medya kullanan insanlar bağımlı kabul edilebilir. Ancak bu bağımlılık halen dünya genelinde tıbbi açıdan bir hastalık olarak değerlendirilmemektedir. Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi (BRSHH) bünyesinde açılan İnternet Bağımlılığı Polikliniği’nde, internet bağımlısı kullanıcılar tedavi görüyor.

21 Sosyal Medya Bağımlılığı
Sosyal Medya Hastalıkları •Fare-klavye hastalığı •Hikikomori •Ego sörfü •Blog ifşacılığı •Youtube narsisizmi •Myspace taklitçiliği •Google takibi •Siberhondrik •Photolurking •Wikipedializm •Crackberry •Cheesepodding

22

23 Televizyonun kumandasını kullandığımız gibi, bilgisayarında kapatma düğmesini kullanmayı öğrenmeliyiz. Yerinde ve zamanında kullanıldığında çok önemli bir buluş olan interneti doğru kullanmak dileğiyle…


"İNTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANIMI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları