Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yeryüzü Suları Durgun sular Okyanus Deniz Göl BuzullarAkarsular Nehir Irmak Çay Dere.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yeryüzü Suları Durgun sular Okyanus Deniz Göl BuzullarAkarsular Nehir Irmak Çay Dere."— Sunum transkripti:

1

2

3 Yeryüzü Suları Durgun sular Okyanus Deniz Göl BuzullarAkarsular Nehir Irmak Çay Dere

4 Yeraltı Suları Pınar(Kaynak)KuyuArtezyen

5 Yeryüzündeki su kaynaklarından buharlaşan su buharı (gaz halde) Olarak birikiyor

6 Su, tatlı ve tuzlu olmak üzere ikiye ayrılır. Doğadaki Tuzlu Sular OkyanuslarDenizler Tuz Gölleri

7 Doğadaki Tatlı Sular GölYeraltı sularıIrmakÇay

8 Kaynak Yer altında biriken sular bazen kendiliğinden Yer altında biriken sular bazen kendiliğinden yeryüzüne çıkıyor.İşte bu suların yeryüzüne çıktı- ğı yere “kaynak”,bu sulara da “kaynak suyu” adı- nı veriyor. Kaplıca Suları Çok derinlere inen kaynak sularının ısındığı ve yeryüzüne sıcak su olarak çıkıyor.Bu sulara “kap- lıca suları” adını veriyor.Kaplıca suları sıcaklıkları 20 dereceyi aşan ve içerdikleri maden tuzlarıyla şifalı sular olarak adlandırılıyor.

9 SU KATISIVIGAZ

10

11 Su ısı etkisiyle farklı hallere dönüşerek nem,bulut,sis,yağmur,kar Sulu sepken,dolu,çiy,kırağı gibi birbirinden ilginç hava olaylarını oluşturuyor

12 Su Döngüsü Suyun yeryüzü ile atmosfer arasında dev- Suyun yeryüzü ile atmosfer arasında dev- Vam eden bu çevrime “su döngüsü” denir.

13 Buharlaşma Buharlaşma Yağış Yağış Terleme Terleme

14

15 Gerekli Bilgiler Güneş ışınları 8 dk. Güneş ışınları 8 dk. Yeryüzüne ulaşır.

16 Güneş; yeryüzündeki havayı,karaları,suları ve tüm canlıları ısı- Tır.Su döngüsü ve diğer hava olaylarının oluşmasını sağlar.

17 Güneş;Samanyolu Gökadası’nda bilinen 200milyardan birisidir.Kütlesi sıcak gazlardan oluşan ve çevresine ısı ve ışık yayan bir yıldızdır. Güneş;Samanyolu Gökadası’nda bilinen 200milyardan birisidir.Kütlesi sıcak gazlardan oluşan ve çevresine ısı ve ışık yayan bir yıldızdır. Güneş’in çapı,Dünya’nın çapının yaklaşık 110 katıdır.Ağırlığı ise 333.000 katıdır.Güneş’ten çı- Güneş’in çapı,Dünya’nın çapının yaklaşık 110 katıdır.Ağırlığı ise 333.000 katıdır.Güneş’ten çı- kan enerjinin 2 milyonda 1’i yeryüzüne ulaşır.Güneşin çekim kuvveti Dünya’nın çekim kuvveti Dünya’nın çekim Kuvvetinin 28 katıdır..

18 Güneş Güneş bu gezegenin en büyük ısı ve ışık kaynağı.Güneş enerjisinin yeryüzüne, gü- Güneş bu gezegenin en büyük ısı ve ışık kaynağı.Güneş enerjisinin yeryüzüne, gü- neş ışınlarıyla ulaştığını öğrendik.Yeryüzü- neş ışınlarıyla ulaştığını öğrendik.Yeryüzü- ne ulaşan bu ışınlar katı,sıvı,gaz maddeler- ne ulaşan bu ışınlar katı,sıvı,gaz maddeler- in üzerine düşerek ısınmalarını sağlar. in üzerine düşerek ısınmalarını sağlar.

19 Rüzgar Enerjisi Rüzgar Enerjisi Isınan hava genleşir ve yükselir.Sıcak ve soğuk havanın yer değiştirmesiyle de “rüzgar” oluşur. Rüzgar gücü ile elektrik üretilir.Bunu sağlayan yi- ne güneş enerjisidir. Güneş Panelleri Güneş Panelleri Güneş enerjisini,ısı enerjisine dönüştüren bu sis- tem,genellikle ev ve fabrikalardaki suları ısıtmak için kullanılıyor.

20 Güneş Pilleri Güneş Pilleri Elektronik saatlerde,fotoğraf makinelerinde, Hesap makinelerinde vb. araçlarda kullanılan Bu piller Güneş’ten gelen enerjiyi elektrik Enerjisine dönüştürüyor.

21 Yerkürenin 4 bölü 3 ü sularla kaplıdır. Yerkürenin 4 bölü 3 ü sularla kaplıdır. Atmosferdeki su damlacıkları soğuk hava Atmosferdeki su damlacıkları soğuk hava Tabakasına çarparak altı köşeli kar taneciklerini oluşturur.

22 Isı ve Sıcaklık Isı ve sıcaklık birbirinden farklı anlamlar içeriyor.Isı;bazı kimyasal ve fiziksel olayların gerçekleşmesine neden oluyor. Isı ve sıcaklık birbirinden farklı anlamlar içeriyor.Isı;bazı kimyasal ve fiziksel olayların gerçekleşmesine neden oluyor. Örneğin; yeterince ısı alan su kaynıyor,ya- Örneğin; yeterince ısı alan su kaynıyor,ya- zın elektrik telleri sarkıyor,kışın bazı yerler- zın elektrik telleri sarkıyor,kışın bazı yerler- de su donuyor,Güneş ışınlarının geldiği yere bırakılan buz kalıbı çabucak eriyor.Sı- de su donuyor,Güneş ışınlarının geldiği yere bırakılan buz kalıbı çabucak eriyor.Sı- caklıkları farklı iki cisim birbiriyle temas et- caklıkları farklı iki cisim birbiriyle temas et- tiğinde,ısı alış-verişinde bulunuyor. tiğinde,ısı alış-verişinde bulunuyor.

23 Sıcaklık Bir maddenin belli bir ölçüye göre soğukluğunu veya ılıklığını Gösteren nicelik “sıcaklık” olarak Adlandırılıyor.Isı alan maddenin Sıcaklığı artıyor. Isı İki ortam arasındaki sıcaklık farkı ne- Deniyle geçiş yapan ve daima yüksek Sıcaklıktan,düşük sıcaklığa akan enerji Türüne “ısı” deniyor

24 Isı ve sıcaklık farklıdır. Sıcaklık ve ısı terimleri günlük yaşamımızda çok sık kullanıldığımız ifadelerdir.Aynı zamanda en çok karıştırdığımız terimlerin başında gelir. Oysa; Oysa; ISI bir enerji türüdür. ISI bir enerji türüdür. SICAKLIK termometre ile ölçülen bir değerdir.

25 Isı ve Sıcaklığın Farkları - Isı ve Sıcaklık Arasındaki Farklar : 1- Isı bir enerji çeşidi, sıcaklık ise bir ölçümdür. 2- Isı kalorimetre kabı ile sıcaklık termometre ile ölçülür. 3- Isı birimi kalori (cal) veya Joule, sıcaklık birimi ise derecedir. 4- Isı, madde miktarına bağlıdır, sıcaklık ise madde miktarında bağlı değildir. - Isı ve Sıcaklık Arasındaki Farklar : 1- Isı bir enerji çeşidi, sıcaklık ise bir ölçümdür. 2- Isı kalorimetre kabı ile sıcaklık termometre ile ölçülür. 3- Isı birimi kalori (cal) veya Joule, sıcaklık birimi ise derecedir. 4- Isı, madde miktarına bağlıdır, sıcaklık ise madde miktarında bağlı değildir.

26 Ek Bilgiler Cisimlerin ısınma ısısını ölçmeye yarayan alet, kalorimetre. Cisimlerin ısınma ısısını ölçmeye yarayan alet, kalorimetre. Sıcaklıkları farklı olan maddeler bir araya konulduğunda aralarında enerji alış verişi olur. Alınan ya da verilen enerji ısı enerjisi denir. Sıcaklıkları farklı olan maddeler bir araya konulduğunda aralarında enerji alış verişi olur. Alınan ya da verilen enerji ısı enerjisi denir. Isı ve sıcaklık ölçülebilir büyüklüklerdir. Isı ve sıcaklık ölçülebilir büyüklüklerdir. Isı enerji çeşididir,sıcaklık enerji değildir. Isı enerji çeşididir,sıcaklık enerji değildir. Isı kalorimetre ile,sıcaklık ise termometre ile ölçülür. Isı kalorimetre ile,sıcaklık ise termometre ile ölçülür. Isı madde miktarına bağlıdır.Sıcaklık ise madde miktarına bağlı değildir. Isı madde miktarına bağlıdır.Sıcaklık ise madde miktarına bağlı değildir.

27 Arasında İlişki Isı ve Sıcaklık Arasındaki İlişki : Sıcaklık, bir maddenin aldığı ya da verdiği ısı enerjisinin göstergesidir. Bu nedenle sıcaklığın var olmasının nedeni ısı enerjisidir. Bir maddeye ısı enerjisi verildiğinde verilen ısı enerjisini alan tanecikler bu ısı enerjisini kinetik enerjiye çevirir. Bu nedenle taneciklerin kinetik enerjisi artacağı için maddenin sıcaklığı artar. Bir madde dışarıya ısı enerjisi verdiğinde taneciklerin kinetik enerjisi azalacağı için maddenin sıcaklığı azalır. Isı ve Sıcaklık Arasındaki İlişki : Sıcaklık, bir maddenin aldığı ya da verdiği ısı enerjisinin göstergesidir. Bu nedenle sıcaklığın var olmasının nedeni ısı enerjisidir. Bir maddeye ısı enerjisi verildiğinde verilen ısı enerjisini alan tanecikler bu ısı enerjisini kinetik enerjiye çevirir. Bu nedenle taneciklerin kinetik enerjisi artacağı için maddenin sıcaklığı artar. Bir madde dışarıya ısı enerjisi verdiğinde taneciklerin kinetik enerjisi azalacağı için maddenin sıcaklığı azalır.

28 Isı ve Sıcaklık Ne ile Ölçülür? Isı birimi calori veya Joule'dür Sıcaklık birimi ise sadece Derece'dir. Isı birimi calori veya Joule'dür Sıcaklık birimi ise sadece Derece'dir.

29 Önemli bir not Isı enerjisinin kütlesi olmadığı için boşlukta da yayılır.

30

31

32


"Yeryüzü Suları Durgun sular Okyanus Deniz Göl BuzullarAkarsular Nehir Irmak Çay Dere." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları