Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OSS SINAVI TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ FİDAL SOYLU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OSS SINAVI TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ FİDAL SOYLU."— Sunum transkripti:

1 OSS SINAVI TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ FİDAL SOYLU

2 HEDEF !!!!!! Şimdi, geleceğini şekillendirmek üzere eline fırçası olan her ÖSS adayı; kalan zamanı nasıl geçireceğini planlayarak işe koyulmalı. Öncelikle dile getirse de, getirmese de mutlaka her gencin geleceğe dair bir hayali vardır. Hayallerini hedefe dönüştürebilen adaylar ÖSS sürecine daha kolay konsantre olurlar. Dolayısıyla, ‘Ben hala hangi bölümü seçeceğimi bilemiyorum.’ diyen adayların; alanları kapsamında yer alan yüksek öğretim programlarını biraz daha yakından tanımaya ihtiyaçları olacaktır. Bu konuda rehber öğretmenlerinden yardım almaları hedeflerini netleştirmeleri konusunda kendilerine yardımcı olacaktır.

3 HEDEF.HEDEF.HEDEF. Öncelikle hedefinizi belirleyin. Ve hedefinizdeki bölümü kazanmak için ÖSS'de yaklaşık kaç net yapmanız gerektiğini öğrenin. Böylece çalışmalarınız "sonuca yönelik" olacaktır. Konulara yarım yamalak çalışmamalısınız. Örneğin, 6 konuya yarım yamalak çalışmaktansa 3 konuya derinlemesine çalışmanız daha mantıklıdır. Bir konuya ilişkin çıkan soruların yaklaşık yüzde 70-80'ini doğru çözebiliyorsanız, o konuyu kavramışsınız demektir.

4 TESTLERİN ÖZELLİKLERİ Sınavlar hem psikolojik gerilimi yüksek hem de içerik zenginliği bulunan seçme ve yerleştirme araçlarıdır. Her testte bilgi düzeyinizin altında ve üstünde sorularla karşılaşırsınız. Ancak testin genelini standart bilgi birikimi ve yorum gücü ile çözülebilecek sorular oluşturur. Sorulara önyargılı yaklaşmamalısınız. "Bu soru zor yapamam” “Bu soru kolay cevap x şıkkı" gibi zaman kazanmaya yönelik aceleci davranışlar kazanmak yerine kaybettirir. Test tekniğine dayalı sınavlarda başarısızlığın nedeni genellikle bilgi eksikliğinden değil, sorulara yaklaşım tarzından veya soru sitiline aşina olmamaktan kaynaklanır. Test tecrübesi sınav sonucunu etkileyen en önemli etkenlerdendir. Test çözme tekniğini iyi bilmek istenen sonucun alınmasını büyük oranda sağlayacaktır.

5 Test çözmede üç unsur önemlidir Bilgi : Öğrenme ile kazanılır. Tekrar ile pekiştirilir. Test çözme tekniğini kullanmanın temelini teşkil eder. Yorum: Öğrenilen ve tekrar ile pekiştirilen bilgi ile ilgili düşünce geliştirme veya bilgiye farklı açılardan bakabilme gücünü ifade eder. Test çözme tekniğinin geliştirilmesini sağlar. Hız: Kazanılan bilgiye ve elde edilen yorum gücüne ait problemlerin zaman kısıtlaması içinde çözülmesidir. Hız, test çözerken zamanı etkin bir biçimde kullanmanıza yardım eder.

6 SINAVA BAŞLARKEN - Sınava başlamadan önce matbaa hatası ihtimaline karşı kitapçığı göz ucuyla mutlaka kontrol edin. - Merakınızı gidermek için soruları fazla detaya girmeden kontrol edin. Yanıtlamaya en başarılı olduğunuz dersin sorularından başlayın.

7 SORU ÇÖZERKEN DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN BÖLÜMLER NELERDİR Soruyu çok fazla okuyarak zihninizi karıştırmayın. Sayısal sorularda işlemleri mutlaka kaleminizi kullanarak yapın. Kesinlikle KÖR TAHMİN İLE (atma) yoluyla işaretleme yapmayınız.

8 SINAVLARDA YERALAN SORULAR ZORLUK DÜZEYLERİNE GÖRE 5’E AYRILIR. Çok kolay%10 Kolay%20 Normal%40 Zor%20 Çok zor%10 Her testte bilgi düzeyinizin altında ve üstünde sorularla karşılaşırsınız. Bazı sorular sizin için çok kolay gelir ve cevabın böyle kolay bir şık olamayacağını düşünürsünüz. Oysa bazen böyle kolay sorular sormak da bu işin tekniğinin bir parçasıdır.

9 SINAVA BAŞLARKEN UNUTMAYIN !!!!!! SORUYU ANLAMAK DEMEK SORUNUN YARISINI ÇÖZMEK DEMEKTİR.

10 TEST MANTIĞI VE SİZ... Her sorunun kendine has bir mantığı vardır.Test çözerken kendi mantığınızla değil sorunun mantığına göre hareket etmelisiniz. Soruda sizden ne isteniyorsa ne eksik, ne fazla isteneni düşünmelisiniz. Böylece bu testi doğru çözerek moral kazanmış olacaksınız. Her testte aynı zorluk ya da aynı kolaylık dercesine sahip sorular bulunmaz. Çözemediğiniz soruları düşünerek stres yapmayın. Her öğrencinin çözemeyeceği sorular mutlaka çıkar.

11 ZAMAN YÖNETİMİ Testi iyi çözmek için sadece doğruları bilmek yeterli değildir. Verilen zaman dilimi içinde bu doğruları bulmanız gerekir. Bu nedenle her bir soruya ne kadar zaman harcamanız gerektiği baştan planlanmalıdır. - Cevapları cevap kağıdına toplu olarak işaretleyin. - 1 dk. Dağılımı nasıl olmalı

12 HATALI OKUMA ALIŞKANLIKLARI Hatalı okuma alışkanlıkları da önemli sorunlar yaşamanıza neden olabilir. İnsan psikolojisi soru içindeki ifadeleri olumlu yönde algılamaya eğilimlidir. Bu nedenle soru formlarında altı çizili veya kalın yazı karakterli ifadeleri daha dikkatli okumalısınız Olumsuz bir ifadeyi olumlu olarak okumak soruyu veya cevabı hatalı düşünmenize sebebiyet verebilir.

13 ÇELDİRİCİLER CEVAPLAR Dört şıktan oluşan her sorunun bir doğru cevabı, bir çeldiricisi iki tanede kendi içinde doğru fakat kesinlikle cevap olamayan şıkkı vardır. Cevap şıklarında cevaba benzeyecek bir şık bulunur. Bunlara çeldirici adı verilir. Bütün şıkları okumadan cevabı işaretlemeyin. Daha doğru bir cevap diğer şıklarda olabilir. Çeldiriciler ilk bakışta cevap gibi algılanabilir ama ufak bir zihinsel egzersizle doğru cevabı bulmanız mümkündür. Yanlış olduğuna kesin emin olmadıkça, ilk tahminde bulunduğunuz cevabınızı değiştirmeyin.

14 Test tekniği İşte 750 Bin Gencin Çözemediği Soru 15-(8-3) =? Sonucun ne olduğunu sorduk. 8'den 3'ü çıkaracak, 5 kalacak, 15'ten 5'i çıkaracak 10 kalacak. Bunu adayların yüzde 48 yapamadı. Yani 1.5 milyon kişiden nerede ise yarısı bu sorunun cevabını veremedi.

15 UZUN YADA PARAGRAF TİPİ SORULAR Uzun paragraftan oluşan soruları “uzun soru zordur” yargısında bulunarak o soruyu okumadan geçmeyin. Paragraf sorularının en önemli özelliği cevabının paragrafın içinde gizli olmasıdır. Soru kökünün veya soru metninin uzun oluşu sizin için daha fazla ipucu anlamına gelir. Bu nedenle uzun metinli sorular daha kolay çözülebilen sorular olarak algılanmalıdır. Paragraf tipli sorularda genellikle paragraftan önce soru kökünün okunması paragrafın ikinci kez okunması zorunluluğunu önler.  Uzun paragraf sorularını cevaplandırırken soru cümlesini okuduktan sonra paragraftan bir cümle okuyarak şıkları eleme yöntemini kullanın ve bunu paragraf bitene kadar devam ettirin. Soru kökünü okuyan zihin soruyu bu zihni hazırlıkla okuma eğiliminde olur.

16 EMİN DEĞİLSENİZ… Cevabı konusunda tereddüt ettiğiniz soruları gelişigüzel cevaplandırmak yarar değil zarar verir. Cevap şıklarından sorunun çözümüne gitmek de test tekniğinde önemli bir yoldur. Yüzde yüze emin olmadığınız sorularda şıkları eleyerek doğru cevaba yaklaşabilirsiniz. Cevap şıklarını elerken eğer iki şıkka indirgeyebilmişseniz bunlardan birisini seçmenizde hiçbir sakınca yoktur. Eğer çok çelişkide kalıyorsanız soruyu boş bırakmanız daha iyidir. Çünkü her yanlış cevap hem kendini hem de doğru cevaplarınızı götürmektedir. Bir net sizi en az 20 000 kişinin üstüne de çıkarabilir altına da düşürebilir.

17 TURLU SORU ÇÖZME YÖNTEMİ Turlu Soru Çözme Yöntemi testteki her soruyu incelemenize yardımcı olur. Cevaplandırılmayan soruları soru kitapçığında bir işaret veya simge ile simgelendirmek o soruların ikinci turda daha kolay bulunmasını sağlar. Çok sorulu testlerde "Turlu Soru Çözme Yöntemi" bilinen soruların çözümünü hızlandırır. Bilinmeyen sorularla zaman kaybını önler. Aynı zamanda zorluk derecesi biraz yüksek olan sorulara bakmayı ve bu sorular için daha fazla zaman kullanımını sağlar. Ancak ikiden fazla şık cevap olabilecek nitelikteyse bu soruyu cevaplamamanız, en azından sınavın sonlarına doğru tekrar soruya dönmek üzere (2. TUR) boş bırakmanız daha uygun olacaktır.

18 HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ  Soruları okurken hızınızı kesecek davranışlar olabilir. Örneğin sesli okuma alışkanlığı, dudak kıpırdatarak okumaya çalışmak, okunan her ifadenin altını çizmek gibi.  Hızlı okuma tekniklerini kullanmalı ve sınav öncesi okuma egzersizleri ile okuma hızınızı artırmalısınız. Soruları okurken mutlaka kılavuz olarak kurşun kalem kullanın ve önemli ipuçlarının altını çiziniz Göz mesafesi okunacak materyalle göz arası en az 30 cm olmalıdır. Çok parlak ve yetersiz ışıkta okuma yapılmamalıdır. Sağa -sola veya öne fazla eğilmemelidir. Bu durumlar gözün çok çabuk yorulmasına ve satırlar arasında kaymalara neden olabilir.  Okuma yapılırken gözler zaman zaman dinlendirilmelidir. Şöyle ki; Okuma yaparken gözlerinizi ara sıra kaldırıp uzak cisimlere bakmalıyız.  Gözler ara sıra açılıp kapatılmalıdır. Bu göz kaslarının dinlenmesini ve baş ağrısını önleyecektir.

19 SORU ÇÖZERKEN DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN BÖLÜMLER NELERDİR Cevap şıklarındaki dörtlü zincirlere dikkat edin… A A A A gibi…

20 MUTLAKA… Sınavda zaman kullanımını en fazla zora sokan bildiklerimiz ve bilmediklerimiz değil, biraz bildiğimiz ya da tereddüt ettiğimiz sorulardır. Bu nedenle soru ile inatlaşmak "bu soruyu çözmezsem ölürüm" mantığı bu testin sonunda hüsrana uğrama riskini artırır. Hiçbir bilginizin olmadığı soruları boş bırakma alışkanlığı kazanmalısınız.

21 SINAV KAYGISI Sınavlarda test çözümünü sekteye uğratan en önemli unsurlardan birisi de sınav kaygısı ve bu yüksek kaygı düzeyinin soruları anlamayı ve problemleri çözmeyi zorlaştırmasıdır.

22 Kaygıyı azaltmak için bazı tavsiyeler Öncelikle hayata ve olaylara olumlu yönden bakın Hayatı tek seçenekli düşünmeyin. Sınavı mutluluğun ve başarının tek şartı olarak görmeyin. Alternatif bakış açınız olsun Beslenmenize dikkat edin. (Fast-food ve asitli içeceklerden uzak durun, Protein, B vitamini, lifli gıdalar vb. besinler almaya özen gösterin) Hafif egzersizler ve açık hava yürüyüşleri yapmaya çalışın. Ağır sportif faaliyetlerden uzak durun Günün belli dönemlerinde nefes egzersizleri yapın Potansiyelinize göre hedefler belirleyin Konuştuğunuzda rahatlayacağınız kimselerle birlikte vakit geçirin Uyku düzeninize dikkat edin Su ve toprakla temasınızı sıklaştırın Mutlu olduğunuz dönemleri hatırlamaya çalışın Sınava günler kala sınavdan ve sınavın olumsuz etkilerinden konuşmaktan kaçının

23 DİKKAT Dikkatiniz çok dağılmışsa elinizi şakaklarınıza koyup alnınıza masaj yapın,su için,15 saniye gözlerinizi yumarak dinleniniz. Derin nefes alıp vererek beyninize giden oksijeni artırabilirsiniz ve bu sizin performansınızı arttıracaktır..

24 Son bir ay içerisinde yapılması gerekenler - Mayıs ayına kadar bütün konuları bitirmeye gayret edin Mayıs ayından itibaren günlük deneme yaparak eksiklerinizi tespit etmeye çalışın Haziran ayından itibaren son 10 yılın ÖSS sorularını çözün Sınava iki gün öncesinden tamamen her şeyi bırakın bundan sonra yapacağınız her şey stres ve kaygı kaynağı olacaktır.

25 Test tekniği Sınavlardan bir gün önce iyice dinlenin. Belgelerimizi kontrol edin(Sınav giriş ve kimlik belgesi, fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi, bir fotoğraf ve banka dekontu) Sınavda gerekli malzemelerinizi (yumuşak kurşun kalem, silgi, kalemtıraş v.s)hazırlayınız. Sınava gireceğiniz salonu mutlaka önceden görün ve salona en kısa yoldan nasıl ulaşabileceğinizi araştırın. Sınav yerinde yarım saat öncesinden evraklarınızla birlikte hazır bulununuz.

26 -SON- Sınavda başarılar diliyorum… Fidal SOYLU


"OSS SINAVI TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ FİDAL SOYLU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları