Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KESİRLERLE İŞLEMLER Kesirlerde Karşılaştırma ve Sayı Doğrusunda Gösterme Paydaları eşit olan iki kesirden payı büyük olan daha büyüktür. * büyüktür (4>1)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KESİRLERLE İŞLEMLER Kesirlerde Karşılaştırma ve Sayı Doğrusunda Gösterme Paydaları eşit olan iki kesirden payı büyük olan daha büyüktür. * büyüktür (4>1)"— Sunum transkripti:

1 KESİRLERLE İŞLEMLER Kesirlerde Karşılaştırma ve Sayı Doğrusunda Gösterme Paydaları eşit olan iki kesirden payı büyük olan daha büyüktür. * büyüktür (4>1) anlamındadır. Örnek: 5, 2, 4 kesirlerini büyükten küçüğe sıralayalım.

2 Örnek: a= 10, b= 16, c= 13 kesirlerini küçükten büyüğe sıralayalım. Örnek: x= 11, y= 7, z= 13 kesirlerini küçükten büyüğe sıralayalım.

3 * Eğer kesirlerin paydaları eşit değilse sıralama yapılırken genişletmeler yardımıyla paydalar eşitlenir. Örnek: m= 7, n= 11, r= 5 kesirlerini küçükten büyüğe sıralayalım. Örnek: m= 7, n= 3, r= 9 kesirlerini büyükten küçüğe sıralayalım.

4 Payları eşit olan iki kesirden paydası büyük olan daha küçüktür. Örnek: a= 7, b= 7, c= 7 kesirlerini küçükten büyüğe sıralayalım. Örnek: a= 4, b= 4, c= 4 kesirlerini büyükten küçüğe sıralayalım.

5 * Eğer kesirlerin payları eşit değilse sıralama yapılırken paylar genişletilerek eşitlenebilir. Örnek: m= 10, n= 15, r= 5 kesirlerini küçükten büyüğe sıralayalım. Örnek: a= 6, b= 3, c= 9 kesirlerini büyükten küçüğe sıralayalım.

6 Kesirler yarımdan ( 1 den ) büyük ya da küçük olma 2 durumlarına göre de sıralanabilir. Örnek: a= 4, b= 1, c= 7 kesirlerini küçükten büyüğe sıralayalım.

7 Örnek: a= 5, b= 1 7, c= 2 2 kesirlerini hangi doğal sayılar arasında olduklarını düşünerek sıralayınız.

8 Kesirleri Sayı Doğrusunda Gösterme Bir kesri sayı doğrusunda gösterirken önce kesrin tam kısmına bakılır, sonra kesir kısmına bakılır Sayı doğrusuna 0’dan giriş yapılır. Kesrin tam kısmı işaretlenir, bir sonraki tam sayı aralığı kesrin paydası kadar parçalanır. Payı kadar ilerlenir. Örneğin, 4, 1, 3 kesirlerini gösterelim


"KESİRLERLE İŞLEMLER Kesirlerde Karşılaştırma ve Sayı Doğrusunda Gösterme Paydaları eşit olan iki kesirden payı büyük olan daha büyüktür. * büyüktür (4>1)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları