Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PAST SIMPLE ‘WAS-WERE’. Sımple Past Tense Geçmiş zaman için kulllanırız. I YOU HE WE WERE SHE WAS THEY IT Last month:geçen ay Last Sunday:geçen Pazar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PAST SIMPLE ‘WAS-WERE’. Sımple Past Tense Geçmiş zaman için kulllanırız. I YOU HE WE WERE SHE WAS THEY IT Last month:geçen ay Last Sunday:geçen Pazar."— Sunum transkripti:

1 PAST SIMPLE ‘WAS-WERE’

2 Sımple Past Tense Geçmiş zaman için kulllanırız. I YOU HE WE WERE SHE WAS THEY IT Last month:geçen ay Last Sunday:geçen Pazar Yesterday :dün sıkca kullanılan zaman zarflarıdır. Last night:geçen gece geçmişi ifade eden Last week :geçen hafta zaman zarfları Two days ago:iki gün öce

3 DİKKAT! Olumlu cümlelerde herhangi bir yardımcı fiil gelmez ve fiilin ikinci hali kullanılır. Olumsuz ve soru cümlelerinde did veya didn't yardımcı fiili kullanılır ve fiil yalın haliyle kalır. (+) I visited my uncle yesterday. (Dün amcamı ziyaret ettim) (Bu cümle olumludur ve görüldüğü gibi fiilin ikinci hali kullanılmıştır.) (-) I didn't visit my uncle yesterday. (Dün amcamı ziyaret etmedim.) (Bu cümle olumsuzdur ve didn't yardımcı fiili kullanıldığı için fiil yalın haliyle gelmiştir.) (?) Did I visit my uncle yesterday. (Dün amcamı ziyaret ettim mi?) (Bu cümle soru cümlesidir ve "did" yardımcı fiili geldiği için fiil yine yalın haliyle kullanılmıştır.)

4 (+) OLUMLU CÜMLE (-) OLUMSUZ CÜMLE (?) SORU CÜMLESİ I played (Oynadım)I didn't play (Oynamadım)Did I play? (Oynadım mı?) You played (Oynadın) You didn't play (Oynamadın) Did you play? (Oynadın mı?) He played (Oynadı)He didn't play (Oynamadı)Did he play? (Oynadı mı?) She played (Oynadı)She didn't play (Oynamadı)Did she play? (Oynadı mı?) It played (Oynadı)It didn't play (Oynamadı)Did it play? (Oynadı mı?) We played (Oynadık)We didn't play (Oynamadık)Did we play? (Oynadık mı?) They played (Oynadılar) They didn't play (Oynamadılar) Did they play? (Oynadılar mı?)

5 ► Olumsuz Cümleler Simple Past Tense olumsuz cümlelerinde, özneden sonra didn't yardımcı fiili ve fiillerin yalın halleri( V1) kullanılır. V2 sadece olumlu cümlelerde kullanılır. - I didn't go to a movie last night. I stayed at home. (Dün gece sinemaya gitmedim. Evde kaldım.) - Nick didn't come to school yesterday. (Jane dün okula gelmedi.) - We didn't have breakfast this morning. (Bu sabah kahvaltı yapmadık.) - I went to a movie yesterday but I didn't enjoy it. (Dün bir filme gittim ama beğenmedim.) - It didn't snow yesterday. (Dün kar yağmadı.)

6 ► Soru Cümleleri Soru cümleleri yaparken, did yardımcı fiili özneden önce (cümle başında) kullanılır. Fiil yalın halde (V1) kullanılır. - Did you sleep well last night? (Dün gece iyi uyudun mu?) - Did you see the postman this morning? (Bu sabah postacıyı gördün mü?) - Did Julie have a good time at the party yesterday? (Juile dün partide iyi vakit geçirdi mi?) - Did you make your own dinner last night. (Dün gece akşam yemeğini sen mi yaptın?) - Did they understand the question? (Soruyu anladılar mı?)

7 PAST NOW Hazal Kaya was fat in the past She is slim now

8 PAST NOW In the past N. Şaşmaz was uglyHe is handsome.

9 NOW PAST Cüneyt Arkın was young in the past Today he is old.

10 PAST NOW Ata Demirer was slim He wasn’t overweight in the past Now he is overweight.

11 PAST NOW Tuğba Büyüküstün wasn’t beautiful. She is beautiful now.

12 Sibel Can was balck in the past. Now she is blonde. NOW PAST

13 Three years ago Ebru Gündeş wasn’t a mother, But this year she is a mother.

14 Mehmet Okur and İbrahim Kutluay weren’t tall in the past. Today they are tall.

15 Sagapo and Kolera were singer last year.

16 Four years ago years ago Gülben Ergen and Mustafa Erdoğan were married but now they aren’t.

17 Last year Merve Boluğur and Murat Dalkılıç weren’t married, but this year they are married.

18 REGULAR AND IRREGULAR VERBS (Düzenli ve düzensiz fiiller) ► İngilizce'de fiiller düzenli ve düzensiz olarak ikiye ayrılır. Düzenli fiilleri geçmiş hale çevirmek için, filler sondaki hecelerine göre -d, -ed ya da -ied takılarını almaktadır. Örneğin: move - moved v1taşımak/ v 2 (taşındı) watch - watched v1 izlemek/ v 2 izledim study – studied v1çalışmak/ v 2 çalıştı

19 KURAL 1 : Bir sesli harf ve ardından e harfi geliyorsa, -d takısı eklenir. dance - danced (dans) erase - erased (sılmek) (sıldim) place – placed (yer) (yerleştirillmiş) DİKKAT: w ve x harfleri iki kere yazılmaz. snow - snowed (kaybetmek) fix – fixed (düzeltmek)

20 KURAL 2: Bir sesli harf ve ardından bir sessiz harf geliyorsa, sondaki sessiz harf iki kere yazılır ve -ed takısı eklenir. plan – planned(planladı) stop – stopped(durdu)

21 KURAL 3: İki sesli harf ve ardından sessiz harf gelirse -ed takısı eklenir, son harf iki kere yazılmaz. rain – rained yağmur/yağmur yağdı need – needed gerek /gerekli KURAL 4: Son iki harf sessiz olursa -ed takısı eklenir, son harf iki kere yazılmaz. help – helped (yardım ) add – added (ekli ) KURAL 5 : Kelimenin sonunda bir sessiz harf ve arkasından -y harfi gelirse, -y harfi atılır ve kelimenin sonuna -ied eklenir. Worry – worried endişeli (endişelenmek) Reply – replied KURAL 6 : Kelimenin sonunda bir sesli harf ve arkasından -y harfi gelirse, -ied değil, -ed takısı getirilir. play - played oyun oyunun stay – stayed kalktı -kaldı

22 ► Düzensiz fiiller adından da anlaşılacağı gibi herhangi bir kurala bağlı kalmadan değişirler bu yüzden öğrenilmesi gerekir. go (gitmek)- 2.went (gitti) swim (yüzmek)- swam(yüzdü) do(yapmak) - did(yaptım )


"PAST SIMPLE ‘WAS-WERE’. Sımple Past Tense Geçmiş zaman için kulllanırız. I YOU HE WE WERE SHE WAS THEY IT Last month:geçen ay Last Sunday:geçen Pazar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları