Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SağlIk alAnInda çalIşan sİvİl toplum örgütlerİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SağlIk alAnInda çalIşan sİvİl toplum örgütlerİ"— Sunum transkripti:

1 SağlIk alAnInda çalIşan sİvİl toplum örgütlerİ

2 İÇ BÖLÜM 1-KIZILAY 8-FİZİKSEL ENGELLİLER VAKFI 2-YEŞİLAY
3-TÜRK KALP VAKFI 4-TÜRK BÖBREK VAKFI 5-SİGARAYLA SAVAŞANLAR VAKFI 6-LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VAKFI 7-TÜRK DİYABET VAKFI

3 KIZILAY Kızılay 1868 yılında Hilal-i Ahmer adıyla devlet tarafından kurulmuş yarı gönüllü bir dernektir.Derneğe "Kızılay" adını Mustafa Kemal Atatürk vermiştir. Amacı yaralılara, felaketzedelere, zor ve muhtaç durumda olan kişilere, özelikle temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken kişilere yardımcı olmaktır. Kızılay toplumun yararına kan bağışı kampanyaları düzenler, doğal afetlerin gerçekleştiği durumlarda gerekli önlemleri almaya çalışır.

4 YEŞİLAY Yeşilay alkol, sigara ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddelerin zararlarından korunma, bu tür bağımlılığı olanlara yardımcı olma görevini üstlenmiş önemli bir kurumdur.

5 TÜRK KALP VAKFI Kalp ve damar sağlığına ilişkin çalışmalar yürütmektedir. Ülkemizde kalp ve damar hastalıklarına neden olan etkenler hakkında sistemli araştırmalar yapmaktadır.

6 Türk böbrek vakfI 1985 yılında kurulmuştur. Toplumun eğitimini ve bilinçlendirilmesini sağlamak, böbrek sağlığı politikası ile bilimsel veri kaynağını oluşturmak gibi amaçları vardır.

7 SİGARAYLA SAVAŞANLAR VAKFI
Sigaranın etkilediği halk kitlelerinin korunmasını, ülkemizde, dünyada sigaranın tamamen yok edilmesine öncülük yapmak amacıyla kurulmuştur.

8 Lösemİlİ çocuklar Lösemi hastası çocukların sağlık ve eğitim gibi ihtiyaçlarının karşılanması için kurulmuştur. Eğitim ve araştırma kurumları kurmak gibi amaçları da vardır.

9 TÜRK DİYABET VAKFI Türkiye Diyabet Vakfı, ülkemizde diyabetliler (şeker hastaları) için kurulmuştur. Diyabetlilerin takip ve tedavisinden sorumlu sağlık personeline eğitim hizmetleri sunmak, maddi sıkıntı çeken diyabetli hastalara olanakları ölçüsünde ücretsiz tedavi sağlamak, diyabet konusunda araştırmaları desteklemek, toplumu diyabet konusunda bilinçlendirmek gibi çalışmalar yapmaktadır.

10 FİZİKSEL ENGELLİLER VAKFI
Engellilerin ekonomik, sosyal, psikolojik kültürel, sağlık ve hukuk sorunlarını ele almak, çözmek, yönlendirmek, tıbbi malzeme, tekerlekli sandalye, protez gibi ihtiyaçların temininde yardımcı olmak, bu ihtiyaçları üretebilmek için tesisler açmak, engelliler için palan ve projeler hazırlamak amacıyla kurulmuş sivil toplum örgütüdür.


"SağlIk alAnInda çalIşan sİvİl toplum örgütlerİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları