Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇOCUK İZLEM MERKEZİ DİYARBAKIR ERDAL KARALAR SOSYAL HİZMET UZMANI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇOCUK İZLEM MERKEZİ DİYARBAKIR ERDAL KARALAR SOSYAL HİZMET UZMANI."— Sunum transkripti:

1 ÇOCUK İZLEM MERKEZİ DİYARBAKIR ERDAL KARALAR SOSYAL HİZMET UZMANI

2 ÇOCUĞUN TANIMI ÇHS:1.m.de 18 yaşından küçük her insan çocuk sayılır.
5395 s. Çocuk Koruma Kanunu 3.m Daha erken ergin olsa bile 18 yaşını doldurmamış kimse çocuk sayılır. 5237.s TCK 6.m: Çocuk deyiminden 18 yaşını doldurmamış kişi anlaşılır.

3 ÇOCUK İHMAL VE İSTİSMARI NEDİR?
Çocukların başta anne babaları olmak üzere, bakmakla yükümlü kimseler ve diğer yetişkinler tarafından fiziksel, duygusal, zihinsel veya cinsel gelişimini engelleyen ya da beden veya ruh sağlığına zarar veren, kaza sonucu olmayan durumlarla karşı karşıya bırakılması.

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18 ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARI NEDİR?
Yetişkin bir kişinin çocuğu cinsel doyumu için kötüye kullanmasıdır. ( taciz, tecavüz, sarkıntılık, teşhir, röntgencilik,….)

19

20

21

22 DOKUNMA TÜRLERİ

23

24

25

26 VÜCUDUNU KORUMAK İÇİN NELER YAPABİLİRSİN
HERHANGİ BİR KÖTÜ DOKUNMA İLE KARŞILAŞILDIĞINDA, SÖYLEYEBİLECEĞİN EN SERT VE EN CİDDİ BİÇİMDE HAYIR DE. ORADAN UZAKLAŞ VE GÜVENLİ BİR YERE GİT. GÜVENDİĞİN BİR BÜYÜĞÜNE ANLAT. BÜYÜKLER SENİ DİNLEYİP BU KONUDA BİRŞEY YAPANA KADAR DA SÖYLEMEYE DEVAM ET.

27

28

29 BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Bilinmesi gereken hususlar ise şunlardır.

30 CİNSEL İSTİSMARCI KİMDİR?
İlla ki böyle biri değildir.

31 Çocuğu cinsel olarak çekici bulan ve çocukla cinsel ilişkiyi erişkine tercih eden kişilerdir. (pedofil) Aslında erişkinleri tercih eder, ancak onlarla ilişkiye giremediği için çocukları kullananlardır. Özgüveni düşüktür. Yetersiz kişiliklerdir. Psikiyatrik sorunlu kişilerdir.

32 Sanılanın aksine, serseri görünümlü, pis biri değildir.
Çocukların güvenini kazanabilen, onlarla yakın ilişki kurabilen, düzgün görünümlü insanlardır. Olguların %50 sinde aileden birisi , olguların % 70 inde ailenin tanıdığı birisidir,% 90’ı çocuğun tanıdığı biridir. İstismarcının geçmişinde cinsel istismar öyküsü olma ihtimali yüksektir.

33 İstismarcı kişi mağduru elinde tutmak için her yolu dener
İstismarcının eylemi devam ettiren şey mağdurun bu durumu kimseyle paylaşmamasıdır. İstismarcı kendisini çevresine iyi kalpli, babacan, yardım sever,düşünceli,kibar, vb. biri olarak gösterir.Bu özelliklerinden dolayı kimse onlardan şüphelenmez. Bir çok vakada istismarcı hiç tahmin bile edilemeyen kişilerdir. İstismarcı genellikle kendisine karşı koyamayacak kişileri kurban olarak seçer.(çocuk ve gücünün yettiği kişiler)

34 Çocuklar Yaşadığı İstismar Olayını Neden Anlatmaz?
Kendilerine inanılmayacağını düşünürler. Başlarının belaya girebileceğini düşünürler. İstismarcının tehdidinden korkarlar. Kendilerini suçlu,sorumlu hisseder. İstismarcıyı korumak isterler.

35 Yaşanılan olayı anlattığında daha kötü olaylara sebep olacağını düşünür.
Kendisine inanılmayacağını düşünür. Utanır söyleyemez. Ailenin parçalanmasından korkar. Başkalarını korumak için kendini kurban eder.

36


"ÇOCUK İZLEM MERKEZİ DİYARBAKIR ERDAL KARALAR SOSYAL HİZMET UZMANI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları