Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ISI VE SICAKLIK. Isı: Bir enerji çeşididir. Kalorimetre kabı ile ölçülür. Isı birimi kalori ve joule’ dür. Isı alan her maddenin sıcaklığı yükselmez,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ISI VE SICAKLIK. Isı: Bir enerji çeşididir. Kalorimetre kabı ile ölçülür. Isı birimi kalori ve joule’ dür. Isı alan her maddenin sıcaklığı yükselmez,"— Sunum transkripti:

1 ISI VE SICAKLIK

2 Isı: Bir enerji çeşididir. Kalorimetre kabı ile ölçülür. Isı birimi kalori ve joule’ dür. Isı alan her maddenin sıcaklığı yükselmez, ısı alarak hal değiştiren maddelerin sıcaklıkları aynı kalır.

3 Sıcaklık: Sıcaklık, enerji değildir. Termometre ile ölçülür. Sıcaklık birimi 0 C (santigrat derece) Sıcaklığı yükselen her madde ısı alıyor demektir.

4 Bir cismin sıcaklığı ölçmeye yarayan alete termometre denir. Termometreler; civalı, etil alkollü veya metal termometre olabilir.

5  Sıcaklıkları farklı olan maddeler birbirine temas ettiğinde ısı alışverişi olur.  Daha uzun süre ısıtılan maddeler kısa süre ısıtıldıklarına göre daha çok ısı alır.

6  Daha çok ısıtılan maddelerin sıcaklıkları daha fazla yükselir.  Maddelerdeki sıcaklık artışı aldıkları ısı miktarına bağlıdır.

7  Aynı tür ve miktardaki maddeye az ısı verdiğimizde az, çok ısı verdiğimizde ise çok ısınır.  Miktarı az olan sıvı ve miktarı çok olan sıvıya eşit şekilde ısı verilince miktarı az olan daha fazla sıcaklık alır.

8 Isı Maddeleri Etkiler Termometredeki sıvının yükselmesi veya düşmesi de ısınma ve soğuma olayları ile gerçekleşir.Katı maddelere ısı verdiğimizde boyları uzar,yüzeyleri genişler,ve hacimleri artar.Bu olaya genleşme adı verilir

9 Maddeler ısı verdiğinde soğur ve sıcaklıkları düşer.Sıcaklığı düşen maddelerin hacmi küçülür.Bu olaya ise büzülme adı verilir.Isıtılan her cisim genleştiği halde su 0 derece ile 4 derece arasında ısıtıldığı zaman genleşmez.


"ISI VE SICAKLIK. Isı: Bir enerji çeşididir. Kalorimetre kabı ile ölçülür. Isı birimi kalori ve joule’ dür. Isı alan her maddenin sıcaklığı yükselmez," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları