Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Teknik resim, üretilen bir parçanın biçimini, boyutlarını, diğer özelliklerini ve kullanılmaya hazır halini belirten çizgisel resimdi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Teknik resim, üretilen bir parçanın biçimini, boyutlarını, diğer özelliklerini ve kullanılmaya hazır halini belirten çizgisel resimdi."— Sunum transkripti:

1

2 Teknik resim, üretilen bir parçanın biçimini, boyutlarını, diğer özelliklerini ve kullanılmaya hazır halini belirten çizgisel resimdi.

3

4 Teknik çizimlerde birlik sağlamak amacıyla çizimde kullanılan araç ve gereç ile çizim tekniklerinde getirilen kurallara standat denir.

5 Türkiye’de, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) teknik resimle ilgili kurallara standartlar getirmiştir. Uluslar Arası Standartlar Federasyonu (ISO) kurulmuştur.

6 Resim kağıtları Çizgiler Normlar (Yazı) Semboller

7

8 Çizgi ÇeşitleriAdıKullanıldığı Yerler Kalın sürekli çizgi Görünen çerçeveler ve ayrıntıların gösterilmesinde kullanılır. İnce sürekli çizgi Ölçü çizgisi, ölçü sınır çizgisi, kılavuz çizgisi, taramalar ve çevre çizgilerde kullanılır. Serbest el çizgisiKroki çiziminde kullanılır. Orta kesik çizgi Görünmeyen çevreler ve ayrıntılarda kullanılır. İnce noktalı çizgi Daire eksenlerinin gösterilmesinde kullanılır.

9 Resim Tahtası ve Resim Masaları T Cetveli Gönyeler Kalemler Cetveller Pergel Takımı Açı Gönyesi Yatay Cetveli (Pistole) Bant ve Raptiye Resim Kağıtları

10

11 Yatay çizgiler çizmeye ve gönyelere kızaklık etmeye yarar.

12 Resim çiziminde iki çeşit standart gönye vardır. Bu gönyeler 30-60 lık ve 45 lik gönye olarak adlandırılır.

13 Teknik resimde çizgi çizmek ve yazı yazmak için kullanılır. Kurşun kalemler grafitten yapılmış olup sertlik derecesine göre aşağıdaki çeşitlere ayrılmıştır. Sert kalemler: 9H-8H-7H-6H-5H-4H Orta sert kalemler: 3H-2H-H-F-HB-B Yumuşak kalemler:2B-3B-4B-5B-6B-7B

14 Teknik resimde milimetrik ve bölüntülü cetveller kullanılır. Çeşitli boy, biçim ve malzemeden yapılan cetveller;ölçme, kontrol ve ölçülerin resim kağıdına iletme aracı olarak kullanılır.

15 Dairenin ve yayların çiziminde, bölme ve taşıma işlerinde kullanılan çizim aletlerine pergel denir.

16 Açıların ölçümü çizimi ve taşınmasında kullanılır.

17 Pergel ile çizilemeyen eğrilerin çiziminde kullanılır.

18 Bir cismin bir düzlem üzerine düşürülen görüntüsüne iz düşümü denir.

19 Bir merkezden çıkan ışınlar cismin çerçeve ve kenarlarından geçerek o cismin görüntüsünü bir düzlem üzerine düşürürse buna konik iz düşümü denir.

20 Paralel ışınlar iz düşüm düzlemine eğik olarak gelirse elde edilen iz düşüme eğik iz düşümü denir.

21

22 Ön görünüş Yan görünüş Üst görünüş Kesit görünüş

23 Bir cismin üç boyutunun tek görünüşte belirten resimlere perspektif denir.

24 Ölçü araçları ile bir cismin gerçek boyutlarının resmin üzerinde gösterilmesine ölçülendirilme denir.

25 Ölçüler görünüşlerin dışına konulmalıdır. Ölçüler ana kenarlar ve eksenlere göre verilmelidir. Parçanın yapımı için gerekli ölçüler konulmalı ve çeşitli görünüşlerde tekrar tekrar yazılmalıdır. Büyüterek ve küçültülerek çizilmiş resimlerde verilen ölçüler, parçanın gerçek ölçüleri olmalıdır.

26

27

28 Büyültülerek veya küçültülerek çizilen resimlere ölçeklendirme denir. Gerçek büyüklükte çizilen resimlerin ölçekleri 1:1’dir.


"Teknik resim, üretilen bir parçanın biçimini, boyutlarını, diğer özelliklerini ve kullanılmaya hazır halini belirten çizgisel resimdi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları