Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Son 50 Yılda Kaybolan 5 Ülke

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Son 50 Yılda Kaybolan 5 Ülke"— Sunum transkripti:

1

2 Son 50 Yılda Kaybolan 5 Ülke Berat Köse

3 5. Birleşik Arap Cumhuriyeti Suriye’nin başvurması sonucu Mısır’la birleşmesi ve tüm Arap yarımadasını birleştirme hayalinin somutlaştığı devlet. Birleşme bir yerden sonra Mısır’ın Suriye’yi yutması haline döndüğü için kısa süre sonra Suriye Ordusu darbe yaparak Birleşik Arap Cumhuriyeti’nden ayrılmıştır.

4 Kahire Şam

5 4. Doğu Almanya 1 şehri ikiye ayıran artık bir sembol olmuş duvarı Amerika’nın uydusu Batı Almanya ve Sovyetler’in uydusu Doğu Almanya’nın birleşmesi sonucu bu ülke ortadan kalkmıştır. DDR sadece eski model t- shirtlerde kalan bir anıdır artık.

6 Berlin

7 3. Çekoslavakya 80’lerde çocuk olanlar bilir nedensiz bir şekilde insanlar birbirine “Çekoslavakyalılaştıram adıklarımızdan mısınız?” derlerdi. Türkçe’nin en uzun kelimesi olduğu rivayet edilen bu kelimeye ilham veren ülke artık yok. İçinden Çek Cumhuriyeti ve Slovakya adında iki tane ülke çıktı.

8 Prag

9 2. Yugoslavya Tito’nun ölümüyle birlikte dağılan ve içinden irili ufaklı bir çok ülke çıkan Yugoslavya eskiden sporun tüm alanlarında örnek bir ülkeydi. Zaten ondan sonraki ülkeler de halen bu yapılanmanın ekmeğini yiyorlar.

10 Belgrad

11 1. SSCB Dünya’da bir dönemin bitişi, başka bir dönemin başlangıcı. Soğuk savaşın ve bununla beraber bir çok şeyin bittiğinin habercisi. Yıkılan sadece bu ülke değil bir çok insanın hayalleri de olmuştu.

12 Moskova

13 SON


"Son 50 Yılda Kaybolan 5 Ülke" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları