Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SIFATLAR SINIF 4 İSTASYON ÖĞR. Resul RESUL MAV İ ŞEMS İ YE GÜZEL KED İ YEŞ İ L KOLTUK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SIFATLAR SINIF 4 İSTASYON ÖĞR. Resul RESUL MAV İ ŞEMS İ YE GÜZEL KED İ YEŞ İ L KOLTUK."— Sunum transkripti:

1 SIFATLAR SINIF 4 İSTASYON ÖĞR. Resul RESUL MAV İ ŞEMS İ YE GÜZEL KED İ YEŞ İ L KOLTUK

2 SIFATLAR (ÖNADLAR) SIFATLAR (ÖNADLAR) VARLIKLARI VEYA KAVRAMLARI N İ TELEYEN,ONLARIN, SAYILARINI, DURUMLARINI, B İ Ç İ MLER İ N İ BEL İ RTEN SÖZCÜKLERE SIFAT (ÖNADLAR) DEN İ R.

3 SIFATLARIN ÖZELLİKLERİ Cümle içinde sıfatlar her zaman isimlerle yan yana yazılır. Örnek  Pembe araba kaza yaptı. Sıfatlar hal eki, iyelik eki ve ço ğ ul eki alamaz. Örnek  İ htiyar kadın geldi. Sıfat ile isim arasına herhangi bir noktalama işareti konulmaz. Örnek  Ali küçük a ğ acın arkasındaydı.

4 SIFATLARIN ÖZELLİKLERİ Bir ismi, birden fazla sıfat niteleyebilir. Örnek  Çocu ğ un minik,siyah,sürmeli gözleri vardı. Takısız isim tamlamaları ile sıfat tamlaması bir birine karıştırılmamalıdır. Örnek  tahta masa (Takısız İ sim Tamlaması) isim isim sa ğ lam masa ( sıfat tamlaması) sıfat isim

5 NİTELEME SIFATLARI Varlıkların B İ Ç İ M İ N İ, DURUMUNU, YAPISINI, RENG İ N İ bildirir.

6 N İ TELEME SIFATLARINI BULMAK İ Ç İ N İ SME “NASIL” SORUSU SORULUR. ÖRNEKLER Ben yeşil armutları severek yerim. Nasıl armutlar? Yeşil (Niteleme Sıfatı) BURADAN DEVAMMMMMMMMMMMMMM Yaramaz çocuk olmak istemem. Nasıl çocuk ? Yaramaz (Niteleme Sıfatı) Bu gün güzel havada yürüyüş yaptım. Nasıl hava ? Güzel (Niteleme Sıfatı)

7 SAN (UNVAN) SIFATI SAN (UNVAN) SIFATI Meslek isimleri, lakap ve benzeri sözcüklerle, Yer –yön sözcükleri dışındaki sözcüklere eklenen “-daki, -deki” ekleriyle üretilmiş sözcükler de N İ TELEME SIFATIDIR. Doktor Ali Bey hastaneye geldi. (doktor/bey  San Sıfatı) Duvardaki saat durmuş. (duvardaki  San Sıfatı)

8 SAN (UNVAN) SIFATI San sıfatı şekline getirilmiş bazı akrabalık terimleri DAYI,AMCA,DEDE,HALA v.b Özel isimlerle birlikte yazılırken san sıfatı olduklarından büyük harfler yazılırlar. Gerçek anlamda akrabalık terimi olarak kullanılacaksa bu kurala uyulmaz. Örnek Kemal Amca, herkese dondurma aldı. Melek Halam, güzel kek yapar.

9 BELİRTME SIFATLARI BEL İ RTME SIFATI İ ŞARET SIFATI SORU SIFATI BELG İ S İ Z SIFAT SAYI SIFATI

10 İŞARET SIFATLARI VARLIKLARI İŞARET YOLUYLA BELİRTEN SIFATLARDIR İŞARET SIFATLARI VARLIKLARI İŞARET YOLUYLA BELİRTEN SIFATLARDIR ŞU BU O ÖTEK İ BER İ K İ ŞURADAK İ, ORADAK İ, BURADAK İ İ ŞARET SIFATLARI HAL,ÇO Ğ UL VE İ YEL İ K EKLER İ ALMAZLAR. E Ğ ER BU EKLERDEN UYGUN OLANI ALIRLARSA İ ŞARET ZAM İ R İ OLURLAR.

11 İŞARET SIFATLARI ÖRNEKLERİ Bu kalem çok güzel. ( İ şaret Sıfat) O silgi senin mi ? ( İ şaret Sıfat) O eşyalar temizlenmedi. ( İ şaret Sıfat) Şu kedi eve girmek istiyor. ( İ şaret Sıfat)

12 BELGİSİZ SIFATLAR ”KİM” YADA “KAÇ” SORULARINA TAM OLARAK YANIT ALINMAZ BELGİSİZ SIFATLAR ”KİM” YADA “KAÇ” SORULARINA TAM OLARAK YANIT ALINMAZ B İ R B İ RAZ B İ RKAÇ BAZI B İ RTAKIM BÜTÜN HER HERB İ R İ ÇOK AZ TÜM BELG İ S İ Z SIFATLAR HAL,ÇO Ğ UL VE İ YEL İ K EKLER İ ALMAZLAR. E Ğ ER BU EKLERDEN UYGUN OLANI ALIRLARSA “BEL İ G İ S İ Z ZAM İ R” OLURLAR.

13 bir ve bütün bir ve bütün Cümledeki anlamına göre bazen belgisiz sıfat yada sayı sıfatı görevindedirler. Cümlenin anlamı belirsizlik taşıyorsa belgisiz sıfat Sayı anlamı taşıyorsa sayı sıfatıdır. Bir gün biz de size geliriz. (Herhangi bir gün : belgisiz sıfat ) Çarşıdan bir etek aldım. (Bir tane : sayı sıfatı)

14 BELİGİSİZ SIFAT ÖRNEKLERİ Yoldan geçen bir adama adres sordum. (Belgisizi Sıfat) Hiçbir veliyi ça ğ ırmamışlar. (Belgisizi Sıfat) Dün birkaç çiçek aldım. (Belgisizi Sıfat)

15 Soru SIFATLARI ismi soru yoluyla belirten kelimelerdir. Soru SIFATLARI ismi soru yoluyla belirten kelimelerdir. HANG İ KAÇ KAÇINCI KAÇAR NE B İ Ç İ M NEREDEK İ NASIL SORU SIFATLARI HAL,ÇO Ğ UL VE İ YEL İ K EKLER İ ALMAZLAR. E Ğ ER BU EKLERDEN UYGUN OLANI ALIRLARSA “SORU ZAM İ R İ ” OLURLAR.

16 SORU SIFATI ÖRNEKLER SORU SIFATI ÖRNEKLER Hangi elbiseyi be ğ endiniz? (Soru sıfatı) Bu kitabı kaç liraya aldın? (Soru sıfatı) Okula kaç kişi geldi ? (Soru sıfatı)

17 SayI SIFATLARI SayI SIFATLARI 1- ASIL SAYI SIFATI ÖR  BEŞ K İ Ş İ, B İ N L İ RA 2-ÜLEŞT İ RME SAYI SIFATI ÖR  B İ NER L İ RA, YED İ ŞER ELMA 3-KES İ R SAYI SIFATI ÖR  YARIM EKMEK, ÇEYREK B İ LET 4-SIRA SAYI SIFATI ÖR  BEŞ İ NC İ EV, İ K İ NC İ GÜN


"SIFATLAR SINIF 4 İSTASYON ÖĞR. Resul RESUL MAV İ ŞEMS İ YE GÜZEL KED İ YEŞ İ L KOLTUK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları