Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DÜNYA UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE EDEN SPORCULAR FEDERASYONU

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DÜNYA UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE EDEN SPORCULAR FEDERASYONU"— Sunum transkripti:

1

2 DÜNYA UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE EDEN SPORCULAR FEDERASYONU
Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu (DUMESF), sivil toplum kuruluşudur. Sporcu ağırlıklı duyarlı bireylerin bir araya geldiği, çok yönlü bir topluluktur yılında kurulan federasyonumuzun amacı uyuşturucuyla savaşarak, uyuşturucudan arınmış dünya gençliğini spora yöneltmektir. DUMESF kurucuları ve üyeleri uyuşturucuyla savaşta en etkin mücadelenin sporla olacağını gerçekleştirmek için çalışır. DUMESF hangi biçimde olursa olsun uyuşturucu kullanımının sağlıklı insanda ve toplumların geleceği çocuklarda, geleneksel değerleri, örf, anane ve insani duyguları zayıflatarak yok ettiğine inanır. DUMESF Uyuşturucuyla Mücadelesinde, insan gelişimi, çocukların geleceği, çocuklara spor yaptırma hedefi, insan onuru, demokrasi, hoşgörü, eşitlik, özgürlük ve adaleti savunur ve gerçekleştirme çabasındadır.

3 DÜNYA UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE EDEN SPORCULAR FEDERASYONU
DUMESF Tüm insanlara ve mutlaka çocuklara hangi spor olursa olsun bedenini eğitmeye ihtiyacı olduğunu anlatır. Mücadele sporları, sporcu ve eğiticileri ile yakın savunmada bedenin sağlığını ve insanın özgüvenini kazanmasını sağlayacak araç olduğunu ifade etmek için çalışır. DUMESF Tüm insanların, bilerek veya bilmeden, uyuşturucu kullanımının kendinde yarattığı zararlardan korunma ve tedavi edilme hakkına sahip olduğunu anlatır. DUMESF Uluslararası anlaşmalarla hangi biçimde olursa olsun uyuşturucu kullanımın da, insanları, özellikle çocukları korumak için yasal olan, idari, sosyal ve eğitsel anlaşmalar yaparak, sporla uyuşturucu mücadelesinde bütün dünyadaki destekleri sağlamak için çalışır. DUMESF sivil toplum kuruluşu olmasının yanı sıra Dünyada ve Türkiye’de kurulan ilk Dünya Federasyonudur.

4 Uyuşturucuyla savaşta “Tek çare Spor”
DÜNYA UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE EDEN SPORCULAR FEDERASYONU Ülkeler yıllardır uyuşturucuyla savaşını sürdürüyor. Ancak, dünyada yaşadığımız her dakikada bir insan uyuşturucu bağımlısı oluyor. Ve ne yazıktır ki, ülkemizde ve dünyada uyuşturucu kullanma yaşı giderek ufalıyor. Benim 2003’teki bir araştırmamda bu yaş ülkemizde 13 e kadar inmişti. Halka ve Olaylara Tercüman Gazetesi’ndeki yazımda bu vahameti belirtmiştim. Günümüzde ise bu yaş sınırın tehlikeli boyutta olduğu raporlarda geçiyor. Uyuşturucuyla savaşta “Tek çare Spor”

5 MADDE BAĞIMLILIĞI Sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerden birinin kısa veya uzun süre, az veya çok miktarda kullanımı sonucu, insanın merkezi sinir sisteminde meydana gelen tahribata bağlı olarak, kendi başına karar verebilme (otonomi) yeteneğinin ortadan kalkması, kişiliği oluşturan özel karakteristik yapısının kaybolması, insani değerlerinin kısıtlanması ve özgürlüğünün sınırlanması sonucu ortaya çıkan yeni davranış biçimine madde bağımlılığı denir.

6 UYUŞTURUCUYA BAŞLAMADA
ÖNEMLİ FAKTÖRLER BİLGİSİZLİK VE YANLIŞ BİLGİLENDİRME POPÜLER MEDYANIN ETKİLERİ MERAK GRUP BASKILARI VE KÖTÜ ARKADAŞ ÇEVRESİ MODA SANILMASI SORUNLARDAN KOLAY KAÇIŞ YÖNTEMİ OLARAK ALGILANMASI KENDİNE GÜVEN EKSİKLİĞİ

7 NARKOTİK MADDELER Belirli dozda alındığı zaman; kişinin sinir sistemi üzerinde etki eden, kişinin akli, fiziki ve psikolojik dengesini bozan, alışkanlık ve bağımlılık yapan, doğal yapay ya da yarı yapay maddelerin tümüne verilen genel addır.

8 NARKOTİK MADDELER Afyon ve türevleri (Opiyatlar): Afyon Morfin Kodein
Metadon Eroin

9 NARKOTİK MADDELER

10 NARKOTİK MADDELER Kenevir ve türevleri: Reçine esrar Toz esrar
Pres esrar Gonca esrar Likit(sıvı) esrar

11 NARKOTİK MADDELER Uyarıclıar: Amfetamin Kokain

12 NARKOTİK MADDELER Uçucu Bağımlılığı:
Solventler, tiner, benzin, bally, çakmak gazı, sprey boya vb.

13 NARKOTİK MADDELER BONZAi

14 2010 ve 2012 yıllarında küçük miktarlarda internet üzerinden ülkemize getirilen bonzai, merdiven altı diye tabir edilen yerlerde yavşan otu, kimyasal madde ve tarımsal ilaçların karışımından elde edilerek üretilmeye başlandı. Türkiye’de kullanımın 8 yaşına kadar düştüğü gözlendiğinde tehlikenin boyutu oldukça büyük.

15 Avrupa, Dünya, Olimpiyat Şampiyonu Asrın Sporcusu 23
Avrupa, Dünya, Olimpiyat Şampiyonu Asrın Sporcusu 23. Dönem Ak Parti Sivas Millet Vekili, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya

16

17

18 Türk Judo ve Karate sporlarının
Hocaların hocası Namık Ekin Türk Judo ve Karate sporlarının örnek ismi

19

20 ENGELLENEMEYEN BAĞIMLILIK
BAĞIMLI HALE GELMİŞ İNSANIN ARTIK UYUM GÜCÜ KALMAMIŞTIR. AİLEDEN, TOPLUMDAN VE ÇEVRESİNDEN KOPARAK, YALNIZLIĞA, BUNALIMA VE DAHA SONRA SORUMSUZ, BİR HAYATA MAHKUM OLUR. YAŞAYAN BİR ÖLÜ HALİNE GELİR. AYRICA AIDS, FRENGİ, VEREM, KANSER, KANGREN VE BENZERİ BİR ÇOK ÖLÜMCÜL HASTALIĞIN YAYILMASINDA DA EN BÜYÜK ETKEN UYUŞTURUCULAR VE BAĞIMLILARIDIR. TOPLUMA BİZLERE VE SİZLERE DÜŞEN GÖREV ÇOCUKLARIMIZAVE GENÇLİĞİMİZE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAKTIR.

21 Bir Kereden Bir Şey Olur ! Sağlıkla kalın, bağımsız kalın!
Uyuşturucu kullanmak, insanın kendine yapabileceği kötülüklerin en büyüğüdür. Anayasanın Gençlik ve Spor başlıklı 58’inci maddesinde “Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.” Devlet çocuklarını ve gençliğini koruma altına almıştır burada iş sadece Devlete, hekimlere ve uyuşturucu ile mücadele eden sosyal kurumlara düşmüyor. Bu tüm vatandaşların yani hepimizin asli görevidir. Sağlıkla kalın, bağımsız kalın!

22 DÜNYA UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE EDEN SPORCULAR FEDERASYONU
EN İÇTEN SEVGİ VE SAYGILARIMLA Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu (DUMESF) Başkan Kaya Muzaffer ILICAK


"DÜNYA UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE EDEN SPORCULAR FEDERASYONU" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları