Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ZARFLAR(BELİRTEÇLER) ► Pikniğe birlikte gidelim. fiil fiil Düğüne akşam gideceğiz. fiil fiil Deniz masmavi gözüküyor. Çocuklar dışarı çıktı. Bugünlerde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ZARFLAR(BELİRTEÇLER) ► Pikniğe birlikte gidelim. fiil fiil Düğüne akşam gideceğiz. fiil fiil Deniz masmavi gözüküyor. Çocuklar dışarı çıktı. Bugünlerde."— Sunum transkripti:

1

2 ZARFLAR(BELİRTEÇLER) ► Pikniğe birlikte gidelim. fiil fiil Düğüne akşam gideceğiz. fiil fiil Deniz masmavi gözüküyor. Çocuklar dışarı çıktı. Bugünlerde çok yoruluyoruz.

3 ZARFLAR(BELİRTEÇLER) Araba yanımızdan hızlıca geçti. Araba yanımızdan hızlıca geçti. 4/A sınıfı öğrencileri sınıflarını pırıl pırıl yaptılar. 4/A sınıfı öğrencileri sınıflarını pırıl pırıl yaptılar. Yıl sonu yavaş yavaş yaklaşıyor. Yıl sonu yavaş yavaş yaklaşıyor. Örneklerde görüldüğü gibi kırmızı renkle yazılmış kelimeler fiilleri,yer,yön,zaman,miktar durum ve soru bakımından nitelemektedir. Örneklerde görüldüğü gibi kırmızı renkle yazılmış kelimeler fiilleri,yer,yön,zaman,miktar durum ve soru bakımından nitelemektedir. Bu görevde kullanılan kelimelere zarf (belirteç) adı verilir. Bu görevde kullanılan kelimelere zarf (belirteç) adı verilir.

4 ZARFLAR(BELİRTEÇLER) Öğrenciler arka arkaya oturdular. -Öğrenciler nasıl oturdular? -Arka arkaya zarf (belirteç) Sinem yavaş yavaş okula geliyordu. - Sinem okula nasıl geliyordu? - Yavaş yavaş. Zarf(belirteç) Annesini görünce bebekler gibi sevindi. - Annesini görünce nasıl sevindi? -Bebekler gibi. Zarf (belirteç)

5 Zarf(belirteç) Nasıl Bulunur? Sizi yarın ziyaret edeceğim. -Sizi ne zaman ziyaret edeceğim? -Yarın zarf (belirteç) Okula erken geldim. -Okula ne zaman geldin? -Erken zarf (belirteç) Cümlenin fiiline soracağımız “Nasıl” sorusuna alacağımız cevap belirteci (zarfı) bulmamızı sağlar.

6 Devamı… Gelecek yıl Anamur’a taşınacağız. - Ne zaman Anamur’a taşınacağız? -Gelecek yıl Zarf (belirteç) Cümlenin fiilini soracağınız “Ne zaman?”, ”Ne zamana kadar?, ”Ne zamandan beri?” sorularından alacağımız cevap Belirteci (zarfı) bulmamızı sağlar.

7 Devamı… Sait kapıdan dışarı çıktı. -Sait kapıdan nereye çıktı? - Dışarı zarf (belirteç) Kamyon geriye kaydı. -Kamyon nereye kaydı? -Geri Zarf (belirteç) Selami aşağıya doğru yuvarlandı. -Selami nereye yuvarlandı? -Aşağıya Zarf (belirteç)

8 Devamı… Cümlenin fiiline soracağımız “Nereye?”, “Nerede?”, ”Nereden” sorularına alacağımız cevap,belirteci (zarfı) bulmamızı sağlar

9 Devamı… Okuldan çıkmana az kaldı. - Okuldan çıkmana ne kadar kaldı? - Az. Zarf (belirteç) Okulumu çok seviyorum. - Okulumu ne kadar seviyorum? - Çok. Zarf (belirteç) Beş kilometre kadar koştuk. -Ne kadar koştuk? -Beş kilometre kadar. Zarf (belirteç)

10 Devamı…. Cümlenin fiiline soracağımız “Ne kadar?” sorusuna alacağımız Cevap belirteci (zarfı) bulmamızı sağlar.

11 Devamı…. Buraya nasıl geldiniz? Bana niçin uğramadınız? İstanbul’da ne kadar kalacaksınız? Denize girdiğinizi neden söylemediniz? Yukarıdaki cümlelerde bulunan “Nasıl?”,”Niçin?”,”Ne kadar?”,”Neden?” kelimeleri fiilin yapılış şeklini Soru yoluyla belirten belirteçlere (zarflara) örnektir.

12 BAĞLAÇ Okan ve Bedirhan ders çalışıyorlar. Okan ve Bedirhan ders çalışıyorlar. Sen de bizimle gelir misin? Sen de bizimle gelir misin? Öyle canım sıkılıyor ki ne yapacağımı bilmiyorum. Öyle canım sıkılıyor ki ne yapacağımı bilmiyorum. Emre ile Esra kitaptaki soruları yapıyorlar. Emre ile Esra kitaptaki soruları yapıyorlar. Yukarıdaki cümlelerde kırmızı renkle yazılmış kelimelere dikkat ederseniz iki kelimeyi birbirine bağladıklarını görürsünüz. Yukarıdaki cümlelerde kırmızı renkle yazılmış kelimelere dikkat ederseniz iki kelimeyi birbirine bağladıklarını görürsünüz. Bu şekilde kelimeleri bir birine bağlayan, “ve,ile,de,ki” kelimelerine bağlaç denir.

13 TÜRKÇEDEKİ BAĞLAÇLAR VE GÖREVLERİ ŞUNLARDIR: Ve:Aynı görevdeki kelime ve cümleleri birbirine bağlar. Ve:Aynı görevdeki kelime ve cümleleri birbirine bağlar. Patates ve soğanları sepete koydu. Patates ve soğanları sepete koydu. Çabucak geldi ve gitti. Çabucak geldi ve gitti. De:Aynı görevdeki kelimeleri,söz gruplarını birbirine bağlayarak gibilik,eşitlik,neden,durum gibi anlamlar katar. Derse o da gelmedi. De:Aynı görevdeki kelimeleri,söz gruplarını birbirine bağlayarak gibilik,eşitlik,neden,durum gibi anlamlar katar. Derse o da gelmedi. Geldi de bize uğramadı. Geldi de bize uğramadı.

14 BAĞLAÇLAR İLE:Aynı görevdeki kelimeleri birbirine bağlayarak birliktelik anlamı katar. Tuncay ile Güneş bize geldiler. Teyzem ile eniştem iyi anlaşırlar. Kİ: Cümleleri birbirine bağlar. Burcu o kadar hızlı okudu ki bir şey anlamadık. Soğukta kalmadım ki üşüyeyim..

15 DİĞER BAĞLAÇLAR Seni çok aradım fakat bir türlü bulamadım. Melisa çok uğraştı ama sonunda başardı. Seni üzemem zira en iyi arkadaşımsın. Yorulmuştu çünkü en çok o çalışmıştı. Görünüşü güzel yalnız sağlam değil. Zeynep yahut Ayşenur gelsin.

16 EDAT (İLGEÇ) Futbolcular aslanlar gibi oynadı. Futbolcular aslanlar gibi oynadı. Başarmak için çok çalışmalısın. Başarmak için çok çalışmalısın. Öğrenciler müzeye otobüs ile gidecekler. Öğrenciler müzeye otobüs ile gidecekler. Yukarıdaki cümlelerde kırmızı renkli kelimelerin tek başlarına herhangi bir anlamı yoktur.Fakat bu kelimeler diğer kelimeler ve kelime grupları arasında sebep,benzerlik,eşitlik, Yukarıdaki cümlelerde kırmızı renkli kelimelerin tek başlarına herhangi bir anlamı yoktur.Fakat bu kelimeler diğer kelimeler ve kelime grupları arasında sebep,benzerlik,eşitlik, amaç gibi çeşitli anlam ilişkileri kururlar. Bu kelimeler edat (ilgeç) diyoruz. Bu kelimeler edat (ilgeç) diyoruz.

17 Türkçemizde En Çok Kullandığımız Edatlar (ilgeçler) ve Bazı Özellikleri Şunlardır: Gibi:Eşitlik,benzerlik ifade eder. Senin gibi düzenli öğrenciler çok az. Sular buz gibi soğuk. Göre:Karşılaştırma ifade eder;yönünden, bakımından anlamı katar. Kadar:Benzerlik,karşılaştırma,yakınlık,ölçü anlamları katar. Senin dediğin kadar varmış. Dost kardeş kadar yakındır.

18 Devamı… ► İçin:Sebep,maksat,amaç ifade eder. ► Sınıfta kalmamak için derslerine çok çalış. ► Sınavını kazanmak için çok soru çözmelisin. ► İle:Araç anlamı katar. ► Bana telefon ile haber verdiler. ► Buraya uçak ile geldik. ► İle edatı kendisinden önceki kelimeyle birleşebilir.O zaman baştaki “i” sesi düşer. ► Sessizle biten kelimelere -le/ -la şeklinde,sesliyle bitenlere ise -yle/ -yla şeklinde yazılır. ► Kalem ile kalemle araba ile arabayla

19 Devamı … Üzere:Amaç,zaman,yakın olma,şart gibi anlamlar bildirir. Bir gün kalmak üzere geldiler. Geri getirmek üzere alabilirsin. Üzere edatı üzre şeklinde de kullanılır. Akşam gelmek üzre çıktı.

20 Devamı… Ancak:Yalnız,sadece vs.anlamı katar. Ancak:Yalnız,sadece vs.anlamı katar. Bunu ancak sen yapabilirsin. Bunu ancak sen yapabilirsin. Yazıları iki günde ancak bitirebilirim. Yazıları iki günde ancak bitirebilirim. NOT:Bağlaçlar cümleden çıkarıldığında cümlenin anlamı bozulmaz. Edat (ilgeçler) cümleden çıkarılırsa cümlenin anlamı bozulur.


"ZARFLAR(BELİRTEÇLER) ► Pikniğe birlikte gidelim. fiil fiil Düğüne akşam gideceğiz. fiil fiil Deniz masmavi gözüküyor. Çocuklar dışarı çıktı. Bugünlerde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları