Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Atatürk’ün Tartı ve Ölçülerde Yaptığı Yenilikler

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Atatürk’ün Tartı ve Ölçülerde Yaptığı Yenilikler"— Sunum transkripti:

1 Atatürk’ün Tartı ve Ölçülerde Yaptığı Yenilikler

2 Osmanlı Devleti'nde kullanılan saat, takvim ve ölçüler, Avrupa devletlerinde kullanılanlardan farklıydı. Bu durum, sosyal, ticarî ve resmî ilişkileri zorlaştırıyor, bazı karışıklıklara sebep oluyordu.

3 Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde bu farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapıldı. Fakat yeterli değildi. Cumhuriyetin ilânından sonra bu zorluklar ortadan kaldırmak için çalışmalara başlandı.

4 Zaman Ölçülerindeki Değişiklikler
Önce 26 Aralık 1925'te çıkarılan bir kanunla, o zamana kadar kullanılmakta olan, Hicrî ve Rumî takvimlerin yerine Milâdî takvim kabul edildi.

5 1 Ocak 1926'dan itibaren de kullanılmaya başlandı.
Böylece devlet işlerinde karışıklık önlendi.

6 Takvimdeki bu değişikliğin yanında, alaturka denilen, güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine, çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi.

7 1935'te çıkarılan bir kanunla, cuma günü olan hafta tatili değiştirilip, cumartesi öğleden sonra ve pazar günü hafta tatili olarak kabul edildi.

8 Batıdan alınan zaman ölçüsü ile bir gün 24 saate bölünüp, günlük hayat düzene sokuldu. Bu yeniliklerin yanında millî bayramlar ve tatil günleri de yeniden düzenlendi.

9 Uzunluk Ölçülerindeki Değişiklikler:
1928 yılında yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi. 1931'de kabul edilen bir kanunla eski uzunluk ölçüleri değiştirildi.

10 Eskiden kullanılan arşın, endaze, okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı
Eskiden kullanılan arşın, endaze, okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Bunların yerine uzunluk ölçüsü olarak metre kabul edildi.

11 Uzunluk Ölçüleri

12 Ağırlık Ölçülerindeki Değişiklikler:
Ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı.

13 Ağırlık Ölçüleri:


"Atatürk’ün Tartı ve Ölçülerde Yaptığı Yenilikler" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları