Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

POLARİMETRİ. 2 GİRİŞ Bu modülde polarimetre cihazını tanıyacak, nerelerde, ne şekilde ve hangi amaçla kullanıldığını öğreneceksiniz. Bu modülü tamamladığınızda.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "POLARİMETRİ. 2 GİRİŞ Bu modülde polarimetre cihazını tanıyacak, nerelerde, ne şekilde ve hangi amaçla kullanıldığını öğreneceksiniz. Bu modülü tamamladığınızda."— Sunum transkripti:

1 POLARİMETRİ

2 2 GİRİŞ Bu modülde polarimetre cihazını tanıyacak, nerelerde, ne şekilde ve hangi amaçla kullanıldığını öğreneceksiniz. Bu modülü tamamladığınızda uygun koşullar sağlandığı takdirde polarimetri cihazı ile analizler yapabileceksiniz.

3 POLARİMETRİ Polarize ışık demeti Nicol Prizması denen İzlanda spatından yapılmış bir prizma kullanılarak elde edilir.(İzlanda spatı Robboodrik CaCO 3 kristalidir).Gün ışığı böyle bir prizmadan geçirilirse,polarize bir gün ışığı demeti elde edilir. Bazı maddeler içlerinden geçen polarizlenmiş ışık demetinin düzlemini değiştirirler.Böyle maddelerin her birinin kendine özgü bir değiştirme açısı vardır.

4 Bir İzlanda kristali (Nicol Prizması)

5 Polarize filtre yansımaları keser.

6 Polarizlenmiş ışık demetinin düzlemini değiştirmesinden yararlanarak konsantrasyon ve yapı tayin etme metoduna POLARİMETRİ denir. POLARİMETRE NEDİR?

7 İçlerinden geçen polarizlenmiş ışık demeti düzlemini değiştiren maddeler optikçe aktiftir. Bunlara tipik örnek kristal kuarstır.

8 Kristal kuarsın bu özelliği 1811 yılında bulunmuş ve ondan sonra de pek çok maddenin kuars gibi optikçe aktiflik gösterdiği tespit edilmiştir.Kuars, bu özelliği sadece kristal haldeyken gösterir; çözelti haline gelince bu özelliğini tamamen kaybeder.

9 Bazı maddelerin optikçe aktiflikleri kristallerinin değil, MOLEKÜLLERİNİN bir özelliğidir.Böyle maddelere glukoz,laktik asit, sakaroz örnek verilebilir. Sakkaroz Glikoz

10 OPTİKÇE AKTİFLİK ve OPTİK İZOMERİ Bir C atomuna 4 farklı grup ya ada atom bağlıysa, bu tür C atomuna asimetrik C atomu denir. Bu tür maddelere optikçe aktif madde denir. Asimetrik C atomunu belirtmek için C atomunun sağ üstüne yıldız konur. 10POLARİMETRİ

11

12

13


"POLARİMETRİ. 2 GİRİŞ Bu modülde polarimetre cihazını tanıyacak, nerelerde, ne şekilde ve hangi amaçla kullanıldığını öğreneceksiniz. Bu modülü tamamladığınızda." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları