Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

REHBERLİK SERVİSİ ÇOCUĞUN YETİŞMESİNDE AİLENİN YERİ VE ÖNEMİ NEDİR? ÇOCUĞUN YETİŞMESİNDE AİLENİN YERİ VE ÖNEMİ NEDİR? ÇOCUĞUNUZUN BAŞARISI SİZE BAĞLI;

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "REHBERLİK SERVİSİ ÇOCUĞUN YETİŞMESİNDE AİLENİN YERİ VE ÖNEMİ NEDİR? ÇOCUĞUN YETİŞMESİNDE AİLENİN YERİ VE ÖNEMİ NEDİR? ÇOCUĞUNUZUN BAŞARISI SİZE BAĞLI;"— Sunum transkripti:

1

2 REHBERLİK SERVİSİ

3 ÇOCUĞUN YETİŞMESİNDE AİLENİN YERİ VE ÖNEMİ NEDİR? ÇOCUĞUN YETİŞMESİNDE AİLENİN YERİ VE ÖNEMİ NEDİR? ÇOCUĞUNUZUN BAŞARISI SİZE BAĞLI; ÇOCUĞUNUZUN BAŞARISI SİZE BAĞLI;

4 1.Eğitim Fedakarlık İster: İnsan sevdiği insanlara karşı fedakar davranır.Dünyanın en fedakar insanları anneler ve babalardır.Çünkü çocuklarını karşılıksız severler. Aynı şekilde çocuğu en mutlu edecek atmosferde sevgi ve disiplinin uygun ölçüde dengelendiği atmosferdir.

5 Sıcak ve kucaklayıcı bir sevgi, iyi davranışlara destek olmak, hatalara makul ölçüde göz yumma, sabır ve tahammüllü olma, değer verme, zaman ayırma çocuk için gerekli mutluluk atmosferini oluşturacaktır.Çocuğun ruhsal gelişiminde üç ana unsur çok önemlidir:

6 Sevgi, disiplin ve ilgi. Disiplinin yanlış kullanılması çocuğun geleceğini yanlış şekillendirecektir.Disiplin, çocuğa hayatın kurallarını öğretmektir.Onun kişiliğini ezmek değildir.Disiplin çocuğu sağlıklı ve dengeli yetişkinliğe hazırlamaktır. Sevgi, disiplin ve ilgi. Disiplinin yanlış kullanılması çocuğun geleceğini yanlış şekillendirecektir.Disiplin, çocuğa hayatın kurallarını öğretmektir.Onun kişiliğini ezmek değildir.Disiplin çocuğu sağlıklı ve dengeli yetişkinliğe hazırlamaktır.

7 Çocuğun doğru ile yanlışı ayırma, kendini kontrol edebilme, öz disiplin sahibi olabilme, insan ilişkilerinde sınır koyabilme, iyi ve yardımsever olabilme gibi temel duygularını güçlendirmektir. Çocuğun doğru ile yanlışı ayırma, kendini kontrol edebilme, öz disiplin sahibi olabilme, insan ilişkilerinde sınır koyabilme, iyi ve yardımsever olabilme gibi temel duygularını güçlendirmektir.

8 Eğer çok katı olursanız; çocuğunuzun kalbini incitirsiniz. Bu saldırgan veya çekingen bir kişilik ortaya çıkmasına yol açar. Eğer çok katı olursanız; çocuğunuzun kalbini incitirsiniz. Bu saldırgan veya çekingen bir kişilik ortaya çıkmasına yol açar. Eğer gereğinden fazla şefkatli olursanız, çocuğunuz ana kuzusu olur. Eğer gereğinden fazla şefkatli olursanız, çocuğunuz ana kuzusu olur. Eğer çocuğu kontrolsüz bırakırsanız size ve topluma yabancılaşır. Eğer çocuğu kontrolsüz bırakırsanız size ve topluma yabancılaşır.

9 Daima orta yolu aramalısınız.Orta yol ise sertlik ve yumuşaklık arasındaki denge halidir ve tıpkı sabun gibidir.Fazla sıkılırsa kayar gider, fazla serbest bırakılırsa yine kayar gider.Tatlı bir disiplinle orta yolu bulabilmek beceri ve fedakarlık isteyen bir iştir. Daima orta yolu aramalısınız.Orta yol ise sertlik ve yumuşaklık arasındaki denge halidir ve tıpkı sabun gibidir.Fazla sıkılırsa kayar gider, fazla serbest bırakılırsa yine kayar gider.Tatlı bir disiplinle orta yolu bulabilmek beceri ve fedakarlık isteyen bir iştir.

10 2-Çocuk Eğitimi İlgi İster: Çocuklarımızı hem bilgi ve beceri yönünden hem de duygu yönünden geliştirmek için, çocuklarımızla günlük en az 10 dakika konuşmalıyız. Onların halini hatırını sormalıyız, okulda veya evde neler yaptıklarını anlatmalarını istemeliyiz. Onlarla nitelikli zaman geçirmeliyiz. Konuşurken gözlerinin içine bakarak onları önemsediğimizi ve onlara değer verdiğimizi göstermeliyiz. 2-Çocuk Eğitimi İlgi İster: Çocuklarımızı hem bilgi ve beceri yönünden hem de duygu yönünden geliştirmek için, çocuklarımızla günlük en az 10 dakika konuşmalıyız. Onların halini hatırını sormalıyız, okulda veya evde neler yaptıklarını anlatmalarını istemeliyiz. Onlarla nitelikli zaman geçirmeliyiz. Konuşurken gözlerinin içine bakarak onları önemsediğimizi ve onlara değer verdiğimizi göstermeliyiz.

11 3-Çocuklarımıza Bağırıp Çağırmamalı, Surat Asmamalı ve onları azarlamamalıyız : Onları iyi takip etmeli, olumlu davranışlarını görmeli, bol bol ödüllendirmeli ve takdir etmeliyiz. Eğer olumlu davranışlarını görür ve takdir edersek işimiz kolay. Çocuk, yaptığı işten dolayı takdir görmezse o işin yanlış olduğunu anlar. 3-Çocuklarımıza Bağırıp Çağırmamalı, Surat Asmamalı ve onları azarlamamalıyız : Onları iyi takip etmeli, olumlu davranışlarını görmeli, bol bol ödüllendirmeli ve takdir etmeliyiz. Eğer olumlu davranışlarını görür ve takdir edersek işimiz kolay. Çocuk, yaptığı işten dolayı takdir görmezse o işin yanlış olduğunu anlar.

12 4-Problemleri çocuğun mantığına ve sağduyusuna hitap ederek çözebiliriz: İnsanın sol beyninin en önemli özelliği ikna edilebilmesidir. Problem olduğu zaman, seninle konuşalım, diyerek uygun bir zaman ve uygun bir yerde çocukla birlikte problemi ele almalıyız. 4-Problemleri çocuğun mantığına ve sağduyusuna hitap ederek çözebiliriz: İnsanın sol beyninin en önemli özelliği ikna edilebilmesidir. Problem olduğu zaman, seninle konuşalım, diyerek uygun bir zaman ve uygun bir yerde çocukla birlikte problemi ele almalıyız.

13 Çocuğun haklı olduğu yerlerde ona hak vermek, yanlış yaptığımız durumlarda ondan özür dilemek şarttır.Eğer çocuğun mantığına, sağduyusuna ve asil duygularına hitap ederseniz onu kazanır ve problemi çözebilirsiniz. Problemi konuşurken çocuğu, genci kazanmanın esas olduğunu, tartışmayı kazanmanın önemli olmadığını unutmamalıyız. Çocuğun haklı olduğu yerlerde ona hak vermek, yanlış yaptığımız durumlarda ondan özür dilemek şarttır.Eğer çocuğun mantığına, sağduyusuna ve asil duygularına hitap ederseniz onu kazanır ve problemi çözebilirsiniz. Problemi konuşurken çocuğu, genci kazanmanın esas olduğunu, tartışmayı kazanmanın önemli olmadığını unutmamalıyız.

14 5-Güzel ve olumlu davranışlarından dolayı çocukları bol bol takdir etmeli, tebrik etmeli ve ödüllendirmeliyiz. 5-Güzel ve olumlu davranışlarından dolayı çocukları bol bol takdir etmeli, tebrik etmeli ve ödüllendirmeliyiz. Ödül ve takdirin yan etkisi yoktur.Dayak ve ceza sevgiyi yok eder. Aşırı şiddet çocuğumuzu bizden uzaklaştırır ve hatta bize düşman yapar.

15 6-Çocuğumuzla konuşarak ona hedef seçtirmeliyiz: Hedefi olmayan yelkenliye rüzgar bile yardım etmez. Stadyumlar, kahveler, 6-Çocuğumuzla konuşarak ona hedef seçtirmeliyiz: Hedefi olmayan yelkenliye rüzgar bile yardım etmez. Stadyumlar, kahveler, cafeler nereye gideceğini bilmeyen insanlarla dolu.

16 Ergenlik döneminde genç, hayatın zor ve fırtınalı döneminden geçmektedir.Tıpkı fırtınalı bir denize açılan acemi bir kaptan gibidir. İyi bir rota çizimine ihtiyacı vardır. Bu rotanın çiziminde anne- babanın ve aile büyüklerinin etkisi ve yeri büyüktür. Ergenlik döneminde genç, hayatın zor ve fırtınalı döneminden geçmektedir.Tıpkı fırtınalı bir denize açılan acemi bir kaptan gibidir. İyi bir rota çizimine ihtiyacı vardır. Bu rotanın çiziminde anne- babanın ve aile büyüklerinin etkisi ve yeri büyüktür.

17 Büyüklerin genç ile “doğru budur, yanlış budur, doğruya uymazsan başına gelecek muhtemel sıkıntılar şunlardır.” gibisinden oturup saatlerce konuşmaları gerekmektedir. Konferans vaaz verir gibi konuşmalar, nasihatler genellikle faydasızdır. Bu tür yaklaşımlar, bazı gençlerde söylenenlerin tam aksini yapma eğilimi uyandırabilir. Büyüklerin genç ile “doğru budur, yanlış budur, doğruya uymazsan başına gelecek muhtemel sıkıntılar şunlardır.” gibisinden oturup saatlerce konuşmaları gerekmektedir. Konferans vaaz verir gibi konuşmalar, nasihatler genellikle faydasızdır. Bu tür yaklaşımlar, bazı gençlerde söylenenlerin tam aksini yapma eğilimi uyandırabilir.

18 H.z. Ali(R.A.) “7 yaşına kadar olan çocuğunuzla oynayınız, 15 yaşına kadar da arkadaşlık ediniz,15 yaşından sonra ise istişare (fikir alışverişi) ediniz”. diyerek, çocuk ruh sağlığını tek cümlede özetlemiştir. Yüce Peygamberimizin de, buluğ çağını deliliğin bir şubesi olarak tarif etmesi çok anlamlı mesajlar vermektedir. H.z. Ali(R.A.) “7 yaşına kadar olan çocuğunuzla oynayınız, 15 yaşına kadar da arkadaşlık ediniz,15 yaşından sonra ise istişare (fikir alışverişi) ediniz”. diyerek, çocuk ruh sağlığını tek cümlede özetlemiştir. Yüce Peygamberimizin de, buluğ çağını deliliğin bir şubesi olarak tarif etmesi çok anlamlı mesajlar vermektedir.

19 İşte hayatının böyle deli dolu bir döneminden geçen gence, kızmak, bağırıp çağırmak, cezalandırmak yerine, onu anlamaya çalışmak, konuşmak ve zaman ayırmak elbette çok büyük etki edecektir. Bu etki altın değerinde kaçırılmayacak bir fırsattır. İşte hayatının böyle deli dolu bir döneminden geçen gence, kızmak, bağırıp çağırmak, cezalandırmak yerine, onu anlamaya çalışmak, konuşmak ve zaman ayırmak elbette çok büyük etki edecektir. Bu etki altın değerinde kaçırılmayacak bir fırsattır.

20 Her şey incelikten kırılır, ama insan kalınlıktan kırılır. Gençlere, katı ve kaba davranmak yerine, esnek, ince ve sabırlı davranırsak, onları hayatlarının olumlu dönemlerine kazasız, belasız taşımış oluruz. Her şey incelikten kırılır, ama insan kalınlıktan kırılır. Gençlere, katı ve kaba davranmak yerine, esnek, ince ve sabırlı davranırsak, onları hayatlarının olumlu dönemlerine kazasız, belasız taşımış oluruz.

21 7-Çocuğumuza sevdiği bir meslek seçmesini tavsiye etmeliyiz. Sevdikleri işi yapmak insanları yormaz. Bizi yoran angarya işlerdir. Fransız romancısı Honoro de Balzac, ”ben çalışırken dinlenirim, dinlenirken çalışırım” der. 7-Çocuğumuza sevdiği bir meslek seçmesini tavsiye etmeliyiz. Sevdikleri işi yapmak insanları yormaz. Bizi yoran angarya işlerdir. Fransız romancısı Honoro de Balzac, ”ben çalışırken dinlenirim, dinlenirken çalışırım” der.

22 Meslek seçimi kişinin hayatı boyunca yapacağı en önemli seçimlerden biridir.Birey mesleğini seçmekle yaşayacağı çevreyi, bir anlamda ekonomik durumunu, ilişkide bulunacağı insanları da seçmiş olmaktadır. Meslek seçimi kişinin hayatı boyunca yapacağı en önemli seçimlerden biridir.Birey mesleğini seçmekle yaşayacağı çevreyi, bir anlamda ekonomik durumunu, ilişkide bulunacağı insanları da seçmiş olmaktadır.

23 8-Beyin gücünü verimli kullanmayı, yeteneklerini geliştirmeyi çocuklarımıza öğretmeliyiz. Ergenlik çağındaki bir gencin parlak zekası, kabına sığmayan duyguları, doymak bilmeyen öğrenme arzusu, hiç kullanılmamış, sıfır kilometre beyni vardır. 8-Beyin gücünü verimli kullanmayı, yeteneklerini geliştirmeyi çocuklarımıza öğretmeliyiz. Ergenlik çağındaki bir gencin parlak zekası, kabına sığmayan duyguları, doymak bilmeyen öğrenme arzusu, hiç kullanılmamış, sıfır kilometre beyni vardır.

24 Bilgi ve tecrübe eksikliği giderildiği ölçüde, henüz istikametini bulamamış duygular iyi yöne doğru yönlendirilmelidir. ”Gençler bilebilse, yaşlılar yapabilse” sözü, bu durumu ifade etmek için söylenmiş gibidir. Bilgi eksikliğini gidermenin yollarından biride okumaktır. Bilgi ve tecrübe eksikliği giderildiği ölçüde, henüz istikametini bulamamış duygular iyi yöne doğru yönlendirilmelidir. ”Gençler bilebilse, yaşlılar yapabilse” sözü, bu durumu ifade etmek için söylenmiş gibidir. Bilgi eksikliğini gidermenin yollarından biride okumaktır.

25 Okumak beyni geliştirir. Bilgi beynin vitaminidir. Düşünmek, araştırma ve deney yapmak, gezi ve gözlemlerde bulunmak, resim yapmak, enstrüman çalmak beyindeki nöronlar arasında sinaptik bağlantılar kurulmasına yol açar. Çocuğumuzun bol bol kitap okumasını ve beyin jimnastiği yapmasını sağlamalıyız. Okumak beyni geliştirir. Bilgi beynin vitaminidir. Düşünmek, araştırma ve deney yapmak, gezi ve gözlemlerde bulunmak, resim yapmak, enstrüman çalmak beyindeki nöronlar arasında sinaptik bağlantılar kurulmasına yol açar. Çocuğumuzun bol bol kitap okumasını ve beyin jimnastiği yapmasını sağlamalıyız.

26 9-Planlı ve sürekli çalışmayı öğretmeli ve sevdirmeliyiz. Çalışmanın en önemli erdem olduğunu, ilim öğrenme ve okumanın ibadet olduğunu çocuklarımıza anlatmalıyız. Dünyanın rahat ve huzur yeri olmadığını, aksine çalışma ve cenneti kazanma yeri olduğunu vurgulamalıyız. Dünyanın rahat ve huzur yeri olmadığını, aksine çalışma ve cenneti kazanma yeri olduğunu vurgulamalıyız.

27 10-İlimve teknolojiye önem vermelerini bunun yanı sıra iman ve ahlaki değerleri unutmamalarını tavsiye etmeliyiz. Bu konuda kendimiz yaşayarakörnek olmalıyız. Bu konuda kendimiz yaşayarakörnek olmalıyız.

28 HAZIRLAYAN EBRU İNCE EBRU İNCE REHBER ÖĞRETMEN REHBER ÖĞRETMEN


"REHBERLİK SERVİSİ ÇOCUĞUN YETİŞMESİNDE AİLENİN YERİ VE ÖNEMİ NEDİR? ÇOCUĞUN YETİŞMESİNDE AİLENİN YERİ VE ÖNEMİ NEDİR? ÇOCUĞUNUZUN BAŞARISI SİZE BAĞLI;" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları