Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SINAV KAYGISI VE BAŞETME YÖNTEMLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SINAV KAYGISI VE BAŞETME YÖNTEMLERİ"— Sunum transkripti:

1 SINAV KAYGISI VE BAŞETME YÖNTEMLERİ
TEOG’A DOĞRU «Sınav Kaygısı» SINAV KAYGISI VE BAŞETME YÖNTEMLERİ Ebru KAPÇAK 50. Yıl Ortaokulu 8. Sınıflar Rehberlik Öğretmeni «Sınav Kaygısı»

2 Kaygı Nedir? Herhangi bir stresli durumda yaşanan doğal bir duygudur ve yaşamın doğal bir parçasıdır.

3 KAYGI… Nedeni belli olmayan korkulardır.

4 tepkidir . Kaygı… Kişi duygusal ya da fiziksel baskı
altındayken ortaya çıkan bir tepkidir . Bir miktar kaygının olumlu etkileri vardır. Ancak aşırı kaygı durumu paniğe sebep olur.

5 yoğun kaygıdır. Sınav kaygısı Sınav öncesinde öğrenilen bilginin,
sınav sırasında kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygıdır.

6 Sınav Kaygısı; her yaş grubundan öğrencinin yaşadığı bir problemdir. Ancak, aşılamayacak bir problem değildir!

7 Sınav kaygısı böyle başlar
Sınav kaygısı böyle başlar. “Sınavı kazanamazsam her şey biter,hayatım mahvolur,herkese rezil olurum” vb. düşüncelere kapılarak sınava girmeden kaygı hali başlar. Sınav kaygısı, sınav sonucunda olumsuz bir sonuç umulduğu için olur.

8 HİÇ KAYGI YAŞAMADAN BAŞARI GELİR Mİ?
TEOG’A DOĞRU «Sınav Kaygısı» HİÇ KAYGI YAŞAMADAN BAŞARI GELİR Mİ? Her duygu gibi “kaygı” da kişinin yaşamında önem taşır ve gereklidir. Orta düzeyde bir kaygı kişiye enerji verir, onu motive eder. !!!!!! Amaç; kaygıyı tümüyle ortadan kaldırmak değil, yapıcı bir düzeyde tutabilmektir.

9 NASIL TANINIR? Kendinize hem fiziksel, hem psikolojik, hem de
bedensel olarak bir bakın!

10 BU KAYGIYI TAŞIYAN ÖĞRENCİ TİPLERİ NASILDIR?

11 SINAV KAYGISININ ETKİLERİ (Kaygılı Öğrenci Tipleri)
Çabuk üzülür. Çabuk heyecanlanır. Hep gergin ve tedirgindir. Duygusal ve içlidir. Her şeyi büyütür, küçük şeyleri kendine dert eder. Sınavlarda heyecanlanır, sararır, solar, terler. Uykuları düzensizdir. Beğenilmek ister.

12 BU ÖĞRENCİLERDEKİ FİZYOLOJİK
BELİRTİLER NELERDİR?

13 SINAV KAYGISININ FİZYOLOJİK BELİRTİLERİ
Kalp atışlarında hızlanma Hızlı nefes alıp-verme Gerginlik ve/veya sinirlilik hali Terleme ve/veya titreme Dilin damağın kuruması Mide şikayetleri Bağırsak hareketlerinde değişme (ishal-kabızlık)

14 SINAV KAYGISININ FİZYOLOJİK BELİRTİLERİ
Telaş, şaşkınlık Baş ağrısı Konsantrasyon bozuklukları Kaygı ve korku içeren düşünceler Ortamdan uzaklaşmak isteme Yorgunluk belirtileri.

15 Sınav kaygısı yaşayan bir öğrenci,
Acaba sınavı kazanabilecek miyim? Arkadaşlarım kazanır ve ben kazanamaz isem Etrafımdakilerin yüzüne nasıl bakarım Daha hazır değilim sınava çok az bir süre kaldı.

16 Öğrenciye göre SINAV; “Sınav karizmadır.” “Sınav her şeydir.”
“Sınav ne kadar iyi olduğunu gösterir.” “Kazanırsan her şeysin, kazanmazsan hiçbir şey.”

17 SINAV KAYGISININ NEDENLERİ ?
Zamanı iyi kullanamama Sonuçları tahmin etme Sınava gerçeğinden farklı anlamlar yükleme Daha önce yaşanmış başarısızlıkların tekrarlanabileceği endişesi Aile ve çevrenin beklentilerinin yüksek olması Kendine güvensizlik Karamsarlık

18 SINAV KAYGISININ NEDENLERİ ?
Bilgisizlik ve hedefin belirsizliği Gerçekçi olmayan hedefler Plânsızlık Çalışma metotlarını bilmemek Danışılacak kişilerin olmaması Arkadaşların olumsuz telkinleri Öğrencinin önünde başarılı bir örnek olmaması

19 SINAV KAYGISININ NEDENLERİ
«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGISININ NEDENLERİ FELAKET YORUM LARI İÇEREN DÜŞÜNCELER: Performans ile ilgili olumsuz beklenti “Bu sınavda başarılı olamayacağım, yetersizim.” Fizyolojik tepkiler ile ilgili olumsuz beklentiler: “Ellerim titreyecek, karnım ağrıyacak, midem bulanacak.” Var olan fizyolojik tepkilerin yanlış yorumlanması: “Beynim uyuşuyor, kesin beynimde tümör var. Zaten okuduklarımı da anlamıyorum, evet evet var bende bir şey.”

20 DUYGUSAL VE FİZYOLOJİK BAKIMDAN BU DURUMDA OLAN ÖĞRENCİ KENDİNİ NASIL İFADE EDER?

21 Sürekli Kaygı Taşıyan Öğrenci İfadeleri
“Sınava hazır değilim.” “Bu bilgiler çok gereksiz ve saçma.” “Nerede ve ne zaman kullanacağım ki ?” “Sınavlar niye yapılıyor, ne gerek var ?” “Bu bilgiler gelecekte benim işime yaramaz.” “Sınava hazırlanmak için gerekli zamanım yok.” “Ben zaten bu konuları anlamıyorum.” “Biliyorum bu sınavda başarılı olamam.” “Sınav kötü geçecek.”

22 BU NOKTADA BİZE DÜŞEN NEDİR, NELERİ YAPMAMIZ GEREKİR?

23

24 SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ?
TEOG’A DOĞRU «Sınav Kaygısı» SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ? İçinizdeki “siz” ile iyi geçinin: “Şimdi böyle düşünmem için bir sebep var mı?” “Böyle düşünmemin bana bir faydası var mı?” “Daha iyimser olarak ne düşünebilirim?”

25 SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ?
TEOG’A DOĞRU «Sınav Kaygısı» SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ? Olumsuz düşünceleri fark et, yakala ve yeniden yapılandır: “Dün affedilmez bir yanlış yaptım” DEMEK YERİNE, “Dün tekrar yapabileceğim bir yanlışın farkına vardım”

26 SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ?
TEOG’A DOĞRU «Sınav Kaygısı» SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ? Olmasını istemediğiniz olayları belirginleştirmeyin, pozitif düşünün: Bu bir “Korktuğum şey başıma geldi” olayıdır. “Sınavda soruları vaktinde bitiremezsem..?” DÜŞÜNCESİNİ TEKRAR ETMEK YERİNE “Vaktinde bitirebilmek için gerekli tedbirlerimi aldım, bu durumda hiçbir şey ters gitmeyecek.”

27 SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ?
TEOG’A DOĞRU «Sınav Kaygısı» SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ? Felaket tellallığı yapmayın:  «Eğer bu sınavdan yüksek puan alamazsam ne yaparım.» DEMEK YERİNE “Bu sınavdan yüksek not almak için elimden geleni yapmaya çalışacağım.”

28 Değiştirmemiz gereken bazı cümle örnekleri
TEOG’A DOĞRU «Sınav Kaygısı» Değiştirmemiz gereken bazı cümle örnekleri Olumsuz TEOG sınavı hayatta başarılı ve mutlu olabilmek için tek yoldur. Sınavı kazanmak zorundayım Kazanamazsam mahvolurum, Ailemin yüzüne nasıl bakarım, çok korkunç olur. Sınav sonucu, benim iyi ya da kötü olduğumu gösterir. Sınavı kazanamamak herşeyin sonu olur Olumlu TEOG’deki başarısızlık dünyanın sonu değildir. Sınavdaki başarısızlık benim kişilik değerimi düşürmez. Bu sınav zor olmasına rağmen başarabileceğim bir sınav. Çünkü ben zorluklarla başedebilirim. Bu sınavı kazanmak istiyorum. Yeterince çalıştım, yapabilirim.

29 TEOG’A DOĞRU «Sınav Kaygısı» SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ?
Olumsuz düşüncelere “DUR” düğmesi takın: Olumsuz düşünceler genellikle sinsice ve fark ettirmeden gelirler. Aklınızdan kaygıya sebep olabilecek bir düşünce geçtiğinde “DUR!” diye bağırın. Birdenbire olumsuz düşüncenin kesintiye uğradığını göreceksiniz. Durdurduktan sonra negatif düşünceler yerine pozitif düşünmeye çalışın.

30 YARARSIZ VE YARARLI DÜŞÜNCELER
Biliyorum bu sınavda başarılı olamayacağım. Başarmak için elimden geleni yapacağım!

31 YARARSIZ VE YARARLI DÜŞÜNCELER
Bu bilgiler çok gereksiz ve saçma. Nerede ve ne zaman kullanacağım ki? Yapabildiğimin en iyisini yapmamın bana ne yararı olabilir? Ne kaybederim?

32 YARARSIZ VE YARARLI DÜŞÜNCELER
Yeterli zamanımın olmadığı doğru. Ancak olan zamanımı en etkili şekilde nasıl kullanabilirim? Sınava hazırlanmak için gerekli zamanım yok ki!

33 YARARSIZ VE YARARLI DÜŞÜNCELER
Sınavlar niye yapılıyor, ne gerek var? Yapmam gereken nedir?

34 YARARSIZ VE YARARLI DÜŞÜNCELER
Tüm kaynakları çalışamasam bile, önemli bölümlere öncelik vererek sınava hazırlanabilirim, hiç olmazsa bu bölümlerden puan kazanırım. Çok fazla konu var, hangi birine hazırlanabilirim ki?

35 SBS’YE DOĞRU «Sınav Kaygısı» SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ?
Son anda sınava hazırlanmayın. Son dakikada göz atmayın, kafanız karışabilir. Sınavlardan önceki gece iyi bir uyku çekin ve dinlenin. Aç karnına sınava girmeyin. İyi ve doğru beslenin. Protein (balık, soya, vs.), su, sebze, vitaminler kaygıyı dengeleyen yiyeceklerdir. Bol bol bu yiyeceklerden tüketin. Sınava kendinize güvenerek girin. Sınava acele içinde girmeyin.

36 TEOG’A DOĞRU «Sınav Kaygısı» SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ?
Günü gününe çalışın, öğrendiklerinizi tekrar edin. Sınava girerken sevdiğiniz elbiseleri giyin. Sınav salonunuzu daha önceden gidip görün. Sınavda gerekli olacak araçları önceden yedekli olarak hazırlayın. Bütün hazırlıklarınıza ve ayrıntılardaki dikkatinize rağmen sınav sabahı bir dizi aksilikle karşılaşırsanız, bunu sakın sınavın da kötü geçeceği şeklinde yorumlamayın.

37 KAYGI İLE BAŞEDİYORUZ… (Öğrencilere)
Kaygıyla baş etmede bazı yaklaşımlar Kendini tanıma yoluyla kaygıyı yenme Test tekniğini gözden geçirme Psikolojik-kaygının kontrolü

38 Kendini tanıma : Öncelikle kendinizi tanıyın.
Kaygı duyduğunuz alanları tespit edin. Mesela sınava geç kalma korkusu taşıyan bir öğrenci gerekli önlemleri aldığı zaman geç kalmayacağını düşünerek bu kaygısını yenebilir.

39 Test tekniği açısından :
Sınav kitapçıkları dağıtıldığında aceleyle kitapçığı çözme telaşına düşmeyin. En iyi olduğunuz bölümden başlayabilirsiniz. Ama şimdiye kadar denemediğiniz taktikler denemeyin. Turlama Tekniği ile soruları çözün. (Bilmediğiniz ve veya emin olmadığınız soruları geri dönüp bakmak üzere işaret koyun). Belli bir bölümü bitirdikten sonra ya da bütün sınavı bitirdikten sonra…

40 Test tekniği açısından :
Sorulardaki; değildir, her zaman, hiçbiri, birlikte, en çok, en az gibi vurguları önemseyin, bu vurguların farkında olun. Matematik ve Fen bölümünde genellikle basit hatalarla soru yanlış yapılır. (Örn: eksi,artı veya dört işlem hataları).

41

42 Neyi başarabileceğinizden emin olmazsanız,
Başarısız olacağınıza inanırsanız ve Olumsuz düşünceler geliştirirseniz, KENDİNİZ HAKKINDA “ÖNYARGILI” OLURSUNUZ

43 Başarısız olduğunuz konularla ilgili hemen ve anında olumlu sonuç beklemeyin, kendinize zaman tanıyın ve sabırlı davranın

44 Kaygınızı Kontrol Etmezseniz Kaygınız Sizi Kontrol Edecektir

45 SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
TEOG’A DOĞRU «Sınav Kaygısı» SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER Kitapçık türünü kodlamayı unutmayın. Soruları dikkatlice okuyun. Sorulara bakın ve şöyle düşünün: “Bu soğuk görüntünüzle beni kandıramazsınız. Çoğunuzun çözebileceğim sorular olduğunuzu biliyorum. Şimdi size sakin bir şekilde yaklaşacağım ve karışık görüntünüzün altındaki kolaylığı ortaya çıkaracağım.” Sınav esnasında endişelenmek yerine güzel şeyler düşünmeye çalışın.

46 SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
TEOG’A DOĞRU «Sınav Kaygısı» SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER Önce soruları içlerinden birine takılmadan bütün olarak bir inceleyin. İyi bildiğiniz konular, kolay çözebileceğiniz sorularla göz göze geleceksiniz. Sorular için zamanınızı iyi ayarlayın. Sorularla inatlaşmayın.

47 SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
TEOG’A DOĞRU «Sınav Kaygısı» SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER Zaman zaman duruşunuzu, oturma pozisyonunuzu değiştirin, bu sizi rahatlatacaktır. Çok heyecanlanıp aklınıza bir sorunun cevabı gelmediğinde o soruyu geçin. Sınıf arkadaşlarınız sınavı erkenden bitirip çıkmaya başladığında panik olmayın, unutmayın: “ERKEN BİTİRENLERE FAZLA PUAN VERİLMİYOR!..”

48 SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
TEOG’A DOĞRU «Sınav Kaygısı» SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER ! Sadece sınava odaklanın. Zamanınızı kaygılanarak, şüpheye düşerek, kendinizi suçlayarak geçirmeyin. “NE YAPABİLİRDİM?” DİYE DEĞİL, “ŞU ANDA NE YAPABİLİRİM?” DİYE DÜŞÜNÜN!...

49 SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
TEOG’A DOĞRU SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER Fiziksel olarak rahat olun. Sınavda artık düşünemediğinizi ya da çok gergin olduğunuzu fark ederseniz, sınav kağıdını bir kenara koyun ve arkanıza yaslanıp derin bir nefes alıp verin. Bu anda sadece nefes alıp verişlerinize odaklanın. Rahatladığınızı göreceksiniz...

50 OLUMSUZ DÜŞÜNCELER Her ne şart da olursa olsun olumlu görmek ve
olumlu düşünmemiz gerekiyor.Bu iyimserlik başarı için gereklidir.

51 AİLELERİN YAKLAŞIMLARI
Bizi mahçup etme Bak dayının oğlu kazandı Yemedik yedirdik Kazanamazsan ben elalemin yüzüne nasıl bakarım

52 BEKLENTİLER… Ailemiz, öğretmenlerimiz, sosyal çevremizin
beklentileri mutlaka olacaktır. KURAL: ÇEVREYİ OMUZLARININZDAN ATIN!

53 YAŞANMIŞ BAŞARISIZLIKLAR
KURAL: Geçmişi unutun, geleceği de bırakın yalnızca bugüne odaklanın! SADECE BUGÜN…

54 İŞTE ALTIN ÇÖZÜMLER

55 KAYGIYI ÖNCE PSİKOLOJİK OLARAK YENİN!
Kendinizi tanıyın! Olumlu düşünün! Kendinize güvenin! Olumsuz düşüncelerden korkmayın!

56 YAPTIKLARINIZLA KAYGIYI YENİN!
Sınavdan önce Son tekrarlar Çıkmış sorular Denemeler

57 BEDENSEL ETKİNLİKLERLE YENİN!
Sağlığınıza dikkat edin! Beslenmenize dikkat edin! Uykunuza dikkat edin! Düzenli nefes egzersizleri yapın!

58 Duygu ve düşüncelerinizi paylaşın!
Ailen ve arkadaşların ile birilikte olmak ve olumlu ilişkilerin moralimizi yükselttiğini, Baş edemediğin durumlarda başvurabileceğin uzman kişiler olduğunu unutma!

59 Unutmayın! Bu sınav yalnızca başarınızın değerlendirildiği bir sınavdır. Kişiliğinizin değil.

60 Kendini Yönetirsen, Dünyayı Yönetecek Gücü De Bulursun! Eflatun

61 TEOG SINAVLARINDA SİZLERE BAŞARILAR DİLER.
50. YIL ORTAOKULU TEOG SINAVLARINDA SİZLERE BAŞARILAR DİLER. SEVGİLERİMİZLE…


"SINAV KAYGISI VE BAŞETME YÖNTEMLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları