Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HZ. MUHAMMED (S.A.V) HAKKI GÖZETİRDİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HZ. MUHAMMED (S.A.V) HAKKI GÖZETİRDİ"— Sunum transkripti:

1 HZ. MUHAMMED (S.A.V) HAKKI GÖZETİRDİ

2 Hz. Muhammed, yaşamında daima adaleti ilke edinmiştir
Hz. Muhammed, yaşamında daima adaleti ilke edinmiştir. Hakkı gözetirken, adaleti uygularken insanlar arasında fark gözetmemiştir. O, ilahî emirler doğrultusunda hareket etmiştir.

3 Yüce Allah, Mâide suresinin 8
 Yüce Allah, Mâide suresinin 8. ayetinde hak ve adaletle ilgili şöyle buyurur: “Ey inananlar! Allah için adaletle şahitlik edenler olun. Bir topluluğa karşı duyduğunuz kin sizi adaletten saptırmasın. Adil davranın, takvaya yakışan budur. Allah’tan korkun, kuşkusuz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

4  Hz. Muhammed daha peygamberlik görevi verilmeden önce de haksızlıkların karşısında duruyor ve haklının yanında yer alıyordu. Bundan dolayı Erdemliler Topluluğu’na katılmıştır. Bu yolla haksızlığa uğrayan, güçsüz ve kimsesiz insanların hakkını korumuştur.

5

6 Peygamberimiz’in Yaşadığı Olay
Hz. Peygamber, hak hususunda hiç kimseye en küçük ayrıcalık tanımamıştır. Kureyş kabilesinden bir kadın hırsızlık yapar. Bir kısım ileri gelen Kureyşliler Hz. Muhammed’e bir aracı göndererek kadını affetmesini isterler. Bu işi Hz. Muhammed’in çok sevdiği bir kişi olan Üsame’nin yapabileceğini düşünürler. Sonra durumu iletmek üzere Üsame’yi Peygambere gönderirler. Üsame gelip durumu anlatınca Hz. Peygamber üzülür. Ayağa kalkarak şunları söyler: “Ey insanlar, sizden önceki insanlar aralarında varlıklı biri hırsızlık yaptığında ona dokunmazlar; zayıf biri hırsızlık yaptığında ise onun cezasını verirlerdi. Allah onları bu yüzden helak etti. Allah’a yemin ederim, değil o kadın, bu suçu işleyen Muhammed’in kızı Fatıma bile olsa onun da cezasını veririm.”

7

8 Peygamberimiz’in Hadisleri
Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene (nafile) ibadet etmekten daha hayırlıdır. Kıyamet gününde insanların Allah’a en sevgili olanı ve Allah’a en yakın bulunanı adil devlet başkanıdır. Kim bir ümmetin başına yönetici olarak geçtikten sonra adaletten şaşarsa, Allah onu yüzüstü cehenneme atacaktır.

9 Bizler de Hz. Muhammed’i örnek almalı her zaman adaletli olmalıyız
Bizler de Hz. Muhammed’i örnek almalı her zaman adaletli olmalıyız. Hiçbir zaman dürüstlükten ayrılmamalıyız.

10 İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
NAŞİDE HELEN EMİNSOY 8/E I8


"HZ. MUHAMMED (S.A.V) HAKKI GÖZETİRDİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları