Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Etkileme Güç ve Politika BÖLÜM 12 Etkileme, Güç ve Politikayı Tanımlama Etkileme Başkalarının davranışını etkilemek için sosyal güçleri kullanabilme.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Etkileme Güç ve Politika BÖLÜM 12 Etkileme, Güç ve Politikayı Tanımlama Etkileme Başkalarının davranışını etkilemek için sosyal güçleri kullanabilme."— Sunum transkripti:

1

2 Etkileme Güç ve Politika BÖLÜM 12

3 Etkileme, Güç ve Politikayı Tanımlama Etkileme Başkalarının davranışını etkilemek için sosyal güçleri kullanabilme yeteneği. Güç Bir başkasını direncine rağmen belli bir eylem biçimine zorlamak için iş ilişkilerinin kullanılmasıdır.

4 Etkileme, Güç ve Politikayı Tanımlama Örgütsel Politika Kişisel amaçlar uğruna başkalarının davranışlarını etkilemek üzere tasarlanmış kişinin kendine hizmet eden eylemler.

5 Etkileme: Sosyal Kontrolün Kullanımı Göze Girme Bir kişinin başkalarının gözündeki kişisel cazibesini artırarak onları etkilemesi.

6 Güç: Örgütlerde Ana Bir Unsur  GÜÇ KAYNAKLARI Örgütsel Güç Kişinin örgütteki pozisyonundan ve önemli kaynaklar üzerindeki kontrolden gelen güç. Bireysel Güç Belirli bir uzmanlık ya da liderlik yeteneği gibi örgüt için değerli olan kişisel özelliklerden gelen güç.

7 Güç: Örgütlerde Ana Bir Unsur  GÜÇ KAYNAKLARI Güç Temelleri Örgütte bireyin sahip olduğu güç kaynakları. Zorlayıcı Güç B aşkalarının davranışlarını etkilemek için cezanın ya da ceza tehdidinin kullanılması.

8 Güç: Örgütlerde Ana Bir Unsur  GÜÇ KAYNAKLARI Örgütteki bir pozisyona bağlı hak ve yetkiler. Yasal Güç İşle ilgili bilgi ve becerilerden gelen güç. Uzmanlık Gücü Bir kişinin başkaları tarafından sevilme, sayılma ve beğenilmesinden gelen güç. Referans Gücü

9 Güç: Örgütlerde Ana Bir Unsur  ÖRGÜTLERDE GÜÇ DİNAMİKLERİ Koalisyon Güçlerini birleştirmek için bir araya gelen bir grup insan.

10 Güç: Örgütlerde Ana Bir Unsur  ÖRGÜTLERDE GÜÇ DİNAMİKLERİ Güce Tepki Her uygulanan güze karşı öznenin bir güç oyunuyla karşılık verme eğilimini gösteren kavramdır.

11 Örgütsel Politika  ÖRGÜTSEL POLİTİKAYI TANIMLAMA İşlevsel Politika Örgüte amaçlarını gerçekleştirmede yardımı olan politik davranışlar. İşlevsiz Politika Örgütü amaçlarına ulaşma yeteneğinden uzaklaştıran politik davranışlar.

12 Örgütsel Politika  ÖRGÜTSEL POLİTİKAYI TANIMLAMA

13 Örgütsel Politika  ÇALIŞANLARIN ÖRGÜTSEL POLİTİKA ALGILAMALARI

14 Örgütsel Politika  POLİTİK DAVRANIŞ TÜRLERİ Muhbirlik Bir çalışanın kendi şirketinin politika ve uygulamalarını şirket dışındaki kişilere eleştirdiği politik davranış.

15 Örgütsel Politika  ÖRGÜTSEL POLİTİKANIN NEDENLERİ Güç ve kaynaklar için rekabet Subjektif performans değerlendirmeleri İş çıktılarının ölçümünde gecikme Yetersizliklerin telafisi İş birliği ve karşılıklı bağlılığın eksikliği Grup kararlarında artış

16 Örgütsel Güç ve Politikaya Durumsallık Yaklaşımı

17


"Etkileme Güç ve Politika BÖLÜM 12 Etkileme, Güç ve Politikayı Tanımlama Etkileme Başkalarının davranışını etkilemek için sosyal güçleri kullanabilme." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları