Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYAN Zişan Hakverdi Recaizade Ekrem İlköğretim Okulu SARIYER/İSTANBUL www.ilkokumaetkinlikleri.com www. slaytsunu.com (Tıklayarak ilerleyiniz.)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYAN Zişan Hakverdi Recaizade Ekrem İlköğretim Okulu SARIYER/İSTANBUL www.ilkokumaetkinlikleri.com www. slaytsunu.com (Tıklayarak ilerleyiniz.)"— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYAN Zişan Hakverdi Recaizade Ekrem İlköğretim Okulu SARIYER/İSTANBUL www.ilkokumaetkinlikleri.com www. slaytsunu.com (Tıklayarak ilerleyiniz.)

2 Öznel ( kişisel ) görüş :Söyleyenin kendi kişisel duygu ve düşüncelerini belirten ve kişiden kişiye değişebilen açıklamalardır. 1-) İstanbul harika bir şehirdir. 2-) O saçma sapan konuşuyordu. 3-) Yağmurlu havada yürümek çok güzeldir. 4-) Şiir kitapları romanlara göre daha zevkli. 5-) Ayten teyze beni çok seviyor. 6-) Bu yılın en iyi takımı Beşiktaş.

3 Nesnel Görüş: Herkes tarafından aynı şekilde değerlendirilen ya da belirtilen görüştür.Nesnel görüşlerin doğruluğu ya da yanlışlığı kanıtlanabilir. 1-) Film 45 dakikada bitiveriyor. 2-) Okula gelirken yağmur yağdı. 3-) Zeynep bugün 8 yaşına girdi. 4-) Dün İran’da deprem olmuş. 5-) 2008 yılında şampiyon Galatasaray oldu. 6-) Dünyanın en yüksek noktası Everest’tir.

4 ALIŞTIRMA Aşağıdaki cümlelerin öznel görüş mü nesnel görüş mü bildirdiklerini söyleyiniz.

5 Sokakta yürüyen köpek çok korkunçtu. Onun bana gıcık olduğunu biliyorum zaten. Dünyanın en güzel şehri İzmir’dir. Dünya Güneş’in etrafını 1 yılda dönüyor. Türkiye’nin başkenti Ankara’dır.

6 Onun iyi bir insan olduğu belli oluyor. Bir gün 24 saattir. Yeşil, mavi ile sarı rengin karışımından oluşur. Kitabın içinde 3 tane hikaye var. Matematik dersi çok kolay.

7 Yukarıdaki cümlenin nesnel (kişisel) görüş ifade etmesine neden olan kelime hangisidir? a) Çocuklar b) sokakta c) neşeyle d) oynuyorlar Çocuklarsokaktaneşeyleoynuyorlar.

8 Aşağıdaki cümlelerden hangisinde kişisel bir görüş yoktur? a)Kediler insana köpeklerden daha yakındır. b)En iyi spor koşmaktır. c)Futbolda bir takımda 11 kişi vardır. d)En güzel renk kırmızıdır.

9 Aşağıdaki cümlelerden hangisi öznel bir görüş bildirmektedir? a)Bir gün 24 saattir. b)Semra’nın mavi gözleri vardır. c)Mahmut çok şey biliyor. d)Yangın ihbarlarını 117’ye yaparız.

10 “Zehra; sarı saçlı, kahverengi gözlüydü.(1) Bakıldığında mutlu bir çocuktu.(2) Eylül ayında 8 yaşına girmişti.(3) Ankara’da doğmuştu ama şu anda İstanbul’da yaşıyorlardı.(4) Yukarıdaki cümlelerden hangisi nesnel bir görüş bildirmektedir? a) 1 b) 2 c) 3 d) 4


"HAZIRLAYAN Zişan Hakverdi Recaizade Ekrem İlköğretim Okulu SARIYER/İSTANBUL www.ilkokumaetkinlikleri.com www. slaytsunu.com (Tıklayarak ilerleyiniz.)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları