Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AİLELERE ÖNERİLER Çocuklarımız Geleceğimizdir!!! Çocuklarımız Geleceğimizdir!!! Bizler anne babalar olarak kimi zaman bu değerli hazinenin farkında olamıyoruz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AİLELERE ÖNERİLER Çocuklarımız Geleceğimizdir!!! Çocuklarımız Geleceğimizdir!!! Bizler anne babalar olarak kimi zaman bu değerli hazinenin farkında olamıyoruz."— Sunum transkripti:

1 AİLELERE ÖNERİLER Çocuklarımız Geleceğimizdir!!! Çocuklarımız Geleceğimizdir!!! Bizler anne babalar olarak kimi zaman bu değerli hazinenin farkında olamıyoruz. Oysaki çocuklarımız her an bize saflığı, dürüstlüğü, samimiyeti öğretiyor. Yeter ki farkına varalım. Bu sunu “çocukların eğitiminde evde anne baba olarak neler yapabiliriz?” sorusuna verebileceğimiz basit bir o kadar da sabrı barındıran cevapları içeriyor. Bu hediyelere dikkat edelim!!!

2 Ne yapmalı? Çocuk kesinlikle başkalarının yanında eleştirilmemeli Çocuk kesinlikle başkalarının yanında eleştirilmemeli Kardeşi ve başkaları ile kıyaslanmamalıdır. Kardeşi ve başkaları ile kıyaslanmamalıdır. Anne-baba aile ortamında çocuğa sevgi gösterisinde bulunmalı; kucaklamaktan okşamaktan kaçınmamalıdır. Anne-baba aile ortamında çocuğa sevgi gösterisinde bulunmalı; kucaklamaktan okşamaktan kaçınmamalıdır. Çocuğun gösterdiği her olumlu davranış ödüllendirilmeli, olumsuz davranışları çok büyütülüp kırılmamalıdır. Çocuğun gösterdiği her olumlu davranış ödüllendirilmeli, olumsuz davranışları çok büyütülüp kırılmamalıdır. Anne-baba çocuğun yanında tartışmaya Anne-baba çocuğun yanında tartışmaya girmemeli, birbirini destekleyici kararlar girmemeli, birbirini destekleyici kararlar vermeli, çocuğa karşı birinin olmaz dediğine diğeri olur dememeli. diğeri olur dememeli.

3 Başka? Çocuklar arasında ayrım yapmadığınızı davranışlarınızla kanıtlayın. Çocuklar arasında ayrım yapmadığınızı davranışlarınızla kanıtlayın. “Çok gürültü yapıyorsun!” yerine; “Bu gürültüden rahatsız oluyorum” diyerek hislerinizi ifade edin. “Çok gürültü yapıyorsun!” yerine; “Bu gürültüden rahatsız oluyorum” diyerek hislerinizi ifade edin. Çocuğunuzun inatçılık, geçici sinirlilik, bencillik gibi duygularını anlayışla karşılayın, yoksa kalıcı davranış bozuklukları ortaya çıkacaktır.Soğukkanlı olun. Çocuğunuzun inatçılık, geçici sinirlilik, bencillik gibi duygularını anlayışla karşılayın, yoksa kalıcı davranış bozuklukları ortaya çıkacaktır.Soğukkanlı olun. Saldırganlık örneği oluşturmayın, aşırı disiplin ve sert cezalardan kaçının.Spor vb.. Etkinliklerle enerjisini harcamasına destek verin. Saldırganlık örneği oluşturmayın, aşırı disiplin ve sert cezalardan kaçının.Spor vb.. Etkinliklerle enerjisini harcamasına destek verin.

4 Çocuğa küçük sorumluluklar verin, bu kendisine güvenildiğini ve önem verildiğini anlatır. Çocuğa küçük sorumluluklar verin, bu kendisine güvenildiğini ve önem verildiğini anlatır. Yanınıza bir problemle geldiğinde “onun yaşında ben olsaydım” diye düşünün. Yanınıza bir problemle geldiğinde “onun yaşında ben olsaydım” diye düşünün. Çocuğun benlik algısını olumsuz etkileyecek tutumlardan ve sözlerden uzak duralım. Çocuğun benlik algısını olumsuz etkileyecek tutumlardan ve sözlerden uzak duralım. Fiziksel cezalardan kesinlikle kaçının; ceza olacaksa onun sevdiği bir şeyden mahrum kalması şeklinde olsun. Fiziksel cezalardan kesinlikle kaçının; ceza olacaksa onun sevdiği bir şeyden mahrum kalması şeklinde olsun. Ders için olduğu kadar eğlence için, Ders için olduğu kadar eğlence için, sohbet için de ona zaman ayırın sohbet için de ona zaman ayırın (nitelikli zaman). (nitelikli zaman).Dahası…

5 Bunları da Dinleyin. Çocuğunuzun değerli olduğunu, onu sevdiğinizi, önemli olduğunu açıkça dile getirin. Çocuğunuzun değerli olduğunu, onu sevdiğinizi, önemli olduğunu açıkça dile getirin. Çocuğa inanın, güvenin; iyi şeyler beklerseniz iyi şeyler olur Çocuğa inanın, güvenin; iyi şeyler beklerseniz iyi şeyler olur Evde kurallar olmalı, bu kurallar ailecek alınmalı ve herkes uymalı (TV…) Evde kurallar olmalı, bu kurallar ailecek alınmalı ve herkes uymalı (TV…) Onu dinleyin. Onu dinleyin. Fazla ders çalışmak değil Fazla ders çalışmak değil verimli ders çalışmak önemlidir.

6 Başka neler yapabiliriz? Çocuğumuzun hedef seçmesine yardımcı olalım. Baskıyla değil doğru yönlendirmeyle hedeflerini belirlesin. Çocuğumuzun hedef seçmesine yardımcı olalım. Baskıyla değil doğru yönlendirmeyle hedeflerini belirlesin. Ergenlik Dönemi özelliklerinin çocuklarımızda ne gibi değişiklikler yaptığını bilelim anlayışla karşılayalım. Bizler ANA_BABA ’ YIZ. Ergenlik Dönemi özelliklerinin çocuklarımızda ne gibi değişiklikler yaptığını bilelim anlayışla karşılayalım. Bizler ANA_BABA ’ YIZ. Aile içi toplantılar düzenleyip çocukların da söz söylemelerini sağlayalım. Aile içi toplantılar düzenleyip çocukların da söz söylemelerini sağlayalım. Ders çalışmalarına yardımcı, onların hep destekçisi, ama sürekli de takipçisi olalım. Ders çalışmalarına yardımcı, onların hep destekçisi, ama sürekli de takipçisi olalım. Bırakın sevgiyi bolca alsınlar, Bırakın sevgiyi bolca alsınlar, Daha mutlu insanlar için su gibidir SEVGİ…

7 Örnek Olmak Çocuklar Örnek alarak öğrenir. Onlara kötü örnek olmayalım. Özellikle şiddet konusunda… Çocuklar Örnek alarak öğrenir. Onlara kötü örnek olmayalım. Özellikle şiddet konusunda…


"AİLELERE ÖNERİLER Çocuklarımız Geleceğimizdir!!! Çocuklarımız Geleceğimizdir!!! Bizler anne babalar olarak kimi zaman bu değerli hazinenin farkında olamıyoruz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları