Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hücre Vücudumuz hücrelerden oluşmuştur. Canlıyı meydana getiren en küçük parçaya hücre denir. Vücudumuzun temel yapı birimi hücredir. Hücreler; Dokuları,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hücre Vücudumuz hücrelerden oluşmuştur. Canlıyı meydana getiren en küçük parçaya hücre denir. Vücudumuzun temel yapı birimi hücredir. Hücreler; Dokuları,"— Sunum transkripti:

1

2 Hücre Vücudumuz hücrelerden oluşmuştur. Canlıyı meydana getiren en küçük parçaya hücre denir. Vücudumuzun temel yapı birimi hücredir. Hücreler; Dokuları, Dokular ;Organları, Organlar ;Sistemleri, Sistemler; Organizmayı oluşturur.

3 Vücudumuzun Sistemleri Hareket sistemi Sindirim sistemi Dolaşım sistemi Solunum sistemi Boşaltım sistemi Sinir sistemi Üreme sistemi İç salgı sistemi

4 Mideyi Oluşturan Organlar Dokular birleşerek organları oluşturur. Mide bir organdır. Mideyi oluşturan dokular: Epitel doku. Kas doku. Sinir doku. İç salgı dokusu.

5 Hareket Sistemi İskelet ve kaslar hareket sistemini oluşturur. İskelet: Dik durmamızı. Hareket etmemizi sağlar. İç organlarımızı korur. Vücudumuza şekil verir. Kan yapımında yardımcı olur.

6 Kemik Çeşitleri Uzun kemikler: Kol ve bacaklarda bulunur. Kısa kemikler: Omurgamızda el ve ayak bileklerimizdeki kemikler kısadır. Yassı kemikler: Kafatası, kürek, kalça ve kaburga kemikleri yassıdır.

7 Eklem Çeşitleri İki kemiğin birleştiği yere eklem denir. Eklem çeşitleri: Oynar eklem:kol ve bacaklardaki eklemler. Az oynar eklem: omurlarımız az oynar. Oynamaz eklem: kafatası.

8 Kaslar Vücudumuzu örten yapıya kas denir. Çizgili kaslar: renkleri kırmızı olduğu için kırmızı kas da denir. İsteğimizle çalışır. Düz kaslar: beyaz renklidir. İç organlarımız düz kaslardan oluşur. İstek dışı çalışır. Kalp kırmızı kastan oluşur ama istek dışı çalışır.

9 Besin Kaynakları Bitkisel besinler: Tahıllar, meyve ve sebzeler. Hayvansal besinler: Et, süt, yumurta, bal, yoğurt, peynir. Madensel besinler: Tuz, su ve çeşitli mineraller.

10 Gördükleri İşe Göre Besinler Yapıcı ve onarıcı besinler: Su, madensel maddeler ve protein. Enerji verici besinler: Yağlar, karbonhidratlar ve proteinler. Koruyucu ve düzenleyici besinler : Vitaminler,su ve madensel maddeler.

11 Sindirim Organları Ağız. Yutak. Yemek borusu. Mide. On iki parmak bağırsağı. İnce ve kalın bağırsaklar sindirim organlarıdır. Karaciğer ve pankreas salgıladıkları su ile sindirime yardımcı olur.

12 Boşaltım Sistemi Böbrekler. İdrar yolu. İdrar kesesi. Deri boşaltım organlarıdır. Kandaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına boşaltım denir. Kan böbrekte süzülür.


"Hücre Vücudumuz hücrelerden oluşmuştur. Canlıyı meydana getiren en küçük parçaya hücre denir. Vücudumuzun temel yapı birimi hücredir. Hücreler; Dokuları," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları