Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GIDA TAKVİYE ÜRÜNLERİ REKLAMLARI Özcan PEKTAŞ Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı Genel Sekreteri ve İktisadi İşletme Genel Müdürü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GIDA TAKVİYE ÜRÜNLERİ REKLAMLARI Özcan PEKTAŞ Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı Genel Sekreteri ve İktisadi İşletme Genel Müdürü."— Sunum transkripti:

1 GIDA TAKVİYE ÜRÜNLERİ REKLAMLARI Özcan PEKTAŞ Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı Genel Sekreteri ve İktisadi İşletme Genel Müdürü

2 Bitkisel Ürün Nedir? BİTKİSEL GIDA VE YEM İTHALATININ RESMİ KONTROLLERİNE DAİR YÖNETMELİK Madde:4/ç Bitki orijinli, işlem görmemiş veya basit bir işlemden geçmiş ve bitki tanımına girmeyen ürünlerdir.

3 Tıbbi Bitki Nedir? Tıp alanında özellikle ilaç yapımında kullanılan bitkilerdir. İçeriğinde,  Organik asitler,  Alkoloidler,  Glikozidler  Sabit yağlar bulunur. !

4 MEVZUAT

5 5996 sayılı VETERİNER HİZMETLERİ, BİTKİ SAĞLIĞI, GIDA VE YEM KANUNU “Gıda ve Yemde İzlenebilirlik ve Etiketleme, Sunum ve Reklâm ile Tüketici Haklarının Korunması” başlıklı 24. maddesinin (3). bendi; (3) Gıda ile ilgili özel mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, gıdanın ve yemin şekli, görünümü, ambalajı, kullanılan ambalaj malzemesi, tasarlanma ve sergilenme şekli, her tür yazılı veya görsel basın aracılığı ile sunulan bilgi dâhil, etiketlenmesi, tanıtımı, reklâmı ve sunumu tüketiciyi yanıltıcı şekilde yapılamaz.

6 SAĞLIK BEYANI İLE SATIŞA SUNULAN ÜRÜNLERİN SAĞLIK BEYANLARI HAKKINDA YÖNETMELİK Sağlık beyanlarını kullanmanın temel ilke ve esasları (Madde:5)  Sağlık beyanı hakkında Kurumdan izin alınması şarttır.  Sağlık beyanı içerisinde klinik çalışmalar ile ispatlanmamış bir ifadeye yer verilemez.  Gereksiz kullanım ve beklenmeyen riskli durumlara neden olabilecek yanıltıcı, abartılmış veya doğruluğu kanıtlanmamış bilgiler içeren sağlık beyanları kullanılarak yapılamaz.  Kurumun kullanımına izin verdiği sağlık beyanı metni dışında herhangi bir sağlık beyanı kullanarak ürün tanıtımı yapılamaz.

7  Ürünlerin sağlık beyanında tanıklığına başvurulan kişinin tecrübesine dayanan hiçbir teşekkür, övgü, tavsiye veya onay ifadesine yer verilemez veya imada bulunulamaz.  Özellikle televizyon ve radyo programları olmak üzere çeşitli mecralarda, bilgisine başvurulan kişilerin, bilgi verdikleri konudaki uzmanlıklarını akademik olarak kanıtlamış olmaları, açıklamalarını bilimsel nitelikte bilgilerle ve mevzuata uygun olarak yapmaları zorunludur.  Tanıtımlarda, Bakanlığın veya Kurumun adı veya logosu kullanılamaz.

8  Bilimsel çalışmanın aslına sadık kalınarak ve kaynakları tam olarak belirtilmek suretiyle kullanılır.  Ürüne ait tanıtımın “tanıtım” olduğu açıkça anlaşılacak şekilde olmak zorundadır.  Ürünün tanıtımında sağlık meslek mensuplarının tavsiyelerine atıfta bulunulamaz.  Tanıtımlarda sağlık meslek örgütleri ile sağlıkla ilişkili hayır kurumlarının tavsiyeleri veya bu örgütler ve kurumlar tarafından verilen desteklere yer verilmez.  Ürünün kullanılmaması durumunda sağlığın olumsuz etkilenebileceğini ileri süren beyanlara yer verilemez.

9 2002/58 sayılı Gıda Maddelerinin Genel Etiketleme ve Beslenme Yönünden Etiketleme Kuralları Tebliği 5. Maddesi  Gıdanın sahip olmadığı etki ve özelliklere atıfta bulunacak; özellikleri açısından benzer olan gıdalara üstün olduğunu beyan edecek biçimde olmamalı; tüketiciyi yanıltacak resim, şekil ve benzerlerini içermemelidir.  Herhangi bir gıda maddesinin etiketinde, o gıda maddesinin hastalıkları önleme, iyileştirme ve tedavi etme özelliği olduğunu bildiren veya ima eden ifadeler yer alamaz.

10 TÜRK GIDA KODEKSİ ETİKETLEME YÖNETMELİĞİ Doğru Bilgilendirmeye İlişkin Kurallar 6. madde Gıdanın etiketlenmesinde;  Gıdanın nitelikleri; özellikle de doğası, kimliği, özellikleri, bileşimi, miktarı, dayanıklılığı, menşe ülkesi, imalat veya üretim metodu açısından,  Gıdanın sahip olmadığı etkilere veya özelliklere atıfta bulunarak,  Tüm benzer gıdalar aynı niteliklere sahip olduğu halde, belli bir gıdanın özel niteliklere sahip olduğunu ileri sürerek ve özellikle belirli bileşenler ve/veya besin öğelerinin varlığını veya yokluğunu özel olarak vurgulayarak,

11  Gıdanın bileşiminde doğal olarak bulunan bir öğe veya gıdada normal olarak kullanılan bir bileşen farklı bir öğe veya farklı bir bileşen ile ikame edildiği halde, görünüş, tanımlama veya resimli gösterimler vasıtasıyla söz konusu gıdada o öğenin veya o bileşenin varlığını ima ederek, yanıltıcı biçimde olamaz.  Gıdanın bir hastalığı önleme, tedavi etme veya iyileştirme özelliğine sahip olduğunu bildiren veya böyle özelliklere atıfta bulunan ifadeler yer alamaz.

12

13 REKLAM KURULU KARARLARI İLE İDARİ YAPTIRIM UYGULANAN ÜRÜNLERE İLİŞKİN ÖRNEKLER ( Dosya Tarih/Sayı)

14 Gıdanın bir hastalığı önleme, tedavi etme vb. özelliğe sahip olduğunu bildiren, yanıltan ifadeler O Akciğer hastalıkları, akdeniz ateşi, anemi, astım, basur, behçet hastalığı, bel fıtığı, beyin hastalıkları, böbrek hastalıkları, obezite, boy uzatma, felç, egzama (2014/540) O Alkadays alkali seviyesini yükseltmeye yardımcı ve bu doğrultuda yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur. Kilo vermek ilk hedef olduğu için, zayıflarken sağlığımızı olumsuz etkileyebileceğimizi düşünmüyoruz bile. (2014/1284) O Alkadays, Farketmeden zayıflama… Bu formülle göbeğinizdeki yağlar eriyor… (2014/656)

15 O Günde alınan 3 kaşık mucize karışım ile bebekten yaşlısına vücudun bütün vitamin, mineral, protein ve aminoasit ihtiyaçlarını karşılar, en hafif hastalıktan en ağır hastalığa kadar vücudu korumaya alır, bütün hücreleri tamir eder, onarır, yeniler, geliştirir, beyin ve beden kapasitesini artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, metabolizma dengesini sağlar ve sonuç olarak hayatta; yorgun, halsiz, bezgin, unutkan, güçsüz ve hastalıklı bir vücutla yaşamaktansa; dinç, sağla, güçlü dipdiri, kuvvetli, beyin-beden ve çalışma kapasitesi artan ve en önemlisi hastalıksız bir vücutla sağlıklı uzun ömür yaşamayı sağlar. (2014/546)

16 O Ekstra egzersiz programı uygulamadan zayıflama mucizesi… Termojenik etki dediğimiz terleterek yağları yakma yönteminden defalarca daha etkili sadece yeşil kahvede bulunan chlorogenic acid ile zayıflatır… Yan etkisiz, tamamen doğal, bakanlık izinli, toz yeşil kahve… Yeşil kahve bir gıda takviyesinden çok daha öte olmakla birlikte kişinin sağlığını koruyacak olan pek çok gerekli vitamin özü ve besin içeriğini de sunmaktadır. Bu sayede hem sağlıklı bir şekilde kişinin vücudunun korunması sağlanırken hem de bu süreçte tamamen sağlık ve doğal yollardan kilo vermesi sağlanmaktadır. (2014/593)

17 O Fahriye Evcen’in sarımsak çayı ile kilo vermenize destek... Angelina Jolie’den Fahriye Evcen’e kadar… Sağlıklı bir şekilde kilo verdirmeye yardımcı, yağ yakmaya yardımcı, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı, metabolizmayı hızlandırmaya destek olur… Bitkisel ve doğal yollarla zayıflama konusunda uzman olan Dr. Ender Saraç, bizlere kısa sürede doğal zayıflamaya yardımcı olacak sarımsak çayı tarifini değişik seferlerde televizyon programlarında verdi… Bugün’de yer alan habere göre, Dr. Ender Saraç da sağlıklı yaşam ve zayıflamak için sarımsak çayını tavsiye ediyor. Saraç, Zayıflama sürecini hızlandırmaya yardımcı bu çay içilmeli diyor… Diğer çaylara hiç benzemiyor. Sarımsağın kuvveti ve antioksidan özelliği ile kilo vermenize ayrıca destek olur… Ender Saraç’ın programında özellikle belirttiği sarımsak çayını satın alırken lütfen hologramlı ve faturalı ürün olmasına dikkat edin… Sarımsak çayı metabolizmayı hızlandırmaya, sindirim sisteminin düzenlenmesine, bağırsakların çalışma hızını dengelemeye, tokluk hissi vermeye, açlığı bastırmaya, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye destek olarak vücudun halsiz düşmesini engellemeye yardımcı olur. Vücuda enerji ve zindelik vermeye destek bir çaydır.” ( 2014/1293)

18 O Yeşil kahve içerek kilo vermeye başlayın. Hücrelerinizden toksinleri atmaya yardımcıdır. Kalorinizi daha hızlı yakmaya yardımcıdır. Uyarıcı özelliği ile zinde ve açık tutar… Hızlı ve sağlıklı kilo vermeye destek olur. Yağ moleküllerini parçalamaya yardımcı olur… Bağışıklık sistemini korumaya yardımcı, sorunlu bölgelerde yağ yakmaya destek… Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcıdır… Dr…Öz yeşil kahve için Amerika'daki televizyon programında bu kahve çekirdeklerinin kilo kaybına ve yağ yakımına yardımcı olduğunu doğruladı.. (2014/853)

19 O “Dr. Öz’ün mucize buluşu!... Şimdi yağlarınızdan kurtulmanın tam zamanı!... Dr. Mehmet Öz’ün önerdiği Garsinya Kamboçya ile sağlıklı şekilde kilo verin… Dünyanın 1 numaralı yağ yakıcısı… Dr. Öz’ün tanıttığı en etkili formül… Kamboçya Garsinya özü kalbinizi koruyan HCA içermektedir. …. stres hormonlarınızı yöneterek kolayca yağ yakmanızı sağlayabilir… İlk olarak 2012 yılında Dr… Öz’ün programında tanıtılan “mucizevi ürün” Garcinia Cambogia için Dr. Öz şunları söylüyor: Diyetle, egzersizle uğraşmadan sadece bu hapı alarak beden ölçünüzün küçüldüğünü fark edeceksiniz ve tek derdiniz hangi elbiseyi almak olabilir… İştahı kontrol altına almayı sağlar. Şeker ihtiyacını giderir. Kilo vermenizi sağlar. Seratonin hormonu salgılamanızı sağlar, daha iyi uyumanızı da. Stres kontrolüne yardımcı olur.” (2014/1069)

20 Antakya Biberi Ürünü Tanıtımındaki Beyanlar ! O Dünya zayıflama sektörünün yeni gözdesi O Kullanıcılarının %94 gibi büyük bir oranı Antakya Biberi ile diyet yapmadan spor yapmadan kolayca zayıfladıklarını teyit ediyorlar O İçeriğindeki bitkisel maddeler sayesinde zayıflatır, yağ yakıcı özelliği sayesinde kilo verdirmesiyle tüm dünyada ünlenmiştir O İçerisindeki inanılmaz maddeler sağlıklı bir şekilde kilo vereceksiniz O İstediğiniz kiloya ulaşmanız artık imkansız değil, yapmanız gereken düzenli şekilde Antakya biberi kullanmak

21 O Antakya biberi ile imkansız diye bir şey yok istediğiniz kiloya sağlıklı bir şekilde ulaşacaksınız. O Doğadan özenle elde edilmiş mucize maddelerle kilo vermeniz artık çok kolay bu ürünü kullanan binlerce kişi istediği kiloyu verdi O Bu mükemmel ürünle hayalleriniz gerçek olacak O 1 ayda 8 kiloya kadar zayıflama şansını kaçırmayın. O Sadece zayıflamaya yönelik bir ürün olmayıp bir çok sorunun çözümü. O Sindirim bozukluğu olan kişilerin metabolizmasını düzenleyerek sindirim sorununu ortadan kaldırır.

22 O Sinir sistemini uyarıcı özelliği ile kişinin savunma mekanizmasını canlandırarak vücut direncinin artmasını sağlayıp vücudu güçlü kılar. O En büyük özelliği ise zayıflatırken kişinin yüksek oranda su kaybını hızlandırmak yerine metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını arttırması ve böylece verilen kiloların tekrar geri alınmamak üzere verdirmesi O Sindirimi düzenleyerek sindirim salgısını artırır. O İçerdiği antioksidanlar sayesinde bir çok kanser türüne karşı faydalıdır.

23 O Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. O İçerdiği zengin C vitamini sayesinde hastalıklara karşı direnci arttırır. O Soğuk algınlığı başlangıcında iyileşmesinde etkilidir. O Yüksek miktarda lif içerdiğinden kabızlığa iyi gelir. O Antakya Biberi acı olması nedeniyle içerisindeki biber akciğerlere de iyi gelmektedir. O Kronik bronşit ile anfizemi hastalığını önleyerek hafifletir. Solumun zorluklarını giderir. O Damarlardaki pıhtılaşmış kanın çözülmesini sağlayarak buna bağlı oluşan ağrıları giderir. O EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ İLE VUCUTTAKİ YAĞA KARIŞMIŞ TOKSİNLERİ İDRAR YOLU İLE ATTIRARAK KALICI VE SAĞLIKLI BİR ZAYIFLAMA SAĞLAR.

24 O Gün içinde tok kalmanıza yardımcı olur. Tokluk hissi verir. Aşırı yemek ve tatlı isteğini giderir. O Özel formülü sayesinde fazla enerjiyi açığa çıkarır. O Hızlı yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Kan dolaşımı ile vücudun yağları eritip atmasına yardımcı olur. O İdeal kilonuza geldiğinizde formunuzu korumaya yardımcı olur. O Yalnız kilolarınızı vermek için değil, aynı zamanda kilonuzu muhafaza etmek için Antakya Biberi büyük yardımcı olur. O Aynı zamanda metabolizma hızı düşük olan kişilerin de metabolizmasını düzenleyerek efor harcamadan fazlalıklarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.

25 GIDA TAKVİYE ÜRÜNLERİ ! Kireçlenme Seti, Diasil Set, Mide Destek Seti, Astım Bronşit Seti, Romatizma Seti, Çocuk Algılama Seti, Egzama Seti, Böbrek Destek Seti, Varis Destek Seti, Prostat Destek Seti, Saç Destek Seti, Her Bedene Lazım Set, Trim Fast Destek Seti, Kilo Aldırmaya Yardımcı, Bel Fıtığı Destek Seti, Akciğer Destek Seti

26 SONUÇ VE ÖNERİLER

27  GIDA TAKVİYE ÜRÜNLERİ REKLAM VE İLANLARINDA YER VERİLEN (BİNBİR TÜRLÜ HASTALIK TEDAVİSİNE YÖNELİK) İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR.  İDDİALAR GERÇEK İSE GIDA TAKVİYE ÜRÜNÜ OLARAK DEĞİL BEŞERİ TIBBİ ÜRÜN VEYA İLAÇ KAPSAMINDA RUHSATLANDIRILMASI GEREKİR.  GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI TARAFINDAN DÜZENLENEN ÜRETİM VE/VEYA İTHALAT İŞLEMLERİNE İLİŞKİN İZİN VE RUHSAT GİBİ BELGELER ÜRÜNÜN ETİKETİNE İLİŞKİN İZİN/ONAY NİTELİĞİNDE DEĞİLDİR. ÜRETİMİNE VE/VEYA İTHALATINA İLİŞKİNDİR.  BİNLERCE ÜRÜNE AİT TANITIMLARIN REKLAM KURULU TARAFINDAN ELE ALINIP YAPTIRIM UYYGULANMASI İMKANI BULUNMAMAKTADIR..  ANCAK REKLAM KURULU TARAFINDAN ALINAN KARARLARDA İDARİ PARA CEZASI NIN AZLIĞI BU TÜR TANITIMLARI CESARETLENDİRMEKTEDİR. SADECE DURDURMA CEZASI VERİLMESİ YETERSİZ KALMAKTADIR.

28 O HALK SAĞLIĞI HER ŞEYDEN ÖNCE GELMELİDİR. BU NİTELİKTEKİ ÜRÜNLERİN BİLİNÇSİZ VE KONTROLSÜZ TÜKETİMİ ZAMAN ZAMAN ÖLÜMLE SONUÇLANDIĞI UNUTULMAMALIDIR. O BİTKİSEL ÜRÜNLERİN  TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBI CİHAZLAR KURUMU TARAFINDAN  RUHSAT ALTINA ALINMASI  İLAÇ TAKİP SİSTEMİNE DAHİL EDİLMESİ KALICI ÇÖZÜM OLARAK DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR.

29 TEŞEKKÜR EDERİM. www.tukcev.org.tr


"GIDA TAKVİYE ÜRÜNLERİ REKLAMLARI Özcan PEKTAŞ Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı Genel Sekreteri ve İktisadi İşletme Genel Müdürü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları